Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Windows 10 - Preparing Automatic Repair

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
nclsam310

nclsam310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.12.2014
Salutare,

Sper ca ma puteti ajuta cu o problema.
Am un Lenovo Ideapad 100 cu windows 10 care nu vrea sa incarce windows. Ajunge la ecranul "Automatic repair" unde am doua optiuni - Restart si Advanced.

Ce am incercat pana acum fara succes:
- stick boot-abil cu windows sau DVD nou cu windows - folosit functia de "Start up repair" - blocat la "Attempting repairs"
- umblat in BIOS am incercat la optiuni de BOOT atat UEFI cat si LEGACY.
- functia "chkdsk"
- functia "bootrec"

Probabil cea mai simpla varianta ar fi reinstalearea windows-ului, insa as prefera o alternativa pentru a nu pierde programele si datele.

Multumesc pentru orice sfat!

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Format. Mi-a adus un amic unul, cu aceeasi problema. Cred ca Windows 10 este prea bun. Culmea este ca acel laptop a functionat cu 7, apoi 8, vreo 6 ani. Cum a venit 10, in cateva luni, a crapat.

LE: Amicul a incercat orice. Fara format, nu l-am scapat de probleme. A revenit la 8.1 de care este foarte multumit.

#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pai si de la advanced ai continuat cu repararea? Eu parca l-am rezolvat odata asa si Windows 10 era pe la inceputul lui 2016, intr e timp a evoluat mult.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5Zkvlcnv-UU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu am windows 10 original de la inceputul lui 2016 fara probleme. Cand am folosit menioul advanced a fost din cauza unor foarte dese pene de curent, se faceau modernizari la retea.

#4
nclsam310

nclsam310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.12.2014

 YOUR_GOD, on 06 decembrie 2017 - 20:55, said:

Format. Mi-a adus un amic unul, cu aceeasi problema. Cred ca Windows 10 este prea bun. Culmea este ca acel laptop a functionat cu 7, apoi 8, vreo 6 ani. Cum a venit 10, in cateva luni, a crapat.

LE: Amicul a incercat orice. Fara format, nu l-am scapat de probleme. A revenit la 8.1 de care este foarte multumit.

O sa mai incerc putin asta seara, daca nu ii dau de cap, il formatez si gata. Multumesc pentru raspuns.

 SpeedDemon, on 06 decembrie 2017 - 21:05, said:

Pai si de la advanced ai continuat cu repararea? Eu parca l-am rezolvat odata asa si Windows 10 era pe la inceputul lui 2016, intr e timp a evoluat mult.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5Zkvlcnv-UU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu am windows 10 original de la inceputul lui 2016 fara probleme. Cand am folosit menioul advanced a fost din cauza unor foarte dese pene de curent, se faceau modernizari la retea.

Am continuat cu repararea, insa fie se blocheaza la attempting repairs, fie imi spune ca nu a reusit. Din 4 laptop-uri cu windows 10, doar acesta a facut probleme.

Am incercat acum si comanda "sfc /scannow" , ajunge la 100% apoi da eroare "windows resource protection could not perform the requested operation".

Edited by nclsam310, 06 December 2017 - 21:29.


#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Incearca cu system restore.

#6
nclsam310

nclsam310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.12.2014
Am incercat. Nu vrea nici asa.

#7
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
- Verifica hardul.

#8
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Incearca cu lazesoft.
Macar iti salvezi ce ai de pe el.

#9
nclsam310

nclsam310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.12.2014
Am reusit sa salvez ce aveam nevoie si apoi am formatat tot. Dupa reinstall merge perfect. Multumesc pentru ajutor!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate