Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Pilonul 3 - NN versus Tansilvania

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Ce sa aleg, ca e pentru nevasta.. ca io nu cred ca mai apuc pensia.
Multam

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
mai bine cumperi acțiuni.am pilon 3 de mulți ani și e târziu să renunț altfel aș fi facut-o demult.am grawe și fostul aig

pentru randament de 4-5 % pe an nu merită.când mi-am făcut asigurarea cei de la aig mi-au prezentat un grafic logaritmic cu câștigurile mele.nu seamănă graficul cu realitatea

și am asigurări cu acumulare de capital la ambele

acumularea este cam 20% din ce-au prezentat ei

#3
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Randamentul e alta ciorba, e vorba printre altele de deductibilitatea a 400 e an

#4
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View PostEMPP, on 01 septembrie 2022 - 12:21, said:

mai bine cumperi acțiuni.am pilon 3 de mulți ani și e târziu să renunț altfel aș fi facut-o demult.am grawe și fostul aig

pentru randament de 4-5 % pe an nu merită.când mi-am făcut asigurarea cei de la aig mi-au prezentat un grafic logaritmic cu câștigurile mele.nu seamănă graficul cu realitatea

și am asigurări cu acumulare de capital la ambele

acumularea este cam 20% din ce-au prezentat ei
Corect,sa mai spunem si ca "fondul" nu este garantat si in caz de..........adio bani

#5
vip89

vip89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 16.08.2013
Pilonul 3 merita sa investesti acei 400 euro si sa ceri angajatorului sa contribuie si el. In rest baga banii in SPY 500 lunar.

#6
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 07.03.2012
Având în vedere că mesajele precedente au venit de la "investitori" serioși, o să îți răspund eu la subiect. Pensia Pilonul 3 este o variantă excelentă cu două condiții: să ai cel puțin 10 ani până la 55 de ani, respectiv să depui lunar cel puțin 100 de lei. Orice pensie privată este mai bună decât cea de la stat. Apoi, partea faină în tot peisajul pensiilor private din România este că legiuitorul n-a permis administratorilor să riște foarte mult cu investițiile prin aceste fonduri (se pare că au învățat ceva din experiențele occidentale, la noi pensiile private au ceva mai mare siguranță), limitând expunerea pe acțiuni. Dpdv comparație BT cu NN, NN are avantajul de a beneficia de oameni cu experiență serioasă pe partea de investiție și mai ales are un plus la capitolul transparență. BT are avantajul de a fi o instituție financiară solidă, la fel cum este și NN. Fă mai repede pensia aia pilonul 3 și ține-te de contribuții, pe termen lung merită!

#7
WildMM

WildMM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.05.2015
Eu am pilonul 2 la NN. Mulțumit de randament, nu am ce sã le reproșez. Însã am ales sa nu investesc în pilonul 3 ci într-un fond fond de actiuni administrat de BT (ROTX) din simplul motiv ca la pilonul 3 nu poți scoate banii decât atunci când ieși la pensie. Însã de la fondul de actiuni poti sã recuperi banii oricând dorești. Randamentul la fondul de acțiuni e de 18% din mai 2021 panã in prezent.

#8
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
daca si angajatorul contribuie la pilonul 3, e pacat sa nu il faci. Cazul meu, eu dau 150 lei pe luna angajtorul da si el 150 lei pe luna, automat randamentul este de 100%, mai adaugi si randamentul fondului.
Daca angajatorul nu acopera si el, atunci nu stiu daca merita.

#9
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
merita sa contribui doar in limita in care acea suma se deduce la taxe. Acum cativa ani m-am uitat si fondurile de pensii aveau o gramada de titluri de stat romanesti si cateva actiuni in mare parte romanesti. Foarte riscant si daca Romania nu devine vreun nou tigrisor in Europa sau in lume foarte ineficient. Dar ca sa raspund la intrebarea OP, alege pe cel care are taxele mai mici si tine cont ca "past performance is not indicative of future results" (performanele trecute nu sunt un indicator al celor viitoare)

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

View Postvladut01, on 03 septembrie 2022 - 06:41, said:

aveau o gramada de titluri de stat romanesti si cateva actiuni in mare parte romanesti. Foarte riscant
ai mare dreptate.anul acesta PETROM mi-a dat dividende-DOUĂ- care cumulat au fost 30% din suma investită iar SNN  a fost spre 40% și prețul mai mare cu 700%față de cumpărare
.foarte proaste firmele românești.NU INVESTIȚI CI DORMIȚI

vlăduț dragă dacă mă ascultai atunci măcar
pentru cârcotașii care spun că petromul a fost dat gratis pot cumpăra acțiuni SNN să primească  dividende de 2 ori pe an

https://forum.softpe...-20-din-cotaie/

vremea trece EXTREM DE REPEDE.
știați că anul acesta petromul vinde  acțiuni la prețul de 0,1 LEI acționarilor săi?
asta după dividendele date

BANII MULȚI NU SUNT ÎN CUMPĂRARE ȘI VÂNZARE CI ÎN AȘTEPTARE

Edited by EMPP, 03 September 2022 - 08:07.


#11
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 07.03.2012

View Postvladut01, on 03 septembrie 2022 - 06:41, said:

merita sa contribui doar in limita in care acea suma se deduce la taxe. Acum cativa ani m-am uitat si fondurile de pensii aveau o gramada de titluri de stat romanesti si cateva actiuni in mare parte romanesti. Foarte riscant si daca Romania nu devine vreun nou tigrisor in Europa sau in lume foarte ineficient. Dar ca sa raspund la intrebarea OP, alege pe cel care are taxele mai mici si tine cont ca "past performance is not indicative of future results" (performanele trecute nu sunt un indicator al celor viitoare)

Scrii prostii. Reinterpretezi economia cu faza aia cu "riscante". Și le dai la fundulețul gol unor experți pe zona aia. Tu, care ai ridicat din străfunduri UIPath, Apple și Microsoft! Chapeau!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate