Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Pivnita,miros mucegai!

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#37
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Buna ziua,as putea incerca dupa destuparea aerisirii initiale.Poate o sa fie mai bine,cu aerisirea originala.Ce acum este este exterior ,va deveni o incapere .
Dupa cum spuneam aici,am 2 bai care nu au aerisire deloc,aerisirea,ventilarea se face dintr o camera alaturata,Deci se poate.
Mucegai habar nu aveam  ca exista .In pivnita,doar miroase a umezeala/mucegai.Nu mi dau seama,dar este un miros specific mugaiului,umiditatii,ceva de genul.Umm,daca nu a aparut nici o pata,vreun semn de mucegai,zic ca i de bine.Sa fie problema prinsa de la inceput,sper.Daca ar fi mucegai.cum spune lumea aici,cu peretii afectati,cu apa pana la jumatate ,s ar observa si in pivnita mea,nu?
O sa cumpar un aparat care masoara umiditatea,e interesant rau.
Pun niste poze,ca sa vedem cum stam..


Poza 1-ventilatorul
poza 2 -nisa de sus(polita) era aerisirea originala.Eentilatorulste in diagonala cu v
poza 3-camera da afara,dar va fi inchisa,se va forma o alta camera
poza 5-Observam ca aerul patrunde greu acolo.

Attached Files


Edited by Miky80, 21 September 2017 - 16:22.


#38
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
ai mobilier in beci? daca da, vezi in spatele lui daca ai pete de mucegai (pe placajul mobilierului)

#39
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Da,este mobilier,dar nimik nu este prins in perete,este o masuta,,scaune si 2 boxe.Televizorul nu cred ca are treaba,desi e prins in perete

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostMiky80, on 21 septembrie 2017 - 16:06, said:

Buna ziua,as putea incerca dupa destuparea aerisirii initiale.Poate o sa fie mai bine,cu aerisirea originala.Ce acum este este exterior ,va deveni o incapere .
Dupa cum spuneam aici,am 2 bai care nu au aerisire deloc,aerisirea,ventilarea se face dintr o camera alaturata,Deci se poate.
Mucegai habar nu aveam  ca exista .In pivnita,doar miroase a umezeala/mucegai.Nu mi dau seama,dar este un miros specific mugaiului,umiditatii,ceva de genul.Umm,daca nu a aparut nici o pata,vreun semn de mucegai,zic ca i de bine.Sa fie problema prinsa de la inceput,sper.Daca ar fi mucegai.cum spune lumea aici,cu peretii afectati,cu apa pana la jumatate ,s ar observa si in pivnita mea,nu?
O sa cumpar un aparat care masoara umiditatea,e interesant rau.
Pun niste poze,ca sa vedem cum stam..


Poza 1-ventilatorul
poza 2 -nisa de sus(polita) era aerisirea originala.Eentilatorulste in diagonala cu v
poza 3-camera da afara,dar va fi inchisa,se va forma o alta camera
poza 5-Observam ca aerul patrunde greu acolo.
Pozele alea cer dezumidificator.

#41
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Buna seara.s a refacut aersirea originala,si cu siguranta o sa fie mai bine.Imi aduc aminte ca in fata gurii de aerisire,se forma vartej de frunze,Le invartea efectiv,si eu ma uitam ca si curca in lemne.Realizam ce se intampla si de ce,dar nu am dat importanta Acum am mai invatat o lectie.Seara faina

Edited by Miky80, 21 September 2017 - 20:22.


#42
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View Posttomaso, on 21 septembrie 2017 - 00:33, said:

Aerul cald de afară condensează pe pereții reci din pivniță.
Umezeală + Întuneric >  Mucegai.


Soluția este termoizolarea pivniței (pe interior) și folosirea pentru un timp a unui dezumdificator,  până când umiditatea va fi constantă sub 50%.
Ideal 35-40%. La o asemenea umiditate scăzută, niciun mucegai nu crește pe pereți.  Pentru un beci de 40mp mie mi-a luat un an ca să-l aduc de la 75-80% la 30%.  
Am scos zilnic aproximativ 6-8 litri de apă din aer. Vara a trecut de 11-13 litri de apă, fără aerisire.   Dacă aș aerisi, cred că ar trece de 20 litri în 24 ore.

Am avut această problemă și asta a fost singura soluție care a funcționat.
Reține:   Aerisirea vara =  Mai mult mucegai.
Vara nu trebuie aerisit?Asta sa inteleg?Am aerisire direct afara,o inchid vara,sau cum ?sa nu intre aer de afara?

#43
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Buna ziua,revin cu vesti proaspete.Aseara am desfacut aerisirea si dimineata am facut rost de higrometru.Indica 19,4 grade si 54% umiditate.Inteleg ca este optim intre 45-60.%
De ce conteaza si temperatura din camera?adica la 19,4 grade e una,si daca fac 25 grade va fi alta uniditate banuiesc
Cand bag calorifer in priza,sa incalzesc,se vor schimba cifrele,sper ca nu f rau.O zi buna

#44
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Indice de confort

ITU = (T * 1.8 + 32) - (0.55 - 0.0055 * U) (T * 1.8 + 32) - 58
unde T este temperatura (in grade Celsius) iar U este umiditatea relativa (in procente).

ITU <= 65: bine
66 <= ITU <= 79: asa si asa
ITU >= 80: naspa

Edited by relu11051, 22 September 2017 - 10:50.


#45
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Buna ziua,inteleg ca este bine.Umm,mai vine cate un danf ,dar sper sa se remedieze cu timpul.Nu mi dau seama de la ce ar fi,e intepator asa,dar nu a existat ,poate vara nea,nearisit bine,desi usa era dechisa zi si noapte,o fi capatat miros .Sper ca va disparea acel miros.Cat e de bine sa fac cald in acea camera?ca sa mentin si umiditatea optima?

#46
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View Posttomaso, on 21 septembrie 2017 - 00:33, said:

Aerul cald de afară condensează pe pereții reci din pivniță.
Umezeală + Întuneric >  Mucegai.


Soluția este termoizolarea pivniței (pe interior) și folosirea pentru un timp a unui dezumdificator,  până când umiditatea va fi constantă sub 50%.
Ideal 35-40%. La o asemenea umiditate scăzută, niciun mucegai nu crește pe pereți.  Pentru un beci de 40mp mie mi-a luat un an ca să-l aduc de la 75-80% la 30%.  
Am scos zilnic aproximativ 6-8 litri de apă din aer. Vara a trecut de 11-13 litri de apă, fără aerisire.   Dacă aș aerisi, cred că ar trece de 20 litri în 24 ore.

Am avut această problemă și asta a fost singura soluție care a funcționat.
Reține:   Aerisirea vara =  Mai mult mucegai.
Daca optim se spune 45-60%,cum sa fie ideal 35-40 %?Doar intreb,ca nu stiu cum e bine,spun doar ce am citit.
Si vara sa inteleg ca nu trebuie aerisit?face mai mult rau ,mai mult mucegai?

Edited by Miky80, 22 September 2017 - 11:29.


#47
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,537
  • Înscris: 16.03.2007
Cred ca sub rigipsul ala ai cultura de mucegai, iar tu crezi ca daca nu se vede.. e bine Posted Image

Edited by laffin, 23 September 2017 - 05:19.


#48
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
O sa scot si rigipsul ala,si o sa vad cum este.Eu am spus aici ,in comparatie cum spune lumea ca are pe pereti ,aici nu se vede nimic,deci daca este mucegai,inca nu este asa rau,ci abia la inceput.Sper..Astazi dau rigisul jos si vedem,va spun ce am gasitPosted Image

#49
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View Postlaffin, on 23 septembrie 2017 - 05:19, said:

Cred ca sub rigipsul ala ai cultura de mucegai, iar tu crezi ca daca nu se vede.. e bine Posted Image
Buna seara.revin si spun:rigipsul l am inlaturat de pe tavan,am verificat,este perfect uscat.Si tavanul.Deci? uite ca nu se vede,caci nu exista.Te ai inselat.Si asta ma bucura

#50
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Ce spun altii altora:-In primul rind, nu ai incalzire in garaj, asa ca majoritatea timpului o sa ai umezeala.
- Varianta cea mai simpla se numeste calorifer
   -Umezeala din iarna rezista cu brio peste an daca peretii sunt reci in permanenta.
  -  Ideea e sa ai un curent de aer proaspat in acel spatiu si sa nu iti stagneze. Pe cat posibil un calorifer sa mai dezmorteasca atmosfera ar fi ideal.
                                  -  La munca am cateva locatii termoizoltate, curate, posibilitate aerisire etc. dar care nu lucreaza iarna. Daca nu las incalzire trebuie sa scot calculatoarele pentru ca le distruge umezeala.
Pe scurt, daca nu incalzesti garajul tot vei avea umezeala iarna, indiferent cum il decupezi/izolezi/tencuiesti etc.
Ce sa mai inteleg?cine are dreptate? Si vara ce fac?aerisesc,incalzesc?Dar pt iarna,cum fac?Dupa cine sa ma iau?Voi spuneti ca iarna nu i bine cu caldura..,ziceti voiPosted Image

#51
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,537
  • Înscris: 16.03.2007
E bine ca nu ai gasit mucegai, totusi.. ce-i cu mirosul ala?

#52
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Tot am intrebat pe aici,si nimeni nu a raspuns.Ca in toate domeniile ,parerile sunt impartite.Unii spun sa incalzim cu calorifer sa fie cald,voi spuneti ca nu.Dar in casa, iarna,-10 afara sau mai mult,in casa peste 25 grade,si nu am avut niciodata macar aburite geamurile.
Eu consider ca nu este umiditate,mucegai,si am demonstrat o. Este 55%umiditate,rigipsul perfect uscat,peretii curati.Este cate o pala de miros,probabil vechimii desi nu a exsitat in 25 de ani.Sunt doar momente cand mai vine cate un danf.O sa vad,
Interesant e ca nu raspunde nimeni,bag calorifer in priza sau nu?

Edited by Miky80, 24 September 2017 - 09:24.


#53
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
baga doar atat cat ai nevoie.

#54
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@Miky80
hai sa lamnurin un lucru, iarna prin incalzire aerul isi micsoreaza umiditatea relativa, practic daca iarna ai o ventilatie controlata, prin schimbul de aer se usuca casa.
daca ai de gand sa folosesti intens acel spatiu iti recomand sa pui un aer conditionat cu inverter, doarece randamentul la incalzire este peste 3.
pentru caldura pompata, fata de caloriferul electric, vei plati de 3 ori mai putin

Edited by arg, 25 September 2017 - 08:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate