Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Inflamarea papilelor gustative

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Azi vorbim despre besicile de pe limba :P

Cred ca vi s-a intamplat si voua sa vi se inflameze papilele gustative. Ieri am baut un suc de portocale natural si acum ma pisca limba. Unele papile s-au umflat si sunt durereoase. Pana nu am baut al doilea pahar spre seara, nu mi-am dat seama de ce ma pisca limba. Credeam ca am gustat ceva fierbinte si tot incercam sa-mi amintesc cand a fost asta.

Acum am mancat la lucru un chec facut cu lamaie. Ghinion. A inceput limba sa ma doara mai tare. Se pare ca am o alergie la acid citric sau ceva asemanator. Stiti vreun remediu care sa-mi mai reduca din intensitate usturimea de pe limba? E o senzatie nasoala.

Saru' mana!!!

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
glicerina boraxata cu nistatin (insa e scarboasa la gust...). o poti aplica cu ajutorul unui betisor de curatat urechile sau cu o pipeta.
s-ar putea sa te ajute si tantum verde spray.
daca banuiesti ca este o alergie, atunci ti-ar trebui si un antialergic, gen aerius sau claritine.
intreaba si un medic, totusi.

Edited by corinadaniela, 01 August 2016 - 15:23.


#3
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Stomatita aftoasa , poate avea multe si diverse cauze , este o ulcerarie a mucoasei bucale
Ca tratament  incearca clatiri repetate cu solutie de bicarbonat de sodiu si infuzii de ceai de musetel.
Ca medicamente, glicerina boraxata, violet de gentiana , antimicotice si bacteriene
Pot avea si cauze virale, asa ca vezi pe unde dai cu limba Posted Image

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Sucul de portocale l-ai preparat tu sau l-ai cumparat gata facut?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate