Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Mancare caini "Friskies"

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.01.2022

 cattavencu, on 26 aprilie 2022 - 10:48, said:

Toate boabele astea sunt refugiul lenei stapanilor de a le fierbe niste legume (in principal morcov) alaturi de niste pui / peste / mai rar vita

Royal Canin e porumb la greu + diverse proteine de sinteza (wtf...), puteti sa-i faceti mamaliga in casa pe care sa i-o amestecati cu mancare si iesiti de nspe ori mai ieftin si mai proaspat (adica nu niste chestii deshidratate). La fel Eukanuba, Purina, Hill's... Sunt ditamai concernele, hidoase in toata puterea cuvantului, baga bani la greu in promovare si in mituirea sub nspe mii de forme a veterinarilor, care la randul lor sa le recomande produsele.

Nu v-a socat ca NICIODATA nu e indicat continutul de sodiu (sare) pe etichetele boabelor? La absolut nici un producator? Pentru ca - mai mult ca sigur - sunt FULL de sare.

Sunt zeci de clipuri pe Youtube despre diversele forme de hegemonie (dominare) a pietei de catre aceste concerne.

Acana si Orijen (Champion) sunt (mult) mai ok, insa sunt full de proteine si nu sunt bune pentru cainii aflati in a doua parte a vietii. Nu dati proteina din belsug la astfel de caini, ca le distrugeti rinichii si nici mama perfuziilor nu-i mai readuce pe linia de plutire.

Initiatorul topicului probabil ca nu poate sa treaca de orizontul extrem de limitat al produselor de hipermarket (friskies, chappi, pedigree - toate niste subproduse), fapt pentru care ii recomand sa incerce sa comande online:

https://www.zooplus.ro/

Rocco, Lukulus, Rinti, Animonda, Granatapet (conserve). Simpsons, Purizon, Lukulus, Granatapet (boabe).

Daca tine insa cat de cat la animal, atunci morcovi, cartof fiert + ceva pipote, carne de pui, de vita + mar / banana + ulei de somon (cand si cand, nu zilnic!). Carnea poate sa fie si din conservele astea enumerate mai sus, sunt ok.
Si trebuie mancare variata, diversificata, nicidecum aceleasi boabe zilnic.

In rest, macar un set de analize pe an (bilirubina, uree etc) e binevenit, e vreo 150 de lei, presupune luare de sange din vena si e gata in 20-30 de minute. Un test 4DX pentru filarioza (viermi la inima, mai pe sleau), Lyme, Erlichia (si inca o chestie pe care nu mi-o amintesc acum) e 70-90 de lei.




big, BIG dislike de la mine pentru reciproca afirmatiei de mai sus! (adica daca ar fi maidanez, nu ar conta, e suflet de rangul doi)

BIG Dislike inca o data!
De Cookie sau Darling ai auzit? Cookie e 4 lei/kg, nu e facut de purina iar Darling e de la purina si e 5 lei/kg. Nici nu cred ca au carne astea ieftine. Mancarurile ieftine sunt bune de dat la cainii de pe strada.

#20
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Da. Sunt niste stifturi si mai mari.

iesi din prizonieratul produselor de hipermarket si vei gasi mancare mai buna.

Sau, si mai de preferat, gatit in casa.

Si daca aud ca 2-2,5 lei un kil de morcovi e ceva de neacceptat dpdv financiar, asta ma face sa ma intreb: da' voi din/cu ce traiti, frate?

Morcovi (1,5-2,5 lei kg), cartofi (1,6-2 lei kg), paste fierte (2,2-2,5 lei jumatatea de kilogram, si sunt din grau dur - Lidl), pipote de pui (cam 5 lei jumatatea de kg - Lidl), mamaliga (2-2.5 lei un kil de malai, iese o gramada de mamaliga)
"Oase" din piele de vita pentru curatarea dintilor, foarte important.

mergeti seara la Kaufland, cu o ora inainte de inchidere, au reduceri de 80-90% la legume. Morcovi la 30-40 de bani kg si asa mai departe.

Edited by cattavencu, 26 April 2022 - 11:14.


#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

 Melteanu, on 26 aprilie 2022 - 10:46, said:

De ce merita un caine de rasa mancare premium si unul fara sa fie de rasa nu?

Unde am zis asta? Mai citeste o data.

 cattavencu, on 26 aprilie 2022 - 10:48, said:

big, BIG dislike de la mine pentru reciproca afirmatiei de mai sus! (adica daca ar fi maidanez, nu ar conta, e suflet de rangul doi)

Citeste si celelalte posturi ale initiatorului si vezi cam ce ar vrea el ca si rasa de caine.

Edited by AlexEn, 26 April 2022 - 12:47.


#22
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012
După ce am hrănit cățelul o perioadă cu diverse produse ''de cumpărat'', de la mâncare umedă până la bobițe uscate, mai scumpe sau mai ieftine, am ajuns la concluzia că nu e ce trebuie.
Așa că în fiecare sâmbătă iau din piață aripi de pui, ficat și ouă, este un producător care are stand mereu și este foarte ok, prețuri bune și o calitate a produselor mult peste ce găsești la magazinele obișnuite.
Odată la două zile fierb aripile cu morcov, apoi dezosate, fără pielițe și oase le toc mărunt și le amestec cu orez și morcovii de care spuneam.
Orezul îl fierb separat în apa în care am fiert inițial carnea.
Peste toată asta sparg un ou.
Mănâncă șocâțu' de rupe.
Are blana lucioasă, e supervioi și e țeapăn, chit că are doar 11 kile.
Veterinarul mi-a confirmat că e o dietă echilibrată și bună, deși am avut impresia că și-a făcut un pic o cruce cu limba-n cerul gurii Posted Image
La o săptămână-10 zile primește și un melanj de carne crudă, de porc și vită și puțin ficat de pui opărit.
Are oase de piele de vită cu care se curăță pe dinți și pare fericit, porcălanul.
Și o poză, pentru conformitate:

Attached File  IMG_2041.JPG   344.68K   24 downloads

Edited by LouisCyphre, 26 April 2022 - 14:49.


#23
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.11.2012
Sa va traiasca sa va bucurati de el multi ani rasfatatul.

#24
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Ce naiba e un șocâț? Posted Image

On-topic eu am pisici, acum ceva ani le dadeam Acana iar acum am trecut pe Husse(Acana s-a cam dus in jos ca si calitate). Da, e mai scump decat ce gasesti in comert dar daca tot ai un animal la care tii nu-i dai gunoaie sa manance. Socrul meu a lucrat la o ferma avicola, imi povestea ca puii morti respectiv toate resturile erau tocate, se facea un fel de faina care pleca in Italia unde era transformata in boabe pentru animale, o mizerie...

#25
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

 AWE, on 26 aprilie 2022 - 17:00, said:

Ce naiba e un şocâţ? Posted Image

Soarece.


 AWE, on 26 aprilie 2022 - 17:00, said:

Socrul meu a lucrat la o ferma avicola, imi povestea ca puii morti respectiv toate resturile erau tocate, se facea un fel de faina care pleca in Italia unde era transformata in boabe pentru animale, o mizerie...

Puii morti din ce cauza?
Care e mizeria in a utiliza tot ce ramane?

#26
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

 AlexEn, on 26 aprilie 2022 - 19:12, said:

Puii morti din ce cauza?
Care e mizeria in a utiliza tot ce ramane?

Pui morti din cauza de boli - le dau ei antibiotice si-i vaccineaza dar unii tot mor. Mizerie numesc eu mancarea pentru animale de casa facuta din absolut tot ceea ce altfel s-ar arunca: pene, gheare, ciocuri etc.

#27
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
La al meu patruped i-am dat Friskies Junior vreo jumatate de an dupa aia i-am combinat granulele cu alte marci ieftine, dupa aceea resturi, oase etc dupa 1 an. Varianta junior contine lapte cica bun in primele luni. L-am mai rasfatat cand am prins la promotie intotdeauna Friskies mananca cu pofta cand primeste fata de alte marci de duzina... .

#28
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
E al naibii de bun Friskies ala :rolleyes:
"0,07% lapte praf degresat echivalent cu 0,4% lapte degresat"

Il mananca cu pofta din cauza chimicalelor, contine potentiatori de aroma.

#29
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.01.2022
Mie toata mancarea cu continut de carne <10% mi se pare necalitativa.

#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

 AlexEn, on 26 aprilie 2022 - 06:44, said:

Acum depinde si de stapan si de caine: un caine de rasa nu l-as tine cu mancare non premium. Si nu as lua caine de rasa daca nu mi-as permite sa ii asigur toate conditiile si sa ii satisfac toate necesitatile.
Pentru toti cei carora vi s-a parut deplasata sau nelalocul ei remarca mea anterioara, de asta am postat-o. Acelasi initiator pe ambele topicuri:

 rares3968, on 28 aprilie 2022 - 15:47, said:

Dumnezeule....
Imi iau pisici adevarate. De rasa.


#31
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Da, dar daca el e asa, tu n-ai facut decat sa-i canti in struna (sa-l validezi in ceea ce-a spus)

Daca tu nu faci distinctie intre rasa si comunitar, ar fi trebuit sa-ti SUSTII principiul asta

Nu asta inseamna sa fim principiali in viata? Sa nu ne dam dupa afirmatiile altora, daca noi insine nu credem in ele?

Edited by cattavencu, 29 April 2022 - 12:40.


#32
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Doar ii spuneam ca daca tot isi ia animal de rasa, pe care presupun ca o sa dea niste bani, sa fie pregatit sa sustina si celelalte cheltuieli.
De obicei un animal de rasa, luat de la un crescator serios, nu ar trebui sa aiba probleme de sanatate din mostenirea genetica. Nu e cazul sa ii creezi probleme prin alimentatie nepotrivita.

#33
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Câinii ce i-am avut în copilărie au trăit 18 ani la curte doar cu mâncare din bucătărie (resturi de la masă + 1-2 polonice de ce ciorbă/supă era + pâine). Decât boabe la 10 lei/20kg ...

#34
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Si noi am trait cu cheia de gat, si bunicii nostri au fost la munca si in razboaie de cand erau copii, si tot asa.

#35
Bones_T

Bones_T

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.08.2018
Cand faci piata pentru tine ai de ales. Te uiti in buzunar si faci socoteala, si uite asa, in loc de salam de sibiu care acum a sarit de 100 lei/kg, iei parizer de pui cu 40 le/kg. De ce nu e si Sibiul 40 lei, ti-ai pus intrebarea? Daca nu, iti raspund eu. Pentru ca e plin de carne. Parizerul e  plin de sorici si zgarciuri si ceva carne. In schimb, are un gust pe care nu-l uiti si cand il vezi la galantar, instant salivezi dupa un samvis cu parizer. Nu tot asa se intampla cu Sibiul. Peste ani, cand tragi linie la analize, sa nu te miri ca stai prost cu sanatatea, sa nu te intrebi de ce bunicii traiau si 90 de ani si tu, la 55 de ani arati pe interior ca mama lui Keops, bine fragezit de absolut tot ce ai mancat de la supermarket.
Acelasi lucru e si cu cainii. Cand cumperi, te uiti in portofel. Iti zici, pai eu mananc parizer de 35 de lei si lui sa-i iau conserve de 20 lei/kg? Ia sa ma lase, ca mananca si oase, ce mama ma-sii....
Ar fi nemaipomenit sa cumperi oase garf sau coaste si atat. E mult mai sanatos doar cu atat fata de marcile consacrate gasite la orice supermarket. dar ti-e lene. Dar ce, in loc sa ma uit la serial, stau sa gatesc pentru potaie? Ia sa manance conserve, uite ce frumos sunt ambalate, uite ca se gasesc peste tot, pai trebuie sa se vanda daca sunt peste tot, nu? Toata lumea cumpara, e clar, deci sunt bune.
Asta e in mintea ta, a proprietarului de caine care regrati ca l-ai luat dar, totusi, ti-e greu sa-l arunci in strada, asa ca, iti bati joc de el, si de tine. E adevarat, mai bine nu-l luai, in primul rand. Nu iei 4 maidanezi ca apoi sa spui ca n-ai cu ce sa-i duci la doctor si ce sa le dai sa manance. Esti de vina. Tu esti vinovat.

Am caine de 40 de ani. Nu acelasi, pentru intrebari stupide. Toti au mancat ce am mancat si eu. Atentie, fara albus de au, fara usturoi, fara ceapa, fara cartofi.
Atentie cand isi face nevoile, daca se deranjeaza la stomac, intreaba-te ce i-ai dat sa manance. Cainele e pacalit de conservele create special sa pacaleasaca, asa cum tu esti pacalit de gustul de parize creat special sa pacaleasca.
Tine minte: Carnea, legumele, miscarea, vaccinarea si dragostea, fac un caine fericit si sanatos.Asa cum tu nu mananci sorici mereu, nu-i da cainelui doar prostii. Ok, o data, de doua ori, merge, stai prost cu banii, asta e, dar sa cumperi niste oase, sa le fierbi cu orez, fara sare, si sa-i dai 2 3 zile, poti.
Nu-ti bate joc de caine chiar daca iti bati joc de tine. Cainele e cel mai sincer animal, si-ar da viata pentru tine. Cati prieteni ai sa faca asa ceva pentru tine?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate