Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

Durere ochi

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Am observat ca de ceva timp am o durere constanta a ochilor mai ales dupa ce stau o perioada scurta la calculator sau pe telefon ( nu abuzez).
E o durere care o simt pana in fundul ochilor si care ma face sa imi frec ochii mereu cu mana.
Cel mai tare se amplifica de exemplu daca eu focalizez un obiect aflat la ceva distanta de mine si apare unul in apropierea mea si trebuie sa schimb focalizarea. De exemplu daca merg cu masina/tren/tramvai si ma uit pe geam si trec pe langa stalpi aflati pe marginea soselei. Sau daca stau in metrou langa o bara de care sa te prinzi cu mana, daca focalizez mai in departare si apoi focalizez pe bara din apropiere. In situatiile date simt pur si simplu ca mi se rupe muschiul ochiului sa zic asa , trebuie neaparat sa ii tin inchisi cateva secunde sa imi treaca durerea.
Si aproape in fiecare seara am albul ochiilor rosu de parca zici ca am fumat iarba.
Nu port ochelari sau lentile , nu am probleme de vedere si de la distanta si din apropiere. Folosesc constant Systane Balance pentru lubrifiere ochi (lucrez cu pc-ul).
La ultimele 2 controale facute nu mi-a iesit mai nimic. Doar un mic astigmatism la ochiul drept (  posibil genetic, unul din pariti are).
I-am explicat medicului oftalmolog simptomele si mi-a zis sa continui cu systane balance si sa evit sa stau mult la calculator.
Ce alte cauze pot fi?

#2
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Oboseală oculară.
Fă pauze de la suprasolicitarea vederii, spre exemplu, poartă ochelari de soare, nu mai sta la computer, sau măcar setează luminozitatea ecranului la minim.

Systane nu rezolvă problema de fond.

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
ai putea avea probleme cu tensiunea oculara. in ce anume au constat cele 2 controale oftalmologice efectuate ?
http://www.desprecop...i-oculare.htm#_

#4
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Am uitat sa specific ca am sinuzita ( inclusiv etmoidala) dar care nu imi da dureri sau alte simptome, doar este.
Si nu pot sa port ochelari de nici un fel , nu ii suport pe nas, simt o presiune prea pare.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTudy88, on 12 septembrie 2016 - 12:08, said:

Am observat ca de ceva timp am o durere constanta a ochilor mai ales dupa ce stau o perioada scurta la calculator sau pe telefon ( nu abuzez).
E o durere care o simt pana in fundul ochilor si care ma face sa imi frec ochii mereu cu mana.
Cel mai tare se amplifica de exemplu daca eu focalizez un obiect aflat la ceva distanta de mine si apare unul in apropierea mea si trebuie sa schimb focalizarea. De exemplu daca merg cu masina/tren/tramvai si ma uit pe geam si trec pe langa stalpi aflati pe marginea soselei. Sau daca stau in metrou langa o bara de care sa te prinzi cu mana, daca focalizez mai in departare si apoi focalizez pe bara din apropiere. In situatiile date simt pur si simplu ca mi se rupe muschiul ochiului sa zic asa , trebuie neaparat sa ii tin inchisi cateva secunde sa imi treaca durerea.
Si aproape in fiecare seara am albul ochiilor rosu de parca zici ca am fumat iarba.
Nu port ochelari sau lentile , nu am probleme de vedere si de la distanta si din apropiere. Folosesc constant Systane Balance pentru lubrifiere ochi (lucrez cu pc-ul).
La ultimele 2 controale facute nu mi-a iesit mai nimic. Doar un mic astigmatism la ochiul drept (  posibil genetic, unul din pariti are).
I-am explicat medicului oftalmolog simptomele si mi-a zis sa continui cu systane balance si sa evit sa stau mult la calculator.
Ce alte cauze pot fi?

Ambrozia. Fara bancuri. Citeste despre ea. Si fimiu cel mic tot asa e cu ochii rosii, mancarimi, il mananca nasu. Ca sa nu mai zic de colega mea de birou...

Edited by bumpocbum, 12 September 2016 - 12:33.


#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View Postbumpocbum, on 12 septembrie 2016 - 12:32, said:

Ambrozia. Fara bancuri. Citeste despre ea. Si fimiu cel mic tot asa e cu ochii rosii, mancarimi, il mananca nasu. Ca sa nu mai zic de colega mea de birou...

aoleu, ai dreptate, uitasem de ea. sunt multi care au aceasta alergie, sau o capata dintr-odata, si nici nu stiu de la ce li se trage.
am si eu doi colegi alergici la ambrozie, acum e perioada in care planta infloreste si elimina jdemii de spori minusculi de polen, nu e musai sa-ti bagi nasul in planta ca sa ai simptomele, polenul pluteste fericit in atmosfera, doar ploile il mai dovedesc.

#7
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Nu cred ca sa fie o alergie, nu ma mananca nasul, nu am mancarimi , etc.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nici eu nu am mancarimi, doar probleme cu ochii...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate