Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

frigider medicamente

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 18.05.2020
Imi trebuie un frigider medicamente . Am nevoie doar pentru un flacon pe care trebuie sa-l tin la 2  -  8 grade .

#2
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Pentru pacienti, medicamentele se tin de obicei in frigider fara nici o problema.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Si nu ai un frigider normal?
Nu e ca si cum medicamentele sunt agenti patogeni.

Edited by Adm, 21 August 2022 - 11:02.
patogeni


#4
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
orice frigider se seteaza intre 2 si 8 gr

#5
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 18.05.2020
Nu pot sa setez frigiderul meu la mai putin de 10 grade , face gheata . Nu pare stricat , nu stiu de ce face asa .

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Este stricat.
Un figider de alimente trebuie sa aiba maxim +6C

Al tau nu doar ca are probleme, dar iti pui sanatatea in pericol.


Frigiderele moderne - nofrost, merg in cicluri:

1. ingheata, apoi dezgheata.
2. Cand apare o problema cu gheata, de obicei cauza e data de o garnitura proasta.

#7
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 18.05.2020
Nu stiu ce sa zic , par reci alimentele, nu mi s-a stricat nimic . Poate nu este bun termometrul . Garnitura pare in regula .

#8
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

View Postredsnake74, on 21 august 2022 - 11:02, said:

Nu pot sa setez frigiderul meu la mai putin de 10 grade , face gheata . Nu pare stricat , nu stiu de ce face asa .
cand face gheata, probail termostatu nu mai "citeste" corect temperatura si nu mai declanseaza (functioneza incontinuu)
ps. decat un minifrigider la 5~600 ron - mai bine unu normal

#9
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View Postredsnake74, on 21 august 2022 - 11:02, said:

Nu pot sa setez frigiderul meu la mai putin de 10 grade , face gheata . Nu pare stricat , nu stiu de ce face asa .
afisajul arata prost, daca nu ingheata poti sa bagi medicamentele fara griji in el

#10
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postredsnake74, on 21 august 2022 - 11:09, said:

Nu stiu ce sa zic , par reci alimentele, nu mi s-a stricat nimic . Poate nu este bun termometrul . Garnitura pare in regula .
Baga, omule, un termometru, sa vezi ce e acolo. Daca ai peste 7-8 grade in market, cred ca vine sanepidu'. Iti dai seama ce spui cu alea 10 grade, nu? Te paste doru' de spital? :D

Un termometru e 20-30 de lei sau pe acolo...

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Frigiderele medicale sunt altă categorie deca cele de uz casnic.
La clinică avem Porkka:

https://porkka.com/c...harmaceuticals/

#12
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 18.05.2020
Am bagat termometrul . Zice ca-s 9 grade in partea de jos a frigiderului . Termostatul e reglat la  6 din 7 . Inainte tineam termostatul la 1 , asa imi arata 15 grade . Gheata vad ca nu mai face , banuiesc ca face gheata cand e plin numai . Mie imi parea destul de rece si cu termostatul la 1 . Azi am masurat si vad ca-s 15 grade , totusi daca mancam ceva din frigider parea foarte rece , unul dintre motivele de il tineam asa . Trebuie sa mai iau un termometru sa ma lamuresc care e treaba .

#13
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ce tii si cat timp vrei sa-l tii? Temperaturile alea sunt sfinte pentru lantul de distributie, pentru pacient nu.

#14
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 18.05.2020
Azodyl . E pentru caine . Ar sta 3 luni in frigider pana il consuma . E foarte bun medicamentul trebuie neaparat sa i-l iau , mi-a dat de la cabinet 5 capsule si si-a revenit cainele dupa 2 administrari are chef de joaca , inainte doar dormea . Mi-e teama sa nu se fi stricat celelalte 3 capsule , au stat la 15 grade cam 24 h . In prospect zice ca contine niste bacterii capsula . Trebuie sa comand pe net si dureaza pana vine .

#15
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View PostKarhu, on 21 august 2022 - 13:30, said:

La clinică avem Porkka
Porka  LMAOPosted Image Posted Image Posted Image

Scuze, nu m-am putut abtine.

#16
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Postredsnake74, on 21 august 2022 - 13:51, said:

Azodyl . E pentru caine . Ar sta 3 luni in frigider pana il consuma . E foarte bun medicamentul trebuie neaparat sa i-l iau , mi-a dat de la cabinet 5 capsule si si-a revenit cainele dupa 2 administrari are chef de joaca , inainte doar dormea . Mi-e teama sa nu se fi stricat celelalte 3 capsule , au stat la 15 grade cam 24 h . In prospect zice ca contine niste bacterii capsula . Trebuie sa comand pe net si dureaza pana vine .

Mda, cu veterinarele nu am experienta. Dar o treaba tot pot sa iti zic. Tu le cumperi de pe internet - cine iti garanteaza tie ca au fost livrate la temp controlata? Adica pana sa iti faci griji ca ai un trip de 7 grade pt 24 h mai intai intreaba-te cum sunt expediate, daca tii la treaba asta.

Produsele cu probiotice sub forma de capsule dedicate oamenilor sunt in proportie de 99% ok la temperatura camerei, eu am intalnit un singur caz de astfel de supliment care cerea 2-8 grade.

Uite ce zic oamenii aici:

https://www.countrys...d 55 degrees C.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate