Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Plată anaf

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
AscodelMarian

AscodelMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.02.2022
Salut.
Este prima data când plătesc impozitul pe venit.
Am vazut că online am ca opțiuni ghișeu sau sa teansfer în contul bancar corespunzător.
Îmi poate spune cineva care este cea mai buna/sigura metoda?
De altfel unde găsesc iban-urile la care sa trimit banii pentru ca am văzut ca sunt destul de multe..

#2
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019
Cel mai sigur / simplu este ghiseul.ro:
- esti sigur ca banii se duc unde trebuie (pentru ca nu alegi tu unde sa se duca, contul destinatie e setat deja)
- primesti email cu dovada platii dupa ce ai platit

#3
AscodelMarian

AscodelMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.02.2022

 darkangel2, on 21 mai 2022 - 11:59, said:

Cel mai sigur / simplu este ghiseul.ro:
- esti sigur ca banii se duc unde trebuie (pentru ca nu alegi tu unde sa se duca, contul destinatie e setat deja)
- primesti email cu dovada platii dupa ce ai platit
Când aleg orice opțiune de aici îmi spune ca nu am...
Nu am găsit cum sa transfer eu.. D


#4
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,333
  • Înscris: 31.08.2006
Cel mai sigur si mai sigur, tinand cont de cum se misca lucrurile in tara noastra, e plata cu hartii de valoare numite bani direct la o casierie a unui sediu ANAF de care apartii, asta daca bineinteles ai aceasta posibilitate. Contactul face-to-face cu tanti casiera de la ANAF care cu manutele ei doua numara banutii si iti elibereaza dovada platii e cel mai sigur. Stiu, e metoda comunista, invechita, depasita de realitatile lumii moderne, dar tinand cont ca institutia se numeste ANAF, n-am chef sa risc cu astia o plata on-line. Daca aceasta optiune nu e posibila in cazul tau, atunci, asta e, alege metoda moderna prin ghiseul.ro.

#5
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,601
  • Înscris: 13.03.2005

 AscodelMarian, on 21 mai 2022 - 12:45, said:


Când aleg orice opțiune de aici îmi spune ca nu am...
Nu am găsit cum sa transfer eu.. D
De ce nu plătești cu cardul?
Eu așa plătesc pe ghiseul.ro și nu îți bați capul cu conturile IBAN.

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013

 AscodelMarian, on 21 mai 2022 - 12:45, said:

Când aleg orice opțiune de aici îmi spune ca nu am... …
Pe ghiseul.ro daca alegi ‘ANAF’ in bara de sub nume/CNP ar trebui sa iti apara ce ai de plata pentru Declaratia Unica. Daca nu apare inseamna ca fie ai depus-o prea curand si nu au prelucrat-o inca sa iti inregistreze datoria, fie e totul deja platit, fie a aparut o eroare la depunere. (Cunosc pe cineva caruia in primul an, cand avea prima data depusa o estimativa si atat, i-a aparut dupa luni de zile - ce-i drept termenul de plata era abia anul urmator.) Daca iti apare, dai clic pe ‘Detalii’ si iti afiseza intre altele termenul de plata (si contul IBAN daca il vrei neaparat). Tot acolo ai buton de plata cu cardul si nu iti mai bati capul cu IBAN-uri sau cum completezi un OP de Trezorerie.

Altfel, in SPV poti cere (pe la ‘Informatii’ ceva) ‘Nota obligatiilor de plata’ si obtii una sau mai multe foi de varsamant bune pentru plata in numerar la ghiseul Trezoreriei (nu la orice Trezorerie, ci la cea scrisa in fiecare foaie de varsamant). Daca nici aici nu iti apare nimic iar inseamna ca nu ai [momentan] nimic de plata (declaratie neinregistrata sau deja achitat tot). Mai este si ‘Obligatii de plata’ care listeaza creantele, ce e platit (poate fi platit in plus sau platit anticipat fiindca nu e inca scadent), restante daca sunt, etc. Problema cu aceasta din urma este ca se actualizeaza foarte greu, doar la sfarsit de luna si e disponibila abia dupa 10 ale lunii urmatoare. De exemplu sumele dintr-o declaratie depusa acum in mai nu o sa le vezi inca. Foile acelea de varsamant se actualizeaza mai repede.

Daca vrei musai sa platesti prin virament: ai cumva internet banking de la CEC sau BCR? La cele doua e implementata o metoda mai speciala (si gratuita); in rest trebuie sa completezi un OP de Trezorerie [relativ] obisnuit; zic ‘relativ’ pentru ca modul de completare difera putin de un OP interbancar normal. Eu am folosit personal si la CEC si la BCR atat plati din acestea cat si OP Trezorerie obisnuite si nu au fost niciodata probleme.

Edited by sags, 21 May 2022 - 17:09.


#7
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020

 fansat, on 21 mai 2022 - 13:40, said:

Stiu, e metoda comunista, invechita, depasita de realitatile lumii moderne, dar tinand cont ca institutia se numeste ANAF, n-am chef sa risc cu astia o plata on-line.

Nu ne-ai explicat de ce plata prin ghiseul.ro ar fi in neregulă

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Ca sa nu zica anful ca nu ai platit si sa mai platesti odata sau sa ai popriri pe conturi dupa aia daca nu ai sfanta hartie primita de la ghiseu

#9
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,601
  • Înscris: 13.03.2005

 modoran, on 21 mai 2022 - 20:03, said:

Ca sa nu zica anful ca nu ai platit si sa mai platesti odata sau sa ai popriri pe conturi dupa aia daca nu ai sfanta hartie primita de la ghiseu
Cum să zică, daca ghișeul.ro, îți trimite automat chitanța pe email , după plata cu cardul, adică fix ANAF îți trimite dovada ...

Edited by wertyck, 21 May 2022 - 20:39.


#10
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
chiar instant :)

#11
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Nu puneti egal intre Ghiseul.ro  si anaf. Am auzit pe cineva care a primit somatie pentru ca in trei saptamani nu ajunsesera banii din ghiseul.ro la anaf. Banii ajung, cu siguranta, insa cu mare intarziere.
Daca scoti din spv foile de varsamant, in ele gasesti iban-ul si cu el poti plati dintr-o aplicatie pentru online banking. Numai sa nu uiti sa iti treci cnp-ul acolo unde iti cere cui platitor sau cui beneficiar.
Daca nu ai spv, cauti pe google un pdf cu iban-uri trezoreria de care apartii si in lista aia cauti 5504.

#12
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020

 modoran, on 21 mai 2022 - 20:03, said:

Ca sa nu zica anful ca nu ai platit si sa mai platesti odata sau sa ai popriri pe conturi dupa aia daca nu ai sfanta hartie primita de la ghiseu

"Sfânta" hârtie primită de la ghișeul fizic se poate pierde. La plata cu cardul (care după cum se știe, este o născocire de-a Satanei) vei avea operaținea înscrisă mereu în extrasul de cont al lunii respective.

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Cu Sfântul extras de cont, a reușit anaful sa nu găsească banii. Erau de acord ca am plătit, dar ei nu găseau banii. Cu Sfânta lor durere in cot a durat o luna pana sa se dumireasca. Asa ca io m-am întors la Sfântul ghiseu, unde de ani de zile nu am avut probleme.

#14
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

 VOC, on 21 mai 2022 - 17:04, said:


Nu ne-ai explicat de ce plata prin ghiseul.ro ar fi in neregulă

Daca vrei iti explic eu, patit.
1. Banii platiti in ghiseul.ro au fost distribuiti prost, adica au fost scazuti din datorii cu scandeta peste un an iar cele cu scadenta anul acesta au ramas nestinse.
2. Banii platiti prin ghiseul.ro ajung la ei dupa multe zile.

In contul unic, prin OP, daca faci plata devreme, sa zicem pana la ora 12 (aleator zic ora 12), banii ajung a doua zi si tot atunci se sting datoriile.

#15
AscodelMarian

AscodelMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.02.2022
Încă nu mi-a venit notificarea la ghișeu.. Îmi poate spune cineva cum aflu trezoreria pt Tg Jiu pt anaf? Mai am 3 ore))

#16
AscodelMarian

AscodelMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.02.2022
Pe spv și ghișeu nu mi-au apărut obligațiile de plata..
Asa ca am depus prin spv cu opțiunea de a depune pentru alta persoana unde am adăugat datele mele.
Pozele vorbesc de la sine, mulțumesc..
Este corect?

Attached Files



#17
AscodelMarian

AscodelMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.02.2022
Salut, în loc sa plătesc 138 lei conform a ceea ce am declarat, am tastat 130.
Am depus și un formular online către Anaf sa cer un sfat dar nu am primit răspuns..
Ma gândesc ca dacă trimit 8 lei pur și simplu pot sa apară erori/nedumeriri...
Ma gândesc ca ulterior as putea trimite 138 de lei, și sa le cer banii din prima tranzacție înapoi?

#18
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,601
  • Înscris: 13.03.2005
Ce erori să apară?
Plătești și diferența de 8 lei si gata.
De ce te-ai complica cu încă o plata de 138 și cerere rambursare pe 130?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate