Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Banca depozit euro

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#37
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018

 Makino, on 10 februarie 2019 - 14:14, said:

Posted Image
Din ceea ce stiu eu lucrurile stau cam asa:
Avand contul la o banca de p'afara (giro credit,adica ala unde-ti intra salariul /pensia) poti retrage max. 2.500 € (pe rosu sau in minus) pe zi. Asta NUMAI din automatul banci (aflat la intrare sau in foyer) . Dobanda la retragere "pe minus" e > de 15,5 % ( in caz fericit e 15,5%). Repet: atunci cand nu ai bani in cont si scoti la minus.
Dobanda la banii depusi (economie) este mai peste tot in EU 0,1 - 0,3 %. P'afara nimeni nu tine bani-lichizi in casa (la saltea). Nici macar suma de 3.000 € (vorbim de valoarea a 1,5 salariu lunar). Banii-s facuti pentru a fi rulati. Posted Image
Majoritatea  vesticilor au conturile separate. Sotul are unul, sotia altul. Asta cu cont comune , se practica NUMAI atunci cand accesezi un credit mare , iar banca poate oricand pune poprire .... Dar asta-i o alta tema.
Comisionul lunar este incepand cu 3,5€ sau semestrial incepand cu 7,5 €. Aici depinde cate "tranzactii" efectuezi. (incepand cu al 4-lea SEPA se plateste ; tranzactiile on-line / e-banking , nu). Si, va spun ca se fac lunar 5 minim (salariu, chiria/credit, asigurarea masina, telefon, utilitati casa/locuinta,....). Daca mai platesti odata saptamanal la magazin ptr cumparaturi si odata pe luna la alimentarea masinii , iata cum ai ajuns lejer la 10 tranzactii. Ce simplu-i , asa-i ? Ce castiga banca ? Se foloseste de banii tai si lunar platesti pentru gestionarea lor (Tu, ai banii in siguranta!)
MasterCard platinum costuri: 10€ /luna cartea-principala si 5 € / luna a doua carte. Sumele se platesc in avans pentru un an.
3% retragere numerar (dar nu mai mult de 3,6€) si 1,5 % retragere sau tranzactii in alta maneda decat cea in care ai contul.
Asa stau lucrurile p'afara ! Posted Image

Asa stau lucrurile la tine in tara (*). La mine in tara (*) stau altfel. La romanica e altfel. Peste tot e usor altfel. Romanii sunt serviti cu comisioane la orice miscare de bani. Trebuie sa taca si sa inghita pentru ca asa fac absolut toate bancile pe teritoriul respectiv, nu e ca si cum ar putea sa aleaga.


(*) Ubi bene ibi patria.

Edited by abac, 11 February 2019 - 05:51.


#38
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 16.10.2007

 addysoftware, on 10 februarie 2019 - 14:42, said:

Dobanda e cam 1% pe an.
Aha......a fost, ia mai uita-te pe site-ul lor.

#39
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 08.12.2009
Depozitul progresiv Banca Romaneasca:
https://www.banca-ro...v/avantaje.html

Trebuie să plătești 0.75 euro în fiecare lună pentru administrare cont.

Edited by csgabe, 11 February 2019 - 13:18.


#40
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,055
  • Înscris: 09.08.2005
Depozitele progresive sînt marketing curat. Dobînda anuală la depozitul ăla e de 0,75%.

#41
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
ING. 2 euro pe luna comision. La peste 10.000 de euro depozite, ti-i scoti din dobanda depozitului.
Nu stiu exact ce comisioane au la crdul in euro, ca nu am. Am doar card in lei - planul meu este ca aceste economii in euro sa nu fie atinse multi-multi ani, asa ca atunci cand va fi cazul, voi vedea eu ce posibilitati de a-i folosi fara comisioane sau cu unele minime.

#42
DIM91

DIM91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.05.2013
ING are printre cele mai mari comisioane la conturile în euro, pe lângă o dobânda de toată jena.

Dacă nu ai sume mari, nu te gândi la traiul din dobânda.

#43
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 TheWarrior, on 11 februarie 2019 - 12:34, said:

Aha......a fost, ia mai uita-te pe site-ul lor.
Nici nu ma mai agit... oricum, nu cred ca e mai bine in alta parte.

#44
verdesinegru

verdesinegru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 16.03.2010

 DIM91, on 11 februarie 2019 - 18:18, said:


Dacă nu ai sume mari, nu te gândi la traiul din dobânda.

Nu ma interesează dobânda.

Doar sa știu banii în siguranță.

#45
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 verdesinegru, on 12 februarie 2019 - 00:53, said:

Nu ma interesează dobânda.

Doar sa știu banii în siguranță.

Eu tin Euro la Intesa, in planul de acumulare. Un cont curent ( RON, EURO sau USD) e 1.5 ron/luna , plan ul de acumulare e gratis, si retragerea de euro e gratis pt depozite. Poti sa tii Euro in planul de acumulare, si sa ii muti intr-un depozit cand te decizi sa ii scoti. Oricum, nu iesi pe minus, daca tii tii mai mult in planul de acumulare dobanzile pot acoperi comisionul de retragere.

#46
verdesinegru

verdesinegru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 16.03.2010
Am scris banca, nu firma de apartament...

#47
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 verdesinegru, on 13 februarie 2019 - 21:12, said:

Am scris banca, nu firma de apartament...

E pe site-ul BNR la sectiunea banci comerciale. Poti face o sezizare la BNR .

Acum serios vorbind, e o banca mica in Romania, dar e una din bancile principale in Italia. Am inteles ca vreasa isi intareasca pozitia pe retail ( de vreo 3 ani se concentreaza pe companii) .

Daca vrei sa stai 1 h la coada al ghiseu alege orice banca mare, bonus vei fi jupuit si la comisioane. Acum fiecare e liber sa aleaga.

#48
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,518
  • Înscris: 19.04.2009
Patratel, Intesa e pe piata din Romania de peste 20 de ani. Ce-i drept mai mult corporate. Dar este. Si sunt firme care ii prefera din n motive (unul din ele fiind statul la cozi, pachete foarte bune pentru corporate, etc)

#49
verdesinegru

verdesinegru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 16.03.2010
Am păscut cumva oile împreună și am uitat eu de mii te adresezi asa?

#50
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,518
  • Înscris: 19.04.2009
Nici scoala n-am facut-o impreuna, colegul agramat.

Intr-o alta ordine de idei, nimic nu-ti convine. Aia nu ca are comisioane, ailalta nu ca-i roz, Intesa nu ca probabil n-are sucursala in pestera, etc.

So daca piata din Romania nu te satisface, cazul este inchis.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate