Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Recomandare laptop - buget 2200 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Salutari tuturor! Asa cum scrie in titlu, as dori 2-3 recomandari pentru un laptop, in jurul sumei de 2200 lei (+/- 200 lei).
Va fi folosit in special pentru browsing si office.
As dori sa aiba SSD (256gb), rezolutie full-hd, bateria sa tina decent (peste 3-4 ore), ecran IPS (stiu ca vreau cam mult :))
Pana acum am vazut acest model de la Fujitsu la 2200 lei http://www.fujitsu.c...s/lifebook-557/ care pare sa indeplineasca conditiile, insa nu prea am vazut in recomandarile voastre aceasta marca si as vrea sa stiu daca e bun sau nu.
Multumesc.

#2
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013
In opinia mea, ia-l pe asta cat timp este oferta: https://www.emag.ro/...i/pd/DGD4GKBBM/

Edited by NESCAFE1, 21 February 2018 - 22:55.


#3
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Nu ar fi mai bun cel propus de mine?

#4
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Nimeni nu mai are nici o recomandare?

#5
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Cu ecran IPS: https://www.emag.ro/...6/pd/DTB3SNBBM/
sau https://www.pcgarage...edos-iron-grey/

Lenovo 520 vine direct cu 8GB RAM, SSD si HDD. Acer-ul e mai performant, insa necesita upgrade SSD si RAM.

#6
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Multumesc de recomandari, dar din cate vad acel Fujitsu are procesor I5, 8gb ram, 256 gb ssd si e mai ieftin decat cele propuse de voi.
De ce as cumpara un produs mai scump si mai slab (tehnic vorbind)?

#7
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Ai scris in primul post ca vrei un laptop cu ecran IPS (cel din link-ul tau are panel TN). Ai primit alternative in acest sens.

i5-8250U nu e mai "slab" decat i5-7200U. Oricum, "tehnic vorbind" tu cumperi un laptop, nu un procesor. Intr-un buget limitat iei in considerare si o varianta la care sa poti face upgrade.

Fujitsu Lifebook A557 cred ca e doar la cel.ro la acel pret. Nu spun ca e de evitat, dar nici review-uri prea bune nu are acest magazin...

E alegerea ta ce compromis faci...

#8
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Eu am citit acest review (nu am mai gasit si altele) in care scrie ca ecranul ar fi IPS https://www.notebook...w.210808.0.html , posibil sa fie eronata informatia.
Da, de la cel.ro e pretul ala si as dori sa stiu daca acel  FUJITSU e bun in comparatie cu DELL, ASUS, HP, pentru ca specificatiile sunt bune. De magazin nu imi fac probleme atat timp cat produsul e sigilat (nu resigilat) si are garantie.

#9
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Da, e o alternativa mai buna LifeBook A557 la 2200 lei.
Cele mai bune review-uri le-am citit pe notebookcheck.net.

#10
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Multumesc pentru sfaturi, cred ca il comand in seara asta.

#11
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Salutare! Pentru browsing și office mergi pe notebook-ul Fujitsu ales de tine. Notebook-urile Fujitsu stau și bine la capitolul autonomie baterie, spre deosebire de notebook-urile Lenovo.

#12
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Intrebi la cel.ro:
- daca ecranul e intr-adevar IPS pt produsul comercializat de ei
- daca are garantie la un service autorizat de Fujitsu (pe service-urile magazinelor nu te poti baza prea mult)
- daca au livrare cu verificare (astfel incat sa poti verifica sigiliul inainte de a-l plati)

View Postsenzanome, on 22 februarie 2018 - 21:10, said:

Salutare! Pentru browsing și office mergi pe notebook-ul Fujitsu ales de tine. Notebook-urile Fujitsu stau și bine la capitolul autonomie baterie, spre deosebire de notebook-urile Lenovo.

De ThinkPad X1 Carbon ai auzit? :)

#13
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Am comandat si a sosit laptop-ul.
Pun intrebarea aici ca sa nu mai deschid un alt topic: la instalarea de windows sa partitionez SSD-ul (256gb) si sa am doua partitii, una de sistem cu 150 gb si cealalta pentru documente si alte chestii?
E recomandat sa fac asta, sau sa il las intreg?
L-as partitiona in caz de virus,  sa nu pierd documente, fotografii, etc.

#14
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Eu personal prefer minim doua partitii, astfel incat la o reinstalare de OS sa pot formata partitia respectiva fara sa mai sterg poze, documente etc.
Parerile sunt insa impartite, o singura partitie teoretic poate fi folosita mai eficient ca spatiu.

Sa-l stapanesti sanatos! Si daca ai timp ar fi foarte util si un review. :)

#15
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Se recomanda minim doua partiții. Pe notebook-ul meu am SSD de 500 GB și am făcut doua partitii: o partiție de 80 GB pentru OS și programele instalate; spațiul rămas pe a doua partiție îl păstrez pentru fișiere mp3, foto, video etc.

#16
mcoroama

mcoroama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 24.02.2018
Cum spun si cei doi colegi de mai sus, este recomandat sa il partitionezi. Poti face o partitie de 100 gb si restul pentru stocare video, audio, foto...
Partitia pentru windows este bine sa fie mai mare ca niciodata nu sti ce mai salvezi pentru o rulare rapida, un ram virtual...
Este naspa sa lasi o singura partitie si cand iti schimbi windows-ul sau il virusezi sa pierzi tot. Bafta!

#17
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Am nevoie de recomandări pentru 2 buc. Laptop ecran 15", Windows inclus, camera inclusa și procesor minim i3 pentru utilizare office, redactare documente, navigare internet și teleconferinte
Bugetul e maxim 2000 lei, e nevoie de factura, așa că OLX sau combinații sunt excluse
Mulțumesc!

Edited by nei-k, 11 March 2018 - 21:26.


#18
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Lenovo 320 cu SSD https://www.emag.ro/...i/pd/DXP6X9BBM/

sau un Acer cu ecran mai bun, dar fara Windows https://www.pcgarage...gb-linux-silver

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate