Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Baterie laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bambucea015

bambucea015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 23.08.2012
Salut, am un laptop lenovo ideapad 100-15 luat acum 2 ani si de cateva zile imi face probleme bateria, cand ajunge aproape de 60% scade brusc la 5%-7% si se inchide. Am incercat sa il incarc full 99% (la 100% nu mai vrea) si apoi descarcare completa de cateva ori dar niciun rezultat iar battery wear imi arata ca e la 13.46% . Garantia la baterie am inteles ca e decat 1 an .
Se mai poate face ceva sau asta a fost durata de viata a bateriei.

#2
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 22.05.2011

View Postbambucea015, on 18 octombrie 2017 - 15:01, said:

Salut, am un laptop lenovo ideapad 100-15 luat acum 2 ani si de cateva zile imi face probleme bateria, cand ajunge aproape de 60% scade brusc la 5%-7% si se inchide. Am incercat sa il incarc full 99% (la 100% nu mai vrea) si apoi descarcare completa de cateva ori dar niciun rezultat iar battery wear imi arata ca e la 13.46% . Garantia la baterie am inteles ca e decat 1 an .
Se mai poate face ceva sau asta a fost durata de viata a bateriei.


Oho,  stai bine  :)    Eu trag de un MSI vechi de vreo 3 ani,  care tot asa duce pin pe la 50% pe baterie si moare subit.  Wear level a tot scazut, acum  HW monitor arata 24%. De incarcat face cum vrea el, ba vad 95%(plugged in, not charging), ba 98% ba 100%, nu-mi bat capul.

Ideea e ca 2-3 ani e normala uzura asta a bateriei, inlocuirea e iminenta.

#3
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Daca ai Lenovo, Energy Management > Battery Settings > Advanced Features >Battery Gauge Reset !

#4
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Scoate bateria si sterge contactele cu o periuta de dinti uscata.

#5
bambucea015

bambucea015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 23.08.2012
I-am dat resetare indicator, ruleaza de ceva timp si am vazut ca s-a incarcat la 100% apoi a inceput sa se descarce sper sa mearga.
Bateria nu e detasabila.

#6
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 22.05.2011
mai este un tool de baterie f util in Windows:

deschide o fereastra de ''Command prompt'' sau 'Powershwell' si tasteaza "powercfg /batteryreport"  si iti genereaza un raport detaliat

#7
bambucea015

bambucea015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 23.08.2012
E inutil raportul ala.
Battery gauge reset a mers bine desi a durat vreo 12 ore acum laptopul se incarca la 100% bateria nu mai pica brusc si wear a fost la 96.6% cand l-am facut iar acum a scazut cu 0.3%

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate