Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare Gratar Electric pentru interior sau balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View PostN62B44, on 14 august 2022 - 17:43, said:

Lemn -> Carbune ->Separator->Spatiu gol. Astfel faci 3 zone de temperatura.
Nu conteaza ce fel e gratarul atata timp cat are capac.Un alt avantaj e ca poti sa te apuci direct de gatit dupa ce brichetele sunt gata. Nu mai trebuie sa astepti sa se "domoleasca jarul". Carnea o pui in locul liber si o muti in functie de temperatura de care ai nevoie.
Cu metoda asta n-ai cum sa arzi carnea pentru ca o pui 1-2 minute deasupra jarului cat sa prinda culoare.

Attachment IMG_20210904_201220.jpgAttachment IMG_20210306_201005.jpgAttachment IMG_20220416_182439.jpgAttachment IMG_20200405_193622.jpgAttachment IMG_20200531_211919.jpgAttachment test.jpg

Spor la treaba si pofta buna  Posted Image

Esti tare, man!!!

#20
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Offtopic. E plin YT de astfel de inditect cooking, grill cu capac si carbuni brichete. Iese un mare fel, mai ales ca poti afuma putin cu un lemn dedicat: cires, hicory. Face fum putin de tot. Carbunii se aprind in cana speciala cu "lana de lemn" sa nu prinda fum de petrol. Micii nu ies deloc ok in acest fel, dar tine de gustul personal. Spor la gratarit! :P

#21
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

View Postdanrogo2001, on 14 august 2022 - 18:32, said:

Tefal Optigrill sau ceva similar, care sa fie inclinat si sa scurga bine grasimea in tavita. Astfel va iesi mai putin fum.
Apropo de mici. Pe un astfel de gratar, micii ies excelent.

#22
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Eu am citit numai de bine despre grill-ul cu 800 de grade temperatura (variabila de la 200), ca fiind perfect pentru carnea de vita, eventual trecuta prin sous vide intai, dar si pt alte chestii. Dezavantajul este marimea cam mica dar avantajele sunt nenumarate, de la faptul ca se scurge grasimea in tava si nu se mai arde pt ca ai caldura de sus pana la temperatura mare ce se poate atinge real in mijlocul carnii  foarte rapid, timpul scurt de incalzire (cateva minute), timpul scurt de reparare, folosirea pt minipizza spre exemplu etc

Originalul si cel mai bun cica ar fi Beefer, pe gaz - https://us.beefer.com/ (800E in Romania). Exista mai mlute teste pe YT - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hWo2Ef97BlQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe mine m-a fascinat sistemul asta si am cautat varianta mai low cost. Se gasesc si unele pe gaz mai ieftine pe la noi dar trebuia sa cumpar si butelie si sa o reincarc, eventual la statii GPL pe neve. Mi s-a parut mai ok varianta electrica, doar ca nu sunt multe alegeri in Romania. Am mers pana la urma pe un site semidubios, genul intesat de marketing, dar aparatul are review-uri foarte bune pe Amazon - https://www.amazon.d...t/dp/B08D6K9NSR
Pretul din Romania e derutant - 1469 lei redus de la 3800 lei. Doar ca atunci cand intri pe Amazon sau pe varianta nemteasca a site-ului klarstein il gasesti cu 240E pret de lista si zilele astea chiar cu 168E cu nu stiu ce reducere si 205E pe amazon. Deci pentru romani e mai scump, afacere tipic damboviteana.  Am sunat la Atlassib Frankfurt sa ii rog sa il primeasca de la site-u nemtesc si cu 20E imi ajunge in Bucuresti. Deci 188E pret total versus 1460 pret in Romania.
Revin cu impresii.

#23
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Asta e deja cuptor....

Edited by MMike, 11 February 2023 - 15:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate