Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Plată anaf

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,514
  • Înscris: 13.03.2005
Dar nu ai primit "chitanta" pe email, imediat dupa efectuarea platii cu cardul, pe ghiseul.ro?

#38
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Si eu platest tot ce am la ANAF prin ghiseul.ro, dar sa stii ca dureaza cam 14 zile pana se sting sumele atat de pe anaf cat si de pe ghiseul.ro.
In cele 14 zile apare acolo in procesare.

De 3 ani platesc prin ghiseul.ro si inca nu am avut nici o problema pana acum, DAR tot timpul platesc in lunile martie si aprilie pe anul precedent ca sa aiba timp sa se stanga datoria pana in 25 mai, termenul limita.

#39
AscodelMarian

AscodelMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.02.2022
Bănuiesc că dacă o sa am penalizări sau citație de la Anaf ca '' nu am am plătit '' pot sa prezint dovada cum ca eu am făcut plata.

 wertyck, on 31 mai 2022 - 10:21, said:

Dar nu ai primit "chitanta" pe email, imediat dupa efectuarea platii cu cardul, pe ghiseul.ro?
Am primit dovada platii.
Dar atât pe ghișeu cât și la creanțe pe spațiul virtual îmi apare datoria și ca''încă se procesează' ' dar au trecut 7 zile...

Edited by Dany_Darke, 31 May 2022 - 18:37.


#40
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,514
  • Înscris: 13.03.2005
Bineînțeles.
Tu ai dovada plății, când ai făcut plata cu cardul; ai chitanța emisă cu data plății, deci te-ai încadrat în termen.
Că ei își procesează încasările cu intârziere, e problema lor.


#41
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Atât ca o sa pierzi probabil câteva zile pe la ei sa demonstrezi ce spui acolo, dar dacă perseverezi, reușești.

#42
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,514
  • Înscris: 13.03.2005
Nu pierzi, le trimiți in scris, pe platforma lor...

#43
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008

 wertyck, on 31 mai 2022 - 23:16, said:

Nu pierzi, le trimiți in scris, pe platforma lor...

Poti trimite dovezile de plata la anaf pe spatiul virtual cumva ?

Intreb pentru ca am primit o somatie cu o suma restanta pe care am achitat-o prin ghiseul.ro dar nu stiu daca e nevoie sa trimit si dovada platii pe spatiul virtual.

#44
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 23.09.2010
Exact asta am patit si eu acum.
Am platit pe 24 Mai prin ghiseul.ro toate datoriile, si azi dimineata am primit somatie de la ANAF sa platesc aceleasi datorii.
Chiar si pe SPV apar ca platite datoriile, nu inteleg ce mai vor.
Ce pot face acum sa le demonstrez ca am platit ?

#45
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,514
  • Înscris: 13.03.2005
SPV e platforma ANAF.
Le trimiti din SPV mesaj să isi verifice încasările, anexând adresa primita și situația care apare în SPV.


Anexezi și "chitanța" primita pe email când ai plătit.

#46
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 enrique24, on 01 iunie 2022 - 08:14, said:

Exact asta am patit si eu acum.
Am platit pe 24 Mai prin ghiseul.ro toate datoriile, si azi dimineata am primit somatie de la ANAF sa platesc aceleasi datorii.
Chiar si pe SPV apar ca platite datoriile, nu inteleg ce mai vor.
Ce pot face acum sa le demonstrez ca am platit ?
Eu am facut transfer bancar prin internat banking in contul de Trezorerie corespunzator  chiar in 25.05 seara, s-a sters datoria si din ghiseu si de la ANAF in cateva zile

#47
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008
Mi-am facut cont la ANAF ca la ghiseul fizic ei nu mai primesc declaratii.

A mers ok am depus declaratia unica si am asteptat sa imi vina vreo decizie de impunere fie in posta, fie online. NIMIC. Am controlat destul de des, aveam istoricul acolo. Acuma am controlat iar a disparut tot ca si cand nu as fi pus nimic.

Plateam deja de zeci de ori pana acum. Habar nu am ce sa fac. Mi-e teama ca o sa imi vine penalizari si toate cele, poate si mai rau, sa imi ia contul la puricat. Nu ar fi atat de mare problema ca am declarat de regula tot, dar tot a mai scapat cate o suma - de ex cand am facut o vacanta, am primit bani de la sora mea ca sa cumparam bilete cu cardul meu impreuna.... Suma aia nu am declarat-- ca si castig la anaf pt ca era cumparare comuna de bilete de vacanta.

Oare ce sa fac?

Edited by tipareth, 19 June 2022 - 09:11.


#48
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 25.12.2005
Poti sa iti faci oricand cont spv , inainte sau dupa 25.05 . Dupa ce reusesti verifici situatia descarcand situatia obligatiilor de plata.

Daca nu reusesti te duci la Anaf .

#49
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,514
  • Înscris: 13.03.2005
Nici pe www.ghiseul.ro nu apare?

#50
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
@tipareth: Platesti conform declaratiei (plus eventualele penalitati de intarziere daca e cazul). Nu iti vine nici o decizie de impunere. Data limita pentru platile aferente veniturilor din 2021 a trecut deja, era 25.V.2022, deci deja ai ceva majorari. Cere din SPVNota obligatiilor de plata’ (iti returneaza o foaie de varsamant, sau mai multe), din ce tin minte parca ei spun ca acolo sunt incluse si eventualele majorari calculate pana in ziua de vineri a saptamanii in care o ceri. Platesti in timp util acea suma si ar trebui sa fie ok.

#51
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 25.12.2005

View Posttipareth, on 19 iunie 2022 - 09:09, said:

Mi-am facut cont la ANAF ca la ghiseul fizic ei nu mai primesc declaratii.

A mers ok am depus declaratia unica si am asteptat sa imi vina vreo decizie de impunere fie in posta, fie online. NIMIC. Am controlat destul de des, aveam istoricul acolo. Acuma am controlat iar a disparut tot ca si cand nu as fi pus nimic.

Plateam deja de zeci de ori pana acum. Habar nu am ce sa fac. Mi-e teama ca o sa imi vine penalizari si toate cele, poate si mai rau, sa imi ia contul la puricat. Nu ar fi atat de mare problema ca am declarat de regula tot, dar tot a mai scapat cate o suma - de ex cand am facut o vacanta, am primit bani de la sora mea ca sa cumparam bilete cu cardul meu impreuna.... Suma aia nu am declarat-- ca si castig la anaf pt ca era cumparare comuna de bilete de vacanta.

Oare ce sa fac?
Ti-am mai spus. Scoate obligatii de plata din SPV . E un tabel in care vezi exact ce ai de plata.
Te duci intai la informatii , bifezi obligatii de plata . Poti sa scoti si nota obligatii de plata.

Obligatii de plata si nota le revezi in Mesaje .

Acolo scrie exact cat trebuie sa platesti on line sau la casieria Anaf.

Daca nu te descurci te duci la Anaf cu buletinul ii rogi sa iti dea o foaie de varsamant si platesti maine.

Edited by alex321, 19 June 2022 - 11:47.


#52
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
am in fata foaia de varsamant pentru plata tva.
daca vreau sa platesc din cont, pun contul de pe foaie, ro63trez...01xtva
suma o stiu,
la detaliile platii ce pun ca sa se asocieze plata cu mine?

#53
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,514
  • Înscris: 13.03.2005
CUI firma, neaparat... ca acel cont e un cont colector, adica o galeata mare in care intra banii de la o gramada de firme.

Edited by wertyck, 05 August 2022 - 17:26.


#54
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
Asocierea cu ‘tine’ (sau cu firma care datoreaza acel TVA) se face prin CNP/CUI in campul dedicat la beneficiar. In foaia de varsamant ar tebui sa fie la fel (daca nu cumva ai completat-o tu, gresit). In nici un caz nu va fi influentata de ceea ce scrii la descrierea operatiei. La descriere nu prea are importanta ce pui, dar scrii ceva rezonabil sa stii si tu peste ani ce ai platit, sa nu se panicheze banca si sa iti blocheze plata, etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate