Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Codebitor Prima Casă

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
adidasss

adidasss

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.09.2022
Bună! Am o speță mai complicată și aș avea nevoie de recomandări să știu cum să procedez. Pe scurt, în 2013 am semnat să fiu codebitor pe un contract de rate pe 30 de ani, la o casă achiziționată prin programul Prima Casă. Proprietarul apartamentului este fostul iubit, eu nu sunt notată pe contractul de proprietate. Ulterior, în 2020 ne-am despărțit și aș vrea să știu cum aș putea să renunț la a fi codebitor. Proprietarul nu vrea să schimbe codebitorul.

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
N-ai cum să scapi de asta decât dacă el își găsește alt codebitor cu venituri cel puțin egale cu ale tale + e de acord și banca cu schimbarea.
Din ce zici nici nu ajungeți în faza cu acordul băncii.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
citeste OUG 52/2016, ea reglementeaza contractele de credit imobiliare.
in principiu renuntarea la calitatea de codebitor se poate face doar cu acordul celorlalti codebitori si al bancii.

#4
adidasss

adidasss

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.09.2022

 althea, on 06 septembrie 2022 - 12:19, said:

N-ai cum să scapi de asta decât dacă el își găsește alt codebitor cu venituri cel puțin egale cu ale tale + e de acord și banca cu schimbarea.
Din ce zici nici nu ajungeți în faza cu acordul băncii.

Asta întreb, dacă există o procedură legală prin care să pot ieși din situația asta. Pentru că de 2 ani eu nu mai am nicio treabă cu apartamentul respectiv și nu vreau să mă trezesc la un moment dat că trebuie să plătesc rate pentru un apartament care nu îmi aparține și nu mă folosesc de el. Am citit și legea de mai sus și refuz să cred că nu am absolut niciun cuvânt de spus în toată povestea asta.

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Pai ai avut un cuvânt de spus, când ai semnat. Acum îți asumi ce ai semnat.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 adidasss, on 06 septembrie 2022 - 13:18, said:

Asta întreb, dacă există o procedură legală prin care să pot ieși din situația asta.  
Există, ți-am spus-o, dar nu te poți folosi de ea.

 adidasss, on 06 septembrie 2022 - 13:18, said:

Pentru că de 2 ani eu nu mai am nicio treabă cu apartamentul respectiv și nu vreau să mă trezesc la un moment dat că trebuie să plătesc rate pentru un apartament care nu îmi aparține și nu mă folosesc de el.  
Dacă se întâmplă asta te poți îndrepta împotriva lui ca să-ți recuperezi banii. Nu ești doar obligată să plătești, îl poți executa silit.

 adidasss, on 06 septembrie 2022 - 13:18, said:

Am citit și legea de mai sus și refuz să cred că nu am absolut niciun cuvânt de spus în toată povestea asta.
Din păcate chiar nu ai cum să obligi banca să te scoată din contract.

#7
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
nu inteleg asta cu codebitorul...platiti juma'- juma'?!? sau doar ti-a fost luat in considerare venitul pt a obtine creditul?
PS inteleg ca platesti pt un apartament al carui co-proprietar nu esti?!? stiu ca dragostea e oarba, dar totusi...
nu cred ca ai alta varianta decat instanta de judecata (daca exista o varianta de genul)

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Codebitorul e cel care plătește dacă titularul n-o mai face.

#9
adidasss

adidasss

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.09.2022

 SILE802002, on 06 septembrie 2022 - 15:57, said:

nu cred ca ai alta varianta decat instanta de judecata (daca exista o varianta de genul)

Greșeli mai facem toți, chiar nu cred că e de judecat, mai ales că mna... aveam o vârstă când s-a întâmplat. Totuși, asta mă tot întreb și eu și văd că toată lumea zice că e gata, kaput, dar nimeni nu îmi zice dacă am vreo șansă dacă îl chem în instanță. Nu îmi trebuie nimic din casa aia, doar să scap de credit.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 SILE802002, on 06 septembrie 2022 - 15:57, said:

nu inteleg asta cu codebitorul...
sunt 2 feluri de codebitori:
- cei care sunt si coproprietari ai bunului cumparat cu credit, caz in care platesc impreuna creditul
- cei care nu sunt proprietari, caz in care nu platesc nimic ci doar garanteaza ca proprietarul o sa-si plateasca tot creditul
vorbim aici de ai doilea caz. cat timp fostul iubit isi plateste creditul, adidasss nu o sa aiba de platit nimic (dar nici nu o sa obtina ceva la final)

 adidasss, on 06 septembrie 2022 - 16:43, said:

Greșeli mai facem toți, chiar nu cred că e de judecat, mai ales că mna... aveam o vârstă când s-a întâmplat. Totuși, asta mă tot întreb și eu și văd că toată lumea zice că e gata, kaput, dar nimeni nu îmi zice dacă am vreo șansă dacă îl chem în instanță. Nu îmi trebuie nimic din casa aia, doar să scap de credit.
lucrurile stau cam asa:
- fostul iubit a luat un credit stiind ca beneficiaza de garantia oferita de tine (nu stiu daca e cazul, dar daca ar fi existat si alti codebitori, probabil ca si ei ar fi fost influentati de decizia ta)
- banca a acordat creditul in aceleasi conditii (stiind ca beneficiaza de garantia oferita de tine)
n-ar fi corect pentru ei ca tu sa poti spune "nu mai vreau, imi iau jucariile si plec", din cauza asta legea solicita acordul lor inainte de a inlatura obligatiile pe care ti le-ai asumat.

#11
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 07.03.2012

 althea, on 06 septembrie 2022 - 16:12, said:

Codebitorul e cel care plătește dacă titularul n-o mai face.

Este codebitor, nu fideiusor!

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Știm asta, a zis.

#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
Trebuia sa ne intrebi acum ceva ani inainte de a semna.30 de ani sa spui zilnic cate o rugaciune prietenului tau. Prima iubire nu se uita niciodata.nu stiam de ce

#14
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 07.03.2012

 althea, on 07 septembrie 2022 - 16:05, said:

Știm asta, a zis.

Asta înseamnă că regimul juridic este diferit. Mă gândeam că măcar tu să înțelegi diferența. O, cruntă dezamăgire, îmi faci viața amară ....

#15
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 adidasss, on 06 septembrie 2022 - 12:07, said:

Bună! Am o speță mai complicată și aș avea nevoie de recomandări să știu cum să procedez. Pe scurt, în 2013 am semnat să fiu codebitor pe un contract de rate pe 30 de ani, la o casă achiziționată prin programul Prima Casă. Proprietarul apartamentului este fostul iubit, eu nu sunt notată pe contractul de proprietate. Ulterior, în 2020 ne-am despărțit și aș vrea să știu cum aș putea să renunț la a fi codebitor. Proprietarul nu vrea să schimbe codebitorul.

Speță nu este deloc complicata.
Schimbarea se poate face cu acordul băncii, a beneficiarului creditului și a eventualilor alți codebitori.
Acordul se poate obține benevol sau prin instanta ... .
Un bun motiv ar fi faptul ca intenționezi și tu sa faci un credit și nu te încadrezi în plafon din cauza acești codebitari.


Bafta,

Edited by Tarzy, 08 September 2022 - 08:31.


#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 popicoo, on 08 septembrie 2022 - 08:26, said:

Mă gândeam că măcar tu să înțelegi diferența.  
Oare ce rol crezi că are un codebitor de mă corectezi și aduci fidesjusiunea în discuție?

Edited by althea, 08 September 2022 - 11:41.
reformulare mai clară


#17
adidasss

adidasss

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.09.2022

 Tarzy, on 08 septembrie 2022 - 08:29, said:

Speță nu este deloc complicata.
Schimbarea se poate face cu acordul băncii, a beneficiarului creditului și a eventualilor alți codebitori.
Acordul se poate obține benevol sau prin instanta ... .
Un bun motiv ar fi faptul ca intenționezi și tu sa faci un credit și nu te încadrezi în plafon din cauza acești codebitari.


Bafta,

Mulțumesc mult. Un astfel de răspuns așteptam. Să știu care sunt variantele pe care le am. Nu vreau să fac rău nimănui, înțeleg și poziția băncii și sunt de partea ei, departe de mine să vreau să fentez pe cineva. În cazul de față ar fi nevoie de acordul lui și al băncii. Problema e la el. Banca sunt sigură că va fi deschisă dacă găsește alt codebitor. Eu sunt unicul codebitor. Plus că nu știu cum e la Prima Casă, din câte știu e nevoie și de acordul Fondului de Garantare. Cel puțin așa era acum câțiva ani când m-am mai interesat de subiect.

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
eu chiar sunt curios, ce ai putea invoca in instanta?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate