Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

Algocalmin

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 rosix, on 22 februarie 2018 - 14:17, said:

........
Sa stii ca durerea de cap e de la stres si de la activitatea pe care o desfasori, nu e de la migrena.
Cred ca esti singurul care a punctat cel mai bine si am un motiv sa-ti dau dreptate .
.

#38
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 florinel, on 22 februarie 2018 - 17:40, said:

Din ce spui, pare ca lucrezi in schimburi. Lucru nasol, ca-ti zapaceste ritmul natural al organismului.
......- cand tre` sa dormi, lasa orice deoparte si dormi. Pune-ti perdele inchise la culoare ca sa faci intuneric bezna si dormi pe intuneric si temperatura mai scazuta (16-18 grade). O sa te trezesti mult mai odihnit si cu capul mai limpede.
- mancatul mai putin ......
- daca ai munca sedentara -  fa miscare 5-10 min la fiecare ora, ca sa pui sangele in miscare.
- foarte important - daca esti fumator, lasa fumatul....
Nu, treaba cu ritmul circadian de 25 de ore (calculabil la mine e cam de 24,5 ore) a aparut de mult, de cam 15 ani; cata vreme am lucrat in strainatate la job, eram nevoit sa ma trezesc la 7.30 si astfel vrand-nevrand adormeam pe la 12 noaptea, plus-minus o ora; se regla "ciclul" prin obligatia de a ma trezi la 7.30.. Dar n-am lucrat la schimb decat intre '88 si '91.
De ceva timp m-am retras (niste probl de sanatate) si acum sunt "pensionar" (ceva mai devreme decat normalul).
Treaba cu "trebuie sa dormi" nu merge. Am incercat de multe ori. Nu adorm. Stau cu ochii inchisi si trece un ceas..doua.... Daca ma culc la "o zi de fix 24 de ore", dupa ceas, nu mi-e somn, trece inca cca o jumatate de ora pana adorm; daca ma culc cu o jumatate de ora  mai devreme incercand sa ma autopacalesc, trece o ora pana adorm. Nu merge.
La mine e invers; nu mai mananc de multicel mese copioase, cam din 2010, cand ajunsesem la 83 pardon, 86 kg si am hotarat ca "e prea mult" si trebuie sa mai dau jos. N-am dat mult jos dar ma mentin de atunci la 80-81 si e cat de cat ok.
Daca insa nu mananc cat de cat la timp (aici nu e strict), e posibil sa "ma ia o migrena".
Mi s-a intamplat destul de des dimineata, pana cand am observat "coincidenta" si am decis sa nu mai sar peste mese.
Apa iar este importanta. Pe vremuri beam cam putina apa, de cand ma "fortez" sa beau 2 litri pe zi (de vreo 5 ani) durerile s-au rarit.
N-am atins niciodat tigara.
Alcool am mai atins, rar, cate un pahar la o ocazie, pana in urma cu vreo 6 ani cand m-au "ajutat" colegii intr-un an sa ating o sticla (660ml, in Nigeria) de bere pe zi. Dupa vreun an cum spuneam, "m-am suparat pe mine insumi" si am taiat "ratia". Complet.

 ccdsah, on 22 februarie 2018 - 17:40, said:

Poti sa mergi la medicul de familie pentru o consultatie contra-cost; iti da reteta si iti cumperi Algocalmin.
s-a mai scris. Nu e convenabil sa dai 107 lei pe o cutie de Algo.

una peste alta, am "notat" cateva dintre sfaturi si va multumesc tuturor pentru bunavointa. Mi-ati fost de ajutor, e bine cand ai cu cine vorbi la cate-o problema.

:)

Edited by addysoftware, 22 February 2018 - 18:06.


#39
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Un sfat babesc . ia ceva " antistres " , si se va regla si somnul care la rindul lui este foarte important .

#40
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Piamfem, Benalgin ambele cu metamizol- liber in farmacii
Isuprel
Ketotifen
Isoniazid
Domperidon - fara reteta , uneori mortal
Tot ce am enumerat mai sus sunt de n ori mai periculoase ca agocalminul , se gasesc in farmacii si inafara de antibiotic sunt FARA reteta , moartea e la liber prin zona dar repet, ne legam de un rahat .Nu comentez la cine baga in el 1 folie la 2 zile dar sa consumi 2 pastile la 40 zile NU CRED CA E PERICULOS , ma si dau cu turu de pamant daca prezinta pericol 24 pastile pe an , mananc toate cartile de madicina .

Edited by ldpe, 22 February 2018 - 18:53.


#41
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
Addy, am uitat ca exista si spray nazal impotriva migrenei.
Acesta este unul dintre produse:
https://comenzi.farm...l_usa-p10021919

Poate ca merita sa incerci ?

#42
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009

 ldpe, on 22 februarie 2018 - 18:52, said:

Piamfem, Benalgin ambele cu metamizol- liber in farmacii
Isuprel
Ketotifen
Isoniazid
Domperidon - fara reteta , uneori mortal
Tot ce am enumerat mai sus sunt de n ori mai periculoase ca agocalminul , se gasesc in farmacii si
Du-te intr-o farmacie si fa-mi o poza cu Benalgin, Isuprel si Isoniazid...bati campii cu maaare gratie !

Attached Files


Edited by Remicade, 22 February 2018 - 20:37.


#43
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
O mai fi scos din ele dar stai linistit ca se gasesc sub alta denumire ...
Si algocalminul e pe lista neagra intradevar dar nu inteleg de ce atata inversunare pentru cineva care consuma 20-30 pastile pe an .
Nu stim noi tot dar sunt si mai periculoase , se vand dar nu vom sti poate niciodata ce efect au in timp .Dar e bine ca au inceput sa scoata usturoiul, musetelul si altele , astea sunt foarte periculoase sau celebra poveste de colt de bloc lansata cum ca samburele de caisa este otravitor, da, pentru ca are continut bogat de vitamina B17 , foarte puternica contra cancerului . Sau medicamentele anticolesterol care distrug ficatul , praf te fac si nu spune nimeni nimic de amestecul de scortisoara , turmeric si miere de albine care e de n ori mai puternic si poti sa-l iei 1200 de ani fara probleme de sanatate, ba din contra , statinele praf te fac la ficat daca nu iei hepatoprotectoare pe langa diabetul pe care il declanseaza , da lasa ca e mai toxic algocalminul... Sau renumita ashwagandha care este singura planta ce ajuta atat la hiper cat si la hipotiroidim fara efecte adverse cum sunt hormonii administrati plus toxici in timp .

Edited by ldpe, 22 February 2018 - 21:33.


#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,288
  • Înscris: 07.02.2003

 florinel, on 22 februarie 2018 - 17:40, said:

temperatura mai scazuta (16-18 grade).
La tempetarutra aia te scoli de tremurat si cauti sa nu fie avarie la centrala... nu are sens temp sub 22 grade naptea.
Totusi ca sa nu te doara capul trebuie sa dormi minim 3-5 ore iar cand e sa te scoli sa o faci dintr-o data daca te culci si iar te scoli cauti dureri de cap.

 Remicade, on 22 februarie 2018 - 17:45, said:

Ce zici de BRUFEN, produsul original inventat (nu, nu e Nurofenul) care costa 2,99 lei per 10 comprimate ?
E tot aia. Costul pe doza oricum e in jur de 5 centi americani.
pai 3 lei 10 comprimate... fata de 4 lei tot 10 comprimate ibuprofen la Cipla... e destul de aproape si sub concurenta. Neurofen, ibalgin si altele au aceeasi substanta activa insa (atentie) au aditivi si formulari menite sa reduca diverse riscuri/contraindicatii, de aia sunt mai scumpe.

Edited by andreic, 22 February 2018 - 21:47.


#45
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009

 ldpe, on 22 februarie 2018 - 21:25, said:

O mai fi scos din ele dar stai linistit ca se gasesc sub alta denumire ...
Benalgin, Isuprel nu au exista niciodata in Romania. Bati campii in continuare, trateaza-te cu ceaiuri linistit.

#46
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Remicade @ scuza-ma ca iti spun dar eu vorbesc de substanta activa din medicamente indiferent de cum se cheama (am specificat ca se pot gasi sub alte denumiri) si aici este vorba de metamizol iar metamizol exista la noi in farmacie , daca esti electronist sti ca si acolo exista echivalente , carti intregi de studiat , e , nu departe e si treaba cu medicamentele , substanta activa este importanta asa ca nu mai bate campii pana nu intri in amanunt si vezi despre ce vorbesc pe aici. Nu denumirea comerciala conteaza ci ce are in compozitie, cam asta era esenta ...

"trateaza-te cu ceaiuri linistit."
Asa daca ma provoci il ajut macar pe colegul nostru , dupa ce face acest tratament poate ne scrie o impresie :
de 3 ori pe zi cate 300-500 mg (pastila) tumeric timp de 3 saptamani - lasi algocalminul in saracie, te scapa de dureri de cap inclusiv de cele provocate meteo
Nu exista remediu mai puternic.

Edited by ldpe, 22 February 2018 - 22:06.


#47
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Tu vorbesti la modul panicard de medicamente care NU au existat veci pururi in Romania. Asta mi-e problema nu banalul algocalmin, paracetamolul omoara de 100 de ori mai multi oameni ca si metamizolul prin insuficienta hepatica daca e sa le luam la puricat.

#48
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 ldpe, on 22 februarie 2018 - 22:02, said:

.....de 3 ori pe zi cate 300-500 mg (pastila) tumeric timp de 3 saptamani - lasi algocalminul in saracie, te scapa de dureri de cap inclusiv de cele provocate meteo
Nu exista remediu mai puternic.
Vrei sa zici turmeric? condimentul? am pudra, pune nevasta la mancare... Se degradeaza la cald?
Chestia e ca eu vreau ceva care sa ma scape de migrena doar cand se produce, nu sa iau ceva toata viata preventiv. Daca aveam migrene cum au altii/altele, sarac/ele, atunci da, avea sens...
Totusi, ce efect are turmericul? Aha, antiinflamator..curcumina; tocmai am gugalit oleaca. Buna treaba, cel putin imi reduce oarescat anumite intepaturi care au inceput sa ma sacaie la spate la coloana, si durerile de vreo cateva luni de la incheieturile falangelor de la maini.Thanks de pont.

#49
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Curcuma este foarte buna ca te scapa de dureri si de algocalmin .

Remicade@ ma bucur ca incet intri in esenta. Despre metamizol era vorba si panicard poate daca e sa ne uitam putin la efectele devastatoare in timp al unora din ele , dar gata , esenta ai prins-o asa ca trecem la algocalmin , sa discutam si despre fiole : sunt sau nu mai peroculoase fata de tableta daca sunt luate pe cale orala ?

#50
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
fiola are 1 gram, pastila 500mg.

Eu ca sa obtin repede si cu doza mica efectul antidureros, cum de obicei cand am un inceput de migrena astept oleaca sa vad, poate ma lasa dupa o ora-doua de la sine...si d-abia cand incepe sa ma doara cam tare iau pilula, o tin sub limba, o mai dau dintr-o falca in alta, pana se dizolva. Cum se face cu nitroglicerina, ptr ca intra mai repede in sange, prin mucoasa. Si intr-adevar, de obicei la cateva minute dupa ce se termina pastila, trece si durerea...

Ref la curcumina, pare interesant; totusi am mai luat cu ceva ani in urma suplimente alimentare care se laudau ca "fac minuni", am urmat o cura de Supramax articulatii, cu efect nul... pana mi-am dat seama ca, la naiba, nici n-are cum sa functioneze; proteina nu trece de bariera intestinala ca atare ci este descompusa...
Nu am testat curcumina, dar de cand am patit-o cu Supramaxul, sunt cam sceptic la remediile gen supliment. O fi, n-o fi... O sa mai ma documentez, si daca nu e scump poate fac o incercare.

#51
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Fasconalul e bun, dar e pentru dureri de cap usoare, nu stiu daca pe tine te va ajuta. Eu doar Fasconal iau, cu alt medicament n-am treaba, dar am avut o situatie cand nu a avut efect, atunci mi-a dat nevasta-mea o chestie numita Ketonal si de la aia a trecut. Incearca-l ca e puternic si dureaza mult  --- ore intregi.
Arata ca o capsula de antibiotic transparenta. Asta e ---- http://eco-farm.ro/d...prelungita.html

#52
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Curcuminul nu prea e rentabil, 80 lei o "cura"; o avea sau nu efect, necesita oricum repetarea probabil dupa un timp, versus o pastila sau doua de metamizol, adica 40-80 de bani pe luna.
Ketonal. Sa vedem daca da fara reteta, ar fi buna o incercare. Cam scumpitzel fata de 7 lei algocalminul.

Aha, e ketoprofen, am luat, functioneaza. O sa cumpar, daca nu reusesc sa mai fac rost de metamizol.

Edited by addysoftware, 22 February 2018 - 23:19.


#53
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 andreic, on 22 februarie 2018 - 13:42, said:

Nu mai folosi ca e toxic, se da numai cu reteta si mai mutl in spitale, injectabil sau fiola de baut. Ia ibuprofen de la Cipla, e 4 lei cutia la 400mg.
Corect metamizolul (agocalminul) e periculos! i se mai spune si pastila cap de mort dar pe asta o stiai?

Quote

Bărbații tineri care au luat pastile cu ibuprofen, o substanță antiinflamatoare cu efect analgezic, riscă să fie afectați de o boală hormonală care reduce dimensiunea testiculelor și reduce fertilitatea.
Sursa
asta e una din surse (exista pe net surse cu privire la acest lucru pe o gramada de siteuri romanesti/straine).

Edited by stlk, 22 February 2018 - 23:43.


#54
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,288
  • Înscris: 07.02.2003

 stlk, on 22 februarie 2018 - 23:42, said:

Sursa
asta e una din surse (exista pe net surse cu privire la acest lucru pe o gramada de siteuri romanesti/straine).
Da, sunt doar chestii nedovedite. Sursa oficiala este OMS.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate