Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Sfaturi alegere facultate informatica - IT

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Salutare,sunt in cautarea unor,sfaturi,indrumari,idei de a alege facultatea potrivita.Pana la 35 ani,spre rusinea mea nu am incercat sa ma inscriu la o facultate iar cel putin pana acum asta nu ma oprit in cariera incat sa lucrez in IT,acesta fiind si actualul job.Doar ca odata cu fuziunea companiei mele jobul meu va fi putin retrogradat,respectiv de la Administrator Retea calculatoare la Tehnician Echipamente de calcul si retele...Sarcinile sunt cam aceleasi dar functia se schimba tocmai din cauza lipsei studiilor superioare...Actualul angajator nu are nimic impotriva lipsei studiilor superioare ,doar cel care va prelua compania...

Sunt de accord sa incep si sa termin o facultate in domeniul,de preferabil doar Informatica - IT dar nu mai inteleg cum se face adminiterea ,ce facultate e mai ok,cum sunt studiile ca si costuri,etc

Locuind in Bucuresti si avand actualul job Full Time 8H,am prefera sa se poata studia la distanta,Fara Frecventa,seral,etc neavand cum sa frecventez cursurile zilnic.Iar la o simpla cautare pe Google am gasit Facultatea de Matematica-Informatica si Spiru Haret...De preferat ar fi doar partea de Informatica,Matematica nefiind punctul meu forte niciodata(calculele de baza imi sunt suficiente).Si sa nu fiu absurd sa fac medidatii la matematica...

Ce ma sfatuiti sa aleg,cum ar fi sa incep la 35 ani,ce presupune ca si cursuri de studiat ? Am foarte multe intrebari fara raspuns...

Orice gand,idee,sfat este binevenit

Multumesc,

#2
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
din tot ce ți se oferă, alege ce-i mai ieftin - deja ai job! :P

#3
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
https://www.rau.ro/f...ca-manageriala/

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Mai exista Titu Maiorescu si care or mai fi: https://www.edu.ro/s...HG_978_2022.pdf
Cred ca cea mai simpla solutie e sa schimbi firma la care lucrezi si unde nu te conditioneaza. In rest, ai de studiu niste ani.

View Post20cmrecords, on 26 octombrie 2022 - 12:21, said:

Tehnician Echipamente de calcul si retele
Iaca pierdere!

Edited by neagu_laurentiu, 26 October 2022 - 12:50.


#5
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Facultatea va fi ca un bonus la fata de ce cunostiile am deja,nu o fac doar ca si diploma,vreau sa imi imbunatatesc si studiile in domeniu.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Atunci vezi la fiecare conditiile de admitere (sunt pe site) si bafta.

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Toate sunt o apa si un pamant si de proasta calitate. Mai ales ca la facultate nu se studiaza retelistica.
Pierzi timpul. Daca firma la care lucrazi face figuri, schimba firma.

#8
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016

View Postneagu_laurentiu, on 26 octombrie 2022 - 12:48, said:

Mai exista Titu Maiorescu si care or mai fi: https://www.edu.ro/s...HG_978_2022.pdf
Cred ca cea mai simpla solutie e sa schimbi firma la care lucrezi si unde nu te conditioneaza. In rest, ai de studiu niste ani.

Iaca pierdere!

Problema este ca se schimba si cod COR,nu doar functia.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Se schimba si ce daca? Totul e sa nu se schimbe banii ca astia conteaza nu denumiri ce mor in dosar.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Tot ce conteaza e salariul. "Gradul" e doar o simpla birocratie intre angajator si stat. Ca sa nu mai spun ca codurile alea COR sunt din epoca de piatra, fara nicio legatura cu realitatea din ziua de azi.

#11
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016

View Postneagu_laurentiu, on 26 octombrie 2022 - 13:48, said:

Se schimba si ce daca? Totul e sa nu se schimbe banii ca astia conteaza nu denumiri ce mor in dosar.

La pensie sau la un alt job o sa conteze lucrul asta inclusiv in istoric la ITM,am fost destula de multa vreme pe la alte joburi tehnician si de abia aici am ajuns administrator,o vad ca pe o evolutie in cariera si nu vreau sa fie un declin de acum incolo.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pensia e dependenta de banii cotizati si nu de denumirea jobului (vezi legea cum se calculeaza).
Daca tu gasesti angajatori ce se uita creanga pe hartii anterioare si nu le place titulatura pe care ai fost incadrat dar tu stii meserie, pai fugi tare de ei ca nu faci nici o afacere cu astia.
Te agiti pt. nimic.

Edited by neagu_laurentiu, 26 October 2022 - 15:17.


#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Se poate sa faci si la frecventa redusa. Dar sa nu crezi ca treci prin ea asa simplu. Ai 3-4 ani de munca intensa. De matematica nu o sa scapi, o sa faci cam toate limbajele de programare (crede-ma ca unele sunt foarte grele daca nu esti pasionat si n-ai lucrat cu asa ceva sau n-ai fost la liceu de mate info intensiv sa ai niste baze calumea in programare), profesori exigenti sau la unele materii chiar retardati (inveti definitii dintr-o carte de Java de +1000 pagini si nici atunci nu e suficient), proiecte grele, nopti nedormite, examen scris si practic. Taxele vad ca s-au scumpit, minim vreo 3000lei pe un an.
Eu zic sa te mai gandesti daca merita atatia nervi si stres pentru o diploma. Mai ales ca nu mai ai 18-20 ani , sa te sustina cineva si tu doar sa inveti in tot acest timp.
Incearca niste cursuri, ar trebui sa iti ofere diploma de care ai nevoie.

Am prins si oameni carunti la cate un examen (veneau si de la ID sa dea cu noi cei de la ZI), dar cum li se dadea subiectul, cum paraseau sala Posted Image

Edited by TruculMagic, 26 October 2022 - 15:46.


#14
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
La noi in companie exista grile de salarizare in functie de studii. Cei cu studii superioare incaseaza mai mult. Deci, este bine sa ai aceste studii. Unele companii mari ( cum este si cea la care lucrez eu ), au cerinte stricte pentru un anumit post. De exemplu, administratorul de retea trebuie sa aiba studii superioare. Faza aia care zice ca daca esti bun nu conteaza studiile, nu prea se aplica tot timpul. Hackerii aia cu cateva clase care au ajuns la NASA sunt cazuri izolate. Trebuie sa fii foarte bun ca sa nu conteze studiile.
Asadar, eu cred ca este bine sa incepi o facultate. La Universitatea Titu Maiorescu aveau la un moment dat cursuri la distanta pe o perioada de 3 ani in specializarea informatica. Cursurile se faceau in weekend, sambata si duminica.. Si nu erau grele.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Acum ia analizeaza tehnic ca un inginer. Conteaza facultatea de info ori calculatoare cat timp programa de aici n-are nici o treaba cu atributiile unui administrator de sistem? De ce sa conditionezi cand de fapt ceri ceva pe langa?

Edited by neagu_laurentiu, 26 October 2022 - 17:18.


#16
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

View Post20cmrecords, on 26 octombrie 2022 - 12:21, said:

Salutare,sunt in cautarea unor,sfaturi,indrumari,idei de a alege facultatea potrivita.Pana la 35 ani,spre rusinea mea nu am incercat sa ma inscriu la o facultate iar cel putin pana acum asta nu ma oprit in cariera incat sa lucrez in IT,acesta fiind si actualul job.Doar ca odata cu fuziunea companiei mele jobul meu va fi putin retrogradat,respectiv de la Administrator Retea calculatoare la Tehnician Echipamente de calcul si retele...Sarcinile sunt cam aceleasi dar functia se schimba tocmai din cauza lipsei studiilor superioare...Actualul angajator nu are nimic impotriva lipsei studiilor superioare ,doar cel care va prelua compania...

Sunt de accord sa incep si sa termin o facultate in domeniul,de preferabil doar Informatica - IT dar nu mai inteleg cum se face adminiterea ,ce facultate e mai ok,cum sunt studiile ca si costuri,etc

Locuind in Bucuresti si avand actualul job Full Time 8H,am prefera sa se poata studia la distanta,Fara Frecventa,seral,etc neavand cum sa frecventez cursurile zilnic.Iar la o simpla cautare pe Google am gasit Facultatea de Matematica-Informatica si Spiru Haret...De preferat ar fi doar partea de Informatica,Matematica nefiind punctul meu forte niciodata(calculele de baza imi sunt suficiente).Si sa nu fiu absurd sa fac medidatii la matematica...

Ce ma sfatuiti sa aleg,cum ar fi sa incep la 35 ani,ce presupune ca si cursuri de studiat ? Am foarte multe intrebari fara raspuns...

Orice gand,idee,sfat este binevenit

Multumesc,

Și eu îți recomand RAU - informatică managerială. E o facultate foarte bună - o știu din interior. Vezi că examenele sunt pe bune, dar dacă ești ambițios, le treci. Profesorii nu sunt răi, dar trebuie să dovedești un minim de cunoștințe. Hint: încearcă să le treci din presesiune. La RAU e un sistem unic în mediul universitar românesc, în care studenții care sunt „buni” din timpul anului dau un pre-test înainte de sesiune și dacă iau minim 8, pot opta pentru trecerea examenului cu această notă. La zi e mai greu, dar la o facultate de tip FR a fi „bun în timpul anului” înseamnă să nu lipsești de la orele alea, puține (în weekend) când trebuie să fii pe acolo și să predai conștiincios lucrările care se cer. La fel și la matematică. Profesorii în general predau ceea ce vor cere, deci dacă treci pe acolo și ești conștiincios, adică înveți ca papagalul algoritmii și exercițiile care ți se dau, nu e nici un pericol să nu poți trece examenul. Dacă nu ești conștiincios e mai nasol, că examenul nu e garantat că îl iei, și intri în RE, și RE-RE, și toate astea costă, și ajunge să te coste facultatea de parcă ai făcut Harvard.

Nu te lua după fraierii care zic că nu-ți trebuie facultate. Lasă-i pe ei să stea fără facultate. La vârsta ta sigur vei apuca pensionarea la 70 de ani. Până atunci poți să prinzi proiecte europene, sau firma la care lucrezi poate fi implicată în proiecte europene. Se va cere la CV să ai facultate. Altfel, fără facultate, o să înțepenești trăgând de cabluri până la bătrânețe, în loc să evoluezi și să câștigi mai mult.

#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cu sau fara facultate tot de cabluri o sa traga ca asta ii e meseria.
Eu am facut facultatea de calculatoare. Nu m-a ajutat cu absolut nimic. 5 ani din viata pierduti d'amboulea. Si chiar daca ar fi fost ceva serios, tot cam degeaba pentru ca tenologiile in IT se schimba repede.
Mai ales ca nu se face retelistica in facultate. E ca si cum i-ai recomda medicina ca tot atat il ajuta.
Daca firma impune conditii stupide, schimba firma. Inseamna ca are sefi care sunt total paraleli cu domeniul si e tare greu si frustrant sa ai astfel de sefi.
In rest fiecare face ce vrea cu timpul si banii lui. Bafta!

Edited by Friskey, 28 October 2022 - 19:39.


#18
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Aria mea de lucru nu este chiar pe partea de Retelistica(nici colegii de la Comunicatii nu se ocupa chiar cu asta),asta faceam cand lucram ca tehnician in Comunicatii,jobul meu include si nu se limiteaza la: suport level 2,administrare user-i prin AD,acces la serverul DHCP,administare remote a serverelor diverse ale companiei,asistenta software si hardware statii din sediu.Eu personal nu as vrea sa fiu tinut pe loc ca si job/formare/activitati din cauza lipsei studiilor superioare chiar daca teoretic superiorul m-a asigurat ca asta nu s-ar intampla.Dar un fel de "limitare" tot presupun ca se va aplica asupra mea mai mult sau mai putin intr-un viitor apropriat/indepartat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate