Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Alegere facultate IFR - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
crapu4u

crapu4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.02.2013
Salutare,

Sunt interesat sa ma apuc de o facultate doar pentru diploma.
Nu conteaza care in mod precis, sunt in campul muncii de 14 ani si pentru a avansa in cariera pe termen mediu/lung voi avea nevoie de o diploma de licenta Posted Image . Preferintele sunt sa fie invatamant la distanta si cat mai usor posibil de absolvit .

Ma uitam la Universitatea Ecologica la Facultatea de Psihologie sau Stiintele Comunicarii (chiar si Facultatea de Eco si protectie a mediului). Vreo parere sau vreun sfat?

Multumesc !

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Du-te unde-i mai ieftin, că aici criteriul pare a fi exclusiv diploma.

#3
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
Vezi ca facultatea de protectie a mediului nu e deloc usoara... cauta ceva stinte politice, relatii internationale, etc...
La Protectia mediului baga aia chimie in tine de iti sar ochii....

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
baga ei in tine chimie sau bagi tu in ei... spagi?

Edited by laffin, 05 May 2021 - 10:24.


#5
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Vorbeste de IFR, invatamant frecventa redusa.
Adica ceva Spiru Haret, petarde dastea de conteaza taxa.
Si are nevoie de ceva pe profilul ala sa poata participa la concurs.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate s-or termina fabricile astea de diplome fiindca incepe sa devina din ce in ce mai irelevant din moment ce si paznicii sunt absolventi de studii superioare...

#7
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
de asta se duce dracu tara asta, toti "diplomatii" la fara frecventa care nu stiu nici cat fac 2+2.

On: te-ai gandit sa o faci pe bune? adica efectiv sa inveti, sa dai examene, sa scrii o lucrare de licenta originala ?

Sau altfel sa te intreb, te-ai lasa operat de un chirurg cu o diploma din asta?

Edited by bluesnake, 05 May 2021 - 11:39.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce rost are s-o faci "pe bune", cand restul colegilor dau 5-6 examene pe zi?! :)

Cum ar fi intr-un univers paralel ca statul sa se ceara inapoi toate scutirile de impozite/sporurile platite celor cu astfel de diplome?

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 crapu4u, on 05 mai 2021 - 09:20, said:

Vreo parere sau vreun sfat?
Mai intai ce veleitati ai tu asupra unor materii, ca tot va trebui sa mai pui osul la treaba pe ici pe colo si macar sa-ti fie pe plac.

 bluesnake, on 05 mai 2021 - 11:37, said:

Sau altfel sa te intreb, te-ai lasa operat de un chirurg cu o diploma din asta?
Tu ai dreptate dar cu siguranta nu lucreaza intr-un domeniu de expertiza. Vrea si el sa urce o treapta in firma si da bine la dosar o diploma. Nimic esential.

#10
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Daca topicul nu e troll-eala ieftina si proasta menita sa determine contradictii intre useri (ceea ce deja a inceput), fa drept sau administrarie publica la SH, adica Spiru Haret.

#11
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006

 neagu_laurentiu, on 05 mai 2021 - 11:45, said:

Tu ai dreptate dar cu siguranta nu lucreaza intr-un domeniu de expertiza. Vrea si el sa urce o treapta in firma si da bine la dosar o diploma. Nimic esential.

Daca e la privat, nici nu conteaza, daca esti valoros pentru firma, avansezi si cu studii medii. Chiar nu conteaza.
Dar cel mai probabil este la stat, unde blazonul si prieteniile sunt importante. Maine-poimaine il vezi administrator la ceva companie de stat unde cu o diploma de sport sau biologie de la Spiru invarte pe degete niste sume la care nici nu le poate numara zerourile.

Sunt indignat ca stiu foarte bine sistemul asta de promovare pe diploma. Nu stii nici un rahat, dar statul roman te plateste in plus daca ai hartiile care trebuie. Nici nu conteaza cat de bine iti faci treaba. Am neamuri care au masterate fara nici macar o prezenta la cursuri, examene, si ca batjocura sa fie completa, au primit si BURSE DE STUDII.

#12
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011

 addelin, on 05 mai 2021 - 11:43, said:

Ce rost are s-o faci "pe bune", cand restul colegilor dau 5-6 examene pe zi?! Posted Image

Cum ar fi intr-un univers paralel ca statul sa se ceara inapoi toate scutirile de impozite/sporurile platite celor cu astfel de diplome?

Nu e chiar asa cum credeti voi, din auzite. Am facut Poli, Electronica si Telecomunicatii si pentru ca nu am fost impacat cu mine, am facut si Spiru - Informatica. Da, unele examene au fost frectie, dar au fost materii la care am stat si o saptamana sa fac un proiect, alti colegi s-au chinuit 2-3 luni ca nu le inchidea media. Ei, si din colegii mei, unii chiar s-au angajat foarte bine in IT

#13
crapu4u

crapu4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.02.2013
O sa incerc sa raspund punctual la cateva nedumeriri/ipoteze ce s-au lansat in threadul asta:)

- nu lucrez la stat, lucrez intr-o multinationala
- am 10 ani in aceeasi companie, 4 roluri diferite in aceasta perioada
- nu o sa operez prea curand pe nimeni deci niciun risc in directia asta
- sunt anumite joburi unde statul roman, prin minunatul clasificator de ocupatii, cer studii superioare
- am apucat sa fac in tinerete 1 an de drept , dar din pacate a trebuit sa renunt avand in vedere ca tatal meu murise si am fost nevoit sa imi sustin financiar familia
- nu as mai dori sa continui dreptul deoarece sunt absolut constient ca nu voi profesa vreodata si cel ai probabil ar trebui sa o iau de la capat chiar si cu anul facut (facultate de 4 ani)
- in momentul asta sunt casatorit si am un copil mic...timpul nu prea mai imi permite sa "fac o facultate pe bune"  
- sunt absolut constient ca sunt oameni care au tras pe branci sa termine o facultate si imi cer scuze daca intrebarea mea v-a jignit
- interesul meu este (cum spune si in postul intial) sa obtin o diploma de licenta, dupa perioada facultatii, cat mai lesne cu putinta

Edited by crapu4u, 05 May 2021 - 16:50.


#14
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
În ce oraș/județ locuiești?

#15
crapu4u

crapu4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.02.2013

 foreverbanned, on 05 mai 2021 - 17:47, said:

În ce oraș/județ locuiești?
Bucuresti

#16
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Administrație publică, RISE sau ceva științe economice sunt accesibile ca promovare și dificultate.
Nu știu care private sunt acreditate, dar pot găsi câte ceva.
Personal, am absolvit Istorie la Ovidius și mi s-a părut floare la ureche.

#17
crapu4u

crapu4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.02.2013

 foreverbanned, on 05 mai 2021 - 18:43, said:

Administrație publică, RISE sau ceva științe economice sunt accesibile ca promovare și dificultate.
Nu știu care private sunt acreditate, dar pot găsi câte ceva.
Personal, am absolvit Istorie la Ovidius și mi s-a părut floare la ureche.
Multumesc de raspuns. Ma uitam la Stiinte Economice - Management ID/IFR la Spiru...pare a fi o optiune ok.

#18
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Atât doar că vei avea de mers pe la diverse firme pentru studii de caz, și la licenta îți vor trebui ceva evidențe ale unei societăți.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate