Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Recomandare Gratar Electric pentru interior sau balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Va salut! Cum scrie si in tilul videoclipului sunt in cautarea unui gratar electric cat se poate de bun la un buget de max. 100-150 euro.

Ieri am facut greseala sa cumpar o mizerie de gratar electric de la Clatronic doar pentru simplul fapt ca avea suport pe picoare, adica nu trebuie sa il pui obligatoriu pe masa, l-am cumparat cu gandul sa fac gratarul pe balcon.

Problema care ar fi, are termostat dar daca il reglezi pe treapta 3 sau 5 este exact acelasi ca**t pentru ca treptele 1 si 2 nu functioneaza.. Chiar ieri dupa ce l-am cumparat am facut un test cu ceafa de porc, niste ciocanele si cascaval pentru grata. Functionand tot timpul la treapa maxima, indiferent ca este pe 3 sau 5, pentru ca treptele 1 si 2 nu au nici un efect (rezistentele sunt stinse) mancarea s-a prajit foarte tare la exterior iar pe interior era cruda + tavita unde se pune apa nu se poate scoate pentru a fi spalata... Maine o sa returnez aceasta mizerie.

In schimb am gasit 2 alternative foarte interesante si calitative la prima vedere doar ca nu au suport pe picioare, trebuie puse pe masa, dar asta nu ar fi o problema.


Primul gratar ar fi acesta, CLOER 656

Al 2-lea gratar ar fi acesta, ROMMELSBACHER BBQ 2003

Astept si recomandarile voastre!

#2
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Recomand unul >= 2000 w. Personal am unul de la LIDL și sunt foarte mulțumit de el. Am avut un Tefal de 1600 w, dar aveam probleme cu gătitul. Daca vrei opulență, ia un optigrill tot de la Tefal. Dar socoate pe la 1000 de lei.

Edited by Chifteluta, 14 August 2022 - 10:51.


#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
gasesti optigrill de la tefal  la oferta si pe la 600, si merita.

https://altex.ro/gra...pd/GRTGC722D34/

#4
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Gratar si "electric" , doua cuvinte care nu isi au locul intr-o propozitie. Posted Image  . Daca nu vrei sa treci la gaz sau carbuni , cumpara o tigaie din aia grill de fonta si faci friptura pe aragaz.
Ce rost are sa arunci banii degeaba. (Vezi putere calorica gaz vs 1,2 kw gratar electric ).
Daca te rezgandesti , iti pot recomanda niste scule. Acum multi ani stateam la bloc si am facut 3-4 ani gratare stealth pe carbuni pe balcon, fara sa deranjez vecinii.

Singura scula electrica pe care ti-o pot recomanda e asta , dar e limitata (kebab, shoarma, pui, frigarui )
[ https://media.s-bol.com/3ERDWWwlmpXO/wVwB0nm/547x840.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Cum se cheama rotisorul asta vertical, brand / model ?

LE am gasit, DomoClip 323.

Edited by andreic, 14 August 2022 - 11:48.


#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Pt interior si pt ca-l vrei si electric iti recomand un contact grill. Dintre toate tipurile constructive de gratar electric asta se preteaza cel mai bine la utilizarea in interior fiindca scoate relativ putin fum si carnea facuta la el e super ok. Eu am un philips optigrill si sunt foarte multumit de el ca are placile pe care se face carnea demontabile si se pot spala la masina de spalat vase. Pe vremuri am avut unul care nu avea placile demontabile si curatarea lui era pain in the ass.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostFane, on 14 august 2022 - 11:53, said:

Eu am un philips optigrill

cam furi curent, optigrill are doar tefal

#8
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View PostN62B44, on 14 august 2022 - 11:02, said:

Acum multi ani stateam la bloc si am facut 3-4 ani gratare stealth pe carbuni pe balcon, fara sa deranjez vecinii.



Cum reuseai sa ascunzi fumul?

#9
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 25.04.2016

View Postsmoke, on 14 august 2022 - 10:58, said:

gasesti optigrill de la tefal  la oferta si pe la 600, si merita.

https://altex.ro/gra...pd/GRTGC722D34/
Eu am luat unul din Lidl, marcaca Silvercrest, 2000 W, 150 lei de vreo 2 ani. Isi face treaba foarte bine si functioneaza si pe post de senvis maker. Avantajul la acest tip de aparat e ca scoate mai putin fum datorita capacului care e totodata si gratar, deci face simultan cu cel de jos si nu prea mai trebuie intoarsa carnea cat si faptu ca se face repede. Se curata usor si repede, cu o laveta groasa, cand e fierbinte, gratarele sunt din teflon. Se pot face multe, gratar de porc, vita, pui (in special dezosat),peste, mici, legume si senvisuri care ies cu painea crocanta.

Merge bine pe balcon mai ales cine are pe bucatarie.

Nu iese ca la grataru cu carbuni, dar e o varianta de apartament, rapid si cu putin fum, dimensiuni mici, un compromis.

Edited by MMike, 14 August 2022 - 13:07.


#10
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010

View PostChifteluta, on 14 august 2022 - 10:50, said:

Recomand unul >= 2000 w. Personal am unul de la LIDL și sunt foarte mulțumit de el. Am avut un Tefal de 1600 w, dar aveam probleme cu gătitul. Daca vrei opulență, ia un optigrill tot de la Tefal. Dar socoate pe la 1000 de lei.

+ 1 Tefal Optigrill. Il gasesti si pe la 550 - 700 lei.

#11
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View Posthamal, on 14 august 2022 - 13:58, said:


+ 1 Tefal Optigrill. Il gasesti si pe la 550 - 700 lei.

+1

#12
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View PostCronos1, on 14 august 2022 - 12:46, said:

Cum reuseai sa ascunzi fumul?
Pe scurt si scuze de off-topic :

1. Gratar normal cu capac (Weber Go-Anywhere, Green Egg/Ceramic mic, etc )
2. Gratarul impartit in 2 zone cu 1-2 caramizi refractare, folie de aluminiu, placa de fier , ce mai are omul prin casa ...
3. Carbuni, brichete de calitate , neimpregnate , ca sa nu scoata fum negru  (Weber, Big Green Egg, habar n-am ce mai e de calitate prin Romania etc )
4. Carbunii se aseaza doar intr-o zona
5. Carnea se pune in zona fara carbuni  ( nu picura grasime => nu iese fum). Se pune capacul . Cand carnea a ajuns la temperatura care trebuie fara 3-5 grade, 60 secunde pe partea cu carbuni pentru crusta si e gata. Doar la pasul asta iese ceva fum daca exista ceva grasime pe carne.
6. Metoda se cheama Reverse Sear ("gatire interioara a carnii" si "prajire" in 2 etape distincte , se poate folosi in multe moduri cuptor->gratar , cuptor->tigaie )

Evident , daca faci slanina prajita sau mai stiu eu ce bucata de porc cu grasime multa, va mirosi ceva, dar pentru vita, pui, peste metoda functioneaza ok.

Am prieteni care fac pulled pork, brisket mic si spare ribs, intr-un gratar ceramic pe balcon ( ambele feluri de mancare dureaza de la 4 ore in sus pe gratar ).Posted Image
Atata timp cat carnea nu sta deasupra focului , nu iese fum.

Edited by N62B44, 14 August 2022 - 14:20.


#13
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
eu am facut la optigrill de toate, singurul minus e indicatorul de prajire...pana te prinzi pe unde trebuie sa opresti in functie de ce ai la prajit:
vita - belea odata ce intelegi ce ziceam mai sus...mi=a luat cam 3 incercari.
peste: excelent, mai ales ala mai gras care are de unde lasa suc
mici: buni, fara mirosu ala de fum. acu unii o sa spuna ca ala e farmecul lor, dar mie imi plac mai mult fara
legume - belea, mai ales cartofi feliati si prajiti. merge orice altceva
burgari  -excelent
pui, curcan - il cam usuca, deci meh

face ceva fum si abut, dar il folosesc sub hota..deci e ok. se spala usor, si versiunea xl e suficienta pt 4 persoane.

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View PostDany_Darke, on 14 august 2022 - 12:43, said:

cam furi curent, optigrill are doar tefal
cum spui tu. :P

#15
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View PostN62B44, on 14 august 2022 - 14:15, said:

Pe scurt si scuze de off-topic :

1. Gratar normal cu capac (Weber Go-Anywhere, Green Egg/Ceramic mic, etc )
2. Gratarul impartit in 2 zone cu 1-2 caramizi refractare, folie de aluminiu, placa de fier , ce mai are omul prin casa ...
3. Carbuni, brichete de calitate , neimpregnate , ca sa nu scoata fum negru  (Weber, Big Green Egg, habar n-am ce mai e de calitate prin Romania etc )
4. Carbunii se aseaza doar intr-o zona
5. Carnea se pune in zona fara carbuni  ( nu picura grasime => nu iese fum). Se pune capacul . Cand carnea a ajuns la temperatura care trebuie fara 3-5 grade, 60 secunde pe partea cu carbuni pentru crusta si e gata. Doar la pasul asta iese ceva fum daca exista ceva grasime pe carne.
6. Metoda se cheama Reverse Sear ("gatire interioara a carnii" si "prajire" in 2 etape distincte , se poate folosi in multe moduri cuptor->gratar , cuptor->tigaie )

Evident , daca faci slanina prajita sau mai stiu eu ce bucata de porc cu grasime multa, va mirosi ceva, dar pentru vita, pui, peste metoda functioneaza ok.

Am prieteni care fac pulled pork, brisket mic si spare ribs, intr-un gratar ceramic pe balcon ( ambele feluri de mancare dureaza de la 4 ore in sus pe gratar ).Posted Image
Atata timp cat carnea nu sta deasupra focului , nu iese fum.

Man, pune o poza. Procesul tehnologic l-am inteles dar compartimentarea ma bate grav.

Edited by Cronos1, 14 August 2022 - 15:35.


#16
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View PostCronos1, on 14 august 2022 - 15:35, said:

Man, pune o poza. Procesul tehnologic l-am inteles dar compartimentarea ma bate grav.
Lemn -> Carbune ->Separator->Spatiu gol. Astfel faci 3 zone de temperatura.
Nu conteaza ce fel e gratarul atata timp cat are capac.Un alt avantaj e ca poti sa te apuci direct de gatit dupa ce brichetele sunt gata. Nu mai trebuie sa astepti sa se "domoleasca jarul". Carnea o pui in locul liber si o muti in functie de temperatura de care ai nevoie.
Cu metoda asta n-ai cum sa arzi carnea pentru ca o pui 1-2 minute deasupra jarului cat sa prinda culoare.

Attached File  IMG_20210904_201220.jpg   577.01K   38 downloadsAttached File  IMG_20210306_201005.jpg   492.74K   35 downloadsAttached File  IMG_20220416_182439.jpg   463.21K   31 downloadsAttached File  IMG_20200405_193622.jpg   481.97K   33 downloadsAttached File  IMG_20200531_211919.jpg   458.26K   33 downloadsAttached File  test.jpg   511.75K   30 downloads

Spor la treaba si pofta buna  Posted Image

Edited by N62B44, 14 August 2022 - 17:45.


#17
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Tefal Optigrill sau ceva similar, care sa fie inclinat si sa scurga bine grasimea in tavita. Astfel va iesi mai putin fum.

#18
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Nimic nu bate un webber pe gaz :).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate