Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Cric esapament

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PL1ST_gZbt4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A folosit cineva?
Pare o idee geniala.
Cred ca e mai sigur decat un cric traditional

#2
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Cine nu se pricepe sa stea linistit ! Recomandabil si cu dual , adica cu compresor...asta daca ai compresorul care trebuie...exclus panaramele din comert mai ieftine de absolut minim :
https://www.amazon.d...54467277&sr=8-2
Daca mai ai si toba de esapament dubla sau cu cot ...PA !!!
Mai cade si masina peste voi daca nu tine frana de mana Posted Image !

Edited by Alltrack, 06 June 2022 - 00:19.


#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,084
  • Înscris: 19.12.2012
cricul hidraulic, simplu si eficient..fara atatea furtune, perna de aer care se poate sparge... Unii se complica doar de dragul de a fi diferiti

#4
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Dacă vrei o soluție ok ... eu folosesc un cric electric la 12 volți. După ce ridic mașina, o asigur cu o "capra" cumpărată din Lidl. Asa e mai sigur. Când ajung pe la garaj o sa pun poze.
Perna de aer nici mie nu îmi inspira încredere....

#5
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020

View Postdtd234, on 05 iunie 2022 - 23:38, said:

Cred ca e mai sigur decat un cric traditional

Da, cu siguranta o gogoasa de cauciuc umflata cu aer care se poate sparge e mai sigura decat un cric facut din fer. Posted Image
Cum ai apreciat ca e mai sigur?

#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,662
  • Înscris: 31.01.2010

View PostA10, on 06 iunie 2022 - 04:18, said:

cricul hidraulic, simplu si eficient..fara atatea furtune, perna de aer care se poate sparge... Unii se complica doar de dragul de a fi diferiti

Nu-i chiar asa, ala se foloseste in teren cind te-ai pus pe burta, perna e mult mai usor de impins sub masina decit un hidraulic si mai ales poti ridica
masina fara riscul de a te trezi ca se infunda in teren cricul hidraulic.
Pentru asta au fost construite alea, principiul pernei de aer dar fara sa ai nevoie de un compresor.

#7
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Mie mi se pare mai sigur pentru ca suprafata de contact e mult mai mare deci mai putine sanse sa pice masina de pe cric.
De spart poate ca exista riscul sa se sparga dar atunci e vina producatorului si e o ocazie buna sa scoti milioane de euro de pe el despagubire

#8
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postdtd234, on 06 iunie 2022 - 10:54, said:

Mie mi se pare mai sigur pentru ca suprafata de contact e mult mai mare deci mai putine sanse sa pice masina de pe cric.
De spart poate ca exista riscul sa se sparga dar atunci e vina producatorului si e o ocazie buna sa scoti milioane de euro de pe el despagubire
Deci...ala e un cric de offroad , pentru atunci cand esti suspendat pe zapada , nisip sau noroi , sapi sub masina si are loc acest cric .
Suprafata de contact e mai mare DAR in instructiunile de folosire se recomanda sa fie aranjat perfect si in cazul in care NU E masina POATE aluneca in fata/spate/lateral...deci 0 euro despagubiri in acest caz .
Tot in instructiuni se specifica faptul ca se poate sparge foarte usor la chestii taioase...ascutite precum si de la toba de esapament fierbinte deci din nou 0 lei despagubiri .
Succes !

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,999
  • Înscris: 03.12.2005

View Postdtd234, on 06 iunie 2022 - 10:54, said:

Mie mi se pare mai sigur pentru ca suprafata de contact e mult mai mare deci mai putine sanse sa pice masina de pe cric.
De spart poate ca exista riscul sa se sparga dar atunci e vina producatorului si e o ocazie buna sa scoti milioane de euro de pe el despagubire

Cricurile pica de cele mai multe ori pentru ca ti s-a pus caruta in miscare, iar la asta, asta e cel mai putin stabil dintre toate. Pe langa asta, cricul nu e elevator, nu ai ce cauta sub masina ridicata doar pe cric, fara alte metode de asigurare. Aerul din asta, uleiul dintr-un hidraulic samd sunt usor de evacuat prin vreo neetanseitate, caz in care ce faci? Tii cotetul in carca?

Alta treaba, sunt curios cum se descurca o masina cu esapament dublu sa il umfle.

#10
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postsebulbus, on 07 iunie 2022 - 09:38, said:

Alta treaba, sunt curios cum se descurca o masina cu esapament dublu sa il umfle.
Pai am scris eu in postarea #2 ca nu functioneaza ! In plus ar trebui ca sa ai sistemul de evacuare perfect etans...chiar si cu o singura teava de evacuare .
Acum am vazut si eu postarea @Ion_Bumbu , care e la ignore . Majoritatea masinilor de teren mai noi au esapamente duble care se afla prin zona puntii spate , sub masina !
Stiu ca pune multe poze si l-as ruga sa ne arate cum monteaza si tine ''mufa'' aia de cauciuc de la furtun la o masina suspendata in noroi Posted Image , cu evacuarea sub masina !
Daca tot nu are nevoie de compresor Posted Image !

PS - Si ca sa o lamurim cu stabilitatea . Cricul gonflabil nu se ridica perfect drept...ca nu are coloana metalica pe interior . Se ridica in functie de suprafetele de contact de sus si de jos...oricum ar fi tot impinge mai putin sau mai mult intr-o anumita directie .

Edited by Alltrack, 07 June 2022 - 16:51.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAlltrack, on 07 iunie 2022 - 16:48, said:

Acum am vazut si eu postarea @Ion_Bumbu , care e la ignore . Majoritatea masinilor de teren mai noi au esapamente duble care se afla prin zona puntii spate , sub masina !
Cricul gonflabil nu se ridica perfect drept...ca nu are coloana metalica pe interior . Se ridica in functie de suprafetele de contact de sus si de jos...oricum ar fi tot impinge mai putin sau mai mult intr-o anumita directie .
+1 si io o sa il pun la ignore

omul e in goana dupa posturi,baga batu prin gard si pe reno/daciaclub

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate