Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cric esapament

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PL1ST_gZbt4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A folosit cineva?
Pare o idee geniala.
Cred ca e mai sigur decat un cric traditional

#2
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Cine nu se pricepe sa stea linistit ! Recomandabil si cu dual , adica cu compresor...asta daca ai compresorul care trebuie...exclus panaramele din comert mai ieftine de absolut minim :
https://www.amazon.d...54467277&sr=8-2
Daca mai ai si toba de esapament dubla sau cu cot ...PA !!!
Mai cade si masina peste voi daca nu tine frana de mana Posted Image !

Edited by Alltrack, 06 June 2022 - 00:19.


#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
cricul hidraulic, simplu si eficient..fara atatea furtune, perna de aer care se poate sparge... Unii se complica doar de dragul de a fi diferiti

#4
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Dacă vrei o soluție ok ... eu folosesc un cric electric la 12 volți. După ce ridic mașina, o asigur cu o "capra" cumpărată din Lidl. Asa e mai sigur. Când ajung pe la garaj o sa pun poze.
Perna de aer nici mie nu îmi inspira încredere....

#5
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020

View Postdtd234, on 05 iunie 2022 - 23:38, said:

Cred ca e mai sigur decat un cric traditional

Da, cu siguranta o gogoasa de cauciuc umflata cu aer care se poate sparge e mai sigura decat un cric facut din fer. Posted Image
Cum ai apreciat ca e mai sigur?

#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

View PostA10, on 06 iunie 2022 - 04:18, said:

cricul hidraulic, simplu si eficient..fara atatea furtune, perna de aer care se poate sparge... Unii se complica doar de dragul de a fi diferiti

Nu-i chiar asa, ala se foloseste in teren cind te-ai pus pe burta, perna e mult mai usor de impins sub masina decit un hidraulic si mai ales poti ridica
masina fara riscul de a te trezi ca se infunda in teren cricul hidraulic.
Pentru asta au fost construite alea, principiul pernei de aer dar fara sa ai nevoie de un compresor.

#7
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Mie mi se pare mai sigur pentru ca suprafata de contact e mult mai mare deci mai putine sanse sa pice masina de pe cric.
De spart poate ca exista riscul sa se sparga dar atunci e vina producatorului si e o ocazie buna sa scoti milioane de euro de pe el despagubire

#8
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postdtd234, on 06 iunie 2022 - 10:54, said:

Mie mi se pare mai sigur pentru ca suprafata de contact e mult mai mare deci mai putine sanse sa pice masina de pe cric.
De spart poate ca exista riscul sa se sparga dar atunci e vina producatorului si e o ocazie buna sa scoti milioane de euro de pe el despagubire
Deci...ala e un cric de offroad , pentru atunci cand esti suspendat pe zapada , nisip sau noroi , sapi sub masina si are loc acest cric .
Suprafata de contact e mai mare DAR in instructiunile de folosire se recomanda sa fie aranjat perfect si in cazul in care NU E masina POATE aluneca in fata/spate/lateral...deci 0 euro despagubiri in acest caz .
Tot in instructiuni se specifica faptul ca se poate sparge foarte usor la chestii taioase...ascutite precum si de la toba de esapament fierbinte deci din nou 0 lei despagubiri .
Succes !

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

View Postdtd234, on 06 iunie 2022 - 10:54, said:

Mie mi se pare mai sigur pentru ca suprafata de contact e mult mai mare deci mai putine sanse sa pice masina de pe cric.
De spart poate ca exista riscul sa se sparga dar atunci e vina producatorului si e o ocazie buna sa scoti milioane de euro de pe el despagubire

Cricurile pica de cele mai multe ori pentru ca ti s-a pus caruta in miscare, iar la asta, asta e cel mai putin stabil dintre toate. Pe langa asta, cricul nu e elevator, nu ai ce cauta sub masina ridicata doar pe cric, fara alte metode de asigurare. Aerul din asta, uleiul dintr-un hidraulic samd sunt usor de evacuat prin vreo neetanseitate, caz in care ce faci? Tii cotetul in carca?

Alta treaba, sunt curios cum se descurca o masina cu esapament dublu sa il umfle.

#10
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postsebulbus, on 07 iunie 2022 - 09:38, said:

Alta treaba, sunt curios cum se descurca o masina cu esapament dublu sa il umfle.
Pai am scris eu in postarea #2 ca nu functioneaza ! In plus ar trebui ca sa ai sistemul de evacuare perfect etans...chiar si cu o singura teava de evacuare .
Acum am vazut si eu postarea @Ion_Bumbu , care e la ignore . Majoritatea masinilor de teren mai noi au esapamente duble care se afla prin zona puntii spate , sub masina !
Stiu ca pune multe poze si l-as ruga sa ne arate cum monteaza si tine ''mufa'' aia de cauciuc de la furtun la o masina suspendata in noroi Posted Image , cu evacuarea sub masina !
Daca tot nu are nevoie de compresor Posted Image !

PS - Si ca sa o lamurim cu stabilitatea . Cricul gonflabil nu se ridica perfect drept...ca nu are coloana metalica pe interior . Se ridica in functie de suprafetele de contact de sus si de jos...oricum ar fi tot impinge mai putin sau mai mult intr-o anumita directie .

Edited by Alltrack, 07 June 2022 - 16:51.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAlltrack, on 07 iunie 2022 - 16:48, said:

Acum am vazut si eu postarea @Ion_Bumbu , care e la ignore . Majoritatea masinilor de teren mai noi au esapamente duble care se afla prin zona puntii spate , sub masina !
Cricul gonflabil nu se ridica perfect drept...ca nu are coloana metalica pe interior . Se ridica in functie de suprafetele de contact de sus si de jos...oricum ar fi tot impinge mai putin sau mai mult intr-o anumita directie .
+1 si io o sa il pun la ignore

omul e in goana dupa posturi,baga batu prin gard si pe reno/daciaclub

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate