Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Propunere: proba de traseu să poată fi susținută și fără polițist

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Un deputat? U.D.M.R. a propus ca proba auto pe traseu să nu mai fie neapărat suștinută cu un polițist ca eximanator, examinatorul putând fii orice persoană care are minim 23 de ani, nu lucrează la o școală auto și nu a avut permisul suspendat. Motivul: uneori trec și 2 luni de la examenul teoretic la cel practic. M.A.I. nu e de acord cu propunerea.
De asemenea, propunerea menționează și că examenul teoretic și cel practic să poată fi susținute în orașe diferite.

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
A mancat ceva stricat domnul de la UDMR?

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cred ca aceasta practica dubioasa este standard procedure in tari cu mare traditie democratica si capitalista sau ma insel ?!

#4
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 djl, on 06 octombrie 2022 - 12:51, said:

Un deputat? U.D.M.R. a propus ca proba auto pe traseu să nu mai fie neapărat suştinută cu un poliţist ca eximanator, examinatorul putând fii orice persoană care are minim 23 de ani,
Si eventual un martor, doi care sa zica: stie domne sa conduca, e maestru.
Asta ne mai lipsea.

#5
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
Oricum avem tot felul de speciemene care au luat carnetul cu tot cu politistul in masina si asta e ca prezenta lui era irelevanta.
Ca idee, eu cand am luat permisul (2014) , cred ca am condus vreo 3-4 minute Posted Image . Probabil ca nu am facut nici 1km, am intors (din 3 miscari) si o parcare Posted Image

Edited by Andreysc7, 06 October 2022 - 13:08.


#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Pai.....si SPAGA  ? asta cum se mai da ?
Se creeaza o mare confuzie aici, trebuie reglementat oficial

#7
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 09.01.2007

 Andreysc7, on 06 octombrie 2022 - 13:07, said:

Oricum avem tot felul de speciemene care au luat carnetul cu tot cu politistul in masina si asta e ca prezenta lui era irelevanta.
Ca idee, eu cand am luat permisul (2014) , cred ca am condus vreo 3-4 minute Posted Image . Probabil ca nu am facut nici 1km, am intors (din 3 miscari) si o parcare Posted Image

Same, de fapt am scapat mai ieftin, am iesit dintr-o curte la stanga (am mers 500 de metri si m-a pus sa opresc pe dreapta).

Deci da, la prima strigare pare absurda legea, dar daca in loc de "orice persoana" ai face niste acreditari, ceva (adica sa dai examenul cu un instructor de la alta scoala, de exemplu), nu vad de ce ar fi mai rau decat e acum. Faptul ca dai cu un politist nu-ti garanteaza ca ala va avea integritate. Dovada fiind peste tot in jur, o buna parte din soferi fiind de-a dreptul pericole in trafic.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 AlexEn, on 06 octombrie 2022 - 12:58, said:

A mancat ceva stricat domnul de la UDMR?

 overseas, on 06 octombrie 2022 - 13:01, said:

Cred ca aceasta practica dubioasa este standard procedure in tari cu mare traditie democratica si capitalista sau ma insel ?!

Daca va aduceti aminte de serialul Married with children, era un spisod in care Bud Bundy (printr-o banala coincidenta era angajat exact ca si examinator) l-a scos la examinat pe Al Bundy,.Serialul s-a incheiat in 1997 si banuiesc ca faza de mai sus nu a fost la bascalie.

ps.
Si americanii au unguri, asa ca cine stie.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Aș propune ca proba practică să se dea în GTA, au mai învățat unii acolo să conducă.

#10
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Un politist de la DRPCIV Drobeta-Turnu are scoala de soferi, probabil pe numele altei persoane(mama/tata, sora/frate, sotia, etc), cand termina cu examinarile (in jur de 15-16) il vezi cu "SCOALA" prin oras, deci... orice e posibil Posted Image Din cate am inteles, in dimineata examenului "vin" de la Bucuresti repartizarile per politist, totusi, din 5, tot ii pica 1 de la el minim.

 keta, on 06 octombrie 2022 - 13:18, said:

Pai.....si SPAGA  ? asta cum se mai da ?
Se creeaza o mare confuzie aici, trebuie reglementat oficial

De spaga se ocupa instructorul, el cunoaste mersul ;) Dupa cateva ore (2,3) ii spune parintelui daca elevul are nevoie de "ajutor" pentru a promova proba practica.

Edited by Rares95, 06 October 2022 - 13:44.


#11
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Problemele cele mai mari sunt la calitatea instructorului, calitatea cursantului si exigenta obiectiva a examinatorului.
Cand te urci sa dai examen de conducere, trebuie sa fii indoctrinat 110% ca esti muritor, ca ai oase fragile, ca ceilalti nu sunt vinovati de nimic si ca poti ajunge criminal fara voie. Talentul la volan e irelevant pe drumul public, cel mai important e sa fii un element de risc cat mai mic pe sosea.

Din pacate, instructorii de acum nu se axeaza decat pe manuirea comenzilor masinii si pe memorarea mecanica a unor reguli de circulatie. Cursantii vin dintr-un mediu educational total dezorganizat si ineficient, iar examinatorii sunt ultima rotita, ei nu verifica decat aceste abilitati de a roti de volan si de a respecta acele reguli, in 10-15 minute.
Dupa ce a luat permisul, omul nu mai are nici o bariera psihologica si ideea ca el e miezul duce la civilizatia soselei pe care o vedem la tot pasul.
Asa ca masura respectiva e o frectie galenica la un picior de frasin.

#12
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

 overseas, on 06 octombrie 2022 - 13:01, said:

… standard procedure in tari cu mare traditie democratica si capitalista sau ma insel ?!

near accurate: in Statele cu Cod Rutier solid examinatorul “civil” a urmat un curs + trecut un examen specifice pentru a putea profesa. in plus varsta minima 25-27 ani, depinde de Stat, conditii stricte apropos de cazierul judiciar al individului.


#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Examinatorii îs polițiști? Nu cumva îs angajații prefecturii?

#14
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
Propunerea mi se pare pertinenta, cu niste mici/mari exceptii.


Examinarea in trafic cred ca poate fi facute de orice sofer cu experienta, pe baza unor bareme. Cazier curat. Frumos civilizat.

Eliminarea spagii, insa nu e garantata. Si integritatea nu vad cum ar putea fi imbunatatita.


Insa motivul pentru care un politist e mai bine sa faca aceste examinari, sunt incercarile de intimidare.


Explica-i unuia ca a gresit, cand el nu vrea sa accepte si are muschi, nu creier. Si prietenii lui, care au mers in spatele masinii, sunt tot asa convinsi ca e cel mai bun sofer.

Asa, politistul poate purta arma. Are si legea ultrajului de partea lui. Nu e la fel de usor de intimidat.

Edited by stevetlangat, 06 October 2022 - 14:00.


#15
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
In Italia dai cu un instructor general in spate si instructorul in dreapta...

#16
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Nu conteaza ca cu politist, ca cu examinator, atata vreme cat examinatorul ala chiar are un atestat pe bune, a trecut prin ceva examinare pe bune si merge periodic sa i se actualizeze atestatul.
Inteleg ca acum nu sunt examinatori destui, dar nici sa nu se ajunga in extrema cealalta, cand orice neica nimeni o sa fie examinator. Ca o dam dintr-o prostie in alta.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 djl, on 06 octombrie 2022 - 12:51, said:

Un deputat? U.D.M.R. a propus ca proba auto pe traseu să nu mai fie neapărat suştinută cu un poliţist ca eximanator, examinatorul putând fii orice persoană care are minim 23 de ani, nu lucrează la o şcoală auto şi nu a avut permisul suspendat. Motivul: uneori trec şi 2 luni de la examenul teoretic la cel practic. M.A.I. nu e de acord cu propunerea.
Propunerea e prea "revolutionara" pentru nivelul de la noi, lumea ba are incredere in Politie ba nu are, depinde de ipocrizie. La permise e musai sa fie un examinator de la rutiera altfel le e frica :)
In SUA e un angajat civil de la DMV care te examineaza, nu politist.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 overseas, on 06 octombrie 2022 - 13:01, said:

Cred ca aceasta practica dubioasa este standard procedure in tari cu mare traditie democratica si capitalista sau ma insel ?!
Nu te inseli , asa este in muuulte tari cu democratie adevarata,....pot da exemple la greu.Ce i mai "grav" este ca le ia "painea" de la gura militienilor.

Edited by MembruAnonim, 06 October 2022 - 14:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate