Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Pot vinde un stingator/extinctor de culoare...verde, legal?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
cheloo03

cheloo03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.11.2015
Salut! Am o intrebare in legatura cu legalitatea comercializarii stingatoarelor/extinctoarelor care nu sunt neaparat rosii. Sa zicem ca vreau sa vand un stingator/extinctor pe care l-am cumparat, vopsit mov, imprimat o imagine/design pe el. Am cautat zile in sir informatii despre cum sunt reglementate acestea, si din tot ce am gasit, singurul lucru care este obligatoriu este sa aiba eticheta de pe dispozitiv o anumita culoare. De exemplu, stingatoarele cu pulbere (A,B,C) trebuie sa aiba instructiunile scrise in negru pe o eticheta alba. Atata timp cat respect acest aspect, ma impiedica ceva sa comercializez un astfel de produs? Multumesc!

#2
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010
Si care e temerea ta, culoarea? Eu m-as preocupa sa fie conforme cu directiva CE 97/23/CE (HG 584:2004), sa aiba certificare SR EN 3 si SR EN 1866 iar firma ta sa aiba certificare ISO. Vrei sa le faci albastre pentru baieti si roz pentru fete? Asta e problema ta!? Sau asortate!? O sa vina un nene de la pompieri si o sa-ti puna in vedere sa le vopsesti in rosu si gata. S-a rezolvat.
Vrei sa faci cateva decorative, de alta culoare, da-i bataie. La primul incendiu lumea va cauta stingatoarele rosii, alea mov si alea verzi o sa ramana agatate pe perete.

Tiriac, tu esti? Ai vopsit zgura albastra si vrei sa treci mai departe?

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.dianex.ro/wp-content/uploads/2016/04/90.jpg.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In toata Europa exista stingatoare de incendiu doar de culoare rosie. Posted Image Posted Image Posted Image

#4
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 09.08.2006

View Postlucianburjuiul, on 25 decembrie 2020 - 07:04, said:

....directiva CE 97/23/CE (HG 584:2004)....
Directiva noua este 2014/68/EU.  Tehnic este cam acelasi lucru cu aia veche, s-au mai introdus niste chestiuni avocatesti.

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Cate ai si cui vrei sa le vinzi? Daca vrei sa le vinzi cu factura, inseamna ca ai o firma, inseamna ca ai si o persoana care se ocupa cu instructajul SSI. Intreaba acea persoana pentru ca stie cel mai bine ce-i cu ele.
Daca nu le vinzi pe firma sau le vinzi celor care vor sa aiba un stingator in casa, poti sa le vopsesti in orice culoare, important e ca, la nevoie, ala sa-si faca treaba pentru care a fost creat.
O chestie d-asta vreau si eu in casa, nu conteaza ce culoare e sau daca mai e sau nu in termenul de garantie (evident, nu de acum 10 ani).

Edited by sorin147, 25 December 2020 - 08:55.


#6
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View Postxmanyacs77, on 25 decembrie 2020 - 08:19, said:

[ https://www.dianex.ro/wp-content/uploads/2016/04/90.jpg.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In toata Europa exista stingatoare de incendiu doar de culoare rosie. Posted Image Posted Image Posted Image

Poate astea s-au lipit de mainile cuiva si au fost re-botezate.

#7
Pompierul

Pompierul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.06.2006
3.4 Identificarea stingătoarelor de incendiu
Culoarea
Culoarea recipientului va fi roşu RAL3000 aşa cum este precizat în Farbregister    RAL – 841 – GL
Reglementările naţionale pot impune o zonă de o culoare cu o suprafaţă de până la    10 % din aria recipientului pentru a fi utilizată la identificarea agentului de stingere

#8
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Da, il poti vinde, daca o sa gasesti pe cineva care-l va folosi pe post de ornament.

#9
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

View PostPompierul, on 25 decembrie 2020 - 09:29, said:

3.4 Identificarea stingătoarelor de incendiu
Culoarea
Culoarea recipientului va fi roşu RAL3000 aşa cum este precizat în Farbregister    RAL – 841 – GL
Reglementările naţionale pot impune o zonă de o culoare cu o suprafaţă de până la 10 % din aria recipientului pentru a fi utilizată la identificarea agentului de stingere
In ce norma legala (nationala sau UE) scrie ca stingatoarele trebuie sa aiba culoare rosie RAL 3000 ?

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
Intr-o institutie publica n-ai sa poti face.gandeste-te ca la  colectiv erau stingatoarele tale.cum era morcovul tau azi?

#11
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Morcovul ar fi fost indesat undeva cu tot cu iepure, vanator si pusca.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
Catre uz personal in casa omului ai putea dar recomand acele extinctoare cum vezi la americani -cu gaz fiindca acelea nu expira niciodata.atat trebuie sa fii atent la greutate ca daca scade este  gol.
Pretul lor este destul de mare comparativ cu cele pe pulbere

#13
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010

View PostAlexD2, on 25 decembrie 2020 - 11:14, said:

In ce norma legala (nationala sau UE) scrie ca stingatoarele trebuie sa aiba culoare rosie RAL 3000 ?
Nu stiu unde scrie, dar acuma imi dau seama ca nu am vazut nicaieri stingatoare mov, sau alta culoare. Tu ai vazut?

#14
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Nu le-ai vazut pentru ca nu te-ai uitat dupa ele, erai obisnuit cu rosu. :)
Dar e o idee buna, cand imi vine si mie ala, o pun pe fii-mea sa-l vopseasca.

#15
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Offtopic:

O blonda intra intr-un sex shop.
- Buna ziua. As vrea si eu vibratorul ala mare si rosu din colt, va rog!
- Doamna, ala e extinctorul ...

OnTopic:
Daca nu mai e rosu, nu mai exista problema (si bancul)!

#16
cheloo03

cheloo03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.11.2015

View Postlucianburjuiul, on 25 decembrie 2020 - 07:04, said:

Si care e temerea ta, culoarea? Eu m-as preocupa sa fie conforme cu directiva CE 97/23/CE (HG 584:2004), sa aiba certificare SR EN 3 si SR EN 1866 iar firma ta sa aiba certificare ISO. Vrei sa le faci albastre pentru baieti si roz pentru fete? Asta e problema ta!? Sau asortate!? O sa vina un nene de la pompieri si o sa-ti puna in vedere sa le vopsesti in rosu si gata. S-a rezolvat.
Vrei sa faci cateva decorative, de alta culoare, da-i bataie. La primul incendiu lumea va cauta stingatoarele rosii, alea mov si alea verzi o sa ramana agatate pe perete.

Tiriac, tu esti? Ai vopsit zgura albastra si vrei sa treci mai departe?
Temerea mea este ca nu sunt sigur daca e posibil sa vopsesc un stingator si sa il vand ca "stingator/extinctor" pe firma in mod legal. Nu am nici o treaba cu certificarile, este doar o idee de afacere. Cumpar stingatoare rosii, le "modernizez" look-ul si le vand mai departe. Tocmai asta nu vreau, sa vopsesc in mov si sa vina nenea sa-mi zica ca nu am voie. De asta incerc sa aflu dinainte.

View Postyo9hrb, on 25 decembrie 2020 - 08:50, said:

Directiva noua este 2014/68/EU.  Tehnic este cam acelasi lucru cu aia veche, s-au mai introdus niste chestiuni avocatesti.
Deci eu nu as produce aceste stingatoare, eu ori il iau nou, il vopsesc, si il vand mai departe, ORI il iau, il golesc, il vopsesc, il duc la firma care il reincarca, si il vand mai departe. Deci din punctul asta de vedere vanzatorul initial sau cel care le reincarca va avea certificare. Eu doar aduc o modificare estetica. Va trebuii sa fie si firma mea certificata?

View Postsorin147, on 25 decembrie 2020 - 08:54, said:

Cate ai si cui vrei sa le vinzi? Daca vrei sa le vinzi cu factura, inseamna ca ai o firma, inseamna ca ai si o persoana care se ocupa cu instructajul SSI. Intreaba acea persoana pentru ca stie cel mai bine ce-i cu ele.
Daca nu le vinzi pe firma sau le vinzi celor care vor sa aiba un stingator in casa, poti sa le vopsesti in orice culoare, important e ca, la nevoie, ala sa-si faca treaba pentru care a fost creat.
O chestie d-asta vreau si eu in casa, nu conteaza ce culoare e sau daca mai e sau nu in termenul de garantie (evident, nu de acum 10 ani).
Nu am nici firma nici persoana cu SSI...am doar o idee. Nu vreau sa produc stingatoare, ci doar sa le modific culoarea.

View PostPompierul, on 25 decembrie 2020 - 09:29, said:

3.4 Identificarea stingătoarelor de incendiu
Culoarea
Culoarea recipientului va fi roşu RAL3000 aşa cum este precizat în Farbregister    RAL – 841 – GL
Reglementările naţionale pot impune o zonă de o culoare cu o suprafaţă de până la 10 % din aria recipientului pentru a fi utilizată la identificarea agentului de stingere
De unde este asta? Care este numele directivei/documentului unde ai gasit asta?

View PostEMPP, on 25 decembrie 2020 - 12:02, said:

Intr-o institutie publica n-ai sa poti face.gandeste-te ca la  colectiv erau stingatoarele tale.cum era morcovul tau azi?
Nu incerc sa dau teapa la nimeni. Nu vreau sa ma joc cu focul. Vreau doar sa aduc o imbunatatire estetica unui produs de uz casnic, sau chiar public, si incerc sa aflu care sunt barierele legale.

#17
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Pentru ca-s obiecte care, atunci cand vrei sa le folosesti, e ceva grav in neregula, institutiile statului vor avea urechile ciulite asa ca vanzarea pe OLX ca persoana fizica s-ar putea sa nu-ti aduca doar cumparatori la usa ci si niste d-aia suparati si cu epoleti. :)
Ideea este buna si, daca reusesti sa "convingi" mai multa lume de utilitatea unuia, e o paine buna de mancat intrucat nu stiu sa existe pe piata o asemenea oferta. Iti trebuie o firma si, macar cand pleaca de la tine, sa fie in garantie.

#18
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010
Daca nu faci efectiv unul din servicii - reumplere, recertificare - nu aduci nici o valoare adaugata doar prin schimbarea culorii care dupa cate vezi nu e vreo gaselnita de marketing. Cine vrea sa-si picteze stingatorul poate sa o faca si singur. Cu alte cuvinte nu ai piata nici cerere pentru stingatoare de alta culoare. Cel care trebuie sa-si cumpere stingatoare pentru a obtine acordul de la pompieri trebuie sa cumpere rosii. Adica pe langa cele verzi are nevoie si de alea rosii iar stingatoare nu-ti cumperi ca sunt obiecte de decor, cumperi fie pt acreditare fie pt utilitatea lor.

Iar daca insisti, trebuie sa mentionezi clar ca au scop decorativ. Ca se trezesc cumparatorii cu amenzi si vor veni la tine sa-ti ceara bani. Ulterior vor veni si organele de control sa vada cine vinde stingatoare galbene, bleu, verzi si de ce.

https://en.m.wikiped...re_extinguisher

Cutuma spune ca sunt rosii, articolul din wiki arata ca au existat si alte culori. Iar acum sunt rosii cu o banda de culoare functie de compozitie.

Inarmeaza-te cu calm si rabdare, suna la pompieri, ISU si cine naiba mai acrediteaza. Vezi si la stiromltd punct ro. Vezi cadrul legal inainte si dupa aia poti sa faci ce vrei.

Edited by lucianburjuiul, 26 December 2020 - 09:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate