Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Protestul elevilor #FoaiaGoala

  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Postglobaleuro, on 18 martie 2019 - 19:06, said:

Problema e ca parintii dobitoci decid soarta odraslelor prin a le impune sa faca o facultate inutila in loc sa invete o meserie de care sa se lipeasca de ei.

Pt ca sistemul este defect in 1-8.In loc sa atraga, resping.Multi nici nu-si pot forma o idee in 1-8.

Edited by ionutz_joe2009, 18 March 2019 - 19:11.


#38
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View Postglobaleuro, on 18 martie 2019 - 18:46, said:

Azi , cine vrea sa faca bani, trebuie sa stie sa negocieze si sa vanda la telefon,   sau sa invete C++, Java,  PHP , Python.  
Ma pis pe ea de literatura romaneasca si pe profesorii imbecili care ii obliga pe elevi sa toceasca papagaliceste.
Șmecheria, parandaratu, literatura adevărată de Salam îți trebuie ție, d'astea grele coae, nu gluma. Arta negocierii pe olx, să-i faci pe fraieri. Pai ce, eu nu știu?!

Sa fac ceva pe autocorect că nu știe vvorbe de băiețaș.

Edited by omuspan, 18 March 2019 - 19:16.


#39
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Parintii de obicei ghideaza copilul dupa un post caldut, de cele mai multe ori in domeniul in care lucreaza ei ca au pile si ii pot facilita intrarea pe un post caldut.
Asa ajung ca cei ce au parinti in medicina sa ajunga tot in medicina, armata sa ajunga tot in armata, cei ce au in politie sa ajunga tot in politie, cei ce sunt notari sa ajunga notari, cei ce sunt avocati sa ajunga avocati, si tot asa... rar sar gardul ca stiu ca daca sar gardul in alt domeniu fara sa aiba o pila, ca daca fac asta o sa faca foamea, ca fara pila care sa iti puna posmagii inmuiati in fata faci foamea in societatea de astazi chiar daca esti geniu.

View Postglobaleuro, on 18 martie 2019 - 19:06, said:



Problema e ca parintii dobitoci decid soarta odraslelor prin a le impune sa faca o facultate inutila in loc sa invete o meserie de care sa se lipeasca de ei.
Si din cauza unor astfel de parinti tampiti, se umple tara de someri cu diplome.


#40
Anihilatorul

Anihilatorul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.03.2019

View Postglobaleuro, on 18 martie 2019 - 19:06, said:



Problema e ca parintii dobitoci decid soarta odraslelor prin a le impune sa faca o facultate inutila in loc sa invete o meserie de care sa se lipeasca de ei.
Si din cauza unor astfel de parinti tampiti, se umple tara de someri cu diplome.
Exact, stiu un tip era pasionat de masini, voia la profesionala insa parintii lui '' vai, fiul meu la profesionala vai '' il ameninta ca il da afara din casa.

#41
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postglobaleuro, on 18 martie 2019 - 19:06, said:

Problema e ca parintii dobitoci decid soarta odraslelor prin a le impune sa faca o facultate inutila in loc sa invete o meserie de care sa se lipeasca de ei.
Si din cauza unor astfel de parinti tampiti, se umple tara de someri cu diplome.

Nu de la facultate începe problema ci de la grădiniţă.

Oamenii deştepţi le canalizează energiile copiilor lor încă de când sunt mici, în acord cu talentele înnăscute. Un părinte care are spirit de observaţie, vede imediat ce talent are odrasla sa, şi imediat îl va da unui maestru să-i şlefuiască acel talent încă din pruncie.

Aceştia sunt oamenii de succes mult invidiaţi la maturitate.

În schimb părinţii pe care nu-i prea interesează viaţa, merg pe calea pe care merge majoritatea: dau copilul la şcoală; merg la şedinţa cu părinţii; apoi odrasla termină liceul, alege o facultate şi, la urmă constată că totul a fost în zadar.

Aceştia sunt copiii care, neavând părinţi cu spirit de observaţie al talentului lor, îi întreabă când sunt mici: "ce vrei să te faci când vei fi mare ?". Ei sunt copiii care-şi irosesc talentele prin cluburi.

Edited by lupini, 18 March 2019 - 19:19.


#42
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postglobaleuro, on 18 martie 2019 - 19:17, said:

Asta daca tii neaparat sa faci puscarie sau esti protejat de cineva de prin servicii ,  partid sau esti prieten cu vreun interlop.


Eu am vorbit la modul serios:
Daca vrei sa faci bani in Romania, trebuie sa inveti un limbaj de programare, inca din liceu
Nu literatura romaneasa, nu istorie, nu teoreme geometrice si alte bazaconii de filosofie si limba latina.

Istoria, filosofia si literatura le poti invata acasa in timpul liber.
E bine sa le studiezi cu stomacul gol?

Nu conteaza ca trebuie. Crezi ca toti sau nascut sa invete limbaje de programare? In viata mai faci si ceea ce iti place.

#43
Anihilatorul

Anihilatorul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.03.2019

View Postlupini, on 18 martie 2019 - 19:14, said:

Nu de la facultate începe problema, ci de la grădiniţă. Oamenii deştepţi le canalizează energiile copiilor lor încă de când sunt mici, în acord cu talentele înnăscute. Un părinte care are spirit de observaţie, vede imediat ce talente are odrasla sa, şi imediat îl va da la un maestru să-i şlefuiască acel talent încă din pruncie. Aceştia sunt oamenii de succes mult invidiaţi la maturitate.

În schimb pe părinţii pe care nu-i prea interesează de viaţă, merg pe calea pe care merg majoritatea: dau copipul la şcoală; merge la şedinţa cu părinţii; apoi termină liceul, alege o facultate şi, la urmă constată că totul a fost degeaba. Posted Image Aceştia sunt copiii care, neavând părinţi cu spirti de observaţie al talentului lor, îi întreabă când sunt mici: "ce vrei să te faci când vei fi mare ?". Aceştia sunt cei care-şi irosesc talentele prin cluburi.

Tatal meu , jandarm cand eram mic, din cauza dezinteresului meu fata de scoala , notelor proaste mi-a spus ca nu o sa ajung nimic  si ca ma tine pe spatele lui degeaba ca pe  un parazit.
Sa vezi situatie, acum la 25 antrenor fitness si o mica afacere cu un prieten,  castig triplu cat tatal meu pe care bineinteles dupa 18 ani am rupt orice legatura cu el datorita celor din trecut.
Ultima oara cand am vorbit cu el i-am spus '' tata drag, castig bine, mai bine decat tine? ?''

Edited by Anihilatorul, 18 March 2019 - 19:19.


#44
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View Postmyshyk, on 18 martie 2019 - 18:41, said:

Nu vreau sa fiu rau tocmai cu tine, dar sa stii aia au terminat totusi niste scoli, chiar daca nu primii pe lista. Iar faptul ca tii partea unor dobitoci, nu  prea iti face cinste.Pentru ca aici despre asta e vorba, ca niste dobitoci care n-au chef de invatat, sau nu-i duce capul, vor sa profite de credulitatea altora. Si au impresia ca au gasit si motivatia.
Astăzi sunt alte vremuri și pot spune că școala m-a pregătit prea puțin pentru ele începând cu acum 26 de ani. Și cum de atunci nu s-a schimbat nimic, decalajul între ceea ce se predă și ceea ce se cere a crescut exponențial. Îi înțeleg oarecum pe acești tineri deși vina e împărțită.

#45
Anihilatorul

Anihilatorul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.03.2019

View Postglobaleuro, on 18 martie 2019 - 19:19, said:

Taica' tu n-a ajuns un ofiter din ala care a participat la inabusirea sangeroasa a protestelor de pe 10 august?
Neah era intr-un oras mic, acum e la pensie
Probabil ca isi lua bataie, mereu se credea un luptator, desii era alcoolic la 65 de kg! Posted Image Rau model pentru un copil.
Da, tine cu PSD : (

Edited by Anihilatorul, 18 March 2019 - 19:22.


#46
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostAnihilatorul, on 18 martie 2019 - 19:18, said:



Tatal meu , jandarm cand eram mic, din cauza dezinteresului meu fata de scoala , notelor proaste mi-a spus ca nu o sa ajung nimic  si ca ma tine pe spatele lui degeaba ca pe  un parazit.
Sa vezi situatie, acum la 25 antrenor fitness si o mica afacere cu un prieten,  castig triplu cat tatal meu pe care bineinteles dupa 18 ani am rupt orice legatura cu el datorita celor din trecut.
Ultima oara cand am vorbit cu el i-am spus '' tata drag, castig bine, mai bine decat tine? ?''

Nu știu de ce am așa un sentiment că este clona celui care a deschis topicul

Faci și antrenamente in cele mai mortale stiluri de.lupta?

Greșesc?

#47
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View Postglobaleuro, on 18 martie 2019 - 19:17, said:


Asta daca tii neaparat sa faci puscarie sau esti protejat de cineva de prin servicii ,  partid sau esti prieten cu vreun interlop.


Eu am vorbit la modul serios:
Daca vrei sa faci bani in Romania prin MUNCA CINSTITA, trebuie sa inveti un limbaj de programare, inca din liceu.

Nu literatura romaneasa, nu istorie, nu teoreme geometrice si alte bazaconii de filosofie si limba latina.
Istoria, filosofia si literatura le poti invata acasa in timpul liber si cand nu-ti chioraie matele de foame.
Cum faci tu un program pentru un anumit domeniu daca ești praf si pulbere in acel domeniu? De exemplu geografie.

#48
Anihilatorul

Anihilatorul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.03.2019

View Postzzhunt, on 18 martie 2019 - 19:22, said:

Nu știu de ce am așa un sentiment că este clona celui care a deschis topicul

Faci și antrenamente in cele mai mortale stiluri de.lupta?

Greșesc?
Confunzi, am spus antrenor fitness, nu luptator.

View Postomuspan, on 18 martie 2019 - 19:22, said:

Cum faci tu un program pentru un anumit domeniu daca ești praf si pulbere in acel domeniu? De exemplu geografie.
Pentru ca surpriza, inveti ceea ce iti place si la ceea ce te-ai putea pricepe! Era greu nu ?

Edited by Anihilatorul, 18 March 2019 - 19:24.


#49
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View Postglobaleuro, on 18 martie 2019 - 19:17, said:

Eu am vorbit la modul serios:
Daca vrei sa faci bani in Romania prin MUNCA CINSTITA, trebuie sa inveti un limbaj de programare, inca din liceu.

Nici cu asta nu faci bani.
Bani faci prin a aduna sclavi pe plantatia ta pe cei ce stiu limbaj de programare, tu sa fii strigat de ei seful si domnul manager, in timp ce habar nu ai ce e ala limbaj de programare, ca nu trebuie sa stii ca sa te duci in concedii sa te bucuri de viata in timp ce ei stau ca prostii pe plantatie sa iti produca banii pentru concedii.

#50
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostAnihilatorul, on 18 martie 2019 - 19:18, said:

Tatal meu , jandarm cand eram mic, din cauza dezinteresului meu fata de scoala , notelor proaste mi-a spus ca nu o sa ajung nimic  si ca ma tine pe spatele lui degeaba ca pe  un parazit.
Sa vezi situatie, acum la 25 antrenor fitness si o mica afacere cu un prieten,  castig triplu cat tatal meu pe care bineinteles dupa 18 ani am rupt orice legatura cu el datorita celor din trecut.
Ultima oara cand am vorbit cu el i-am spus '' tata drag, castig bine, mai bine decat tine? ?''

Nu te cunosc, dar dacă e aşa, cineva ţi-a şlefuit talentul. Altfel nu se poate avea succes. A fi afacerist de succes, are nevoie de cineva care să-l înveţe ce înseamnă stăpânirea de sine în cele mai tensionate momente. Astea, pe fondul inteligenţei.

Edited by lupini, 18 March 2019 - 19:26.


#51
Anihilatorul

Anihilatorul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.03.2019

View Postprojectfp, on 18 martie 2019 - 19:24, said:

Nici cu asta nu faci bani.
Bani faci prin a aduna sclavi pe plantatia ta pe cei ce stiu limbaj de programare, tu sa fii strigat de ei seful si domnul manager, in timp ce habar nu ai ce e ala limbaj de programare, ca nu trebuie sa stii ca sa te duci in concedii sa te bucuri de viata in timp ce ei stau ca prostii pe plantatie sa iti produca banii pentru concedii.
Tu cum il strigi pe sefu?

View Postlupini, on 18 martie 2019 - 19:25, said:

Cineva ţi-a şlefuit talentul. Altfel nu se poate avea succes. A fi afacerist de succes, are nevoie de cineva care să-l înveţe ce înseamnă stăpânirea de sine în cele mai tensionate momente, stăpânirea trăirilor sufleteşti. Astea, pe fondul inteligenţei.
Te inseli, de la 16 ani ma antrenam si imi luam de pe internet informatii despre fitness/culturism, iar cu afacerea are el nevoie de mine nu eu de el, eu doar stau  si primesc 30%

Edited by Anihilatorul, 18 March 2019 - 19:27.


#52
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

View PostAnihilatorul, on 18 martie 2019 - 19:08, said:


Glumesti? Esti pe principiul rabda chiar daca totul este distrus, cum poti sa spui asa ceva in sistemul in care te afli ? Ai invatat de la cei mai buni este?

Dă niște exemple concrete, cum este sistemul distrus? Eu am făcut liceul acum 20 de ani, materia mi s-a părut ok. Nu perfectă, ok.

Mai e un factor, cui nu-i place să învețe, i se poate pune în față sistemul ideal, și tot degeaba.

#53
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Protestele astea scapa de sub control.

#54
Anihilatorul

Anihilatorul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.03.2019

View PostpexCom, on 18 martie 2019 - 19:26, said:

Dă niște exemple concrete, cum este sistemul distrus? Eu am făcut liceul acum 20 de ani, materia mi s-a părut ok. Nu perfectă, ok.

Mai e un factor, cui nu-i place să învețe, i se poate pune în față sistemul ideal, și tot degeaba.

Exemple concrete?
Hmm, ce face un elev cu informatiile din scoala/diploma/facultate/bac in Romania?
Cred ca vezi incetosat daca crezi ca scoala te face inteligent! Te face doar un bun memorator!

Edited by Anihilatorul, 18 March 2019 - 19:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate