Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Localizarea prin GPS a telefonului mobil dupa numarul de telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
In zona unde locuiesc (la 4 km de frontiera) pana nu demult erau portiuni fara semnal GSM de la nicio retea din Romania. Intrau cele ale statului vecin, dar din Romania niciuna. De asta mi-am setat telefonul cu roaming SEE nu Worl Wide ca ma taxa mult cu UA. (1,49 euro/minut apel efectuat).

Aici nu te localizeaza nimeni.\De vreo un an au inceput sa se miccoreze zonelefara semnal GSM de la niciun operator. Erau limitati de statul vecin si nu au voie sa creasca puterea sa ii "deranjeze".

 waterman, on 29 ianuarie 2019 - 11:54, said:

Tu zici că nu.
Zic ca NU in cele 3 exemple date de mine (chiar 4 cu asta cu zona fara semnal GSM sau semnal doar de la o celula). Aci eu am dreptate.

#56
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
OK cum zici tu ai dreptate. Dar există posibilitatea să poți fi localizat ?

Dacă stai prin zona Oradea, află că te invidiez din tot sufletul meu că stai așa aproape de Hajduszoboszlo. Posted Image Posted Image

Edited by waterman, 29 January 2019 - 12:17.


#57
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Sigur ca exista. Insa trebuie sa permiti si tu (intr-o anumita masura acest lucru). Si la noi doar STS-ul ar putea sa faca localizarea prin triangulatie. Dar cel mult o zona de cerc vor identifica. Nici vorba de localizare la metru.

Eu pe copiii mei ii localize simpludin contul lor googlede pe pC cu preciaie de 10 metri. Au activat GPS-ul si datele mobile non stop.
Si mai simplu e cuSnapChat. Ii vad exact unde sunt tot timpul. ;) (ei stiu ca nu au voi sa il puna pe mod avion, sa dezactiveze datele mobile sau locatia0

#58
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 dorin_2k, on 29 ianuarie 2019 - 12:22, said:

Si la noi doar STS-ul ar putea sa faca localizarea prin triangulatie.

Mulțumesc. Deci se poate. QED.

#59
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Reciteste la ce ai dat quote in mesajul #44
Daca eu nu vreau sa fiu gasit dupa nr de telefon, NU sunt gasit.

Edited by dorin_2k, 29 January 2019 - 12:39.


#60
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 dorin_2k, on 29 ianuarie 2019 - 12:22, said:

Si la noi doar STS-ul ar putea sa faca localizarea prin triangulatie. Dar cel mult o zona de cerc vor identifica. Nici vorba de localizare la metru.
Ar putea si companiile telefonice. Si precizie buna.

Uite un radar virtual (nu al autoritatilor): https://www.flightra...om/46.3,24.22/7
Acolo unele avioane transmit in clar coordonatele dar altele nu (model vechi) si tot le vezi pentru ca receptoarele de la sol sunt in pozitii cunoscute geografic, semnalul (chior) de la avion vine in timp diferit la mai mutle statii de la sol si un calculator central face diferenta de timp si calculeaza pozitia.
La fel isi calculeaza pozitia in zbor un avion (ma refer la RNAV DME/DME - nu alte mijloace) unde tot prin diferenta de timp, locatii fixe. Pana la urma ca si GPS doar ca nu avand referinta in cer la satelit ci la puncte terestre.

Edited by neagu_laurentiu, 29 January 2019 - 13:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate