Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Renuntare actiuni firma

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Stik

Stik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.10.2012
Salut,

Sa incep cu inceputul, acum ceva ani tata impreuna cu un prieten au decis sa faca o firma de morarit , moara si locul apartinand deja prietenului , iar firma fiind un SRL -D iar eu si fiul sau sa fim actionari 50-50 si administratori 50-50 iar prietenul tatalui meu sa se ocupe, el avand experienta cu alta moara. Dupa ce s-au bagat bani pentru renovari, utilaje stocuri etc , au trecut aprox 2 ani si nu era niciun profit , se plangea de diverse lucruri ca nu merg, am hotarat sa renunt la a fi administrator si sa am doar 25% actionariat, a ramas fiul sau administrator unic si actionar cu 75%. Dupa inca 2 ani deja s-au adunat datorii , si el si fiul sau au plecat din tara ( nu din cauza asta), firma a ramas in pom, din 2015 nu mai e nicio declaratie pe ea....  Cum pot sa nu mai am nicio legatura cu aceasta firma si in acte, fizic nu am avut oricum?

multumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu prea mai ai cum. Inceraca sa o lichidezi si sa o dizolvi (cu costurile aferente).

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 pasilla, on 10 august 2020 - 21:16, said:

Nu prea mai ai cum. Inceraca sa o lichidezi si sa o dizolvi (cu costurile aferente).

La 25% nu prea are dreptul sa miste nimic

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Are drepturi, ca si obligatii.
In RO, nu ca in SUA.
IRS-ul roman, poate decide printr-o sigura semnatura, a unui functionar, ca esti dator la stat si te poate executa fara alte formalitati.

Edited by pasilla, 10 August 2020 - 21:49.


#5
Stik

Stik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.10.2012
datoriile s-au acumulat in perioada cand eu nu mai eram administrator, nu e suma mare undeva pana in 15k euro. Ce fel de probleme as putea avea eu? Banuiesc ca administratorul trebuie sa raspunda...

#6
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007
Esti asociat si ai parti sociale acolo, nu ai actiuni.
Daca nu esti administrator nu ai nicio treaba. Raspunzi in limita valorii acelor 25% de parti sociale din capitalul social.

Edited by Argv, 11 August 2020 - 06:03.


#7
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,734
  • Înscris: 01.12.2018
Vinzi pur si simplu.
Notar, un om al strazii .

#8
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007

 tioopedi, on 11 august 2020 - 07:39, said:

Vinzi pur si simplu.
Notar, un om al strazii .

Nu cred ca poti fara hotarare AGA reprezentând cel putin trei patrimi din capitalul social al societatii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate