Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

autorizatie construire sect 2 Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003
Salut,

O casa veche, pereti portanti de caramida -  mansardare/modificare mansarda actuala.
Ce termene si cam ce costuri ar fi pentru obtinerea documentelor  (AC), cu  avize , proiect etc. ?

Stima!

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Proiect  rezistenta ai ?
Poate dura foarte mult , in functie de cum gasesti proiectant , structurist etc

Edited by Baxon, 22 April 2019 - 10:52.


#3
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
sigur poti face si 4 etaje, cel mai mare dezastru urbanistic este in sectorul 2!

#4
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003

 Baxon, on 22 aprilie 2019 - 10:51, said:

Proiect  rezistenta ai ?
Poate dura foarte mult , in functie de cum gasesti proiectant , structurist etc

Nu, trebuie proiect, practic urmati toti pasii pentru obtinerea AC. Ce inseamna foarte mult ?
Eu credeam ca dureaza mai mult aprobarile din partea bugetarilor.

Edited by caesar_sw, 22 April 2019 - 11:12.


#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai intai geseste oamenii care sa-ti faca proiectul structurist ( asta nu stim cat dureaza , poate ii gasesti maine poate ii gasesti peste 2 ani ) si dupa aia in functie de cereri poate dura si 3 luni pana la obtinerea autorizatiei de la data depunerii documentelor .

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,552
  • Înscris: 30.08.2017

 caesar_sw, on 22 aprilie 2019 - 10:29, said:

Salut,

O casa veche, pereti portanti de caramida -  mansardare/modificare mansarda actuala.
Ce termene si cam ce costuri ar fi pentru obtinerea documentelor  (AC), cu  avize , proiect etc. ?

Stima!

Hai sa iti dau niste termene de pe la sector 4 (2018 - 2019...ce am experimentat eu cu casa mea)

-urbanism - 1  -1.5 luni
-avize - aprox o luna
-autorizatie construire - aprox 2 luni

La autorizatie timpul poate varia daca primaria nu e de acord cu ce propune arhitectul (eu am primit scrisoare acasa sa le fac o vizita sa discutam).

Elaborarea proiectelor variaza in functie de arhitect, structurist si de tine...poti sa le faci intr-o luna, dar poti sa le faci si in 10 luni.

Costuri...pai avizele sunt cateva sute de lei, autorizatia cred ca vreo 2000 a fost, parca tot atat a vrut si ISC....sunt procentuale, deci tine de valoarea estiamata a constructiei (cred ca 1-1.5% a vrut fiecare). Proiectul...aici variaza mult...am auzit voci ca ar fi cam 10-15 eur pe mp...nu stiu ce sa zic, eu am mers direct pe o recomandare...am dat 3200 eur pe arhitectura, structura, instalatii si alergat dupa avize, urbanism si AC.

#7
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003

 george_alexandru, on 22 aprilie 2019 - 11:40, said:


Hai sa iti dau niste termene de pe la sector 4 (2018 - 2019...ce am experimentat eu cu casa mea)

-urbanism - 1  -1.5 luni
-avize - aprox o luna
-autorizatie construire - aprox 2 luni

La autorizatie timpul poate varia daca primaria nu e de acord cu ce propune arhitectul (eu am primit scrisoare acasa sa le fac o vizita sa discutam).

Elaborarea proiectelor variaza in functie de arhitect, structurist si de tine...poti sa le faci intr-o luna, dar poti sa le faci si in 10 luni.

Costuri...pai avizele sunt cateva sute de lei, autorizatia cred ca vreo 2000 a fost, parca tot atat a vrut si ISC....sunt procentuale, deci tine de valoarea estiamata a constructiei (cred ca 1-1.5% a vrut fiecare). Proiectul...aici variaza mult...am auzit voci ca ar fi cam 10-15 eur pe mp...nu stiu ce sa zic, eu am mers direct pe o recomandare...am dat 3200 eur pe arhitectura, structura, instalatii si alergat dupa avize, urbanism si AC.
Multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate