Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

"Nu mă atinge-mă" - film romanesc.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#1
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Regizoarea Adina Pintilie a primit premiul Ursul de Aur pentru filmul "Nu mă atinge-mă" ("Touch Me Not"), la gala celei de-a 68-a ediții a Festivalului de la Berlin, care a avut loc sâmbătă seară.
"Filmat pe o perioadă de 10 săptămâni, între anii 2015 și 2017, cu o distribuție mixtă de actori profesioniști (Tomas Lemarquis, Laura Benson) și persoane reale, "Nu mă atinge-mă" este o explorare personală care pune sub semnul întrebării ideile preconcepute pe care le avem despre intimitate, ca aspect fundamental al existenței umane", informează ICR Berlin, într-un comunicat.
Filmul sparge orice tip de tabu, vorbind despre frica de intimitate, despre reprimarea emoțiilor, dar și despre cum ar trebui văzuți oamenii cu dizabilități, într-o perspectivă deschisă, nouă, în care trebuie acceptat că aceștia se arată și ca ființe sexuale.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NYzz_LOynss?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Asta este film ???? Posted Image

#3
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Post86-APP, on 25 februarie 2018 - 09:59, said:

Asta este film ???? Posted Image
E filmul care a castigat Ursul de aur.
Anul asta se pare ca e anul filmelor LGBT, au aparut o gramada din care multe au luat premii la festivaluri si competitii, acum avem si noi unul.

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Film romanesc cu un titlu si mai romanesc! Nu suna bine deloc formularea.

In engleza are sens!

#5
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Filme de propaganda ...mizerabile .

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Gunoi romanesc . O castigat mila ...

#7
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View PostAldulescu, on 25 februarie 2018 - 10:01, said:


Anul asta se pare ca e anul filmelor LGBT, au aparut o gramada din care multe au luat premii la festivaluri si competitii, acum avem si noi unul.
E doar primul an din cel putin 4 daca nu 8 depinde de cat mai ramane  Trump la Casa Alba. La final  de 2017 au iesit filmele produse la final de 2016 imediat dupa castigarea prezidentialelor de catre alt-right.

#8
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image  Păcat, un nou film de propagandă în favoarea ...

#9
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
In  masura in care si filmele care prezinta sau doar sugereaza relatii sexuale intre oameni care nu sunt legati prin Sfanta Taina a Cununiei sunt filme de propaganda pt curvie si preacurvie.

#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Europa folosește România pentru a îi spune partenerului strategic al României, SUA, că Europei nu îi place de SUA.

#11
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
E ceva în genul ăsta?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1dC6OyORWyk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Da, nu știu ce legătură are cu LGBT, cred că nu are, dar știu că are legătură cu "experimentalismul" și cu faptul că orice țărănoi de are o cameră și un buget ca să plătească urâți (actori), face "artă"

#13
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
:))))
Cand am vazut titlul ma asteptam sa vad doar postari homofobe.
Peste 100 de ani dupa inca vreo 50 de serii furios si iute si pac-pac poate o sa dea plictiseala si in neuronul romanului si atunci o sa aprecieze si el filme mai complexe.

#14
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postcammyxxx, on 25 februarie 2018 - 10:35, said:

Posted Image)))
Cand am vazut titlul ma asteptam sa vad doar postari homofobe.
Peste 100 de ani dupa inca vreo 50 de serii furios si iute si pac-pac poate o sa dea plictiseala si in neuronul romanului si atunci o sa aprecieze si el filme mai complexe.

Crezi că toți de aici ne uităm la Black panther sau cum dracu se cheamă filmul ăla nou și Spiderman?
Poate ar trebui să nu fim snobi și să considerăm orice ciudățenie ca fiind artă, ce zici?

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAldulescu, on 25 februarie 2018 - 09:49, said:

Filmul sparge orice tip de tabu, vorbind despre frica de intimitate, despre reprimarea emoţiilor, dar şi despre cum ar trebui văzuţi oamenii cu dizabilităţi, într-o perspectivă deschisă, nouă, în care trebuie acceptat că aceştia se arată şi ca fiinţe sexuale.

Daca nu avea ceva political correct... nu pupa niciun premiu, probabil... Sunt curios sa vad ce a iesit. Sa nu fie documentar...

#16
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
@cammyxxxNu dureaza atat. O sa le moara parintii in maxim 20 de ani , vor mai continua asa inca vreo 10 dupa care se vor intreba si ei de ce nu au fost atenti la filmele astea prima data cand le-au vazut si nu au putut trece mai departe de homoeotism.

Edited by iulian_k, 25 February 2018 - 10:38.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAldulescu, on 25 februarie 2018 - 10:01, said:

E filmul care a castigat Ursul de aur.
Anul asta se pare ca e anul filmelor LGBT, au aparut o gramada din care multe au luat premii la festivaluri si competitii, acum avem si noi unul.

Normal... Daca nu ai nimic homosexual de exprimat, nu existi...

View Post86-APP, on 25 februarie 2018 - 10:03, said:

Filme de propaganda ...mizerabile .

Asa se pare... Nu ma pot pronunta pana nu-l vad... Ce facea Sergiu Nicolaescu cu lupta revolutionara, fac astia acum cu subiecte asa-zis tabu...

View PostVelaxa, on 25 februarie 2018 - 10:31, said:

Da, nu știu ce legătură are cu LGBT, cred că nu are, dar știu că are legătură cu "experimentalismul" și cu faptul că orice țărănoi de are o cameră și un buget ca să plătească urâți (actori), face "artă"

Nu ma mai duc de vreo 5 ani la teatru tocmai din motivul asta... Nu vreau sa vad experimentalism, avangardism, nuditate, sau scene LGBT, cu orice pret, pe scena.

Urasc filmele facute de dragul premiului...

Edited by rosix, 25 February 2018 - 10:43.


#18
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017

View PostVelaxa, on 25 februarie 2018 - 10:37, said:


Crezi că toți de aici ne uităm la Black panther sau cum dracu se cheamă filmul ăla nou și Spiderman?
Poate ar trebui să nu fim snobi și să considerăm orice ciudățenie ca fiind artă, ce zici?
Orice "ciudatenie" este peste filmele de duzina. Din simplul motiv ca este originala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate