Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Pot vinde un stingator/extinctor de culoare...verde, legal?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006

View Postcheloo03, on 25 decembrie 2020 - 21:20, said:

Deci eu nu as produce aceste stingatoare, eu ori il iau nou, il vopsesc, si il vand mai departe, ORI il iau, il golesc, il vopsesc, il duc la firma care il reincarca, si il vand mai departe. Deci din punctul asta de vedere vanzatorul initial sau cel care le reincarca va avea certificare. Eu doar aduc o modificare estetica. Va trebuii sa fie si firma mea certificata?
Cand cumparati un stingator, acesta trebuie sa fie insotit de o declaratie de conformitate data de fabricant in care sa se specifice clar directiva de echipamente sub presiune (2014/678/EU). Marcajul CE trebuie sa fie insotit de numarul de identificare al organismului notificat care a aprobat aplicarea marcajului (de ex. CE2295 inseamna ca proiectarea, fabricatia si testarea a fost supravegheata de Bureau Veritas Romania). Ar fi util si certificatul de conformitate (in copie, evident). Cata vreme nu le demontati, le puteti vopsi in orice culoare conform legislatiei nationale in vigoare. Totusi, eu n-am vazut decat rosii.

#20
cheloo03

cheloo03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.11.2015

View Postlucianburjuiul, on 26 decembrie 2020 - 09:40, said:

Daca nu faci efectiv unul din servicii - reumplere, recertificare - nu aduci nici o valoare adaugata doar prin schimbarea culorii care dupa cate vezi nu e vreo gaselnita de marketing. Cine vrea sa-si picteze stingatorul poate sa o faca si singur. Cu alte cuvinte nu ai piata nici cerere pentru stingatoare de alta culoare.
Asta ramane de vazut. De exemplu nu cred ca s-ar apuca multi sa picteze stingatoare, de fapt lumea nu isi cumpara stingator pt acasa...dar daca vad ceva frumos, isi vor schimba parerea. Uite un exemplu.

View Postlucianburjuiul, on 26 decembrie 2020 - 09:40, said:


Iar daca insisti, trebuie sa mentionezi clar ca au scop decorativ. Ca se trezesc cumparatorii cu amenzi si vor veni la tine sa-ti ceara bani. Ulterior vor veni si organele de control sa vada cine vinde stingatoare galbene, bleu, verzi si de ce.

Cred ca asta este singura solutie. Sa nu il numesc neaparat stingator sau extinctor. Sa mentionez ca sunt functionale, au garantie de la producator, dar dat fiind cardrul legal care defineste stingatorul ca pe ceva rosu, nu se poate numii stingator, ci...aparat de siguranta, sau mai stiu eu ce...

Attached Files


Edited by cheloo03, 26 December 2020 - 13:25.


#21
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Ce era mai important s-a lamurit. Succes!

#22
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005

View Postyo9hrb, on 26 decembrie 2020 - 12:48, said:

...Marcajul CE trebuie sa fie insotit de numarul de identificare al organismului notificat care a aprobat aplicarea marcajului (de ex. CE2295 inseamna ca proiectarea, fabricatia si testarea a fost supravegheata de Bureau Veritas Romania). Ar fi util si certificatul de conformitate (in copie, evident). Cata vreme nu le demontati, le puteti vopsi in orice culoare conform legislatiei nationale in vigoare. Totusi, eu n-am vazut decat rosii.

Certificatul ala de conformitate zice ca produsul fabricat de firma respectiva conform procedurilor firmei, respecta cerintele mentionate in certificat.
Daca ei au in proceduri ca produsul trebuie vopsit cu vopsea cu rubine in ea, iar tu hotarasti ca de fapt cu smaralde ar arata mai bine, din punctul lor de vedere ar fi o neconformitate. Ghici cat de usor pot spune ca de fapt tu ai transformat un mijloc de stingere al incendiilor certificat de ei  in ... jardiniera pt flori pentru care ei nu baga mana in foc pentru nimic.
Motive ... vopseaua a afectat iremediabil materialul stingatorului, sau vopseaua a intrat in orficiul de evacuare si i-a afectat caracteristicile, sau ai dat cu vopsea pe stiftul de siguranta si asta s-a lipit, ingreunand utilizarea extinctorului, etc.

@initiator
Apropo, daca tot vrei sa aduci imbunatatiri estetice si rosul ala iti da cosmaruri, eu cred ca e demodata si poza aia mica cu flacarile de pe eticheta. Mai frumos arata una d-aia cu "biohazard", sau chiar aia cu "materiale radioactive". Nu crezi ca ar arata mai bine pe un extinctor?  Iar la final, ca sa nu existe confuzii, ai putea sa scrii pe el cu litere d-alea de subsol din contracte de asigurari sau de creditare, ca de fapt nu e ce e pe poza ci ca e un dispozitiv de stingere a incendiilor proiectat de ... fabricat de ... si "imbunatatit" de ...  Iar la momentul cand o arde ceva, potentialul utilizator s-ar opri mesmerizat de look-ul obiectului, si-ar cobara privirea catre nota ta de subsol, si-ar pune ochelarii, ar citi-o cu atentie si ar striga "EVRIKA, am gasit ce-mi trebuia sa sting incendiul, chiar daca nu e rosu si nici n-are eticheta aia care trebuie!" Ce zici, e rezonabil?

#23
cheloo03

cheloo03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.11.2015

View Postcrstn, on 26 decembrie 2020 - 15:54, said:


@initiator
Apropo, daca tot vrei sa aduci imbunatatiri estetice si rosul ala iti da cosmaruri, eu cred ca e demodata si poza aia mica cu flacarile de pe eticheta. Mai frumos arata una d-aia cu "biohazard", sau chiar aia cu "materiale radioactive". Nu crezi ca ar arata mai bine pe un extinctor?  Iar la final, ca sa nu existe confuzii, ai putea sa scrii pe el cu litere d-alea de subsol din contracte de asigurari sau de creditare, ca de fapt nu e ce e pe poza ci ca e un dispozitiv de stingere a incendiilor proiectat de ... fabricat de ... si "imbunatatit" de ...  Iar la momentul cand o arde ceva, potentialul utilizator s-ar opri mesmerizat de look-ul obiectului, si-ar cobara privirea catre nota ta de subsol, si-ar pune ochelarii, ar citi-o cu atentie si ar striga "EVRIKA, am gasit ce-mi trebuia sa sting incendiul, chiar daca nu e rosu si nici n-are eticheta aia care trebuie!" Ce zici, e rezonabil?
Da, pentru ca cineva care cumpara un stingator care nu e rosu s-ar putea sa-l confunde cu un fier de calcat. Mai mult! S-ar putea ca in caz de foc sa se uite la stingator si la un capsator, si sa decida ca daca stingatorul nu e rosu, atunci mai bine incearca cu capsatorul prima data. In leg cu eticheta am zis de la inceput ca se pare ca este obligatorie, si nu as incerca sa schimb asta. MIstocareala ieftina gaseam si prin alte parti, dar mersi oricum!

#24
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Un extinctor are utilitatea ca singura caracteristică definitorie, nu cumpără nimeni extinctor pt aspect.
Prin standardizare, vopsire doar în roșu, este ușurată identificarea recipientului respectiv ca extinctor.
Redecorarea la care te gândești tu ar ingreuna acest proces, lucru care nu e de dorit pt un obiect proiectat să fie folosit în situații de urgență.
Am înțeles că te interesează partea strict legală, nu cunosc normativul și nici n am chef de căutat, moral însă, nu s de acord cu ideea ta de afacere.

#25
cheloo03

cheloo03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.11.2015

View PostCovertTwo, on 26 decembrie 2020 - 16:48, said:

Un extinctor are utilitatea ca singura caracteristică definitorie, nu cumpără nimeni extinctor pt aspect.
Prin standardizare, vopsire doar în roșu, este ușurată identificarea recipientului respectiv ca extinctor.
Redecorarea la care te gândești tu ar ingreuna acest proces, lucru care nu e de dorit pt un obiect proiectat să fie folosit în situații de urgență.
Am înțeles că te interesează partea strict legală, nu cunosc normativul și nici n am chef de căutat, moral însă, nu s de acord cu ideea ta de afacere.

View PostCovertTwo, on 26 decembrie 2020 - 16:48, said:

Un extinctor are utilitatea ca singura caracteristică definitorie, nu cumpără nimeni extinctor pt aspect.
Prin standardizare, vopsire doar în roșu, este ușurată identificarea recipientului respectiv ca extinctor.
Redecorarea la care te gândești tu ar ingreuna acest proces, lucru care nu e de dorit pt un obiect proiectat să fie folosit în situații de urgență.
Am înțeles că te interesează partea strict legală, nu cunosc normativul și nici n am chef de căutat, moral însă, nu s de acord cu ideea ta de afacere.
Am inteles, nu ai cumpara asa ceva. Nu sunt de acord cu concluzia din punct de vedere moral. Mai multi oameni ar fii dispusi sa tina ceva placut ochiului in casa, decat o butelie rosie. Asta ar inseamna de la sine ca mai multi oameni ar fii mai protejati. Putem sa o tinem langa talanga... Faptul ca i se schimba aspectul nu-i reduce din utilitate, la fel cum bandajele cu mickey mouse nu-i reduce din utilitate. Din potriva, copiii sunt mai atrasi de ideea de un bandaj cu mickey mouse. Pe de alta parte, nu interzice nimeni stingatoarele rosii.

#26
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Hmmm, îți înțeleg punctul de vedere desi nu sunt de acord cu el, dar eu sunt mai conservator, poate greșesc.

Cred ca cine cumpără extinctor pt acasă, gandindu se la propria siguranță, va cumpăra ori ca e roșu, ori că e albastru de Voroneț. Iar ăștia sunt majoritari.

Poate, poate, vor exista si oameni care îl vor lua pt aspect si cu ocazia asta vor putea beneficia si de utilitatea lui.(dacă vor fi interesați de cum se folosește)
Posibil, dar e o chestie de nișă.

#27
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
si unde vinzi aceste extinctoare?
la galeria de arta?
de abia de frica amenzilor isi cumpara extinctorul de masina care are un pret modic.

poate la irinel columbeanu daca mergeai cand era in bani ti-ar fi luat produsul dar altfel omul de pe strada sa-l cumpere nu prea vad.nu au nici extinctoare simple acasa.
de curios la ce pret te-ai gandit?

un extinctor cu gaz este cam 200 si are 8kg.cumparatori pas

#28
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View PostEMPP, on 26 decembrie 2020 - 20:02, said:

de abia de frica amenzilor isi cumpara extinctorul de masina care are un pret modic.
Extinctorul auto este util fix pentru evitarea amenzii. Nici măcar jarul unui grătar de 3 fripturi nu stingi cu el.

On-Topic: În caz de urgență nu caut obiecte de artă, ci un extinctor roșu, care iese în evidență și e la îndemână.

#29
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005

View Postcheloo03, on 26 decembrie 2020 - 16:23, said:

Da, pentru ca cineva care cumpara un stingator care nu e rosu s-ar putea sa-l confunde cu un fier de calcat.
....
MIstocareala ieftina gaseam si prin alte parti, dar mersi oricum!

Am remarcat cateva fracturi logice: prima, din partea mea nu era mistocareala, dar esti liber sa primesti tot ce doresti. Stii cum e vorba aia cu "frumusetea sta in ochiul privitorului".
Doi: chiar daca ar fi fost mistocareala, nu era ieftina, era chiar gratis.
Trei: Mistocareala a aparut doar odata cu postul tau citat mai sus.


Revenind la explicatii: In legatura cu confundatul, in caz de incendiu, de regula cele mai eficiente metode de a limita raspandirea focului sunt cele luate in primele momente. Cu cat intarzii mai mult, cu atat pagubele sunt mai mari. Daca n-ai bagat de seama ca ai la indemana ceva care iti poate folosi la stingerea incendiului, poti rata momentul de a limita ceva ce poate deveni foarte mare. Asta e motivul pentru care in general toate chestiile legate de incendii sunt vopsite in rosu. Sa fie usor sa le distinga si sa sara in ochi oricui in caz de nevoie, atunci cand cel care ar cauta sa stinga ceva sub presiunea timpului si a evenimentelor in desfasurare, presupunand ca nu se panicheaza, ar avea nevoie de ele. In general e impamantenita chestia asta, si oricine cu o minima experienta stie ca echipamentele dedicate stingerii incendiilor ar trebui sa fie rosii. Aici am folosit cu intentie "oricine si oricui" fiindca habar nu ai cine o sa fie in apropierea focului la momentul respectiv. Iar daca te gandesti ca o sa fii cu siguranta tu ... eu sper sa nu fiu niciodata prin preajama ta.

Daca tu te hotarasti sa vinzi bibelouri dragute care la caz de nevoie sa poata fi folosite pe post de extinctor, iti doresc mult succes in gasirea clientelei necesare. In definitiv sunt atatea cârduri de piti botoxate care abia asteapta sa le cumpere.
Stii bancul ala cu tipa in sex shop care zice: "Vreau vibratorul ala mare si rosu pe care il aveti pe perete, dupa usa!  -Stiti, de fapt ala e extinctorul."

#30
cheloo03

cheloo03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.11.2015

View Postcrstn, on 27 decembrie 2020 - 16:21, said:

Am remarcat cateva fracturi logice: prima, din partea mea nu era mistocareala, dar esti liber sa primesti tot ce doresti. Stii cum e vorba aia cu "frumusetea sta in ochiul privitorului".
Doi: chiar daca ar fi fost mistocareala, nu era ieftina, era chiar gratis.
Trei: Mistocareala a aparut doar odata cu postul tau citat mai sus.


Revenind la explicatii: In legatura cu confundatul, in caz de incendiu, de regula cele mai eficiente metode de a limita raspandirea focului sunt cele luate in primele momente. Cu cat intarzii mai mult, cu atat pagubele sunt mai mari. Daca n-ai bagat de seama ca ai la indemana ceva care iti poate folosi la stingerea incendiului, poti rata momentul de a limita ceva ce poate deveni foarte mare. Asta e motivul pentru care in general toate chestiile legate de incendii sunt vopsite in rosu. Sa fie usor sa le distinga si sa sara in ochi oricui in caz de nevoie, atunci cand cel care ar cauta sa stinga ceva sub presiunea timpului si a evenimentelor in desfasurare, presupunand ca nu se panicheaza, ar avea nevoie de ele. In general e impamantenita chestia asta, si oricine cu o minima experienta stie ca echipamentele dedicate stingerii incendiilor ar trebui sa fie rosii. Aici am folosit cu intentie "oricine si oricui" fiindca habar nu ai cine o sa fie in apropierea focului la momentul respectiv. Iar daca te gandesti ca o sa fii cu siguranta tu ... eu sper sa nu fiu niciodata prin preajama ta.

Daca tu te hotarasti sa vinzi bibelouri dragute care la caz de nevoie sa poata fi folosite pe post de extinctor, iti doresc mult succes in gasirea clientelei necesare. In definitiv sunt atatea cârduri de piti botoxate care abia asteapta sa le cumpere.
Stii bancul ala cu tipa in sex shop care zice: "Vreau vibratorul ala mare si rosu pe care il aveti pe perete, dupa usa!  -Stiti, de fapt ala e extinctorul."
Ce frumos era daca pe un forum despre drept comercial se cereau si ofereau informatii despre drept comercial...Ca de mistocari si pareristi e plin prin restul forumurilor. Nu te obliga nimeni sa-ti iei. Ba chiar poti si sa boicotezi si sa militezi impotriva stingatoarelor verzi! Poti chiar sa-ti faci o pagina de fb #stingatoarelerosiimatter daca asta iti aduce scop in viata.

#31
cheloo03

cheloo03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.11.2015
Doar un update. Pe la sfarsitul lunii incep vanzarea prin firma a stingatoarelor de "pitzi" la care unii s-ar uita tampi si le-ar evita in favoarea unei maturi in cazul unui incendiu. Pentru restul,  stingatoarele P2 vor putea fii cumparate cu 180 ron, cu garantie 3 ani, certificat EU EN3, si marcate CE. Acestea pot fii reincarcate/reconditionate ca orice alt stingator. Mentionez ca stingatoarele au ca destinatie locuinte private, pentru uz domestic, nu comercial sau public, intrucat legea in vigoare considera un stingator legal un stingator care este in preponderenta rosu, printre altele. Aceste reglementari nu se aplica locuintelor private. Cu toate acestea, unitatile comerciale pot cumpara/afisa un stingator "neortodox", cu mentiunea ca acestea nu ii va scuti de o amenda, decat daca are si un stingator legal, si anume rosu. Atasez si niste mostre. Mai multe detalii in curand. Bafta!

Attached Files



#32
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Mie imi plac, 1 si 3 in special.

#33
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Succes! (<- fara ironie)

Sa pui poze si cu produsul final. Posted Image
Le poti personaliza la comanda sau vor fi modele standard?

Edited by sorin147, 06 May 2021 - 02:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate