Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Monociclu electric, hoverboard, skateboard electric, trotineta electrica, bicicleta electrica etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
754 replies to this topic

Poll: Vehicule electrice (136 member(s) have cast votes)

Utilizati in prezent un vehicul electric (bicicleta electrica, trotineta electrica, Segway, Hoverboard etc.)?

  1. Da (52 votes [38.24%] - View)

    Percentage of vote: 38.24%

  2. Nu (84 votes [61.76%] - View)

    Percentage of vote: 61.76%

Ce vehicule din urmatoarea lista ati utilizat/ incercat/ utilizati in prezent?

  1. Bicicleta electrica. (21 votes [12.65%] - View)

    Percentage of vote: 12.65%

  2. Scuter electric / trotineta electrica. (55 votes [33.13%] - View)

    Percentage of vote: 33.13%

  3. Segway. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  4. Hoverboard. (12 votes [7.23%] - View)

    Percentage of vote: 7.23%

  5. Monociclu electric. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  6. Skateboard electric. (2 votes [1.20%] - View)

    Percentage of vote: 1.20%

  7. Alt tip de vehicul electric. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  8. Nu am incercat niciodata un vehicul electric, dar doresc sa incerc. (55 votes [33.13%] - View)

    Percentage of vote: 33.13%

  9. Nu am incercat niciodata si nici nu doresc sa incerc un vehicul electric. (3 votes [1.81%] - View)

    Percentage of vote: 1.81%

V-ati propus sa achizitionati in viitorul apropiat unul sau mai multe dintre urmatoarele vehicule pentru utilizare personala?

  1. Bicicleta electrica. (29 votes [17.47%] - View)

    Percentage of vote: 17.47%

  2. Trotineta electrica/ scuter electric. (59 votes [35.54%] - View)

    Percentage of vote: 35.54%

  3. Segway. (5 votes [3.01%] - View)

    Percentage of vote: 3.01%

  4. Hoverboard. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  5. Monociclu electric. (10 votes [6.02%] - View)

    Percentage of vote: 6.02%

  6. Skateboard electric. (4 votes [2.41%] - View)

    Percentage of vote: 2.41%

  7. Alt tip de vehicul electric. (4 votes [2.41%] - View)

    Percentage of vote: 2.41%

  8. Bicicleta cu motor. (3 votes [1.81%] - View)

    Percentage of vote: 1.81%

  9. Monociclu clasic/ bicicleta clasica/ tricicleta clasica/ cvadriciclu? (7 votes [4.22%] - View)

    Percentage of vote: 4.22%

  10. Trotineta clasica. (4 votes [2.41%] - View)

    Percentage of vote: 2.41%

  11. Patine pentru gheata. (1 votes [0.60%] - View)

    Percentage of vote: 0.60%

  12. Patine cu rotile. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  13. Role. (1 votes [0.60%] - View)

    Percentage of vote: 0.60%

  14. Skateboard. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  15. Alt tip de vehicul/ autovehicul. (9 votes [5.42%] - View)

    Percentage of vote: 5.42%

  16. Nu. Am deja/ nu am nevoie/ nu pot etc. (alegeti aceasta varianta, doar daca nu ati bifat nimic mai sus). (24 votes [14.46%] - View)

    Percentage of vote: 14.46%

Vote Guests cannot vote

#739
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostMihai_3, on 05 septembrie 2019 - 08:00, said:

Este adevarat ca iti pot obosi picioarele la cursele lungi si nu este asa de confortabil si usor de invatat comparativ cu o trotineta insa cand ma gandesc la range-uri peste 100km (cel putin EUC meu) de la un charge la charge atunci da este exact ceea ce trebuie.
Eu la mai mult de 10 km c2c n-am pretenția, hai 20 dacă uit o dată s-o pun la priză acasă. Foarte important e și ce fac cu ea la destinație dacă vreau să intru la cumpărături / un suc / un film, și cum ies în avantaj față de mașină/bicicletă. Leader absolut în materie e transportul în comun, care pur și simplu nu mai e problema ta după ce-ai coborât. Posted Image Parcare specială de biciclete / vehicule mici ar fi următoarea opțiune, dar nu prea există la orice obiectiv din oraș și nici nu prea văd să se poată lega EUC de așa ceva. Deci soluția pentru EUC părea să fie rucsacul ăla, doar că nu știu în ce măsură pot intra cu el în cinema sau să-l car în spate într-o sesiune lunguță de cumpărături (aici iarăși e important să fie dintre modelele cele mai ușoare, deci clar nu din ăla cu autonomie de 100 km).

Edited by donjoe, 05 September 2019 - 13:42.


#740
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
un inmotion V5F este absolut solutia ideala pentru sesiuni lungi de cumparaturi ....unde ai de mers la pas dar si pe el.
insa nu cred ca merita nici chiar asa sa il cari in spate are 12KG

Edited by Mihai_3, 06 September 2019 - 08:51.


#741
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Post_-_, on 08 mai 2018 - 18:34, said:

Tutorial pentru monociclul electric:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XZQsEJ88Dj4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ăsta mi se pare cel mai promițător, de departe, pentru că oferă o gradație foarte lină a etapelor, de la mișcat roata cu un singur picior și învățat cum se comportă, până la urcat cu ambele picioare și făcut distanțe tot mai lungi. Și nu neapărat ai nevoie de "spotter" sau balustrade sau alte chestii (deși vorbește și de pasul ăla, un pic prematur zic eu - cocoțatul cu ambele picioare, chiar cu balustradă lângă, ar părea mai logic să vină după ce ai făcut tot ce se poate face sprijinit într-un picior, nu înainte).

#742
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cred ca pentru fiecare persoana invatarea este un pic diferita. Sunt mai multi factori de care depinde: modelul de EUC, echipament, aptitudini, motivatie, teama de accidentare, experienta anterioara si ulterioara, perseverenta etc.

Cand am invatat, eu am utilizat mai multe tutoriale de pe YouTube. Pot sa spun ca nicio metoda nu mi s-a potrivit (unele sunt foarte obositoare, altele periculoase, altele implica o presiune prea mare a gambei asupra marginii de sus a monociclului, ceea ce produce dureri etc.), in schimb, tot ce am incercat probabil ca m-a ajutat.

Dupa ce am invatat sa merg pe monociclul electric, am devenit curios sa incerc si monociclul clasic (cu sa si pedale). A fost mult mai greu de invatat, dar nu m-am lasat pana cand n-am reusit. Cand am reincercat monociclul electric am fost surprins sa constat ca pot face multe lucruri pe care inainte incercasem sa le fac fara succes, cum ar fi: idling, stillstand, mers cu spatele (asta puteam sa fac un pic, dar nu imi iesea deloc bine) etc.
De asemenea, waveboard-ul, slackline-ul si Rola Bola (ultimele "jucarii" pe care le-am incercat) mi-au imbunatatit semnificativ echilibrul. Acum cand merg cu monociclul electric ma simt foarte relaxat. A devenit ca o extensie a mea.

#743
alex4444

alex4444

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.09.2019
Salutare. Cunoasteti cumva pe cineva care ar stii sa modeze o trotineta Xiaomi Mijia M365? Mai exact sa ii puna o baterie externa (power bank) care sa alimenteze bateria de baza, dublandu-i autonomia in acest fel. Va multumesc!

#744
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Post_-_, on 07 septembrie 2019 - 16:48, said:

altele implica o presiune prea mare a gambei asupra marginii de sus a monociclului, ceea ce produce dureri
Da, cum ar fi exact metoda asta a lu' Inmotion cu țopăitul într-un picior. :lol:
Au gamba. Tre' să aștept să-mi vină bumperele alea sau cum le zice. Aflu încet-încet de ce- așa ieftină up-front Ninebot One S2 - ai nevoie de chestii pe lângă ca să devină utilizabilă. :D La One E(+) făceau parte din design, ț, ț, ț.

#745
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
O demonstratie de echilbru si coordonare pe monociclul electric cu... maciuci de jonglat:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/575nZG1DPsU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#746
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GjmmZftpd1E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#747
petryx_o

petryx_o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.06.2006
Colegi, ce casca recomandati pentru un monociclu electric ?

am o casca Oxelo de la Decathlon, casca care o folosesc si pentru trotineta electrica, dar ma gandesc sa imi iau o casca mai buna.

Ce sa caut ? o casca full face, sau o casca moto mai usoara?

#748
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
petryx_o: eu spun sa nu iti cumperi deocamdata alta casca....
ciudat nu ? .... are si o logica ce spun.

Urmareste-ti progresul pe un astfel de vehicul si mai ales fi sincer cu tine cat de mult iti place viteza
daca mergi pe carosabil evident ca este bine sa ai o casca cat mai buna....insa cel mai important este sa fi foarte foarte vizibil.

Daca ar fi sa iti recoamnd ceva este sa iti cumperi o vesta reflectorizanta (din alea prazulii...stii tu).
Dupa ce analizezi cum te simti pe monociclu si iti raspunzi la intrabarea de mai sus ....vei putea sa te gandesti la casca sau la alte metode de imbunatatirea sigurantei tale.

De unde esti ? Si ce monociclu ai ?

Te invit si pe tine pe grup-ul de WhatApp dedicat monociclistilor din RO
vezi mai sus link...care pur si simplu il accesezi de pe telefonul unde ai WhatsApp si ai intrat in grup.

Edited by Mihai_3, 02 May 2020 - 10:29.


#749
petryx_o

petryx_o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.06.2006
Multumesc pentru raspuns.

am casca simpla si vesta reflectorizanta, o folosesc zilnic cand merg la munca, atat cu roata cat si cu  trotineta electrica ( merg pe carosabil, asa incetisor pe langa bordura )

monociclu am un Inmotion V3 pro  ( cu 2 roti pe care ma dau de vre-o 2 ani ), dar si un Inmotion V5f cu care inca ma obisnuiesc ;)

nu imi ese teama de cazaturi..doar ca trecerea de la 2 roti paralele  la o  singura rota e mai dificila, chiar daca m-am tot dat pe roti, hoverboard, segway ...si alte chestii electrice; monociclu  in adevaratul

sens al cuvantului ( cel cu o singura roata ) este altceva si nu cred ca se compara cu ceva anume.

multumesc pentru invitatie, am sa intru si pe watsapp .

#750
SirRaz

SirRaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 11.07.2011
Salutare as putea primi si eu o recomandare pt o tricicleta electrica ok ca pret/calitate pt oras 10km per zi si vreau sa fie cu sa deoarece vreau ca in fata mea sa plimb si un copil de 5 ani.

Multumesc.

#751
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
tu vrei sa înlocuiești siguranța unei mașini cu o tricicleta cărând si un copil cu tine ?
10Km pe zi .... zilnic ?!

#752
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RTM9RuSV__g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

de urmarit de toti pasionatii....

#753
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 30.09.2014
Trebuie sa cumpăr un hoverboard pentru un copil de 10 ani.
Ma uitam la smartbalace de 8 inch. Sunt ok? Sau ar fi nai bun unul de 10 inch?

https://www.smartbal...price&order=ASC

#754
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Este prea mare cu roti de 10".

#755
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
casca, manusi si genunchere si un MTen3 Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p9dqEbD48W4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-OzXQJHq9WE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mihai_3, 30 April 2021 - 09:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate