Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Monociclu electric, hoverboard, skateboard electric, trotineta electrica, bicicleta electrica etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
754 replies to this topic

Poll: Vehicule electrice (136 member(s) have cast votes)

Utilizati in prezent un vehicul electric (bicicleta electrica, trotineta electrica, Segway, Hoverboard etc.)?

  1. Da (52 votes [38.24%] - View)

    Percentage of vote: 38.24%

  2. Nu (84 votes [61.76%] - View)

    Percentage of vote: 61.76%

Ce vehicule din urmatoarea lista ati utilizat/ incercat/ utilizati in prezent?

  1. Bicicleta electrica. (21 votes [12.65%] - View)

    Percentage of vote: 12.65%

  2. Scuter electric / trotineta electrica. (55 votes [33.13%] - View)

    Percentage of vote: 33.13%

  3. Segway. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  4. Hoverboard. (12 votes [7.23%] - View)

    Percentage of vote: 7.23%

  5. Monociclu electric. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  6. Skateboard electric. (2 votes [1.20%] - View)

    Percentage of vote: 1.20%

  7. Alt tip de vehicul electric. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  8. Nu am incercat niciodata un vehicul electric, dar doresc sa incerc. (55 votes [33.13%] - View)

    Percentage of vote: 33.13%

  9. Nu am incercat niciodata si nici nu doresc sa incerc un vehicul electric. (3 votes [1.81%] - View)

    Percentage of vote: 1.81%

V-ati propus sa achizitionati in viitorul apropiat unul sau mai multe dintre urmatoarele vehicule pentru utilizare personala?

  1. Bicicleta electrica. (29 votes [17.47%] - View)

    Percentage of vote: 17.47%

  2. Trotineta electrica/ scuter electric. (59 votes [35.54%] - View)

    Percentage of vote: 35.54%

  3. Segway. (5 votes [3.01%] - View)

    Percentage of vote: 3.01%

  4. Hoverboard. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  5. Monociclu electric. (10 votes [6.02%] - View)

    Percentage of vote: 6.02%

  6. Skateboard electric. (4 votes [2.41%] - View)

    Percentage of vote: 2.41%

  7. Alt tip de vehicul electric. (4 votes [2.41%] - View)

    Percentage of vote: 2.41%

  8. Bicicleta cu motor. (3 votes [1.81%] - View)

    Percentage of vote: 1.81%

  9. Monociclu clasic/ bicicleta clasica/ tricicleta clasica/ cvadriciclu? (7 votes [4.22%] - View)

    Percentage of vote: 4.22%

  10. Trotineta clasica. (4 votes [2.41%] - View)

    Percentage of vote: 2.41%

  11. Patine pentru gheata. (1 votes [0.60%] - View)

    Percentage of vote: 0.60%

  12. Patine cu rotile. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  13. Role. (1 votes [0.60%] - View)

    Percentage of vote: 0.60%

  14. Skateboard. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  15. Alt tip de vehicul/ autovehicul. (9 votes [5.42%] - View)

    Percentage of vote: 5.42%

  16. Nu. Am deja/ nu am nevoie/ nu pot etc. (alegeti aceasta varianta, doar daca nu ati bifat nimic mai sus). (24 votes [14.46%] - View)

    Percentage of vote: 14.46%

Vote Guests cannot vote

#721
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In cel mult cateva saptamani o sa realizezi ca ai comandat degeaba casca. (Am si eu una pe care n-o port.)

#722
VladVoda

VladVoda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.06.2019
Salut!,prima data cand poztez intr-un forum..habar nu am daca am procedat corect!! Am nevoie de un mic ajutor deoarece doresc sa-mi achizitionez o trotineta electrica si sunt indecis intre 4 modele :Joyor X5S  - E-TWOW Booster V  -  Joyor F5S  - Wide Wheel Mercane ...Poate cineva dintre voi au avut unul din modelele mentionate si ma poate ajuta cu niste sfaturi,Multumesc frumos!

Edited by VladVoda, 19 June 2019 - 17:45.


#723
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
vladvoda: depinde foarte mult de buget....
iti recoamand insa sa iti iei cea mai buna trotineta in banii care ti permiti.
investitia nu o recuperezi din abonamentul de metrou sau tramvai insa sigur castigi adrenalina, distractie si esti mai relaxat daca o vei lua pentru a inlocui masina in oras.

eu am Joyor X5S la care nu simt nevoia sa apas maneta de acceleratie la maxim...si sunt foarte foate ok cu el.
cu el am peste 2200km facuti si nici o problema tehnica serioasa, nu am nici o cazatura cu ea.

am papat primul set de placute de frana deja Posted Image
trotinetele electrice care nu au regerative breaking au nevoie de mai multa grija pentru placutele de frana ....si un reglaj atent, pentru ca altfel nu te poti opri unde vrei.

Edited by Mihai_3, 20 June 2019 - 12:42.


#724
VladVoda

VladVoda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.06.2019

View PostMihai_3, on 20 iunie 2019 - 12:42, said:

vladvoda: depinde foarte mult de buget....
iti recoamand insa sa iti iei cea mai buna trotineta in banii care ti permiti.
investitia nu o recuperezi din abonamentul de metrou sau tramvai insa sigur castigi adrenalina, distractie si esti mai relaxat daca o vei lua pentru a inlocui masina in oras.

eu am Joyor X5S la care nu simt nevoia sa apas maneta de acceleratie la maxim...si sunt foarte foate ok cu el.
cu el am peste 2200km facuti si nici o problema tehnica serioasa, nu am nici o cazatura cu ea.

am papat primul set de placute de frana deja Posted Image
trotinetele electrice care nu au regerative breaking au nevoie de mai multa grija pentru placutele de frana ....si un reglaj atent, pentru ca altfel nu te poti opri unde vrei.

x5s e ok ca pret parca pana in 32 pe evomag , o voi achizitiona ma mai documentez putin merci mult de sfat pe mine ma intereseaza mult sa tina in timp nu sa fie stricacioasa..ai idee cumva de bicicleta aia electrica e-bike de pe dbsolar? https://www.dbsolar....a-e-mtb-26-inch
Nici bicicleta nu e rea nu am probleme cu spatiul de depozitare sau chestii de genul(greutate nici atat am forta destula) acum nu stiu ce sa zic intre f5s sau x5s sauu e-bike-ul respectiv... ca buget pana in 40 mil maximm

Si mai important garantia reparatiile sunt din Iasi.! quickvolt si joyor am auzit ca au service destul de ok de restul chiar nu stiu nimic ...in caz de pana cat ma costa inlocuirea camerei etc nu abonamentul e problema am masina personala si am de facut aproape zilnic 4-5 km din care 2 sunt de teren agricol cu gripite pietris etc(nu circula masini pe acolo e institutie privata) si 2 km drum ca in palma (sosea) ...cat mai multe detalii sunt bine venite!! Multumesc mult!

Edited by VladVoda, 20 June 2019 - 14:09.


#725
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
bun ai dat un mare detaliu....
cred ca bicicleta electrica este mult mai aproape de ce iti trebuie tie decat o trotineta electrica.
De ce ?
In opinia mea, o roata cu anvelopa cu balon mare si dimensiune mare participa la un confort mai mare in timpul tranzitului celor 2km de drum accidentat.
Deasemnea, la o trotineta electrica anvelopele sunt mici si de obicei sunt mult mai tare unflate decat la o bicla, cred ca troti este mai mult pentru drumuri mediue spre bune calitativ in general.

Eu ti-as recoamnda sa te uiti dupa bicla electrica cu roata mare, cu frane hidraulice (daca se poate !).
Ia in vedere si una pe care se poat sui 2 persoane !

Este opinia mea, dar sper ca si alti colegi sa isi spuna parerea aici, si ceea ce este mai important:
NU TE GRABI SA CUMPERI ....analizeaza atent asa numitul "use case" ca sa alegi potrivit Posted Image

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Edited by Mihai_3, 21 June 2019 - 10:44.


#726
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
World’s Greatest Electric Unicycle Race!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4CW19DMnD6Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#727
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
cine vrea sa invete poate incerca si acest video ....
foarte bine explicat :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t6o8ZMlo5ko?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

pregresul meu ?
am peste 350km facuti deja...
ma simt confortabil si deja invat mersul cu spatele

#728
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cred ca pentru fiecare este diferit cand invata.
Imi place pompa. Dupa ce mi-am cumparat una la fel lucrurile s-au simplificat sensibil.

#729
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
HoverShoes - alternativa la HoverBoard

https://evnerds.com/...her-hovershoes/

#730
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
FAQ:
Nu te dor talpile in 30-60 de minute de stat pur și simplu în picioare pe "pedalele" alea care nici macar nu-s cât toată talpa (și deci nu distribuie maxim posibil greutatea pe câtă talpă ai disponibilă)?

#731
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu amortesc picioarele la fel de repede ca atunci cand mergi pe hoverboard, in schimb, prima data faci febra musculara "muncind ca sa tii "impreuna" pantofii zburatori (sa nu faci spagatul fara sa vrei)...

Edited by _-_, 03 September 2019 - 08:44.


#732
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Post_-_, on 03 septembrie 2019 - 08:44, said:

Nu amortesc picioarele la fel de repede ca atunci cand mergi pe hoverboard
Eu comparam mai degrabă cu bicicleta în primul rând, unde nu stă toată greutatea corpului tot timpul drumului pe tălpi, că ai și un scaun/șiț acolo. Câți km crezi că se pot face fără pauză cu EUC până să ai durere de tălpi?

Edited by donjoe, 03 September 2019 - 10:20.


#733
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Depinde ce incaltaminte porti...
In mers continuu am depasit rareori o jumatate de ora pe monociclu electric. Pot aparea usoare probleme si dupa 10 minute, dar dupa o jumatate de ora cam trebuie sa faci o pauza de cel putin cateva minute ca sa iti dezmortesti picioarele.
Cu "pantofii plutitori" am mers mai mult de o ora si n-am experimentat acea senzatie specifica de intepenire a gleznelor sau de amortire. Insa a fost nevoie sa sar de pe HoverShoes de multe ori, ca se impiedica destul de usor cam in orice obstacol sau, pur si simplu, aluneca piciorul spre o margine si te trezesti alergand pe jos pe langa ei...

#734
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Post_-_, on 03 septembrie 2019 - 19:24, said:

Depinde ce incaltaminte porti...
In mers continuu am depasit rareori o jumatate de ora pe monociclu electric. Pot aparea usoare probleme si dupa 10 minute, dar dupa o jumatate de ora cam trebuie sa faci o pauza de cel putin cateva minute ca sa iti dezmortesti picioarele.
OK, merci. Eu numai despre EUC vorbeam, uitasem că titlul topicului e mult mai lung şi nici nu mă refeream la postarea de mai sus, cu HoverShoes. Chiar numai şi numai despre "pedalele" EUC-urilor întrebam, deşi acum observ că n-am fost clar deloc. Posted Image

Deci înţeleg că într-un oraş mare o EUC nu prea e mijloc de transport general valabil pe care să te bazezi zilnic.

Edited by donjoe, 03 September 2019 - 21:17.


#735
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdonjoe, on 03 septembrie 2019 - 21:15, said:

Deci înţeleg că într-un oraş mare o EUC nu prea e mijloc de transport general valabil pe care să te bazezi zilnic.

Eu zic ca da. Roata mare, pneumatica, face fata cam la orice tip de drum comparativ cu alte vehicule electrice "portabile". Cel putin eu prefer sa folosesc monociclul electric cand nu utilizez masina. Intr-o perioada optasem pentru trotinete (electrice si "manuale") la deplasarile scurte prin oras, dar am revenit la EUC, deoarece sunt portiuni de drum pe unde nu poti circula cu o trotineta.
Iar pentru distante mai mari de 10 Km, sa zicem, cam niciun vehicul electric portabil nu este cu adevarat eficient.

#736
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Post_-_, on 03 septembrie 2019 - 22:55, said:

Eu zic ca da. Roata mare, pneumatica, face fata cam la orice tip de drum comparativ cu alte vehicule electrice "portabile".
Da, păi tocmai e unul dintre argumentele mari pentru care mă atrage mai degrabă un monociclu decât o trotinetă: roata mare înseamnă rulaj mai lin, eficienţă mai mare şi adaptabilitate mai mare la defecte de drum. Celălalt mare argument e că-i un vehicul mai compact care poate fi "parcat" într-un rucsac în loc să fie lăsat naiba-ştie-unde nesupravegheat cât eşti cu treabă în oraş. Trotineta pare să aibă în favoarea ei stabilitatea şi uşurinţa de a învăţa să te dai, dar cam atât.

#737
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu este usor de carat in rucscac. Am un rucsac proiectat special pentru monociclu electric, dar il utilizez foarte rar (in niciun caz vara cand este foarte cald). Cand este necesar il car in mana (cel mai frecvent), il las in grija unei persoane care imi inspira incredere, uneori il pun in cosul de cumparaturi etc.

Trotineta este usor de condus si relativ stabila. Insa eu am cazut de cel putin doua ori cu trotineta (fara sa fiu incepator). Cand m-a alergat un caine, m-am rasucit brusc la viteza maxima cand era aproape sa ma apuce cu coltii si m-am dezechilibrat. Iar alta data am calcat peste ceva cu roata din fata si roata a fost deviata brusc intr-o parte. Alta data era sa cad destul de rau cand am trecut printr-o baltoaca si au alunecat rotile, dar am reusit sa ma redresez .

Cu monociclul electric am cazut de cele mai multe ori (doar cand invatam sa merg pe el), dar niciodata rau (m-am ales doar cu niste vanatai si zgarieturi de la "pedale"), cu exceptia unei situatii cand monociclul avea nivelul bateriei foarte scazut si l-am solicitat in rampa. M-a lasat dintr-o data giroscopul si am cazut instantaneu pe un umar (nu a fost ceva grav, doar m-a durut umarul cateva saptamani). Dupa ce am invatat sa controlez bine monociclul electric, cad foarte rar si numai in picioare.
Este mai greu de invatat sa mergi pe monociclu, iar pana ajungi sa-l controlezi bine trece destul de timp. Insa recompensa este pe masura.

#738
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
donjoe: nu stiu daca ai deja un monociclu insa eu consider ca moniciclul electric (aka EUC) este vehiculul ideal pentru deplasarea in oras pe distante medii si mari

Este adevarat ca iti pot obosi picioarele la cursele lungi si nu este asa de confortabil si usor de invatat comparativ cu o trotineta insa cand ma gandesc la range-uri peste 100km (cel putin EUC meu) de la un charge la charge atunci da este exact ceea ce trebuie. Spre exemplu: mie cam dupa 30min de mers pe trotuare imi trebuie 5-6 minute de stat pe o banca sau mers lejer la pas.
Insa in 30 de minute de mers cu monociclul traversez toata zona cetrala de la puncul A la B :)

Cu monociclul electric urc sau cobor cu usurinta borduri pe care cu o trotineta electrica nu prea am cum sa le fac din motive lesne de inteles.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate