Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Filme despre calatoria in timp

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
Am vazut in ultimul timp mai multe filme in care se trateaza calatoria in timp, prin diverse metode.Printre altele ar fi The Butterfly Effect si The Jacket unde aceasta calatorie se face mental, cel din viitor reusind sa se transpuna prin intermediul puterii mintii in trecut. In A sound of thunder se pune pur si simplu problema calatoriei brute , prin intermediul unui aparat in timp.


Stiu ca mai era un film in care un tip discuta cu tatal sau (aflat in trecut ) prin intermediul undelor radio, insa nu mai stiu cum se numeste. Stiu doar ca tatal era pompier si ca  prima data a muritin urma unui incendiu , fiul insa reusind sa schimbe acest lucru , ceea ce duce insa la schimbari in trecut , printre care si moartea mamei sale. Daca stie cineva cum se numeste..

Deci inafara de filmele acestea de mai sus, ce alte filme in care se trateaza problematica calatoriei in timp (sau macar are faze cu calatoria in timp) mai cunoasteti ?

Edited by romaximusro, 10 March 2006 - 16:40.


#2
DonnieDarko

DonnieDarko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.08.2005
Cel mai reusit film pe tema asta mi se pare Donnie Darko. Dupa ce il vezi prima data e posibil sa nu intelegi nimic. Nu dispera, foloseste google-ul, citeste putin, urmareste-l din nou.

Am mai auzit lucruri bune si despre Primer, desi personal nu l-am vazut.

#3
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
Somewhere in time

:crying:

#4
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 romaximusro, on Mar 10 2006, 16:30, said:

Stiu ca mai era un film in care un tip discuta cu tatal sau (aflat in trecut ) prin intermediul undelor radio, insa nu mai stiu cum se numeste. Stiu doar ca tatal era pompier si ca prima data a muritin urma unui incendiu , fiul insa reusind sa schimbe acest lucru , ceea ce duce insa la schimbari in trecut , printre care si moartea mamei sale. Daca stie cineva cum se numeste..

Deci inafara de filmele acestea de mai sus, ce alte filme in care se trateaza problematica calatoriei in timp (sau macar are faze cu calatoria in timp) mai cunoasteti ?




Frequency



Alte filme legat de subiect: The Time Machine, Army of Darkness, Just Visiting, Timeline, Terminator, 12 Monkeys, The Philadelphia Experiment... si multe multe altele...

#5
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004
Back to the future  :naughty:

#6
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
http://www.cinemagia...e?movie_id=1542
E un remake al unui film mai vechi. Pe care l-am vazut. Pe asta nu.
http://www.google.ro...re Google&meta=
O trilogie foarte gustata la vremea ei.
Si multe altele... try Google.  :kisstogether:

#7
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
shit! cum am putut uita de Time Machine? Un film induiosator si emotionant. Cel mai mult mi-a placut cand a facut calatoria in viitor, felul cum se perindau secolele in jurul lui. ca sa nu zic de tipul ala(de fapt un fel de avatar al unei baze de date)  din biblioteca.

#8
honogurai

honogurai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.04.2005
Da, absolut, Somewhere in Time... Totusi, ce dureroasa e experienta asta...

#9
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Subscriu si eu la:
Primer (film foarte greu, necesita mai multe vizionari), Back to the Future (pueril, dar fun), The Time Machine, 12 Monkeys, chiar Matrix...lista contiuna.

#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 romaximusro, on Mar 10 2006, 20:42, said:

shit! cum am putut uita de Time Machine? Un film induiosator si emotionant. Cel mai mult mi-a placut cand a facut calatoria in viitor, felul cum se perindau secolele in jurul lui. ca sa nu zic de tipul ala(de fapt un fel de avatar al unei baze de date)  din biblioteca.

ce este fascinant la masina timpului este faptul ca se calatoreste 800.000 de mii de ani in viitor, adica aproape 1 milion :w00t: nu prea se incumeta autorii sa mearga atit de mult inainte, se cam opresc la citeva zeci de mii de ani. inapoi e simplu. se intorc in cretacic si baga niste dinozauri ca sa impresioneze, insa e mult mai greu sa imaginezi o lume asa de indepartata in timp. sper sa nu ne ducem dracului ca in mintea lui wells

#11
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
eu ma intreb cum a supravietuit engleza neschimbata in aproape un milion de ani. :bigwhitegrin:

#12
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
s-a transmis din gura in gura :lol:

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
eXistenZ
Prince Charming

Edited by Ion_de_la_Raion, 14 March 2006 - 04:56.


#14
azaret

azaret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.07.2005
mai ar fi un film despr4 calatoria in timp , e ceva mia vechiut , e cu un portavion care calatoreste in timp si aterizeaza undeva inaintea atacului japonez la pearl harbour .  lam vazut mia demulkt pe tvr cred  , mi-ar place bucuros sa il revad numai ca nu ii mai stiu titlul

#15
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004

 azaret, on Mar 14 2006, 12:25, said:

mai ar fi un film despr4 calatoria in timp , e ceva mia vechiut , e cu un portavion care calatoreste in timp si aterizeaza undeva inaintea atacului japonez la pearl harbour .  lam vazut mia demulkt pe tvr cred  , mi-ar place bucuros sa il revad numai ca nu ii mai stiu titlul
cred ca te referi la "The Philadelphia Experiment", care a mai fost pomenit pe aici de altfel.

#16
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Mi-a placut Back To The Future, tratarea contradictilor calatoriei in timp...

Alt film, pt TV, Thrill Seekers, turism in timp  :coolspeak:   Info
[ http://images.amazon.com/images/P/B000051S4P.01._SCLZZZZZZZ_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 narcis_epm, on Mar 14 2006, 13:20, said:

cred ca te referi la "The Philadelphia Experiment", care a mai fost pomenit pe aici de altfel.

Era altul, desi si in Philadelphia Experiment 2 trata calatoria in timp, pe vremea razboiului 2 mondial... numai ca parca era vorba de un avion stealth, cazut pe mina hitleristilor...

Edited by H725, 14 March 2006 - 15:16.


#17
azaret

azaret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.07.2005
nu este philadelphia experimwent , portavionul era din zilele noastre si se intoarce in ajunul ataculuio de la pearl harbour . intoarcerea ssa facut in timpul unei furtuni , nu era vb de nici un experimenty in film.

#18
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Cred ca era filmul: The Final Countdown IMDB
cu kirk douglas, martin sheen...

[ http://images-eu.amazon.com/images/P/B00019GHQ6.01.LZZZZZZZ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.scifimoviepage.com/images/finalcount.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate