Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

teren intravilan

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mitzunator

mitzunator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.03.2006
buna ziua! am s eu un teren intravilan de 16 mL pe 7m l si vreau sa stiu daca imi poate spune cineva daca pot construii o casuta pe el....si daca da de ce dimensiuni?! va multumesc anticipat! :coolspeak:

#2
gabip

gabip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.12.2003

View Postmitzunator, on Aug 30 2006, 03:03, said:

buna ziua! am s eu un teren intravilan de 16 mL pe 7m l si vreau sa stiu daca imi poate spune cineva daca pot construii o casuta pe el....si daca da de ce dimensiuni?! va multumesc anticipat! :coolspeak:

Depinde in ce oras il ai, de PUZ. Si care dintre cele 2 dimensiuni reprezinta deschiderea terenului. Posibil o casa cu calcan. Depinde si de vecini, daca au deja case facute.. Nu stiu, mai da detalii.

#3
mitzunator

mitzunator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.03.2006
pai sa va zic....:) eu sunt din craiova si am un teren in jur de 16 m in lungime si cam de 6-7 latime,latime care este la strada (cred ca asta e deschiderea).....si in fata am strada aleee,in lateral un vecin cu o vila la distanta de 40 cm de gardul meu pe o portiune de 6 m din lungime,pe cealalta laterala am via unui alt vecin iar in spate am un sopron lipit de gardul meu......cam acestea sunt datele terenului

#4
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Din cate stiu eu, in fara situatiei in care nu ai casa lipita (perete comun) cu vecinul, trebuie sa lasi pe fiecare latura un spatiu (cca. 0,5 m) pentru ca apele de ploaie sa se scurga in curtea ta, nu in cea a vecinului.
De asemenea, tot din ceeace stiu, daca intre curti nu exista un gard/zid sufiecient de inalt (adica peretele casei tale este chiar pe limita de proprietate), nu poti avea ferestre spre curtea vecinului.

In conscluzie, spatiul este destul de ingust, dar, cu un arhitect bun, se poate construi o casuta (o sa ai numai cca. 5 m utili pe "latime" in interior).

#5
mitzunator

mitzunator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.03.2006
va multumesc pt raspunsuri! cineva a mai spus ca se poate construii pe hotar casa cu acordul vecinului si se lasa 3 m fata de gard in partea cealalta si daca se face etaj acetsa sa fie in consola adica cu 1.1m mai mare decat parterul. va multumesc mult pt raspunsuri. ceva sigur sigur stiti sa imi spuneti?!

#6
gabip

gabip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.12.2003
Ceva sigur-sigur nu poti afla decat de la primarie.
Altfel, ai 2 situatii:
1. casa este la distanta fata de ambii vecini: distanta minima fata de vecin este de 0.9m daca nu exista ferestre si 1.9m daca exista ferestre
2. faci o casa cu calcan (o latura va sta pe hotarul cu un vecin): distanta minima pana la celalalt este de 3 m. Mai poti castiga putin la etaj, pana la limita celor 0.9m.

In primul caz rezulta un parter cu latimea de 5.2m, etaj identic - asta pentru cazul in care mergi pe varianta fara ferestre pe lateral, celalalt caz oricum iese din discutie.

In al doilea caz rezulta un parter cu latimea de 4m, cu etajul lat de de 6.1m - din nou, calculat pt varianta fara ferestre.

Pentru o casa pe calcan ai putea sa negociezi cu vecinul cu casa la 40cm de gard, nu prea ar avea cum sa te refuze..  :naughty:

Problema cea mai mare o reprezinta PUZ-ul. Exista o deschidere minima a terenului sub care nu poti sa construiesti si la fel, exista un procent maxim din teren pe care poti sa construiesti (te limiteaza la lungimea casei). De obicei, procentul pentru ocuparea terenului este de pana la 40%, ceea ce in cazul tau ar insemna doar vreo 45mp (din cei 112 pe care ai zis ca ii ai).
In prima varianta ar insemna o casa de 5.2*8.6=45mp/nivel, aprox. 90mp la o casa P+1.

Edited by gabip, 03 September 2006 - 03:08.


#7
george22k

george22k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.03.2010
am un teren de aproximativ 1300mp aproximativ patrat dar cu o deschidere la drum de 3m; pe latura cu drumul (aproximativ 30m) pe restul de 27m trece un parau; pe alte 2 laturi am pasuni (fara constructie) si nu au acces la drum. Pe cea de-a patra latura este o proprietate (casa este la limita hotarului - cred ca se numeste calcan). Terenul este in zona de munte. Credeti ca sunt sanse sa fie probleme cu primirea unei autorizatii de constructie?

#8
anapoiana

anapoiana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 25.01.2010
In aceeasi situatie sunt si eu. CE FACEM?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate