Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Algocalmin

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postaddysoftware, on 22 februarie 2018 - 13:24, said:

Am nevoie de algocalmin; de ceva vreme am terminat cele zece cutii pe care le cumparasem cand s-a interzis medicamentul, in 2010, si am mari dificultati cand incerc sa iau de la vreo farmacie; ma milogesc de ele sa-mi dea doua pastile...
Este practic singurul medicament care ma ajuta la migrena, am destul de rar, de obicei o duc pe picioare, dar cateodata (se vede dupa consumul medicamentului specificat mai sus) ma-"ntareste" si trebuie sa iau o pilula.
Ce naiba sa fac?
Aspirina nu functioneaza.

Incearca si tu niste aspirine mai dichisite  -  CODAMIN P sau ASPACO.... si vezi daca au efect.
Sa stii ca durerea de cap e de la stres si de la activitatea pe care o desfasori, nu e de la migrena.

Edited by rosix, 22 February 2018 - 14:19.


#20
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postcorinadaniela, on 22 februarie 2018 - 13:33, said:

ce alte medicamente ai mai incercat ? nici cele pe baza de paracetamol si cafeina nu au efect?
Odata ce ai luat algocalmin si te-ai obisnuit cu acesta celelalte sunt "vax albina". :)

#21
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,577
  • Înscris: 10.04.2009
cum a zis si @Taxon, incearca medicamentul Quarelin, nu-ti trebuie reteta !

#22
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
E o mizerie in toată treaba. Chiar dacă vorbim de Metamizol (in cazul Algo).

Peste tot, ca na', romanul e ascultator de Antena 3 si RTV, apar reclame la tot felul de idiotenii Coldrex, Fervex si alte tampenii care nu sunt altceva decat paracetamol. +/- un decongestionant. Si uite cum platesti 4 lei pe un plic cu rahat, cand substanta de baza e la 2 lei cutia cu 20 de comprimate. Dar, foarte bine, ne meritam soarta de prosti.

Eu as liberaliza medicamentele (in afara de cele opioide). E treaba mea, a ta, daca vrei sa te sinucizi sau nu. Nu ma obliga sa platesc o consultatie in privat (neasigurat fiind - cazul initiatorului), pentru ca vreau, pentru mine, sa folosesc 1-2-3-4-5 fiole de Algocalmin. E treaba fiecărui om dacă acceptă sau nu automedicația.

Dar lasă.... pe smecherii cu Coldrex, Ferfex si alte tampenii de paracetamoale pisate (nu pișate) puse in plic nu e problema. Ăia nu-s problemă cu fraieresc pe față. Nici medicii de familie care ,,eliberează rețetă” pentru antibiotic fără hemoleucogramă, din ,,priviri” - nici aia nu e o problemă. Nici mafia de la Antibiotice S.A (Iasi) nu e problema. Problema e inițiatorul (sau altii ca el)....

Mai nou, farmaciile au devenit centru wellness. Cum intri, in afara de mirificul Coldrex, Ferfex + tone de lotiuni, de creme, si de ierburi medicinale (aka efectul placebo) nu vezi.
Imi vine sa vomit ... Posted Image

Edited by Rhesus, 22 February 2018 - 14:59.


#23
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postoaspetele, on 22 februarie 2018 - 13:29, said:

Roaga o ruda/un cunoscut sa ceara o reteta de la medicul lui de familie.
3 tb pe zi x 30 de zile (o luna) = 90 tb. Ar trebui sa-ti ajute o vreme.
In alta ordine de idei, multi nu stiu ca algocalminul (metamizol) se administreaza la copilasi sub forma de supozitoare. LOL
E si asta o idee.
Consum in general o cutie pe an, uneori mai mult, dar de obicei cam asta e "ratia".
Lol....chiar.
Trei-patru retete separate ar fi mai bine. Dar uite ca nu mi-a venit ideea sa apelez la altcineva.

View Postrosix, on 22 februarie 2018 - 14:17, said:

Incearca si tu niste aspirine mai dichisite  -  CODAMIN
Codamin am luat o data, prin 1991 (?) si "mi-a luat durerea cu mana". Mi l-a dat o cunostinta unde ajunsesem cu treaba. Intr-o jumatate de ora. Cu toate ca era "de-aia rea", 9 pe scara Richter Posted Image cu senzatie de voma si tot tacamu'
Dar cum de obicei durerea nu ajunge la intensitatea aia, am luat in continuare algocalmin, considerandu-l mai "usor". Mi-am zis ca Codaminul e al naibii de tare daca a avut un asemenea efect rapid...
Cand am cautat Codamin prin farmacii (in urma cu un an cred) mi s-a spus ca nu se mai fabrica

View PostRhesus, on 22 februarie 2018 - 14:51, said:

E o mizerie in toată treaba....
..... Si uite cum platesti 4 lei pe un plic cu rahat, cand substanta de baza e la 2 lei cutia cu 20 de comprimate. ..
...... E treaba fiecărui om dacă acceptă sau nu automedicația....
......smecherii cu Coldrex, Ferfex si alte tampenii de paracetamoale pisate (nu pișate) puse in plic nu e problema. Ăia nu-s problemă cu fraieresc pe față. ......
Mai nou, farmaciile au devenit centru wellness. ....efectul placebo.....
Subscriu, la tot. Ma enerveaza cumplit (m)UE cu toate idioteniile lor impuse, si legislatorii nostri buni de ..nu mai zic. Legi stupide. Dar pensii si lefuri mari stiu sa-si faca.

View Postpoadol, on 22 februarie 2018 - 14:29, said:

Odata ce ai luat algocalmin si te-ai obisnuit cu acesta celelalte sunt "vax albina". Posted Image
N-as putea spune ca sunt "obisnuit" la o pastila pe luna, dar nah... Intr-adevar, aspirina, paracetamolul, ibuprofenul n-au efect sau (ibuprofenul) foarte putin, doar daca durerea e moderata; Pai la moderata (3-4 pe scara) nu iau nimic, ca nu prea agreez sa bag diverse chimicale in mine. Sunt destule in alimente.

View Postsuperm, on 22 februarie 2018 - 13:36, said:

......Deci ai renuntat la asigurare si medic de familie pentru ca oricum mergeai la medic de la privat (plata) ...care e problema sa faci acelasi lucru si acum ?....

Pai este o problema de cost. Platesc 107 lei pe o cutie de Algocalmin... sau ce mi-o da? admitand ca-mi ia doar 100 pt consultatie; in ultimii ani cand am fost la medic am observat ca preturile sau dus in sus, zdravan.

Migrenele nu trec toata viata si nu exista trateaza tratament care sa vindece. Doar simptomatic.
Din fericire eu am rar si sunt de obicei usoare.

https://migraine.com/

View Postcorinadaniela, on 22 februarie 2018 - 13:33, said:

ce alte medicamente ai mai incercat ? nici cele pe baza de paracetamol si cafeina nu au efect ?
Am incercat in cateva ocazii in ultimul an paracetamol; cafea beau oricum, cam doua cesti pe zi.
N-a trecut.

View Postfqx, on 22 februarie 2018 - 13:41, said:

1. Mergi la farmaciile de cartier, sau intr-o comuna, sigur iti da, daca nu roaga pe cineva sa iti scoata o reteta.
2. Nu mai face publice astfel deinformatii, dale pe privat.Poate vede careva si ii faulteaza.
3. Normal ca se administreaza, treaba cu reteta e facuta ca sa te oblige sa dai banii pe prostii gen nurofen, coldrex, si alte calmante scumpe, cand cu o aspirina, un algocalmin si un paracetamol rezolvi cam orice durere...
1. La alea de cartier nu da. Le e frica.
2. Corect...
3. Absolut. Conspiratii scarboase. Sa-ti ia bani.

Deocamdata durerea s-a mai linistit, mai am trei pastile, imi mai ajung o vreme...

Multumesc tuturor pentru bunavointa, chiar si celor ale caror sfaturi nu le pot urma din cauze de rentabilitate sau locatie.

View PostOxigen1234, on 22 februarie 2018 - 13:42, said:

Am aceeasi problema. Ibuprofen e fix pix, in toate formele, da, e bun ca antiinflamator, dar la durere de cap nu ma ajuta
Si e nasol ca mai gasesc cate un medic sa imi dea reteta de o cutie (nu imi trebuie mai mult ca expira in 3 ani... ma ingrozeste ... iei pastile fabricate 2010?!?!) dar cand iti da cutia iti opreste reteta, sau daca nu, se uita cam lung la tine sa vii cu o reteta de 1-2 ani la tine...
@initiator - Ai incercat cu Caffetin? Se da la liber (inca)
N-are nimic daca expira; Daca un medicament expira in trei ani crezi ca peste inca unul are ceva? Logic, asa. Daca erau siguri ca in trei ani se degradeaza, ii faceau termenul de garantie un an sau mai putin. Asa este logic.
Da, orice substanta se degradeaza in timp, dar depinde de conditii: temperatura, umiditate, ultraviolete, lumina... Eu le-am pastrat in frigider sub forma de folii (nu in cong) intr-o cutie ermetica cu un pliculet de deshidratant si scoteam cate trei folii odata.
N-am incercat alte chestii in afara de cele arhicunoscute (aspirina, ibuprofen, paracetamol); m-am bazat pe acest metamizol, cata vreme am avut...

View PostHandicarpati, on 22 februarie 2018 - 13:55, said:

Mergi la orice medic la orice clinica privata, platesti o consultatie, n-au nicio treaba aia cu asigurarea daca platesti full consultatia.
Tie ti-ar conveni sa dai in felul acesta 107 lei pe o cutie de algocalmin...

View PostKarhu, on 22 februarie 2018 - 13:57, said:

Triptani sau derivati de ergotamina ai incercat?
Ai diagnostic medical de migrena?
nu; nu. Cata vreme intotdeauna mi-a trecut cu algocalmin (doar de 3-4 ori in viata a trebuit sa iau 2 pastile) nu am vazut rostul.

View Postexceswater, on 22 februarie 2018 - 13:58, said:

Explicația
......
Caută / încearcă alte variante. Cafetin, Nurofen Express, Paduden, etc.
Un vasodilatator mai puternic ?
Stiu de agranulocitoza, din 2010.
La cat de rar iau eu, si doar o pastila, o sa mor sigur de batranete.
Si-apoi, vorba colegului, ma priveste daca mor de agranulocitoza sau pietre la rinichi, ce treaba are statul cu asta?
Multumesc de sugestii. Toate sunt binevenite.

Edited by addysoftware, 22 February 2018 - 15:45.


#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
incearca totusi solpadeine efervescent (contine si codeina), poti cumpara doar 1-2 tablete de la farmacie, faci o proba cu prima ocazie cand iti mai da tarcoale o migrena. mie mi l-a recomandat medicul stomatolog, ca alternativa la algocalmin, pentru domolirea durerilor dentare sau a durerilor de cap a caror sursa era infectia de la radacina unui molar.

https://www.anm.ro/_...00_29.04.11.pdf

la anumite persoane (sau poate mai bine zis, la anumite migrene) am inteles ca ar avea efect fasconal (simplu sau forte). din cate imi pot da seama din prospect, contine si acesta codeina.

#25
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Nici eu nu-s tocmai de acord cu algocalminul pe reteta. Candva il foloseam si eu pentru migrene. Aveam migrene atat de puternice incat nici nu aveau efect pastilele. Doar algocalminu`, direct in buca dreapta(ca-s dreptaci). Simteam efectiv ca-mi crapa capu` de durere, la propriu. Nici un medic nu m-a vindecat - doar mi-au dat fel si fel de tratamente fara vreun efect.

Deci il inteleg pe deplin.

Ca si chestie, linistitoare sper, pentru Addisoftware -  cu timpul, si cu ceva schimbari in viata ta, lucrurile se mai schimba in bine. Cam pe la 35 ani migrenele au inceput sa se rareasca si in cativa ani aproape ca au disparut, iar cele care mai apar cand si cand sunt mai usoare si le domolesti rapid cu paracetamol(sinus).
Ca si sfaturi care m-au ajutat pe mine :
- nu mai bea cafea strong. Eu am inlocuit cafelele cu un singur ness dimineata. Contrar ideii generale, ness-ul e cafea 100% naturala, doar ca e ceva mai slaba .
- incearca sa-ti ordonezi ciclul somn/activitate , cat mai regulat posibil. Minim 6 ore de somn si incepand de la 22, cel tarziu 23.
- baga activitate in aer liber zilnic daca se poate (macar o plimbare de 30-40 min dimineata, pe racoare/frig)
- mananca mai putin si/sau mai usor. Treaba cu 3 mese pe zi e abureala - s-a dovedit stiintific ca mancare mai putina=sanatate mai buna. Cel putin mie mi-a priit, mananc o singura data pe zi, in majoritate cruditati(salate), evit maxim mancarea procesata/prajita. Eventual copt la cuptor.

Cand ai migrena:
- dusurile calde, prelungite amelioreaza starea de rau.
- vezi ca migrenele sunt diferite - incearca sa le notezi si sa le diferentiezi. Unele nu vor trece cu paracetamol sau algocalmin, insa pot trece cu o simpla aspirina(sau doua)
- daca ai o migrena din aia nasola, care tine 3-4 zile(zi si noapte)  - NU baga pastile cu pumnul in tine. Alterneaza tipul, fara cantitati industriale.
- la mine merge combinatia 2 parasinus, asteptat 15 minute, apoi bagat in dus cald prelungit. Daca merge si la tine - nu abuza de paracetamol, iti afecteaza ficatul.
- daca e rau de tot, nu suporti lumina obisnuita, si orice sunet e un calvar, iti tremura picioarele - mergi la urgenta la un spital. Sunt obligati sa te trateze chiar daca nu esti asigurat. Le spui ca nu-ti trece cu ibuprofen/paracetamol/aspirina.

#26
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004

View Postaddysoftware, on 22 februarie 2018 - 16:03, said:

La cat de rar iau eu, si doar o pastila, o sa mor sigur de batranete.
Daca citesti prospectul, vei vedea ca poate duce la agranulocitoza si dupa o singura administrare.
Dar, pana la urma, e viata ta.

#27
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postcorinadaniela, on 22 februarie 2018 - 16:30, said:

incearca totusi solpadeine efervescent (contine si codeina),....
...am inteles ca ar avea efect fasconal (simplu sau forte). din cate imi pot da seama din prospect, contine si acesta codeina.
Solpadeina am incercat mai demult, n-a mers.
Fasconal inca n-am incercat.

View Postsorin61, on 22 februarie 2018 - 16:36, said:

Daca citesti prospectul, vei vedea ca poate duce la agranulocitoza si dupa o singura administrare.
Dar, pana la urma, e viata ta.
Stiu, am citit prospectul de cel putin 4-5 ori in anii de dupa 2010. Nu sunt ciumpalac. Agranulocitoza poate apare, desigur, si se intrerupe imediat tratamentul .
Tradus, asta inseamna ca daca omu' a avut prescris metamizol de 3 ori pe zi timp de 2-3 zile sau mai mult, si face agranulo..., intrerupe tratamentul cu metamizol si se adreseaza medicului ptr agranulocitoza.
Cum eu iau o pastila, tratamentul se poate considera intrerupt ...imediat, nu?
Agranulocitoza nu e letala daca este tratata repede. E pana la urma o "simpla" deficienta imunitara, se repara (in ceva timp) daca dispare cauza (metamizolul).
Plus, e o probabilitate de 1 la un milion, naibii, sa fac io chestia asta. E ridicol.

#28
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
La noi in Tara NU s-au inregistrat cazuri de boli de la algocalmin.
NU sunt cazuri NU au fost na, sa mai repet. Lasa ca e ok casul din cauciuc, salamul cu ploate si mii de E uri , noxele de la masini etc da noo, algocalminu-i baiu, ca nu pot sa vanda x si y nurofen pamadol si altele la de 10 ori pretul.

#29
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View Postbeavis03, on 22 februarie 2018 - 14:32, said:

cum a zis si @Taxon, incearca medicamentul Quarelin, nu-ti trebuie reteta !
Ba trebuie, iti pun poza daca nu crezi.

View Postldpe, on 22 februarie 2018 - 16:48, said:

La noi in Tara NU s-au inregistrat cazuri de boli de la algocalmin.
NU sunt cazuri NU au fost na, sa mai repet.
Vrei sa spui ca NU au fost raportate catre farmacovigilenta...

#30
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postflorinel, on 22 februarie 2018 - 16:31, said:

...
.1. Doar algocalminu`, direct in buca dreapta(ca-s dreptaci). Simteam efectiv ca-mi crapa capu` de durere, la propriu. Nici un medic nu m-a vindecat - doar mi-au dat fel si fel de tratamente fara vreun efect.
....
Cam asa am patit si eu. Doar ca rareori era asa de tare; de 4-8 ori pe an... Ma-ntarea cand nu aveam pastila salvatoare...

2. Ca si chestie, linistitoare sper, pentru Addisoftware -  cu timpul, si cu ceva schimbari in viata ta, lucrurile se mai schimba in bine. Cam pe la 35 ani migrenele au inceput sa se rareasca si in cativa ani aproape ca au disparut, iar cele care mai apar cand si cand sunt mai usoare si le domolesti rapid cu paracetamol(sinus).

La mine atacurile nu au fost niciodat prea dese; totusi in tinerete aveam si perioade cand ma "supara" si de 3-4 ori pe luna, uneori cate 2-3 zile; alteori n-aveam nimic una doua luni... s-au mai rarit cam acum vreo 5 ani, cand aveam 45.

Ca si sfaturi care m-au ajutat pe mine :
- nu mai bea cafea strong. Eu am inlocuit cafelele cu un singur ness dimineata. Contrar ideii generale, ness-ul e cafea 100% naturala, doar ca e ceva mai slaba .


Nu beau cate o ceasca. Sorb un pic, o las... imi ajunge cam 6 ore o ceasca.
Drog in doze mici.

- incearca sa-ti ordonezi ciclul somn/activitate , cat mai regulat posibil. Minim 6 ore de somn si incepand de la 22, cel tarziu 23.

No way. Sufar de multa vreme de sindromul "ziua de 25 de ore". Adorm din ce in ce mai tarziu, ajung la 8 dimineata sa ma culc; e aiurea rau. Dorm cam 7.5 ore. E naspa ca dupa aia "ziua de lucru" e scurta rau, nu apuc sa fac mare lucru... sii uite asa trece viata. De obicei cand ajung cu somnul intre 8 si 15, incerc sa atipesc mai lung in "somnul de dupa-masa) care la oamenii normali poate fi pe la 13-15, la mine fiind decalat spre 23, e la fix; daca ma trezesc trei-patru zile la 13 in loc de 15 (deci raman in urma cu somnul) si apoi "atipesc" in somnul "de dupa-amiaza"la ora 22-23, e superb; pentru o saptamana doua programul de somn ajunge sa fie normal, noaptea... dar dupa 2 saptamani incepe sa se decalibreze iar....

- baga activitate in aer liber zilnic daca se poate (macar o plimbare de 30-40 min dimineata, pe racoare/frig)

Uneori biciclesc, din pacate nu zilnic, sunt sedentar...

- mananca mai putin si/sau mai usor. Treaba cu 3 mese pe zi e abureala - s-a dovedit stiintific ca mancare mai putina=sanatate mai buna. Cel putin mie mi-a priit, mananc o singura data pe zi, in majoritate cruditati(salate), evit maxim mancarea procesata/prajita. Eventual copt la cuptor.

Ma mentin la 81kg, ceea ce e un pic peste ideal, cred ca cu vreo 8 kg.
Mananc nu prea mult, altfel as lua in greutate.De multa vreme incerc sa scad sub cele 81 kg dar nu ma agit prea tare..
Nu reduc numarul de mese, prefer sa mananc mai putin (decat "full") la fiecare masa. Cred ca e mai bine asa. Cel putin la mine e ok.
Nevasta-mea gateste foarte bine, si asta ma face sa nu pot sa scad totusi sub kg....alea.

Cand ai migrena:
- dusurile calde, prelungite amelioreaza starea de rau.


Asa e.
am observat de multa vreme ca un curent de aer mai rece, iesitul afara, imi fac bine; cata vreme durerea e slaba sau moderata; daca e severa nu pot sta cu capul in pozitie verticala ca imi vine sa vomit. pot suporta "problema" doar cu capul pe spate si uneori nici asa.

- vezi ca migrenele sunt diferite - incearca sa le notezi si sa le diferentiezi. Unele nu vor trece cu paracetamol sau algocalmin, insa pot trece cu o simpla aspirina(sau doua)
- daca ai o migrena din aia nasola, care tine 3-4 zile(zi si noapte)  - NU baga pastile cu pumnul in tine. Alterneaza tipul, fara cantitati industriale.


De fiecare data mi-a trecut dupa cca o jumatate de ora de la administrarea Algocalminului, cu vreo 3-4 exceptii in toata viata, si atunci dupa inca o ora am mai luat o pastila. Destul de rar durerea reapare, dar mai slaba, dupa 8-12 ore; de obicei pe asta o duc pe picioare, doar de 2-3 ori in viata a fost nevoie si am mai luat cate o pastila .

- la mine merge combinatia 2 parasinus, asteptat 15 minute, apoi bagat in dus cald prelungit. Daca merge si la tine - nu abuza de paracetamol, iti afecteaza ficatul.
- daca e rau de tot, nu suporti lumina obisnuita, si orice sunet e un calvar, iti tremura picioarele - mergi la urgenta la un spital. Sunt obligati sa te trateze chiar daca nu esti asigurat. Le spui ca nu-ti trece cu ibuprofen/paracetamol/aspirina.

Cateodata a fost si rau de tot, din fericire foarte rar si doar pentru ca nu am avut Algocalminul la mine cand durerea inca era suportabila. De multi ani insa m-am invatat minte, am intotdeauna la mine, in rucsac, o bucata de folie....


Edited by addysoftware, 22 February 2018 - 17:23.


#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View PostOxigen1234, on 22 februarie 2018 - 13:42, said:

Am aceeasi problema. Ibuprofen e fix pix, in toate formele, da, e bun ca antiinflamator, dar la durere de cap nu ma ajuta
Ma ajuta intotdeauna... dar am in general forme usoare si medii, la forme grele nu cred insa ca ajuta nici algocalminul, trebuie ceva specializat.

View Postldpe, on 22 februarie 2018 - 16:48, said:

La noi in Tara NU s-au inregistrat cazuri de boli de la algocalmin.
Oficial, reactii adverse insa s-au tot inregistrat.

View Postldpe, on 22 februarie 2018 - 16:48, said:

nurofen pamadol si altele la de 10 ori pretul.
Nu te obliga nimenis a iei neurofen, iei direct ibuprofen care este supstanta chimica, si gasesti produsa de Cipla la 4 lei cutia cu 12 comprimate parca, deci nu se pune problema de 10 ori pretul.

Edited by andreic, 22 February 2018 - 17:23.


#32
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostRemicade, on 22 februarie 2018 - 16:52, said:

Vrei sa spui ca NU au fost raportate catre farmacovigilenta...
E posibil.

#33
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Din ce spui, pare ca lucrezi in schimburi. Lucru nasol, ca-ti zapaceste ritmul natural al organismului.

Da` tot poti face unele lucruri ca sa-ti raresti migrenele sau sa le ameliorezi.-
- cand tre` sa dormi, lasa orice deoparte si dormi. Pune-ti perdele inchise la culoare ca sa faci intuneric bezna si dormi pe intuneric si temperatura mai scazuta (16-18 grade). O sa te trezesti mult mai odihnit si cu capul mai limpede.
- mancatul mai putin - nu se refera la slabit ci la cate resurse sunt alocate catre digestie(care "mananca" destul de mult din acestea). Mancand mai putin si mai rar, resursele vor fi alocate unde e nevoie (de exemplu, munca fizica si psihica). O sa observi ca dupa o masa mai insemnata te ia moleseala si de cele mai multe ori si migrenele. De obicei migrenele dupa 7-8 ore dupa o masa mai copioasa - de exemplu daca mananci mai mult seara, dimineata ai o usoara senzatie de migrena, care devine mai puternica treptat.
- daca ai munca sedentara -  fa miscare 5-10 min la fiecare ora, ca sa pui sangele in miscare.
- foarte important - daca esti fumator, lasa fumatul. Chiar si daca treci pe tigara electronica si tot e mai bine. Gudroanele si celelalte substante din ardere, inclusiv CO2 au mare influenta in durerile de cap.

#34
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postaddysoftware, on 22 februarie 2018 - 13:24, said:

Am nevoie de algocalmin; de ceva vreme am terminat cele zece cutii pe care le cumparasem cand s-a interzis medicamentul, in 2010, si am mari dificultati cand incerc sa iau de la vreo farmacie; ma milogesc de ele sa-mi dea doua pastile...
Este practic singurul medicament care ma ajuta la migrena, am destul de rar, de obicei o duc pe picioare, dar cateodata (se vede dupa consumul medicamentului specificat mai sus) ma-"ntareste" si trebuie sa iau o pilula.
Ce naiba sa fac?
Aspirina nu functioneaza.
Ibuprofenul si derivatii nu functioneaza.
Azi m-a luat o migrena si ma supara destul de tare.
Nu mai am asigurare medicala; ptr ca la medicul de familie trebuia sa stau cate 3-4 ore la coada cand era cate ceva, si apoi unde ma trimitea era oricum cu plata.
Poti sa mergi la medicul de familie pentru o consultatie contra-cost; iti da reteta si iti cumperi Algocalmin.

#35
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postandreic, on 22 februarie 2018 - 17:23, said:

Nu te obliga nimenis a iei neurofen, iei direct ibuprofen care este supstanta chimica, si gasesti produsa de Cipla la 4 lei cutia cu 12 comprimate parca, deci nu se pune problema de 10 ori pretul.
La mine nu merge, decat daca e o durere f usoara, o amelioreaza intrucatva. Si nu intotdeauna. Cum la mine de obicei migrena se intareste dupa ce apare, ibuprofenul e inutil; imi ofera o jumatate de ora de ameliorare, de "intarziere a crizei", deseori nici nu are efect sau nu se simte efectul. E inutil si, pentru ca doar amelioreaza si intarzie astfel "criza", aceasta tot apare, si e mai puternica; eu asa am constatat.

#36
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View Postandreic, on 22 februarie 2018 - 17:23, said:

Nu te obliga nimenis a iei neurofen, iei direct ibuprofen care este supstanta chimica, si gasesti produsa de Cipla la 4 lei cutia cu 12 comprimate parca, deci nu se pune problema de 10 ori pretul.
Ce zici de BRUFEN, produsul original inventat (nu, nu e Nurofenul) care costa 2,99 lei per 10 comprimate ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate