Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Cineva sau ceva imi acceseaza contul.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014
Salutari!

Sa fie cu iertare daca am gresit sectiunea, dar nu am gasit alt loc in care sa postez.
O sa fiu foarte scurt.
De 3 luni primesc notificari pe facebook de tipul asteia:

[ https://i.imgur.com/ijaeLQp.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.imgur.com/1mZwDlF.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Am luat toate masurile posibile, inca de acum 3 luni, cum ar fi:
1. Am activat conectarea cu 2 factori si, de fiecare data cand ma conectez, o fac cu Google Authenticator.
2. M-am deconectat de pe TOATE dispozitivele pe care eram conectat.
3. Am schimbat parola de cel putin 15 ori.
4. Am schimbat e-mail-ul.
5. Am scos toate aplicatiile la care eram conectat cu facebook-ul.
6. Am incercat sa nu ma mai conectez pe calculator dupa ce mi-am schimbat parola, sa vad, poate am eu vreun virus. Dar tot asa.

Primesc notificarea o data la 1-2 zile, cum ca cineva incearca sa se conecteze pe contul meu. Apare ca incearca sa se conecteze din Bucuresti, din Timisoara, din Craiova, Constanta. Si, de fiecare data cand incearca sa se conecteze, Facebook imi blocheaza contul si ma pune sa schimb parola.

Are cineva idee ce ar putea fi? Cum se intampla asta, daca eu am schimbat parola, e-mail si toate cele? Ce ar trebui sa fac?

Multam!

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,950
  • Înscris: 15.04.2019
Accesezi contul printr-un VPN?

#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Sau poate se tot muta de pe Wi-Fi pe date mobile.

#4
grigsound

grigsound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 30.07.2003
Părerea mea e că ai un virusache pe telefon sau pe PC, gen keylogger sau ceva de genul ăsta. Ai antivirus pe telefon?
Eu aș reseta telefonul și aș instala totul de la zero, începând cu antivirusul.

#5
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
Pai intrebarea este INTRA sau doar INCEARCA ? De incercat poate oricine sa faca asta, dar de intrat e putin mai greu. Daca doar incearca, e normal ca facebook-ul sa te anunte asta. Te poti uita in setarile contului, mi se pare ca sunt acolo dispozitivele conectate la cont.

Mai exista posibilitatea ca tu sa te conectezi de pe X dispozitiv si sa iti de-a acolo ca s-a conectat cineva din Cosntanta, Bucuresti, Timisoara...asta nu inseamna ca si de acolo sunt.

#6
westYmate

westYmate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 20.02.2008

View Postmariustm32, on 02 noiembrie 2021 - 21:59, said:


Mai exista posibilitatea ca tu sa te conectezi de pe X dispozitiv si sa iti de-a acolo ca s-a conectat cineva din Cosntanta, Bucuresti, Timisoara...asta nu inseamna ca si de acolo sunt.

Asta ma gandam si eu . Poate se conecteza printr-un hotspot sau mai multe pe unde merge .

#7
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View Post__Dan__, on 02 noiembrie 2021 - 21:55, said:

Accesezi contul printr-un VPN?
Nu, nu folosesc VPN-ul cand ma conectez pe Facebook.

View Postred46, on 02 noiembrie 2021 - 21:56, said:

Sau poate se tot muta de pe Wi-Fi pe date mobile.
Da, asta chiar fac, dar nu inteleg de ce mi-ar deconecta Facebook-ul asta? Si de ce mi-l blocheaza o data la 1-2 zile cand incearca sa se conecteze.

View Postgrigsound, on 02 noiembrie 2021 - 21:57, said:

Părerea mea e că ai un virusache pe telefon sau pe PC, gen keylogger sau ceva de genul ăsta. Ai antivirus pe telefon?
Eu aș reseta telefonul și aș instala totul de la zero, începând cu antivirusul.
Asta ar fi ultima optiune. Nu, nu am antivirus. L-am instalat abia acum 30 de minute, dar nu mi-a detectat nimic.

View Postmariustm32, on 02 noiembrie 2021 - 21:59, said:

Pai intrebarea este INTRA sau doar INCEARCA ? De incercat poate oricine sa faca asta, dar de intrat e putin mai greu. Daca doar incearca, e normal ca facebook-ul sa te anunte asta. Te poti uita in setarile contului, mi se pare ca sunt acolo dispozitivele conectate la cont.
Mai exista posibilitatea ca tu sa te conectezi de pe X dispozitiv si sa iti de-a acolo ca s-a conectat cineva din Cosntanta, Bucuresti, Timisoara...asta nu inseamna ca si de acolo sunt.
INCEARCA sa intre, da. Pentru ca am autentificarea cu 2 factori si imi cere codul pe telefon. Si el facand asta, imi blocheaza contul, iar filtrul de la Facebook ma pune sa imi schimb parola. Si asta fac de cateva ori pe saptamana.
Nu ma conectez decat pe IPHONE si pe Chrome de pe PC. Am incercat si alt browser. Tot asa.

M-am uitat si in setarile contului. Nu am decat telefonul meu si browser-ul de pe pc, atat.

View PostwestYmate, on 02 noiembrie 2021 - 22:03, said:

Asta ma gandam si eu . Poate se conecteza printr-un hotspot sau mai multe pe unde merge .
Prin hotspot... nu. Doar pw WI-FI si pe DATE, atat.


Daca intr-adevar e cineva, cum e posibil sa INCERCE la 1-2 zile sa se conecteze, in conditia in care eu am schimbat parola de fiecare data, am pus caractere, cifre si restul (are vreo 15 caractere).
De unde stie parola? Nu sunt logat niciunde. Nu am alte aplicatii in telefon.

Edited by asdfa34, 02 November 2021 - 22:08.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Deci primești pe telefon codul de autentificare in 2 pași? Primești astfel de coduri zilnic? Înseamnă că cineva chiar dorește să se conecteze în contul tău.

#9
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View Postdorin_2k, on 02 noiembrie 2021 - 22:07, said:

Deci primești pe telefon codul de autentificare in 2 pași? Primești astfel de coduri zilnic? Înseamnă că cineva chiar dorește să se conecteze în contul tău.
Primesc doar notificarea aia cum ca cineva incearca sa se conecteze.
Imediat iti pun inca o poza aici.
[ https://i.imgur.com/MsibjLd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by asdfa34, 02 November 2021 - 22:13.


#10
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
Cineva care te "iubeste" foarte mult iti stie mail-ul de login la Facebook si incearca parole pana cand Facebook detecteaza aceasta activitate suspecta si te pune sa schimbi parola.
Schimba mail-ul de login, nu numai parola, si nu il face public.

#11
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View Posts1lviu86, on 02 noiembrie 2021 - 22:29, said:

Cineva care te "iubeste" foarte mult iti stie mail-ul de login la Facebook si incearca parole pana cand Facebook detecteaza aceasta activitate suspecta si te pune sa schimbi parola.
Schimba mail-ul de login, nu numai parola, si nu il face public.
Am schimbat abia acum 1 ora e-mail-ul. Momentan nu am mai primit nimic. Ar trebui sa astept 1-2 zile.


Pana atunci, uite ce am observat pe contul meu, desi am IPHONE, nu sunt logat la nimeni pe telefon sau pe pc.
[ https://i.imgur.com/0LbYsQN.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by asdfa34, 02 November 2021 - 22:33.


#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Nu se conectează nimeni. Nici măcar nu încearcă. Dacă ar fi încercat, primeai SMS cu codul.
Nu e nimic de speriat.

Aia nu e notificare că cineva dorește să se conecteze.

#13
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View Postdorin_2k, on 02 noiembrie 2021 - 22:38, said:

Nu se conectează nimeni. Nici măcar nu încearcă. Dacă ar fi încercat, primeai SMS cu codul.
Nu e nimic de speriat.

Aia nu e notificare că cineva dorește să se conecteze.

Bun. Si atunci, de ce mi se blocheaza contul si ma pune sa o schimb de 3-4 ori pe saptamana?
Sau de ce apare acolo ca am fost pe 29 octombrie pe Facebook Android, cand eu am iPHONE?




Pana atunci, va multumesc mult tuturor pentru implicare.
O sa astept sa vad daca mai incearca cineva sa se conecteze de cand am schimbat e-mailul.

Edited by asdfa34, 02 November 2021 - 22:54.


#14
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Pai daca la "Acest dispozitiv" iti scrie Android si tu ai facut poza aia pe un iPhone, atunci e o problema de la aplicatie.

#15
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Poza aia nu prea este de pe IPhone...

#16
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View Postred46, on 02 noiembrie 2021 - 23:01, said:

Pai daca la "Acest dispozitiv" iti scrie Android si tu ai facut poza aia pe un iPhone, atunci e o problema de la aplicatie.
Mda, nu stiu ce sa zic. Am incercat mai inainte sa ma deconectez, sa intru si de pe Safari pe facebook.
Uite cum imi apare:
[ https://i.imgur.com/zCflNCU.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu-mi apare de pe Android. Imi apare la fel, de pe iPhone.

View PostRavy, on 02 noiembrie 2021 - 23:06, said:

Poza aia nu prea este de pe IPhone...
Nu, poza de mai sus e facuta de pe PC, de la setari. Ca sa evidentiez de pe ce-mi arata ca sunt conectat.

Edited by asdfa34, 02 November 2021 - 23:12.


#17
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Doar ca idee - Ai mai multe conturi FB setate în iPhone? Că nu prea bat pozele, ceea ce cam înseamnă conturi FB diferite, de unde poate și confuzia...

#18
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View PostRavy, on 02 noiembrie 2021 - 23:24, said:

Doar ca idee - Ai mai multe conturi FB setate în iPhone? Că nu prea bat pozele, ceea ce cam înseamnă conturi FB diferite, de unde poate și confuzia...


Nu. Deci:
In momentul asta sunt logat pe Facebook de pe PC, telefon (aplicatie facebook + messenger + browser safari). De pe toate, cand m-am logat, nu mi-a aparut ca sunt conectat de pe android. Mi-a aparut ba ca sunt pe windows, ba pe iPhone.

Pozele pe care le-am pus mai sus, print-urile alea doua de la deschiderea topicului, sunt de pe telefon. Printurile de deasupra comentariului tau, astea sunt de pe PC. Am facut print la conectarile autorizate, sa se vada ca mie imi aparea acolo o conectare de pe android, desi eu nu ma loghez niciunde, in afara de PC, iPhone (facebook + messenger + safari), deci in 4 locuri.

Dupa cum am zis, daca imi vor mai aparea notificari in continuare, asta dupa ce am schimbat si e-mail-ul, o sa dau resetare din fabrica la telefon, dupa care mai repet o data pasii de mai sus, sa schimb parola, e-mail-ul etc.



Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri!
Revin cu detalii daca rezolv, cum rezolv. Poate ajuta pe cineva.

Edited by asdfa34, 02 November 2021 - 23:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate