Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Rambo

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016

View Posttakillya, on 24 martie 2016 - 17:22, said:

Parerea mea e ca nu asta e mesajul filmului. El (Rambo) ca un simplu racan nu avea nici o vina, si oricat de tare ai fi, razboiul te schimba. Un om care a trecut prin ce a trecut un soldat din Vietnam e clar ca nu mai poate functiona la parametri normali. Adu-ti aminte de scena in care voiau politistii sa-l tunda si sa-l barbiereasca si a ajuns sa aiba flash-backs cum a fost torturat in Saigon.

Sau cum povestea de modul in care prietenul lui a fost aruncat in aer si el se chinuia sa-i puna matele la loc si nu-i gasea picioarele.


Mesajul filmului a fost: "aveti grija de veterani ca si ei sunt oameni"

"22 veterans commit suicide each day: VA report"
http://usnews.nbcnew...-va-report?lite

Da  si asta. Dar cred ca dezechilibrezi putin balanta, nu cred ca accentul cade pe vulnerabilitati si dezechilibre. Sa nu uitam ca avem de a face si cu o masina de ucis. ;D. Si apoi in filmele urmatoare , ca americanii speculeaza imediat ceea ce are succes si pun de o serie, avem un Rambo care functioneaza la parametri normali. :P
Din ceea ce am observat eu, latura umana a soldatelului american in majoritatea filmelor de actiune e pe undeva pe un plan secund, americanul e mort dupa omul puternic , dupa omul de actiune , nu vezi des eroi sau supereroi plangand . Bun, mai baga din cand in cand cate o chestie de asta sa vedem noi ca totusi soldatelul american e si el om, cum mi se pare ca avem o scena si in "Elicopter la pamant " parca, sper ca-mi aduc bine aminte filmul, un soldatel se uita la fotografia nevestei sau copilului , chiar nu mai retin exact , cand e atacat de baietii rai .
Da, cred ca ai dreptate , e si asta, doar ca eu nu m-as duce atat de mult in directia unui mesal atat de umanist. :P
Au si filme bune in care vorbesc despre drama soldateilor intorsi din razboi, dar sa nu uitam ca asta e totusi..un film de actiune. E facut sa te distreze putin si sa-ti transmita cateva mesaje usoare, nu are mare treaba cu compasiunea .

#20
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OFiSvI6WRi8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In liceu , aveam o diriginta mai sensibiloasa. Eu , mai din topor , cum ma stiti Posted Image . Asta , profa de romana ne analiza o poezie de-a lui Eminescu ( era sa scriu Iliescu ) si isi aduce aminte cum un elev din alta clasa ( favorit de-al ei ...tot sensibilos ) a remarcat in strofele poeziei frecventa crescuta a literei "S" ...ceea ce lui , sensibilosului , ii dadea o senzatie de "ascutit " ! Deci ...ala si diriginta mea , erau convinsi ca Eminescu a tot amestecat el la strofe , pana a umplu rimele de "s"a"s"ituri ca sa dea ascutime poeziei . Va dati seama ce pretentii din partea unuia care scria rime de genul :

Si te-ai dus, dulce minune,
S-a murit iubirea noastra
Floare-albastra! floare-albastra!...
Totusi este trist în lume!


Buey , ascultati aici .... ala e un film cu pac-pac si ...decat atat ( cum ar zice Liviu Dragnea ...sotul Bombonicai ) . Ce mesaje cu rufe intinse visati voi ? Tac-pac , 10.000 de morti , exprimari monosilabice si , urmariti filmul ( sau toata seria daca va tin nervii ) sa vedeti cui se adreseaza . De cate ori vorbeste unul mai mult de 30 de secunde , intervine o scena in care Rambo mai omoara niste cetateni platitori de taxe si impozite .

Decat asta-i mesajul :

Nu-l plictisiti pe Rambo cu propozitii lungi sau fraze ca iarasi se slobozeste cu niste rafale ( catre cei norocosi ...ca pe ghinionisti ii omoara cu cutitul ala ruginit si neascutit sa se chinuie , fi-re-ar mama lor a naibii ) Posted Image


Edited by JurasikMan, 24 March 2016 - 23:01.


#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
L-am vazut la revolutie pe Rambo concretizat in zeci de pusti d-astia "bengosi" care isi legasera si bandana si in dreapta tineau AKM-ul, si ei aparau Romania
Le mai lipsea pomul, :lol:
Ii revad acum pe forum...

#23
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Până acum am avut recenzii pentru Die hard și Rambo.
Aștept descrierea(review/overview) pentru filmul ăsta:
http://www.imdb.com/...=nm_flmg_act_44
Cu mult interes,chiar!

Edited by ASCENDED, 25 March 2016 - 10:47.


#24
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
Dintre cele patru parti Rambo 4 e cel mai slab - un macel fara sens - la final zeci de adversari cad sfartecati de gloantele lui Stallone

#25
GranTorino

GranTorino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 19.03.2016
Initiator, sa nu uiti de Rocky !
Ala tare de cap si iute-n pumn !

#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Sau de Brazilia - Germania de la campionatul mondial, :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate