Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Pareri rotopecutor Metabo KHE 2644

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
adimogos79

adimogos79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 06.10.2007
As dori sa stiu cat de profesionala e acesta scula si de la cei care o detin eventual cat de fiabila e. E o achizitie buna pentru lucrari usoare in jurul casei sau e putin cam mult pentru asta(din punct de vedere a pretului)? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu ai ce sa faci cu o scula profesionala in jurul casei

o scula profesionala e proiectata sa lucreze 8 ore pe zi, 365 de zile pe an... ba uneori, 24/7
si prin exploatare sa aduca profit

Edited by Nero-d, 24 February 2016 - 18:14.


#3
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Este foarte buna, chiar prea buna daca nu lucrezi in bransa.
Eu m-am orientat spre un Makita HR 2450, cam tot pe acolo. Vreau s-o folosesc la o renovare pentru un apartament de 4 camere, dupa care raman cu ea. Decat sa iau una de unica folosinta la jumatate de pret mai bine dau ceva in plus si am o scula adevarata si pentru ceva ani dupa.

Este plin comertul de stifturi chinezesti sau turcesti, dar piese de schimb nema.

Edited by claudiu1, 24 February 2016 - 19:18.


#4
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

View Postadimogos79, on 24 februarie 2016 - 17:44, said:

As dori sa stiu cat de profesionala e acesta scula si de la cei care o detin eventual cat de fiabila e. E o achizitie buna pentru lucrari usoare in jurul casei sau e putin cam mult pentru asta(din punct de vedere a pretului)?
Daca ai banii poti sa o cumperi linistit, la cerintele tale te va tine o viata daca o vei folosi doar tu si maxim 5 ani daca vrei sa te faci prieten cu toti vecinii .
Makita iar este o investitie buna pe termen lung dar atentie la tara de fabricatie, pe la noi vin versiuni si aiurea .

#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
@xoli - alea facute in Polonia sunt OK? Vad ca sunt mai ieftine, un HR 2470F este 350 lei nou, in alte parti nu gasesti sub 545 lei...

#6
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
A-propos de Makita HR2450 si de ceea ce s-a scris la mesajul nr. 4,eu am doua astfel de rotopercutoare, ambele „Made in China”. Sunt niste bijuterii amandoua, le-am exploatat la slituri pentru instalatii electrice (adica le-am cumparat ca sa fac bani cu ele) si sunt extrem de multumit Faptul ca sunt facute in China nu conteaza, atata vreme cat firma „mama” e Makita.

#7
HarMeggidon

HarMeggidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.01.2016
O am de un an. L-a inceput a scos flame si se incalzea f tare, dar cu timpul s-a rodat si nici nu se mai incalzeste. Un produs excelent dpmdv. O ung de fiecare data cand o folosesc la daltuit (canale pt copex in caramida si ciment) si merge ca unsa. Scumpa, dar isi face treaba ff bine.

#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View Postflomelomanul, on 24 februarie 2016 - 21:04, said:

A-propos de Makita HR2450 si de ceea ce s-a scris la mesajul nr. 4,eu am doua astfel de rotopercutoare, ambele „Made in China”. Sunt niste bijuterii amandoua, le-am exploatat la slituri pentru instalatii electrice (adica le-am cumparat ca sa fac bani cu ele) si sunt extrem de multumit Faptul ca sunt facute in China nu conteaza, atata vreme cat firma „mama” e Makita.

Corect, sunt chinezisme si chinezisme, dar daca iei un rotopercutor la 100-200 de lei, nu te astepti sa tina mai mult decat ai dat.

#9
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
@adimogos79 : Pana la urma , ti-ai luat Metabo ? M-ar interesa si pe mine modelul asta , dar din ce-am citit pe net , ar avea unele pb.

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Mergi pe Makita 2630 , e la acelasi pret dar piesele de schimb sunt mai ieftine .
Metabo sunt undeva sub Makita si Bosch albastru , la 750 este la oferta 2-28 de la bosch , super scula cu o rezerva de putere foarte mare , acuma depinde ce faci cu ea .
Dar la partea calitate/pret/piese schimb Makita bate tot.

#11
adimogos79

adimogos79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 06.10.2007

View Posttinel231, on 01 aprilie 2017 - 18:10, said:

@adimogos79 : Pana la urma , ti-ai luat Metabo ? M-ar interesa si pe mine modelul asta , dar din ce-am citit pe net , ar avea unele pb.
L-am luat. Pentru ce il folosesc eu e super ok(mici lucrari in casa). Pana la momentul asta se descurca ireprosabil pentru nevoile mele.

#12
pole

pole

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.06.2010

View Posttinel231, on 01 aprilie 2017 - 18:10, said:

@adimogos79 : Pana la urma , ti-ai luat Metabo ? M-ar interesa si pe mine modelul asta , dar din ce-am citit pe net , ar avea unele pb.
Care sunt problemele despre care ziceai ca ai citit? Am achizitonat si eu acest model de la Metabo insa inca nu l-am pus la treaba. As vrea sa stiu daca am facut alegerea buna.

#13
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Pai ce mai conteaza daca zici ca deja l-ai cumparat ?!
Bun , am lucrat cu ceva timp in urma cu o masina de gaurit Metabo si mi-a placut ; am cautat pe net si am gasit modelul asta de rotopercutor; mi s-a parut mai bine lucrat decat celelalte si am cautat informatii pe net...pe site-urile rusesti si ucrainene are un rating f slab pt fiabilitate si se pare ca bataia la burghiu(f importanta pt mine) e destul de mare  , am mai intrebat despre fiabilitatea lui pe cineva care posta pe YT videoclipuri cu reparatia a diverse scule si m-a sfatuit sa ma orientez spre Makita.Se pare ca modelul asta, facut in Bulgaria si Boschul 2-20 facut in Rusia au aceiasi pb. cu bataia la burghiu.
Asa ca am cumparat Flex,pe care am avut prilejul sa-l compar in magazin cu Makita si Bosch.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate