Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Presiunea atmosferica si ploaia

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
@prodcomb la un barometru, ce indifca acul auriu?
si de ex ceasurile suunto  fara gps - core iau presiunea la nivelul marii vs casio protrek?

@prodcombs la un barometru ce indica acul auriu?
si de ex suunto core caculeaza cumva presiunea la nivelul marii? vs casio protrek

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ceasurilor trebuie sa le aplici corectie, dar si barometrelor clasice, altfel iti arata presiunea atmosferica la nivelul la care te afli. Trebuie sa aplici corectia asta, pentru a vedea presiunea atmosferica la nivelul marii. Unele au in setari introducerea altitudinii si atunci iti face automat transformarea.

https://keisan.casio...stem/1224575267

#21
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Presiunea atmosferica este data de coloana de aer (pe verticala) de deasupra - de la nivelul solului pana unde vrei tu (pana in spatiu, de ex.).
Daca este mica, aerul de la sol urca mai usor in paturile superioare ale atmosferei, unde - cum spunea cineva inainte - vaporii de apa condenseaza si ai ploaie.
Presiunea atmosferica mare actioneaza ca un capac - aerul nu are suficienta forta sa urce.

Ploaie sau soare la presiuni "cam la fel": mai depinde si de curentii de aer (si nu numai de la sol), si de continutul de vapori de apa in aer in ziua aia. Sau de indicatia barometrului - astea de cumparat nu sint cine stie ce.

Presiunea atm. joasa este o indicatie buna pentru ploaie, dar nu infailibila.

#22
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012

 MembruAnonim, on 17 mai 2020 - 06:50, said:

Ceasurilor trebuie sa le aplici corectie, dar si barometrelor clasice, altfel iti arata presiunea atmosferica la nivelul la care te afli. Trebuie sa aplici corectia asta, pentru a vedea presiunea atmosferica la nivelul marii. Unele au in setari introducerea altitudinii si atunci iti face automat transformarea.

https://keisan.casio...stem/1224575267

Aici voiam sa ajung. nu inteleg.. poate sunt mai greu de cap. pai nu trebuie sa imi arate presiunea la nivelul la care ma aflu? aici nu inteleg care e treaba cu presiunea la nivelul marii

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ba da. In mod normal orice barometru iti arata presiunea atmosferica la nivelul la care esti. Se mai numeste si presiunea altimetrica sau barometrica.
De exemplu, eu sunt la o altitudine de aprox 446 m. Am un multifunctional (barometru/altimetru/busola/termometru/ceas), pe care il iau in drumetii si care imi arata si presiunea la care ma aflu si bazat pe altitudine imi arata si presiunea la nivelul marii. In prima faza am introdus altitudinea, apoi am corectat presiunea la nivelul marii, in functie de cel mai apropiat aeroport.

[attachment=2385341:IMG_20200518_085550.jpg][attachment=2385342:IMG_20200518_085602.jpg]

Exista un factor de corectie pentru presiunea atmosferica in functie de altitudine. Aici ai un tabel si alte date despre acest lucru: https://novalynx.com...tion-tables.pdf

Poti cauta mai multe informatii pe internet, dupa: „presiunea barometrica”, „presiunea altimetrica”. sau in variantele in engleza „barometric pressure”, „altimeter pressure”.

Edited by MembruAnonim, 18 May 2020 - 08:19.


#24
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Asa si la ce te ajuta presiunea la nivelul marii?

Edited by justice22, 18 May 2020 - 12:26.


#25
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005

 justice22, on 18 mai 2020 - 12:25, said:

Asa si la ce te ajuta presiunea la nivelul marii?
Este presiunea la nivelul de referinta.
Daca esti la 2000 m inatime, presiunea indicata de aparat e mai mica, iar tu o sa zici "sa vezi ca vine ploaia". Nu vine, doar esti tu mai sus, iar coloana de aer e mai "scurta".
Ca sa stii care este presiunea reala in coloana de aer de deasupra ta, trebuie sa corectezi indicatia ta de la 2000 metri, ca sa-ti arate care ar fi presiunea la nivelul marii - cum zice Steaua2006.
Folosind nivelul marii ca reper constant, poti compara diverse valori indiferent la ce inaltime esti.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Curect. Plus de asta, in aviatie, altimetrul avioanelor se bazeaza pe presiunea barometrica/altimetrica, iar la nivelul statiei aeroportuare este data presiunea QNH, acea presiune corectata. Astfel ca pilotul isi stie altitudinea la care se afla fata de cea de la aeroport. Stiind doua valori o afli pe a III-a.

In acelasi timp, in meteorologie se tine statistica la nivelul tuturor statiilor. Iar pentru ca aceste date sa fie comparabile intre ele si a se raporta toata lumea la acelasi lucru, valorile se reduc la nivelul marii.

Presiunea atmosferica la aeroporturi (QNH): https://meteologix.c...essure-qnh.html
Presiunea atmosferica redusa la nivelul marii, inregistrata la statiile meteo din Romania (Mean Sea Level Pressure sau QFF):  https://meteologix.c...0518-1200z.html

SI presiunea atmosferica la nivelul statiilor din Romania: https://meteologix.c...re-station.html

Edited by MembruAnonim, 18 May 2020 - 14:59.


#27
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
1. Pai am vazut ca presiunea la nivelul marii e mereu aproape constanta, se modifica  doar putin, nu?
2. Eu inteleg asa. Daca urc scade presiunea si logic ca nu cred ca se schimba vremea. Daca stau ceva timp la acelasi nivel sus si se schimba presiunea, posibil sa se schimbe vremea.
Si nu inteleg unde intra in ecuatie presiunea de la nivelul marii

#28
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
E grea presiunea.

#29
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
serios, imi explica cineva?

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nope, nu cred ca mai are cineva chef. Si asa am consumat resurse degeaba.

#31
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Deci practic astas raportata la nivelul marii e o presiune pt a vedea starea vremii? De aceea e cam la fel si la vf omu si la nivelul marii in zi frumoasa?

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjustice22, on 18 mai 2020 - 15:02, said:

1. Pai am vazut ca presiunea la nivelul marii e mereu aproape constanta, se modifica  doar putin, nu?
2. Eu inteleg asa. Daca urc scade presiunea si logic ca nu cred ca se schimba vremea. Daca stau ceva timp la acelasi nivel sus si se schimba presiunea, posibil sa se schimbe vremea.
Si nu inteleg unde intra in ecuatie presiunea de la nivelul marii
1. Nu este constanta deloc. Presiunea normala este de 1013.2 HPa, dar poate varia intre 970 HPa sau sub si poate atinge 1040 HPa sau peste
2. Corect.

View Postjustice22, on 19 mai 2020 - 11:18, said:

Deci practic astas raportata la nivelul marii e o presiune pt a vedea starea vremii? De aceea e cam la fel si la vf omu si la nivelul marii in zi frumoasa?
Starea vremii, greutatea coloanei de aer, calcularea altitudinii. Identificarea sistemelor depresionare (cicloni) sau a anticiclonilor.

Edited by MembruAnonim, 19 May 2020 - 12:03.


#33
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
am inteles.. :)

#34
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Cea mai buna explicatie e asta:
https://www.sensorso...etric-pressure/

For weather reporting purposes the barometric pressure is normally adjusted to a sea level value so that all locations can be compared independent of the altitude at each location.

#35
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
http://www.wind101.n...e-advanced.html
Mean sea level pressure is the pressure your weather reporting station would have, if it was moved down to sea-level. Mean sea level pressure is generally higher than your measured pressure, which is called barometric pressure.

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjustice22, on 19 mai 2020 - 15:41, said:

Cea mai buna explicatie e asta:
https://www.sensorso...etric-pressure/

For weather reporting purposes the barometric pressure is normally adjusted to a sea level value so that all locations can be compared independent of the altitude at each location.
Fix asta am scris in postul #26

Se pastreaza statistici in meteorologie, pentru a se stabili valoarea medie a presiunii atmosferice in functie de zone. Se inregistreaza si recordurile.

https://en.wikipedia...cords_in_Europe

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate