Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Combină pe lămpi

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Aparatul ăla are un păcat: dacă e discul zgâriat sau are praf pe el, se aud pocănituri.

Cineva a vândut o combină precum asta în România (sau a scos-o de la vânzare). Cerea mult pe ea, eu mi-am cam făcut sânge rău până am aflat ce lămpi finale audio are: ECLL 800. 2 bucăţi. Foarte rare şi deloc ieftine. Bine, poţi să faci 2 suporturi a câte 3 socluri ca să pui lămpi (cred că 2 x EL 84 + 1 x ECC 83) în fiecare suport pentru a face un fel de subistitut al acelei lămpi.
ELL 80 e rară pe la noi, dar ceva mai uşor de găsit. Şi merg puse 2 x EL 95 (sau PL 95, dacă modifici tensiunea de alimentare).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_fbk3sjG1EM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Combina era la vânzare cu 600 Euro. Cineva cerea 3000 Lei pe un amplituner "Sansui" Model 250 (cam 646,68 Euro). Oare să o fi dat deja. Şi amplitunerele pe lămpi şi combinele ca lumea sunt rare pe la noi. Combine radio + pick-up (radiogram cum le zic Englezii) am mai văzut la vânzare, dar în general nu-s cine ştie ca dotare. Dacă au ECL 82 sau ECL 86 nu-s cine ştie, maxim 2 x 2 Waţţi D.I.N. per canal. Iar un radio pefromant pe lămpi, dacă are şi F.M. (U.K.W.) (UltraScurte) trebuie să aibă cel puţin 5 lămpi pe partea de radiofrecvenţă (R.F.) - bine, dacă-s lămpi multiple probabil o merge şi 4.

Edited by djl, 12 January 2018 - 03:48.


#20
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007
Sunt unii care "lampifica" CD playere. Din CD semnalu' intra in amp pe lampi DIY.

Edited by edy_wheazel, 12 January 2018 - 03:49.


#21
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Am auzit de asta.
La o combină din aia cam trebuie să înlocuieşti pick-up-ul. Nu de alta, dar alea originale cam sunt tractoare de arat discuri.
Asta are doar pick-up, dar e cu ECC 83 şi EL 84, lămpi comune. Cea din filmare e model pentru S.U.A., deci are toată banda F.M. Vest (88-108 M.Hz.)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WgLXyDDZ8f8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 12 January 2018 - 03:59.


#22
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007
Din fericire pe la noi se gasesc usor si ieftin NOS-uri sovietice 6N2P (echivalent ECC83 european sau 12AX7 american). Diferenta ii ca filamentele sunt legate in paralel. In scula care am postat-o am folosit NOS-uri de prin '80. Finalii is tot sovietici, 6P14P (EL84) da' astia nu-s NOS.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate