Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Banca pentru strâns euro

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
David900

David900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.03.2019
Bună ziua.

Vreau sa îmi deschid un cont în euro în care sa depun lunar euro.
Ma interesează sa aibă comision cât mai mic de administrare, de retragere numerar sau de transfer în cont la alta banca.

Sugestii?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 David900, on 15 martie 2019 - 10:53, said:

Sugestii?

Sa mergi personal la toate bancile si sa pui intrebarile astea.
De ce ?
Una scrie pe site - alta gasesti la fata locului
In plus, "ofertele" se schimba destul de des astfel incat - in acest moment eu beneficiez de niste conditii pe care tu nu le vei putea obtine dintr-un motiv simplu - "oferta" nu mai este valabila.

Bonus - daca vorbim de sume mici, nu conteaza banca
Toate sunt o apa si un pamant
Diferenta se simte la sume mari Posted Image

#3
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Strujacul, este cea mai buna banca!
Toti te strang cu usa la comisioane.

#4
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Eu am la Raiffeisen. Oferta lor se numește "0-Tot" sau ceva așa.
Cât timp îmi intră lunar într-un cont de debit minimum 2000 de lei, nu mi se percep niciun fel de taxe nici pentru contul de lei, nici pentru cel de euro.
Posibil să aibă oferta asta și alte bănci sau poate chiar altele mai bune, nu fac lobby Raiffeisen-ului, doar îți zic ce folosesc eu.

#5
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
nu o sa gasesti asa ceva. eu iti sugerez Revolut...nu fac reclama doar imi inspira mai multa incredere ca bancile romanesti. nu ai dobanda dar nici comision de administrare

#6
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Doar ce a fost un post cu cei de la Revolut, i-a blocat banii si au cerut info de unde sunt, etc.

#7
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Acum eu nu tin cu bancile romanesti, dar nici nu poti sa recomanzi Revolut pentru orice. Adica economisire in Revolut? Hai sa fim seriosi! Inteleg trend-ul si ca toata lumea recomanda Revolut mai nou, dar, totusi, o companie cu multe probleme in ultimul timp e ultima pe care as recomanda-o pentru a-ti pastra economiile. A, pentru plati externe, concedii, etc, Revolut poate fi o solutie, dar nu pentru economisire.

#8
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010

 pupama, on 15 martie 2019 - 11:04, said:

nu o sa gasesti asa ceva. eu iti sugerez Revolut...nu fac reclama doar imi inspira mai multa incredere ca bancile romanesti. nu ai dobanda dar nici comision de administrare
Revolut nu e destinat stocării banilor la ei, ci mai mult al alternativelor plăților.

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ii depozitezi la tine acasa intr-un loc secret ... comision zero Posted Image  Si in plus nu-i ok sa stie anaful si toti ce bani ai tu prin conturi , sau daca vrei sa faci ceva, de multe ori din cauza ca ai bani in banca (indiferent de suma) nu vei beneficia de unele chestii Posted Image

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Revolut NU este banca - este o alternativa bancara DIGITALA
Un fel de ING pe steroizi

Nu inteleg de ce toata lumea ii recomanda. Contul STANDARD e un fel de kaka-maka
La retrageri mai mari de X suma (cred ca este 800lei) te cam ustura fundul

BONUS - ca sa alimentezi mizeria aia de REVOLUT iti trebuie - SOCANT ! - alt cont bancar
Ete cum plm ? Mai bine lipsa ...

#11
kjlfdshgfdlkgh

kjlfdshgfdlkgh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 23.08.2018
bcr bt

Edited by kjlfdshgfdlkgh, 15 March 2019 - 11:33.


#12
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006

 TruculMagic, on 15 martie 2019 - 11:19, said:

Ii depozitezi la tine acasa intr-un loc secret ... comision zero Posted Image  Si in plus nu-i ok sa stie anaful si toti ce bani ai tu prin conturi , sau daca vrei sa faci ceva, de multe ori din cauza ca ai bani in banca (indiferent de suma) nu vei beneficia de unele chestii Posted Image

Ok, ii tii in casa, dar cand vrei sa cumperi ceva casa/masina, vrei sa dai un avans la un credit imobiliar, cum justifici banii? Ca nu poti sa platesti cash de orice suma. Sa zicem ca vrei sa cheltui 30-40000 euro din economii. Crezi ca atunci ANAF-ul nu se sesizeaza?

Edited by uhu10uhu, 15 March 2019 - 11:35.


#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Naijax, on 15 martie 2019 - 11:20, said:

Revolut NU este banca - este o alternativa bancara DIGITALA
Un fel de ING pe steroizi

Nu inteleg de ce toata lumea ii recomanda. Contul STANDARD e un fel de kaka-maka
La retrageri mai mari de X suma (cred ca este 800lei) te cam ustura fundul

BONUS - ca sa alimentezi mizeria aia de REVOLUT iti trebuie - SOCANT ! - alt cont bancar
Ete cum plm ? Mai bine lipsa ...

Le place la toti sa rosteasca cuvinte noi... e un fel de trend. Si cand baga promotii ca iti trimit carduri moca acasa, toti sar pe ele, ca e la moda sa ai multe carduri in portofel... sau pentru a economisi cativa lei intr-o tranzactie de peste 100lei mi se pare = cu zero.

 uhu10uhu, on 15 martie 2019 - 11:35, said:

Ok, ii tii in casa, dar cand vrei sa cumperi ceva casa/masina, vrei sa dai un avans la un credit imobiliar, cum justifici banii? Ca nu poti sa platesti cash de orice suma. Sa zicem ca vrei sa cheltui 30-40000 euro din economii. Crezi ca atunci ANAF-ul nu se sesizeaza?

Bine. Am muncit multi ani si am tot economisit. Care-i problema ?

#14
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
cel mai ieftin e la BT: cont euro cu comision 3 euro/an, iar daca vrei si card te costa inca 4 euro taxa emitere.
iti vor face automat si un cont de lei, dar nu e nevoie sa iti faci si card de lei.
recomand sa faci si internet banking ptr mai bina administare a banilor.

daca ai card (de lei sau euro) poti depune bani si la bancomalele lor, inclusiv euro. eu de obicei cumpar euro de la casa de schimb, apoi ii depun in cont la bancomat.

#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cand ai 30-40 de mii, nu mai pui intrebari de genul - care banca are cel mai mic comision de administrare

Astea sunt intrebari de oameni saraci
In cazul asta intrebarea ar fi - care banca este cea mai sigura

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Banii in euro nu se strang in banci ci la ciorap.. Apoi, daca aduni o suma mai mare, te poti gandi la un depozit desi castigurile sunt mizere.

#17
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 TruculMagic, on 15 martie 2019 - 11:37, said:

Bine. Am muncit multi ani si am tot economisit. Care-i problema ?
Parcă era o lege conform căreia orice tranzacție de peste 15 k de euro trebuie declarată la ANAF. Nu știu dacă mai e valabilă.

Edited by vlad29marko, 15 March 2019 - 11:42.


#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 vlad29marko, on 15 martie 2019 - 11:42, said:

Parcă era o lege conform căreia orice tranzacție de peste 15 k de euro trebuie declarată la ANAF. Nu știu dacă mai e valabilă.

Cumpar cu cash Posted Image  Iar cand o sa vina vremea de achizitie mai mare, prin transfer bancar, o sa depozitez in cateva transe pe o perioada de cateva luni si gata. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate