Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 

Gunoaie second-hand

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
bobo_dianne

bobo_dianne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.04.2006
Buna! ...Stiu ca e mult de citit dar problema e MARE! 10 minute din viatza poti sa imi dai?..sau iti cer mult?  


La iesirea din Timisoara si din Romania, spre Belgrad, flutura steagul U.E. Acolo, pe drumul spre Europa, intalnesti MEDUZA: uriasa, umeda, gelatinoasa, usturatoare, distructiva, degradata si degradanta, cleioasa si asteptand sa te invaluie pentru a te nimici. Ti se strecoara prin toti porii, iti stoarce fiinta de sentimental plinatatii  de sine, iti evacueaza din corp trairile exuberante. Este groapa de gunoi a oarasului! :deadtongue:

Si totusi, aceste gunoaie reprezinta ultima speranta de supravietuire pentru mai mult de 150 de oameni care scormonesc sa gaseasca o bucata de salam inverzit, paine uscata sau carne putreda. Disperarea lor vine din faptul ca “marfa” adusa de gunoierii RETIM-ului nu ajunge la prima mana pentru ca ea a mai fost “procesata” in oras de cautatorii tomberonari. Pentru toti acestia intrarea Romaniei in U.E. este asteptata cu nerabdare doar pentru ca, asa cum unii spun, “poate atunci vom avea si noi gunoaie mai de calitate”

…Spuneti-va parerea

PS: Acest topic este realizat cu scopul demararii unui proiect ce va fi prezentat in simpozionul  cu tema " Contemporani cu dezastrul ecologic". Urmatorul pas este prezentarea opiniilor voastre si sensibilizarea Primariei Timisoarei pentru a schimba intr-un fel situatia acestor oameni. Parerea ta este mai importanta decat crezi.

editat: topic in loc de forum

Edited by shumilica, 27 April 2006 - 23:15.


#2
zamfira

zamfira

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.04.2006
felicitari pentru ideea proiectului, sper sa ai succes cu el

#3
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
de ce s-a mutat?  :o

#4
zamfira

zamfira

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.04.2006
Nu stiu cum sa raspund la adresa data. Tot timpul m-a sensibilizat viata grea a oamenilor care traiesc de pe o zi pe alta si in conditile atat de precare si infecte, pana la urma. Eu sunt convinsa ca ar putea trai si intr-un azil unde pot gasi conditii cat de cat normale de trai.Aceste azile exista,dar depinde si de ei ce vor...
Mediul are si va avea de suferit atata timp cat sistemul de reciclare nu se pune la punct.nu stiu cand
vom putea compartimenta selectiv deseurile din gospodarii,caci numai asa vom avea un sol fertil in
locul acelei gropi de gunoi,am obtine bani din refolosirea materialelor reciclabile si unii oameni nu vor mai fi tentati sa-si duca veacul langa o problematica groapa de gunoi...  
mesaj de la prof. milos mihaela

#5
Viezure-1000

Viezure-1000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 02.02.2006
Oamenii aia ar putea fi angajati de primarie sa caute fier prin gunoaie (si nu numai). Ar putea primi echipament de protectie, asigurare de sanatate si vaccinare gratuita. Cred ca ar fi ceva mai bine.

#6
kiss_ana

kiss_ana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.05.2006
Acest proiect mi se pare foarte interesant deoarece aceasta problema este foarte grava.....de asemenea si eu fac parte din componentii acestui proiect!
Eu cred ca primaria Timisoarei ar trebuii sa aiba mai multa grija de aceasta groapa de gunio si ca ar trebuii sa faca ceva pentru acei oameni care traiesc de pe urma gunoaielor.
Sper ca aceasta problema majora sa isi gaseasca rezolvarea.... -_-

#7
nonameeeeee

nonameeeeee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.05.2006
[size=6][font=Arial]tare prioiectu era si timpul la cate gunoaie vezi in orasul asta

#8
raulnichitean

raulnichitean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.05.2006
Aceasta problema a gunoaielor este foarte importanta.Nu trbuie sa o amanam de pe o zi pe alta gandindu-ne ca cineva o va rezolva.De asemenea si eu fac parte din acest proiect si ma stradui sa iasa ceva bine..... In proiect eu juc rolul "Regele Gunoaielor" , iar la repediti m-am gandit cum traiesc acei gunoieri in mirosul acela infernal si in asemenea conditi de  mizerie.Mie mi sa facut mila doar gandindu-ma la ce viata duc ei.Problema este foarte grava si sper ca cei autorizati sa ia masurile necesare.

#9
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Mai moale cu clonele, va rugam...

Dar ai dreptate. :)

#10
bobo_dianne

bobo_dianne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.04.2006
Mi se pare coerent ca s-ar rezolva mult mai usor problemele daca cei care cauta in tomberoane nu ar avea o viziune incetosata fata de viata si ca nu ar cam fi in masura sa se planga de ceea ce au sau ceea ce nu au atata timp cat ei si-au creeat viata pe care o duc.Atata timp cat nu si-au dat seama ce rau isi fac...oricum este..prea TARZIU...Daca sunt atat de nemultumiti in privinta mancarii lor care este trecuta prin multe maini...adica este plina de bacterii si germeni care nu sunt benefice organismului, cred ca ar fi mult mai usor pentru ei sa lase de o parte viata pe care o duc momentan si sa invete ceva ca sa nu mai fie aceeasi situatie,sau chiar sa poata sa isi procure ei singuri hrana,muncind cinstit... cred ca asta ar fi cel mai bine si pentru noi si pentru ei...

Lore, gen 16 [ps: nu stiu sa imi fac cont si trimit de pe conul acesta. nu ma huiduitzi :P]

Saftencu Mihai: e pe marginea anuntului de pe forum
Saftencu Mihai: pai
Saftencu Mihai: le-ar trebui o slujba
Saftencu Mihai: k
Saftencu Mihai: se rezolva
Saftencu Mihai: le-ar trebui si o casa
Saftencu Mihai: k, se rezolva
Saftencu Mihai: dar in ce comunitate se vor incadra?
Saftencu Mihai: da-mi o idee
Saftencu Mihai: cum se vor incadra:
Saftencu Mihai: ?
Saftencu Mihai: ce vor zice oamenii despre ei?
Saftencu Mihai: sa zicem ca se vor acomoda in timp, dar pana atunci..
Saftencu Mihai: oamenii sunt rai, stii tu?
Saftencu Mihai: nu vor vorbi
Saftencu Mihai: cu ei
Saftencu Mihai: si unde ar putea sa stea?
Saftencu Mihai: in timisoara daca ii aduci fac cu nervii
Saftencu Mihai: e oras mare, agitatie, nu sunt obisnuiti...
Saftencu Mihai: daca ii duci intr-un sat, toti vecinii si satenii vor fi distanti
Saftencu Mihai: au alt mod de gandire
Saftencu Mihai: si vrei sa propui la primarie...
Saftencu Mihai: astia is interesati numa sa gaseasca matusi Tamara
Saftencu Mihai: te vor asculta, se vor preface interesati, dar nu se va intampla nimik
Saftencu Mihai: si sa zicem ca vor desfiinta groapa de gunoi
Saftencu Mihai: unde o vor muta?
Saftencu Mihai: daca o muta, nu se vor duce si altii acolo ca si cei de la cea dinspre sag...

[...spune Saftentcu Mihai, Lic. Pedagogic]

#11
bobo_dianne

bobo_dianne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.04.2006

View PostAlexIP, on May 2 2006, 23:53, said:

Mai moale cu clonele, va rugam...

Dar ai dreptate. :)


...ce clone  :deadtongue:

View PostPollux, on Apr 29 2006, 22:46, said:

de ce s-a mutat?  :o


...pai k nu era problema bine pusa...am si eu criticii mei  :worthy:  :P

ahh...mi-a scapat sa va intreb..ce parere aveti de deliciosul meniu??? :D salam inverzit ...paine uscata...carne de cal mort si de antidotul impotriva hepatitei...ardei iute  :naughty:   :deadtongue:  :cursing:

...eh pt cei cuprinsi de MEDUZA e o delicatesa

#12
yoyo_mw

yoyo_mw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.05.2006

yo vreau sa spun ca.......si daca intram in UE ala sau cum ii spune , tot asha roz o sa fie
si daca mergi la primarie , tot asha roz o sa fie , si nimeni n-o sa faca asta pe gratis , daca pana
la urma o s-o faca. Mai am o idee , ne mutam tot orashu la groapa de gunoi , numa asha se poate
rezolva problema asta , sau daca mai mere cate unu si isi da foc in fata la primarie , sau....daca cineva
are ceva pile pe la vreun ziar sau vre-o televiziune ( mass-media ) si sa tot difusezi in fiecare zii cate 5 mins
un material despre kkturile astea de se intampla pe la noi , nah am postat si yo cateva ideei , acum
gasitzi pe cineva sa le aplice , hope it was usefull. :w00t:

#13
wofs

wofs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.05.2006
Si mie problema mi se pare urgenta, drept care trebuie luate masuri disperate. Doar ca aici numai cei din Liceul Pedagogic nu ar putea face mare lucru deoarece nu pot pune la dispozitie suficiente fonduri pentru curatarea rapida a acelor terenuri. Pana la urma daca veti ajunge si la oamenii cu functii mai mari din cadrul primariei Timisoara poate veti obtine o sponsorizare in legatura cu asta, dar asta depinde de voi! Asta este parerea mea sper ca voi mai reveni pe aici.

Regards,
Andrei

#14
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005
sunt nou pe acest forum dar ideea voastra mi se pare geniala. mai sunteti multi?

#15
Blakheart

Blakheart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.05.2006
Da e o idee geniala! Si pe mine (si cred ca nu numai) ma deranjeaza chestia asta! Din pacate, romanul nici nu baga de seama. De fapt, nici nu cred k il deranjeaza faptul ca acesti oameni trebuie ajutati, chiar daca unii se pot ajuta singuri, doar ca majoritatea nici nu sunt informati de beneficiile care le pot avea acestia.


      De aceea, oameni buni, ajutatii cu tot ce va sta in putinta si dati-le informatiile necesare!

#16
bobo_dianne

bobo_dianne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.04.2006
Pai as incepe cu groapa de gunoi a orasului care da multe batai de cap. La cea mai mica adiere de vant zeci si sute de gunoaie sunt imprastiate ceea ce
duce la poloarea mediului inconjurator. Opinia mea este de a se face o organizatie pt a strange bani de la oameni pt "modernizarea" gropii de gunoi si
pt sigilarea gunoaielor cum fac si tarile vecine. Sunt convins k oameni vor fi de acord sa acorde o anumita suma de bani stiind k aceasta problema dk nu este
rezolvata ii poate afecta si pe ei. In privinta oamenilor ce locuiesc langa groapa de gunoi as propune angajarea lor pt intretinerea gropii de gunoi salarul lor
fiind impartit in 2 (jumatate bani,jumatate mancare). Iar odata cu "modernizarea" gropii de gunoi aceste grupuri de oameni vor parasi groapa de gunoi
aducandu-le un beneficiu lor si copiilor lor deoarece ei nu sunt constienti de pericolul imbolnavirii mancand din resturile altora.

(spune Robert Smy)

apropo...ce credeti? groapade gunoi are un caracter politoco-social sau strict ecologic? adica...ce creaza mai multe daune sau ce e mai urat dintre existenta, intretinerea, asezarea gropii de gunoi si existenta "lu' madam Valeria" - dupa cum spunea cineva, "madam Valeria" fiind una dintre "locuitarele" gropii de gunoi.

Dronca Alex - 10 C: oricat teai stradui sa r4zolvi problema asta nu o sa mearga
Dronca Alex - 10 C: pt ca ai nevoie de majoritate si pt majoritate nu i intereseaza

#17
Eugenia_

Eugenia_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.05.2006
E o problema grava, intr-adevar, si pe multi pe  kre nu-i afecteaza direct nu sunt interesati. Totusi sunt niste oameni k si noi, care au avut mai putin noroc in viata si trebuie ajutati.  Ar putea sa fie ajutati sa-si recapete demnitatea umana si Primaria poate face ceva pentru ei. Ar putea sa se redacteze un proiect concret pentru a se obtine fonduri d la U.E. sa se construiasca eventual niste case in kre sa aiba fiekre o camera , sau ceva de genul acesta si apoi sa fie angajati k sa poata castiga bani. Ar putea sa ingrijeasca parcuri, sa mature strazi sau o alta ocupatie pe kre sa o poata face.
Indiferent de ce se va hotari problema lor nu trebuie uitata...

#18
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Cei care cauta prin gunoaiele de la deponeu nu au buletin de Timisoara, nu vad de ce primaria ar trebui sa faca ceva pt ei.

In toata lumea, chiar si in america, e lume care cauta prin gunoaie.

In toata timisoara sint containere pt materiale reciclabile. Cum retimul le ridica la o saptamina, se umplu imediat cu cartoane, hirtie, pet-uri etc, materiale care ar putea fi colectate de acesti oropsiti ai sortii.

Atit timp cit sint mililioane de romani care muncesc si stau in chirie, nu vad de ce statul trebuie sa dea locuinte celor care nu vor sa munceasca. Si care fac copii "cit da domnul"...  :death:

PS Nu se tolereaza, prin regulament, userii creati de aceeasi persoana, care "fac conversatie" intre ei in topicuri...

Edited by H725, 03 May 2006 - 17:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate