Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Assassin's Creed (2016)

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
Parerea criticei americane Debbie Schlussel:
Assassin’s Creed – PG-13: Absolutely horrible, totally stupid, and completely PC–Muslims are the good guys and Catholics are evil in this absolute piece of crap purporting to be a movie. Since this is based on a video game, I’m not surprised it’s so awful. But I am surprised it’s so politically-correct on behalf of jihadists.
For those who don’t know, the word, “assassin,” comes from the Arabic word, “hashishin.” The Hashishin were drugged with hashish (to dull their senses and consciences) and then sent out to murder and kill to claim their supposed place in Islamic paradise. In this movie, there’s a much more sanitized history and definition. And there’s no hashish, but there are hashishin, and they do their work to protect Sultan Muhammad XII (the Sultan of Granada) and his “holy grail,” the Apple of Eden from the “evil” Catholic priests and Christians.
The story: Callum Lynch (Michael Fassbender) is on death row in an American prison, presumably having lived a life of crime after he witnessed his father murder his mother. But he is contacted–actually taken to Spain from an American prison where he is presumed to have died after being put to death. Those who take him are officials of a secret organization, which is apparently the Knights Templar to join them in regaining the Apple of Eden from the Sultan. They tell Callum that he is a descendant of assassin Aguilar, and they help him use virtual reality and special powers to be there in the late 1400s Spain and fight off Christian Knights in order to get the apple. He goes back and forth between past and present.
We see a lot of scenes of evil people wearing crosses and Catholic priest’s outfits and the “innocent” Muslim Sultan, who is victimized by those Christian warriors seeking the Apple of Eden. The Assassin’s ultimately end up killing all of those “evil” Christians who wanted the Apple and hurt the Muslim Sultan.
On top of all this political correctness, the movie’s a bore. And just a total mess.

#38
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Debbie nu este critic de film ci placa stricata, daca scoti titlul filmului si citesti doar review-ul nu te prinzi daca e vorba de Titanic sau de Ciresarii.
Are insa dreptate intr-un aspect: filmul este boring................

Eu iti recomand sa nu mai citesti nimic scris de ea, moartea trollilor este uitarea.

#39
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Tocmai m-am întors de la film. Nu a fost rău, dar așteptam mai multe de la el. Nota 7.

#40
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Acum am venit si eu de la film. Nu am jucat jocul niciodata, tot ce stiam despre film era din trailer.
Coloana sonora mi s-a parut de milioane, mi-a placut la nebunie.
Filmul, ok. Dar nu l-as mai vedea odata.

#41
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postbullterrorist, on 06 ianuarie 2017 - 17:51, said:

Debbie nu este critic de film ci placa stricata
...sau poate filmele is in general repetitive, si cam au aceeasi agenda...

#42
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostLex404, on 05 ianuarie 2017 - 17:27, said:

In jocuri actiunea se intampla ceva mai lent. Te chinui, depui ceva efort, suspans, cutreieri orase mari sarind pe cladiri, te arunci in gol, privesti orizontul de pe varfurile orasului.

Aci, nu se arunca in gol in caruta cu fan, nu priveste orizontul, nu alearga prea mult, totul e easy task si mie mi s-a parut ca s-a intamplat foarte repede totul.
Mersi pt. spoiler  Posted Image
Desi era de asteptat ca acest lucru sa nu fie inclus in film ca e "tragere" de timp.

Ce am inteles eu e ca in joc actiunea evenimentelor se petrece in Italia secolului XV-XVI dar in film au plasat locul undeva in Andaluzia in Spania de sud.
De ce ? nu au vrut sa copieze jocul, sau cum ?

#43
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postsuper8, on 09 ianuarie 2017 - 17:25, said:

De ce ? nu au vrut sa copieze jocul, sau cum ?
Probabil ca da, nu sunt sigur.

#44
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Depinde care joc.
Primul avea actiunea in "Tara sfanta" (Israel/Siria/Palestina)
Apoi Italia
Apoi Murica
Apoi U.K.G.B


povestea jocului nu are treaba cu povestea filmului. Deloc. Doar ideea.

#45
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Am auzit prima data de joc prin 2005-2006 de la nepotu-miu care pe atunci avea 7 ani si care mi-a spus ca vrea  sa se faca asasin. Dupa un "WTF!" mare si o reactie gen "ce baga maica in desenele voastre  de pe cartoon network alea dublate?"  mi-a prezentat un sinopsis cum s-a priceput el mai bine am in teles ca e o varza totala scarpinata cu mana dreapta la urechea stanga pe dupa cap. Anii au trecut eu m-am insurat si sotia mea s-a gandit la un moment dat sa-mi faca cadou un joc. Ala cu familia Borgia si Venetia. Nu m-a nimerit. Eu eram ori cu strategiile ori cu cu pseudo-shuterele de tip postal2, jedi Academy.. In fine l-am deschis de curios si cred ca l-am folosit in total  vreo 3 h. Tot o scarpinatura cu mana dreapta la urechea stanga pe dupa cap mi s-a parut. Nu varsta era de vina, nepotu-miu la 7 ani chiar a stiut sa-mi prezinte foarte bine jocul. De acord cu relativismul moral si alte teorii postmoderne da'  de la "we work in the light to serve the dark" sau invers pana la hassasini, intoarcere in timp pe urmele memoriei genetice conctare la trecut pe sistem Matrix, fara  ca asta sa produca un paradox, mi se par toate mult prea fortate. Pe de alta parte vreau sa vad filmul asta, poate o sa mi se para mai logica povestea,(si pt  ca unul din viciile mele e sa ma uit la genul asta de filme comerciale cu multa violenta  pt a-mi spala creierul de multele filme europene pe care le vedem in familie) da' am mari rezerve.

#46
Irina1723

Irina1723

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2014
Mie mi s-a parut ok-uts, nu  m-a dat pe spate. Probabil pentru cei care au iubit jocul a fost o experienta mai frumoasa.

#47
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
Spoiler


#48
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pentru coloana sonora, merita la cinema.

PS: Care a fost spoilerul?

#49
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007

View Postgrrrrr, on 09 ianuarie 2017 - 16:18, said:

...sau poate filmele is in general repetitive, si cam au aceeasi agenda...
Daca binevoiesti sa ma citezi te rog nu cobora discutia la nivelul agenda, despre repetitivitate ai dreptate.

#50
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postbullterrorist, on 16 ianuarie 2017 - 17:20, said:

nu cobora discutia la nivelul agenda
Adica sa n-o cobor la nivelul evidentei?
Adica nu exista agenda clara in multe filme? (si clipuri, si publicitati, si articole, si "cercetari", si...si... si...)

#51
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Fiecare vede ce vrea sa vada, eu vad entertainment. In cazul de fata nici atat deoarece filmul e slab rau.

#52
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016
Pt cel care a spus că filmele făcute după jocuri nu.s bune, mie mi.a plăcut need for speed :D
Asassin's Creed mai rulează în cinema că vreau sa ma duc sa.l vad?

Edited by clasique, 25 January 2017 - 09:58.


#53
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Este.
Dar din IMAX l-au scos repede, probabil era sala goala.

#54
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

View PostLex404, on 09 ianuarie 2017 - 17:54, said:

Depinde care joc.
Primul avea actiunea in "Tara sfanta" (Israel/Siria/Palestina)
Apoi Italia
Apoi Murica
Apoi U.K.G.B


povestea jocului nu are treaba cu povestea filmului. Deloc. Doar ideea.
Te corectez:
1. Țara sfântă
2. Italia (cu povestea centrată în Florența)
3. Viitoarele SUA  (pe atunci încă niște colonii britanice)
4. Prin Caraibe (zonă de conflict pe vremea aia între britanici și spanioli)
5. Franța  (în perioada căderii ultimului rege, Ludovic al 16-lea)
6. Marea Britanie în perioada începutului erei industriale

Dintre astea doar pe 6 nu l-am jucat încă pentru că nu am timp.

În jocuri apare în ideea că înainte de actuala civilizație a existat o altă care a dispărut iar memoriile de atunci au fost șterse. O teorie destul de logică pentru că sunt unele vestigii istorice descoperite care nu prea se potrivesc cu istoria actuală.

Cine e curios, poate să citească de ex despre celebrul Sfinx care are pe corp urme de eroziune de apă iar pe cap de eroziune de vânt. Unde în zona Egiptului acum peste 10.000 ani era climă tropicală.

Imi e cam așa să mă duc la actualul film. Mi-e că voi fi dezamăgit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate