Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Mancare caini "Friskies"

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.01.2022
Mie nu-mi se pare de incredere hrana asta pentru caini "Friskies".
Dupa pret (Am vazut 7 lei/kg, poate este si mai putin...) mi se pare ca e de proasta calitate.
Eu nu as da asa ceva la cainele meu.
Credeti ca e buna?
Link cu un exemplu: https://www.emag.ro/...6/pd/DP8RQBBBM/

#2
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019
La mâțã cumpar Whiskas,iar potaia mananca asa ceva,mereu nu lasa pisicul  sa manance:-) .Ai putea incerca :-) .

#3
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.01.2022
Si Whiskas par foarte ieftine, nu prea am incredere in ele.
Eu nu as da hrana umeda nici la caini, dar nici la pisici.

#4
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 22.05.2011
Depinde de venitul tau si de caine. Eu personal nu as da mai mult de 10 lei/kg pe hrana pentru caini.
Am vecin cu patruped in varsta de 8+ ani hranit exclusiv cu mancare la 30 lei sacul de 10kg, multa paine si resturi alimentare. Dar cu precizarea ca e maidanez.

#5
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Wow. Asta e un record, la mancarurile "cu carne":

Quote

Compozitie: Cereale (min.20% grau), extracte de proteine vegetale, derivate de origine vegetala, uleiuri si grasimi, minerale, diverse zaharuri.
0% carne, ca nu apare deloc in lista de ingrediente.

Pe site-ul Purina lucrurile stau ceva mai "bine": clasicul 4% produse derivate de natura animala de vita. Ca aia nu e carne. Practic, ii dai cainelui porumb.
Asa-i, e de extrema proasta calitate. Nu doar dupa pret, ci si dupa ingrediente.

#6
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.01.2022

 jmek4you, on 25 aprilie 2022 - 21:10, said:

Depinde de venitul tau si de caine. Eu personal nu as da mai mult de 10 lei/kg pe hrana pentru caini.
Am vecin cu patruped in varsta de 8+ ani hranit exclusiv cu mancare la 30 lei sacul de 10kg, multa paine si resturi alimentare. Dar cu precizarea ca e maidanez.
O prietena de-a mea ii da la amstafful ei mancare Acana care e de obicei 20-30 lei/kg. E mancare de calitate extraordinara.

 TS030, on 25 aprilie 2022 - 21:18, said:

Wow. Asta e un record, la mancarurile "cu carne":

0% carne, ca nu apare deloc in lista de ingrediente.

Pe site-ul Purina lucrurile stau ceva mai "bine": clasicul 4% produse derivate de natura animala de vita. Ca aia nu e carne. Practic, ii dai cainelui porumb.
Asa-i, e de extrema proasta calitate. Nu doar dupa pret, ci si dupa ingrediente.
Carnea nu e un ingredient esential in mancarea de caini?

#7
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 rares3968, on 25 aprilie 2022 - 21:20, said:

O prietena de-a mea ii da la amstafful ei mancare Acana care e de obicei 20-30 lei/kg. E mancare de calitate extraordinara.
Se poate si mai bine !
On topic , depinde de cat iti iubesti cainele si ce venituri ai . Friskies e o mancare extrem de proasta dar pentru animalele amarate e mai bine decat nimic .

#8
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 rares3968, on 25 aprilie 2022 - 21:20, said:

Carnea nu e un ingredient esential in mancarea de caini?
Bineinteles ca este (chiar daca nu in aceeasi masura ca la pisici).

Si chestia e diferenta fata de ceva OK (desi nu super-premium) nu e asa de mare. Sa luam de exemplu Brit Care Adult cu miel si orez.
In primul rand, avem carne (miel) ca prim ingredient, cu 38%. Deci: avem carne. Nu "carne si produse derivate de origine animala", formulare ce le permite celor de la Purina sa bage cele mai proaste resturi, oase, maruntaie, orice doar carne nu. Sarim de la "foarte prost" la "acceptabil". Apoi, de la 4 la 38%.
Dupa care, avem orez si nu porumb. Ca o regula, de fiecare data cand nu se specifica tipul de cereala, acesta e porumb - ieftin si prost (uneori si contaminat cu aflatoxina).


In al doilea rand, sa ne uitam la diferenta de pret - de la 7 la 16.14 lei/kg (cel mai ieftin pret de la Maxi-Pet pentru Brit Care). Wow, mai mult decat dublu.
Doar ca mai intra un factor in calcul: portia zilnica. Evident, mai mare atunci cand dai cainelui malai, decat atunci cand ii dai orez si carne. Sa zicem, 350g Friskies vs. 220 Brit Care (pentru adult de 25kg). 2.45 vs 3 lei pe portie, daca am calculat bine.
Chiar nu merita sa-i dai bietului patruped malai.

Edited by TS030, 25 April 2022 - 21:45.


#9
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.01.2022

 TS030, on 25 aprilie 2022 - 21:43, said:

Bineinteles ca este (chiar daca nu in aceeasi masura ca la pisici).

Si chestia e diferenta fata de ceva OK (desi nu super-premium) nu e asa de mare. Sa luam de exemplu Brit Care Adult cu miel si orez.
In primul rand, avem carne (miel) ca prim ingredient, cu 38%. Deci: avem carne. Nu "carne si produse derivate de origine animala", formulare ce le permite celor de la Purina sa bage cele mai proaste resturi, oase, maruntaie, orice doar carne nu. Sarim de la "foarte prost" la "acceptabil". Apoi, de la 4 la 38%.
Dupa care, avem orez si nu porumb. Ca o regula, de fiecare data cand nu se specifica tipul de cereala, acesta e porumb - ieftin si prost (uneori si contaminat cu aflatoxina).


In al doilea rand, sa ne uitam la diferenta de pret - de la 7 la 16.14 lei/kg (cel mai ieftin pret de la Maxi-Pet pentru Brit Care). Wow, mai mult decat dublu.
Doar ca mai intra un factor in calcul: portia zilnica. Evident, mai mare atunci cand dai cainelui malai, decat atunci cand ii dai orez si carne. Sa zicem, 350g Friskies vs. 220 Brit Care (pentru adult de 25kg). 2.45 vs 3 lei pe portie, daca am calculat bine.
Chiar nu merita sa-i dai bietului patruped malai.
220 g mi se pare o portie adecvata pt un caine de talie medie.
De Pedigree ce parere aveti? Mi se par ca sunt proaste, chiar daca scrie ca are carne. 9 lei/kg. https://www.emag.ro/...0/pd/D548XBBBM/
Am impresia ca toata mancarea de la Purina este proasta.

Edited by rares3968, 25 April 2022 - 21:50.


#10
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Bai ce lume!
Tare as vrea sa te vad pe tine cu ce hranesti PATRU CAINI, ca eu atatia am si toti sunt luati de prin santuri! De cand am devenit asa snobi si plini de ifose cand in tara asta sunt oameni care mananca de 7 lei pe zi?
Si ce anume sa le dau cateilor? Somon, Vita Kobe? Fructe de mare? Icre negre?
Ce sa spun, nu ai incredere in mancarea aia...bine ca e buna aia la 20 de lei kg. Daca esti atat de tare cumpara piept de pui si ii dai gratar.
Le-am dat si eu ce am putut. Cand tacam, cand ceva carne cu orz, cand hrana uscata la 20 de lei sacul, acum le cumpar la 70 de lei sacul...slava domnului sunt sanatosi, fericiti, iubiti, arata bine, sunt in putere si nu par sa strambe din nas si nici sa aiba mofturi.

#11
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.01.2022

 P-I-G, on 25 aprilie 2022 - 21:50, said:

Bai ce lume!
Tare as vrea sa te vad pe tine cu ce hranesti PATRU CAINI, ca eu atatia am si toti sunt luati de prin santuri! De cand am devenit asa snobi si plini de ifose cand in tara asta sunt oameni care mananca de 7 lei pe zi?
Si ce anume sa le dau cateilor? Somon, Vita Kobe? Fructe de mare? Icre negre?
Ce sa spun, nu ai incredere in mancarea aia...bine ca e buna aia la 20 de lei kg. Daca esti atat de tare cumpara piept de pui si ii dai gratar.
Le-am dat si eu ce am putut. Cand tacam, cand ceva carne cu orz, cand hrana uscata la 20 de lei sacul, acum le cumpar la 70 de lei sacul...slava domnului sunt sanatosi, fericiti, iubiti, arata bine, sunt in putere si nu par sa strambe din nas si nici sa aiba mofturi.
70 lei sacul? Dar cat costa un kilogram sau cate kg are un sac?

Am auzit de oameni care dau carne de pui sau vita si dau la cainii lor. Dar mancarea de caini are si cereale, vitamine etc.

Toata mancarea de la Purina e slaba. Ai dat vreodata asa ceva la cainii tai?

#12
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 rares3968, on 25 aprilie 2022 - 22:08, said:

Toata mancarea de la Purina e slaba. Ai dat vreodata asa ceva la cainii tai?
Colegu' vezi ca Purina ''ie mai multe'' . Printre altele , la ai mei le dau Purina hipo-alergenica , care e una dintre cele mai scumpe de pe piata !

#13
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.01.2022

 Alltrack, on 25 aprilie 2022 - 22:17, said:

Colegu' vezi ca Purina ''ie mai multe'' . Printre altele , la ai mei le dau Purina hipo-alergenica , care e una dintre cele mai scumpe de pe piata !
Poate unele sunt bune. Dar astea Friskies, Darling (care e 5 lei/kg), Cookie (e 4 lei/kg) care nu e facut de Purina sunt extrem de proaste.
Mancarea de la Royal Canin mi se pare ok.

#14
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 rares3968, on 25 aprilie 2022 - 22:51, said:

Poate unele sunt bune. Dar astea Friskies, Darling (care e 5 lei/kg), Cookie (e 4 lei/kg) care nu e facut de Purina sunt extrem de proaste.
Mancarea de la Royal Canin mi se pare ok.
De fapt tu ce vrei cu acest topic ? Mancare buna Orijen si Acana . Pe medicale Purina si cat de cat Royal Canin , atat .

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Ce vrea cu fiecare topic pe care il deschide: nici lui nu ii e clar :)

Pe langa Orijen si Acana adaug si Eukanuba.
Acum depinde si de stapan si de caine: un caine de rasa nu l-as tine cu mancare non premium. Si nu as lua caine de rasa daca nu mi-as permite sa ii asigur toate conditiile si sa ii satisfac toate necesitatile.

#16
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 rares3968, on 25 aprilie 2022 - 21:50, said:

220 g mi se pare o portie adecvata pt un caine de talie medie.
De Pedigree ce parere aveti? Mi se par ca sunt proaste, chiar daca scrie ca are carne. 9 lei/kg. https://www.emag.ro/...0/pd/D548XBBBM/
Am impresia ca toata mancarea de la Purina este proasta.
Foarte proasta; din nou, atentie la ingrediente. 20% "carne si derivate", din care doar 4% "pasare" sau "vita", atentie la exprimare, nu e 4% "pasare" si 4% "vita"! Incearca sa insele si aici. Apoi, ce Doamne iarta-ma sunt celelalte 16%?

Nici Royal Canin nu mi se pare deloc OK.

Nu vorbesc de diete veterinare, alea pot fi altceva.

 P-I-G, on 25 aprilie 2022 - 21:50, said:

Bai ce lume!
50 de bani pe zi, ca sa nu-i dai cainelui malai mucegait.

#17
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

 AlexEn, on 26 aprilie 2022 - 06:44, said:

Ce vrea cu fiecare topic pe care il deschide: nici lui nu ii e clar Posted Image

Pe langa Orijen si Acana adaug si Eukanuba.
Acum depinde si de stapan si de caine: un caine de rasa nu l-as tine cu mancare non premium. Si nu as lua caine de rasa daca nu mi-as permite sa ii asigur toate conditiile si sa ii satisfac toate necesitatile.
De ce merita un caine de rasa mancare premium si unul fara sa fie de rasa nu?

#18
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Toate boabele astea sunt refugiul lenei stapanilor de a le fierbe niste legume (in principal morcov) alaturi de niste pui / peste / mai rar vita

Royal Canin e porumb la greu + diverse proteine de sinteza (wtf...), puteti sa-i faceti mamaliga in casa pe care sa i-o amestecati cu mancare si iesiti de nspe ori mai ieftin si mai proaspat (adica nu niste chestii deshidratate). La fel Eukanuba, Purina, Hill's... Sunt ditamai concernele, hidoase in toata puterea cuvantului, baga bani la greu in promovare si in mituirea sub nspe mii de forme a veterinarilor, care la randul lor sa le recomande produsele.

Nu v-a socat ca NICIODATA nu e indicat continutul de sodiu (sare) pe etichetele boabelor? La absolut nici un producator? Pentru ca - mai mult ca sigur - sunt FULL de sare.

Sunt zeci de clipuri pe Youtube despre diversele forme de hegemonie (dominare) a pietei de catre aceste concerne.

Acana si Orijen (Champion) sunt (mult) mai ok, insa sunt full de proteine si nu sunt bune pentru cainii aflati in a doua parte a vietii. Nu dati proteina din belsug la astfel de caini, ca le distrugeti rinichii si nici mama perfuziilor nu-i mai readuce pe linia de plutire.

Initiatorul topicului probabil ca nu poate sa treaca de orizontul extrem de limitat al produselor de hipermarket (friskies, chappi, pedigree - toate niste subproduse), fapt pentru care ii recomand sa incerce sa comande online:

https://www.zooplus.ro/

Rocco, Lukulus, Rinti, Animonda, Granatapet (conserve). Simpsons, Purizon, Lukulus, Granatapet (boabe).

Daca tine insa cat de cat la animal, atunci morcovi, cartof fiert + ceva pipote, carne de pui, de vita + mar / banana + ulei de somon (cand si cand, nu zilnic!). Carnea poate sa fie si din conservele astea enumerate mai sus, sunt ok.
Si trebuie mancare variata, diversificata, nicidecum aceleasi boabe zilnic.

In rest, macar un set de analize pe an (bilirubina, uree etc) e binevenit, e vreo 150 de lei, presupune luare de sange din vena si e gata in 20-30 de minute. Un test 4DX pentru filarioza (viermi la inima, mai pe sleau), Lyme, Erlichia (si inca o chestie pe care nu mi-o amintesc acum) e 70-90 de lei.

 AlexEn, on 26 aprilie 2022 - 06:44, said:

un caine de rasa nu l-as tine cu mancare non premium. Si nu as lua caine de rasa daca nu mi-as permite sa ii asigur toate conditiile si sa ii satisfac toate necesitatile.


big, BIG dislike de la mine pentru reciproca afirmatiei de mai sus! (adica daca ar fi maidanez, nu ar conta, e suflet de rangul doi)

Edited by cattavencu, 26 April 2022 - 10:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate