Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Cine este Isus Hristos?

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4587 replies to this topic

#4573
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 24.06.2006

View Postdark, on 18 martie 2024 - 19:06, said:

când eram Prezbiter al Martorilor lui Iehova
aoleu! ai sarit din lac in put! Posted Image

#4574
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajdan210, pe 20 martie 2024 - 21:45, a scris:

aoleu! ai sarit din lac in put! Posted image
Asa credea el, ca era prezbiter.
Era doar un intrus care isi zicea ca face bine, dar fara credinta.
Acu se vede ce "credinta" avea. Posted image

#4575
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004
Cine este Isus Cristos? Un exorcist? Singurul?
La această întrebare, Evanghelia dă un răspuns contradictoriu:

NTR:
Marcu 1:25 Isus l-a mustrat, zicând:
‒ Taci și ieși din el!
26 Atunci duhul necurat a ieșit din el, scuturându-l și strigând cu glas tare. 27 Toți au rămas uimiți, așa că se întrebau între ei, zicând: „Ce este aceasta? Este o învățătură nouă, care are autoritate! El poruncește chiar și duhurilor necurate, iar ele Îl ascultă!“.
  • de aici se trage concluzia că nimeni nu mai făcuse exorcisme înainte de Isus (o idee infirmată de istoria antichității!)

NTR:
Luca 11:19 Iar dacă Eu alung demonii cu Beelzebul, fiii voștri cu cine îi alungă? De aceea ei vor fi judecătorii voștri.
  • iată deci, că aici, Isus recunoaște faptul că exorcizarea era o practică existentă deja, înainte ca El să-și înceapă misiunea Sa!


#4576
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 17.04.2014
7. Isus le-a mai zis: "Adevarat, adevarat va spun ca Eu sunt Usa oilor.
8. Toti cei ce au venit inainte de Mine sunt hoti si talhari; dar oile n-au ascultat de ei.
9. Eu sunt Usa. Daca intra cineva prin Mine, va fi mantuit; va intra si va iesi si va gasi pasune.
10. Hotul nu vine decat sa fure, sa injunghie si sa prapadeasca. Eu am venit ca oile sa aiba viata, si s-o aiba din belsug.
11. Eu sunt Pastorul cel bun. Pastorul cel bun Isi da viata pentru oi. ( Ioan 10)

#4577
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajGRATEFUL, pe 06 aprilie 2024 - 20:58, a scris:

7. Isus le-a mai zis: "Adevarat, adevarat va spun ca Eu sunt Usa oilor.
8. Toti cei ce au venit inainte de Mine sunt hoti si talhari; dar oile n-au ascultat de ei.
9. Eu sunt Usa. Daca intra cineva prin Mine, va fi mantuit; va intra si va iesi si va gasi pasune.
10. Hotul nu vine decat sa fure, sa injunghie si sa prapadeasca. Eu am venit ca oile sa aiba viata, si s-o aiba din belsug.
11. Eu sunt Pastorul cel bun. Pastorul cel bun Isi da viata pentru oi. ( Ioan 10)

Dacă toți au fost ”hoți și tâlhari”, conform acestei declarații făcute de Isus, atunci nu mai are sens această afirmație, care aparține tot lui Isus:

Si daca Eu scot dracii cu Beelzebul, fiii vostri cu cine ii scot? De aceea ei insisi vor fi judecatorii vostri. (Lc. 11:19)
  • dacă Isus spune că acei ”fii” vor fi judecătorii celor care-L acuzau pe Isus că scoate dracii cu ajutorul lui Beelzebul, înseamnă că, implicit, Isus acreditează pe acei ”fii” ca fiind niște exorciști veritabili, și atunci, cum se împacă această declarație cu declarația în care ”toți” care veniseră înainte de El, erau ”hoți, tâlhari”?Posted image


#4578
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 17.04.2014

Vizualizare mesajdark, pe 07 aprilie 2024 - 09:31, a scris:

...., și atunci, cum se împacă această declarație cu declarația în care ”toți” care veniseră înainte de El, erau ”hoți, tâlhari”?Posted image
Toti cei care au pretins fraudulos, inainte de El ca sunt Mesia, Salvatorul profetit in VT.

Edited by GRATEFUL, 08 May 2024 - 19:43.


#4579
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004
Asta dacă completezi tu, căci textul spune doar atât:

[ https://i.ibb.co/S51xt6p/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4580
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,783
  • Înscris: 06.03.2021

 dark, on 09 mai 2024 - 07:03, said:

Asta dacă completezi tu, căci textul spune doar atât:

[ https://i.ibb.co/S51xt6p/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu cred că Isus se referea aici la profeții veterotestamentari (recunoscuți pe vremea lui), ci la acei șarlatani care au apărut după ultima carte profetică Maleahi, și care se dădeau mașiah...

#4581
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,136
  • Înscris: 10.09.2008
În anii dinainte de lucrarea lui Isus au fost cel puțin zece israeliți care au susținut că sunt Mesia. Unii chiar au intrat calare pe măgar în Ierusalim.


#4582
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 17.04.2014
Despre ce moarte a vorbit Isus, una literala sau simbolica?
Ce inseamna a-ti da viata?

11. Eu sunt Pastorul cel bun. Pastorul cel bun Isi da viata pentru oi. ( Ioan 10)

13. Nu este mai mare dragoste decat sa-si dea cineva viata pentru prietenii sai.
14. Voi sunteti prietenii Mei, daca faceti ce va poruncesc Eu.
15. Nu va mai numesc robi, pentru ca robul nu stie ce face stapanul sau; ci v-am numit prieteni, pentru ca v-am facut cunoscut tot ce am auzit de la Tatal Meu. ( Ioan 15)

Fiindca daca vorbim doar despre o moarte simbolica, cuvintele lui Isus nu mai au acceasi greutate de sacrificiu suprem.

Iata, cum ne-a iubit si ne iubeste Isus Hristos: a fost capabil pentru sacrificiul suprem, stiind ca astfel ne poate rascumpara din pacat si moarte. Spirit de sacrificiu pentru un bine suprem!

#4583
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajGRATEFUL, pe 09 mai 2024 - 17:14, a scris:

Despre ce moarte a vorbit Isus, una literala sau simbolica?
Ce inseamna a-ti da viata?

11. Eu sunt Pastorul cel bun. Pastorul cel bun Isi da viata pentru oi. ( Ioan 10)

13. Nu este mai mare dragoste decat sa-si dea cineva viata pentru prietenii sai.
14. Voi sunteti prietenii Mei, daca faceti ce va poruncesc Eu.
15. Nu va mai numesc robi, pentru ca robul nu stie ce face stapanul sau; ci v-am numit prieteni, pentru ca v-am facut cunoscut tot ce am auzit de la Tatal Meu. ( Ioan 15)

Fiindca daca vorbim doar despre o moarte simbolica, cuvintele lui Isus nu mai au acceasi greutate de sacrificiu suprem.
Evident ca nu exista pastor care sa-si dea viata pentru oi.
isus spune asta din prisma misunii primite .
Astazi prea putini dintre religiosi mai cred in viata eterna sau macar in inviere.
Despre Lazar zicem ca a murit de doua ori, dar nu avem stire de a doua inviere.

Sau cati din omenirea de pe planeta considera ca isus e pastorul lor si ca au avut garantia vietii eterne ?

#4584
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 17.04.2014

Vizualizare mesajPaco_ste1, pe 09 mai 2024 - 17:20, a scris:


Astazi prea putini dintre religiosi mai cred in viata eterna sau macar in inviere?
Sau cati din omenirea de pe planeta considera ca isus e pastorul lor si ca au avut garantia vietii eterne ?
Daca suntem crestini credem si in inviere si in viata vesnica, pe care o primim gratie Jertfei lui Hristos.

#4585
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,136
  • Înscris: 10.09.2008

View PostGRATEFUL, on 09 mai 2024 - 17:20, said:

Despre ce moarte a vorbit Isus, una literala sau simbolica?
Ce inseamna a-ti da viata?

11. Eu sunt Pastorul cel bun. Pastorul cel bun Isi da viata pentru oi. ( Ioan 10)

13. Nu este mai mare dragoste decat sa-si dea cineva viata pentru prietenii sai.
14. Voi sunteti prietenii Mei, daca faceti ce va poruncesc Eu.
15. Nu va mai numesc robi, pentru ca robul nu stie ce face stapanul sau; ci v-am numit prieteni, pentru ca v-am facut cunoscut tot ce am auzit de la Tatal Meu. ( Ioan 15)

Fiindca daca vorbim doar despre o moarte simbolica, cuvintele lui Isus nu mai au acceasi greutate de sacrificiu suprem.

Iata, cum ne-a iubit si ne iubeste Isus Hristos: a fost capabil pentru sacrificiul suprem, stiind ca astfel ne poate rascumpara din pacat si moarte. Spirit de sacrificiu pentru un bine suprem!

Cu precizarea pe care o face Isus în versetul 17: „Îmi dau viaţa, ca iarăşi s-o iau”.

Ceea ce face ca suferința și riscarea vieții să fie ceea ce a dat, nu viața propriu-zisă.

#4586
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 17.04.2014
Si totusi Isus a zis ca Isi da viata pentru prietenii Lui!

#4587
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,136
  • Înscris: 10.09.2008
În sensul că și-o riscă. Dar a mizat pe profeție, că Dumnezeu va interveni și-l va salva.

#4588
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 17.04.2014
Alegerea si asumarea lui Isus nu a fost doar un potential risc aleatoriu ( ca in cazul jocurilor de noroc) El a stiut cu exactitate pentru ce a venit pe pamant. (Ioan.12:27)
Si eu nu as folosi in cazul Lui termenul "a mizat ".... fiindca Isus a avut toata increderea in porunca Tatalui ceresc (Ioan.10:18) ca El Il va invia, dupa cum a profetit David. (Fapt.2:31)(Ps.16:10)

27. caci nu-mi vei lasa sufletul in Locuinta mortilor si nu vei ingadui ca sfantul Tau sa vada putrezirea.
28. Mi-ai facut cunoscut caile vietii si Ma vei umple de bucurie cu starea Ta de fata."
29. Cat despre patriarhul David, sa-mi fie ingaduit, fratilor, sa va spun fara sfiala ca a murit si a fost ingropat; si mormantul lui este in mijlocul nostru pana in ziua de azi.
30. Fiindca David era proroc si stia ca Dumnezeu ii fagaduise cu juramant ca va ridica pe unul din urmasii sai pe scaunul lui de domnie,
31. despre invierea lui Hristos a prorocit si a vorbit el, cand a zis ca sufletul Lui nu va fi lasat in Locuinta mortilor si trupul Lui nu va vedea putrezirea.
32. Dumnezeu a inviat pe acest Isus, si noi toti suntem martori ai Lui. ( Fapte. 2)

Faptul ca Dumnezeu L-a inviat pe Isus, nu schimba sau minimalizeaza actul pe care si L-a asumat  cand a murit pentru  ca noi sa fim salvati.

Edited by GRATEFUL, Yesterday, 23:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate