Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Internet limitat.....

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006
Am cumparat o cartela digi 2euro ca sa fac proba la internet in zona si dupa 3 zile in care am avut si viteze de 44mbps download, ieri am mers intr-un shop si mi-am facut abonament de 5 euro. Ajuns acasa am bagat cartela noua in acelasi telefon insa....surpriza, viteza nu mai sare de 5-6mbps. Acum stau si ma intreb, digi m-a prins de client si-mi da internet cu portia sau ce se intampla????

#2
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Trimite-i un PM lui Digi_Helper, nu se poate limita viteza..

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postjohnnydanut, on 08 septembrie 2020 - 09:41, said:

surpriza, viteza nu mai sare de 5-6mbps. Acum stau si ma intreb, digi m-a prins de client si-mi da internet cu portia sau ce se intampla????
N-ai semnal bun sau e aglomeratie in zona unde locuiesti.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cartela (prepaid) unde ai folosit-o? Unde folosesti abonamentul, folosesti la interior sau exterior? E aceeasi localitate?

Ar fi bine, in primul rand, sa compari cum ai folosit cartela si cum folosesti (acum) abonamentul. La interior, de exemplu, semnalul este mai castrat din motive de constructie (cladire).

PS: telefonul actualizeaza ceva? De acolo mai poate fi scaderea de viteza (un posibil consumator de net).

#5
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Dupa ce lamuresti situatia,iti amintesc ca daca nu ai cumparat ceva aparat de la ei in abonament,poti rezilia cind vrei,conform noilor dispozitii europene...

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu-l tine nimeni cu forta, poate pleca oricand, nu e nevoie de directive europene. Tot ce ar fi de plata (extra), daca a beneficiat, ar fi reducerile si restul de rate la telefon.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din moment ce a incheiat contractul in magazin nu reziliaza fara taxa, Digi prevede o asa numita ''taxa de utilizare retea''.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Reziliezi, dar dai 50 de lei taxa activare si 250 taxa utilizare internet, pe care ei ti le dau gratuit ( reduse 100% ) daca duci contractul la capat.   Faina smecherie, nu ?

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cei 300 lei ar fi 60E (rotunjit), echivalentul a 12 luni de abonament. Colegul nostru sa decida daca i se pare mult sau putin. Ar mai avea varianta in care sa reclame nefunctionarea (sau functionarea defectuasa) si atunci nu plateste (bine, cu dovada ca este vina Digi).

#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postjohnnydanut, on 08 septembrie 2020 - 09:41, said:

cartela digi ... viteze de 44mbps download,
abonament ... viteza nu mai sare de 5-6mbps.
Dacă e să teoretizăm conspirația - utilizatorii de cartele pot fugi oricînd în altă rețea cu număr cu tot. Abonații însă...
Mai încearcă o zi, două, poate a fost o chestie de moment.

#11
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
De-aia e mai bine sa ramai pe cartela. Si la Vodafone net-ul pe cartela nu este limitat ca viteza, pe cand la abonament cu net "nelimitat", pana pe la 14 euro, este limitat la viteze de la 2 la 10 Mb. Ei il marketeaza ca nelimitat, gen poti sa mananci cat vrei, dar esti obligat sa folosesti o lingurita minuscula Posted Image

Edited by mannick, 08 September 2020 - 11:06.


#12
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006
Conditiile de utilizare sunt fix la fel deci din start e o problema. La cartela ai 5 giga iar la abo 50 deci nu merita sa raman la cartela. Chiar si asa, digi merge mult mai bine decat restul in zona mea dar mi-e ciuda ca apeleaza la limitari de viteza atat timp cat traficul 5g e limitat.

#13
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Vezi dacă poți seta in router sa stea doar în banda 4g.
Si in Austria am pățit cu oferta pe cartela. La cea cu minute și internet limitat viteza duce pana la 60 Mbps.
La oferta de net nelimitat, surpriza, limita la 30 Mbps.

#14
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Digi nu mai are pretentia la despagubiri, daca nu iei telefon odata cu abonamentul.
O stiu de la cineva din POP, a tinut expres sa sublinieze chestia asta. Deci, daca nu
si nu, sa incerce.

#15
HeroicStar

HeroicStar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 04.08.2019

View Postmannick, on 08 septembrie 2020 - 11:05, said:

De-aia e mai bine sa ramai pe cartela. Si la Vodafone net-ul pe cartela nu este limitat ca viteza, pe cand la abonament cu net "nelimitat", pana pe la 14 euro, este limitat la viteze de la 2 la 10 Mb. Ei il marketeaza ca nelimitat, gen poti sa mananci cat vrei, dar esti obligat sa folosesti o lingurita minuscula Posted Image

La Vodafone prioritatea prepaid e mai mica pe retea decat la abonamente. Cand reteaua e aglomerata, prepaidu e scos afara si lasa loc abonamentului. La fel e peste tot. Vitezele sunt aceleasi ca si profil. E posibil la el sa fie profilul 4G gresit nu limitat. Sunt in HSS de ales combinatii de viteze gen 10 d cu 5 up, sau 50 cu 25 , 75 cu 50 sau 150 cu 75 si 300 cu 100

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se mai aplica asa ceva? Eu stiam ca s-au scos de ani buni aceste diferentieri.

#17
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

View PostHeroicStar, on 08 septembrie 2020 - 15:58, said:



La Vodafone prioritatea prepaid e mai mica pe retea decat la abonamente. Cand reteaua e aglomerata, prepaidu e scos afara si lasa loc abonamentului. La fel e peste tot. Vitezele sunt aceleasi ca si profil. E posibil la el sa fie profilul 4G gresit nu limitat. Sunt in HSS de ales combinatii de viteze gen 10 d cu 5 up, sau 50 cu 25 , 75 cu 50 sau 150 cu 75 si 300 cu 100
Ultima parte cu HSS nu prea stiu ce inseamna. Momentan folosesc cartela in telefon si nu pot seta doar 4g. Urmeaza sa o bag intr-un router huwaei b525 si poate acolo o sa pot seta doar 4g.

#18
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
O poti seta si in telefon 4G only.
Depinde de telefon, gasesti in magazin play aplicatii.
Pt Samsung de ex ai Force 4g, 4G swicher si altele

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate