Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Calcule rezistenta acoperis

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
grifo

grifo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.12.2019
Sper ca am nimerit categoria.

Deci pe scurt, am cumparat o carte "Acoperisuri - Lucrari de dulgherie,izolare,invelire" si sunt curios daca formulele de calcul sunt bune. Planuiesc sa schimb structura unui acoperis si as vrea sa o fac eu.

E atasata pagina cu formule.

Attached Files



#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
lasa calculele si pune grinzi de 20-20 si n-ai nicio problema

#3
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
poate sunt prea grele grinzile alea

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
alea sunt grinzi sub forma de cercuri?

#5
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,634
  • Înscris: 02.10.2009
Exista coduri de constructie, obligatorii, cu formulele si coeficientii lor.
Cartea trebuie sa mentioneze asta. De multe ori, calculele indicate in coduri, indiferent ca sunt pentru constructii sau echipamente au putin de a face cu formulele stiintifice, fiind calcule reiesite din practica cu considerarea unor coeficienti de siguranta.
Trebuie tinut cont de aceste coduri, chiar si numai pentru ca nu se poste obtine aviz.
In tara lui Dorel e mai simplu insa: “pune ba o grinda mai groasa, sa tina!” :lol:


#6
grifo

grifo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.12.2019
@EMPP De ce sa ma limitez la 20x20 cand as putea sa pun grinzi lamelare de 50x50 :)))

@arg Sunt grinzi simple de lemn

@Rosebud09 Cartea precizeaza coduri de constructii si alte lucruri dar unele informatii pe care le-as considera utile...nu.
In imagine se vede ca se imparte la 4. Presupun ca 4 ala tine loc de un coeficient dar mi-ar fi placut sa inteleg de ce 4 si nu 6 si tot asa.

#7
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

View Postgrifo, on 04 decembrie 2019 - 20:32, said:

Sper ca am nimerit categoria.

Deci pe scurt, am cumparat o carte "Acoperisuri - Lucrari de dulgherie,izolare,invelire" si sunt curios daca formulele de calcul sunt bune. Planuiesc sa schimb structura unui acoperis si as vrea sa o fac eu.

E atasata pagina cu formule.
Bună dimineața,

Cel mai bine este să apelați la o firmă de proiectări în cosntrucții.
Proiectarea și construirea structurilor din lemn se fac conform standardelor și normativelor în vigoare din domeniul construcțiilor la data execuției acelor structuri.Lista standardelor în construcții se găseste la https://www.asro.ro/ iar lista normativelor  în construcții se găsește la Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației.
Lista cu normativele în construcții în vigoare o puteți găsi și la Inspectoratul de Stat în Construcții din județul unde locuiți.

Toate cele bune,

Kosinus

Edited by kosinus, 07 June 2021 - 07:39.


#8
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

View Postgrifo, on 04 decembrie 2019 - 20:32, said:

Sper ca am nimerit categoria.

Deci pe scurt, am cumparat o carte "Acoperisuri - Lucrari de dulgherie,izolare,invelire" si sunt curios daca formulele de calcul sunt bune. Planuiesc sa schimb structura unui acoperis si as vrea sa o fac eu.

E atasata pagina cu formule.
Bună dimineața,

Vedeți reglementările tehnice de la VII-5 și VII-6 din https://www.mlpda.ro...s/reglementare7 .

Toate cele bune,

Kosinus

#9
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,833
  • Înscris: 01.09.2006

View Postgrifo, on 05 decembrie 2019 - 08:30, said:

In imagine se vede ca se imparte la 4. Presupun ca 4 ala tine loc de un coeficient dar mi-ar fi placut sa inteleg de ce 4 si nu 6 si tot asa.
Daca ai fi fost atent la orele de fizica din clasa a 7-a, ai fi retinut ca momentul este egal cu produsul dintre forta aplicata si bratul fortei.
In cazul tau, avand o grinda simplu rezemata cu o forta aplicata pe mijloc, momentul maxim rezulta in sectiunea din mijlocul grinzii, fiind produsul dintre forta (reactiunea din capatul grinzii - Q/2) si bratul fortei (jumatate din lungimea grinzii - l/2) adica Ql/4.
Coeficientii de siguranta sa introduc la rezistenta sectiunii lemnului, nu aici si nici la calculul modulului de rezistenta (acel Wnec).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate