Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Se intampla si la altii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#1
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
Auzim adesea replici de genul "ca la noi la nimenea", "asta numai in Romani©a se poate intampla", "in ce tara civilizata mai vezi asa ceva?", etc.
Va propun sa postam aici chestii care contrazic faptul ca noi am detine monopolul prostiei, nesimtirii, inapoierii, lacomiei, lipsei de civism, lasitatii, lenei, proastei organizari, coruptiei, mizeriei de orice natura,...

Incep cu o chestie de actualitate - Black Friday. In UK.
http://www.dailymail...rchy-today.html

#2
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
iata ca nu românii sunt marea problema a englezoilor îngîmfaţi.

#3
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
Mda, complexu' de inferioritate dus la extrem. "Sunt nashpa, hai sa ma sinucid". e de alta parte, Romania are in mod real doua probleme : e ingrozitor de inapoiata si ingrozitor de balcanizata. Nu-i nici "cea mai inapoiata" si nici "cea mai de kko" tara de pe pamantu' asta, da' va ramane intotdeauna saraca si nesemnificativa atat timp cat nu face eforturi sa elimine inapoierea si balcanismu'.

#4
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
mi-a scris un prieten din Slovenia :

"Slovenia is a corrupted, fucked up country ;) like all balkan countries, or atleast ex-Yugoslavian republics.

Well from a country's economic and social side Slovenia became shit... as i said , conditions are terrible for young people, more and more people are living in poverty , and as i said 200K unemployed people ...tahts 10% unemployement rate...and alot of ppl who do have jobs are getting the minnimum wage ...so they can barely get through the month, IF they get through it ..Alot of people are moving out from Slovenia in the last few years ...to England, Norway,Switzerland etc... ....but mostly in Austria and Germany.... goddamn alot of balkan ppl are spread throughout the europe.... sad that it had to come to this..."

Asta vara a venit o familie de cehi ... si nu ziceau de bine despre tara lor... ca sunt multe companii cu capital francez ce au cumparat fabricile, ca nu au salarii mari, etc.

Prin Polonia, cu toate ca aia n-au distrus fabricile, multi polonezi lucreaza pe salarii asemanatoare ca la noi sau sensibil mai mari ...la diverse companii spaniole, nemtesti, etc. Bine, exceptand Varsovia, Cracovia unde sunt alte salarii, dar si alte costuri.

Asa ca, astia de prin afara pe care ii cunosc se cam plang. Eu ce sa mai zic? Roman fiind si traind in Romania ?! :))

Una peste alta, daca te duci chiar si la bulgari iti vei da seama ca nu suntem in stare sa reabilitam un pod... m lui de pod ! Daca au refacut partea noastra de pod pana acum de asta vara... as fi socat!

#5
volumepower

volumepower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 14.08.2013
Mă întreb și eu prin ce ne evidențiem noi ca nație? Că nemții sunt harnici, suedezii deschiși la minte, da noi ? Caracteristica primă a poporului român e că ne urâm unii pe alții, nu suportăm când vecinului îi e mai bine sau e văzut mai bine,în Germania nu au garduri la case decât de alea decorative peste care poți trece să furi, da nu se fură unii pe alții pentru că la ei a fura e un concept inexistent. La noi nu doar că e sport național, da la cei mai mulți dintre români moralitate e un fel de mâncare.
Uitați-vă în istorie: nația asta nu a atacat niciodată un teritoriu am stat doar în defensivă, pentru că nu suntem uniți așa cum sunt alte popoare, noi singuri ne furăm căciula nu alții.
Era o vorbă: „ iubiți-vă ca frații, ca să nu vă f*tă alții ”.
Așa că or avea și alții uscăturile lor da asta nu-i scuză pentru că noi suntem rupți în fund ca națiune.

#6
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

Quote

Mă întreb și eu prin ce ne evidențiem noi ca nație?
Când se strică mașinăria, românul stie întotdeauna unde să pună scociul.

#7
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 volumepower, on 29 noiembrie 2014 - 11:11, said:

Uitați-vă în istorie: nația asta nu a atacat niciodată un teritoriu am stat doar în defensivă, pentru că nu suntem uniți așa cum sunt alte popoare, noi singuri ne furăm căciula nu alții.
Nu prea ai habar de istorie. Daca iei in considerare toate campaniile din timpurile moderne (Razboiul de Independenta, Al 2-lea razboi balcanic (1913), WW1, Campania din Ungaria (1919), WW2) ai sa constati ca majoritatea actiunilor de lupta ale armatei romane s-au purtat in afara hotarelor tarii.
Asta ca sa nu mergem mai departe in timp si sa ne aducem aminte de campaniile la sud de Dunare ale lui Mircea cel Batran, Vlad Tepes, Mihai Viteazu sau bataliile duse pe teritoriul polonez de Stefan cel Mare.

#8
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Tot ca dovada ca nu suntem asa de inapoiati cum ne cred multi este si faptul ca avem una dintre cele mai bune retele de
internet din lume. Chiar daca suntem doar pe locul 6 pe plan mondial, suntem peste SUA, Germania si Angla, iar ca si
orase detinem monopolul absolut in top 10 mondial:
Timisoara - 99.13 Mbps
Bucuresti - 81.86 Mbps
Central District (Hong Kong) - 77.24 Mbps
Kowloon (Hong Kong) - 66.76 Mbps
Brasov - 65.83 Mbps
Iasi - 60.11 Mbps
Paris - 60.09 Mbps
Singapore - 58.98 Mbps
Cluj- Napoca - 55.86 Mbps
Vilnius - 54.52 Mbps

#9
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

 mateus13, on 29 noiembrie 2014 - 11:25, said:

suntem peste SUA, Germania si Angla,
Haide bre, incearca sa-ti domolesti elanul patriotic. In Romania sunt localitati in care oamenii nu au nici macar fantana fiecare in curtea lui si trebuie sa care apa de la fantana din mijlocul satului iar de cacat se caca intr-o groapa in fundu' curtii, ca sa nu mai zic ca unii nici n-au auzit de curentul electric, pe cand in tarile alea care "sunt sub noi", internetul e ceva banal in orice "sat".

#10
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 volumepower, on 29 noiembrie 2014 - 11:11, said:

Mă întreb și eu prin ce ne evidențiem noi ca nație? Că nemții sunt harnici, suedezii deschiși la minte, da noi ? Caracteristica primă a poporului român e că ne urâm unii pe alții, nu suportăm când vecinului îi e mai bine sau e văzut mai bine,în Germania nu au garduri la case decât de alea decorative peste care poți trece să furi, da nu se fură unii pe alții pentru că la ei a fura e un concept inexistent. La noi nu doar că e sport național, da la cei mai mulți dintre români moralitate e un fel de mâncare.
Uitați-vă în istorie: nația asta nu a atacat niciodată un teritoriu am stat doar în defensivă, pentru că nu suntem uniți așa cum sunt alte popoare, noi singuri ne furăm căciula nu alții.
Era o vorbă: „ iubiți-vă ca frații, ca să nu vă f*tă alții ”.
Așa că or avea și alții uscăturile lor da asta nu-i scuză pentru că noi suntem rupți în fund ca națiune.

apropo de cele boldate, unii dintre noi se lauda  cu... reusitele (Posted Image) ?! http://www.romaniatv...arbu_30435.html

Edited by gicaru, 29 November 2014 - 12:01.


#11
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Si ce legatura are una cu alta? Mateus se referea strict la viteza internetului. Acolo suntem peste SUA, Anglia si Germania. Ce treaba are buda din fundul curtii cu ce zice mateus?

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 Dude_2nd, on 29 noiembrie 2014 - 10:34, said:

iata ca nu românii sunt marea problema a englezoilor îngîmfaţi.
Daca te uiti cu atentie o sa vezi ca multi de la bataia BF sunt emigranti Posted Image Nu trebuie sa fim rasisti dar asta e adevarul din imagini. La noi macar se bat pe bormasini si dinastea, aia pe HD-uri :P

Edited by andreic, 29 November 2014 - 12:16.


#13
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

 volumepower, on 29 noiembrie 2014 - 11:11, said:

Mă întreb și eu prin ce ne evidențiem noi ca nație?
In primul rand prin faptul ca suntem adormiti si nu avem spirit civic ...si astfel ne uitam in fiecare  seara la TV cum unii fura si devalizeaza tara altii batjocoresc legea si fac justitie la comanda ..si noi privim ca niste inconstienti la spectacolul distrugerii noastre si a tarii copiilor nostri ...fara sa avem nimic de spus!
Romanii nu au inteles nimic din textul imnului lor national desi acesta este la fel de revolutionar ca Marsilieza francezilor.
Diferenta este ca franceyii sunt mobiliyati de imnul lor , in timp ce romanii il asculta ca si cum ar fi un cantec de leagan ca sa dormi mai bine.

In concluzie ceea ce ne evidentiaza este faptul ca suntem niste adormiti inconstienti asa cum am fost in toata istoria noastra la fel de "mareata" ca si noi!
Si va asigur ca la "altii" , adormirea , nesimtirea si inconstienta, nu au ajuns la inaltimea nivelului pe care o au romanii...asa ceva ca la noi NU SE INTAMPLA NICIUNDE decat eventual ca exceptie .. in timp ce  la noi este REGULA!!

Edited by blinky heart, 29 November 2014 - 12:40.


#14
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 blinky heart, on 29 noiembrie 2014 - 12:24, said:

In primul rand prin faptul ca suntem adormiti si nu avem spirit civic ...si astfel ne uitam in fiecare  seara la TV cum unii fura si devalizeaza tara altii batjocoresc legea si fac justitie la comanda ..si noi privim ca niste inconstienti la spectacolul distrugerii noastre si a tarii copiilor nostri ...fara sa avem nimic de spus!
Romanii nu au inteles nimic din textul imnului lor national desi acesta este la fel de revolutionar ca Marsilieza francezilor.
In concluzie ceea ce ne evidentiaza este faptul ca suntem niste adormiti inconstienti asa cum am fost in toata istoria noastra la fel de "mareata" ca si noi!
Si va asigur ca la "altii" , adormirea , nesimtirea si inconstienta, nu au ajuns la inaltimea nivelului pe care o au romanii...asa ceva ca la noi NU SE INTAMPLA NICIUNDE decat eventual ca exceptie .. in timp ce  la noi este REGULA!!

Cred ca n-ai inteles despre ce am vrut, ca initiator, sa fie topicul asta. Se intituleaza "Se intampla si la altii". E vorba, deci, despre altii, nu despre romani.

#15
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

 mateus13, on 29 noiembrie 2014 - 11:25, said:

Tot ca dovada ca nu suntem asa de inapoiati cum ne cred multi este si faptul ca avem una dintre cele mai bune retele de
internet din lume. Chiar daca suntem doar pe locul 6 pe plan mondial, suntem peste SUA, Germania si Angla, iar ca si
orase detinem monopolul absolut in top 10 mondial:
Timisoara - 99.13 Mbps
Bucuresti - 81.86 Mbps
Central District (Hong Kong) - 77.24 Mbps
Kowloon (Hong Kong) - 66.76 Mbps
Brasov - 65.83 Mbps
Iasi - 60.11 Mbps
Paris - 60.09 Mbps
Singapore - 58.98 Mbps
Cluj- Napoca - 55.86 Mbps
Vilnius - 54.52 Mbps
Pai tocmai asta este o dovada ca suntem inapoiati!
Altii au retele vechi pentru ca le aveau de mult in timp ce noi nu aveam nimic pentru ca eram inapoiati iar acum avem retele moderne pentru ca suntem ultimii ... si tocmai din cauza asta beneficiem de ultimele tehnologii, iar in tehnologie "ultim" inseamna de ultima ora, adica modern!

 ego_zenovius, on 29 noiembrie 2014 - 12:32, said:

Cred ca n-ai inteles despre ce am vrut, ca initiator, sa fie topicul asta. Se intituleaza "Se intampla si la altii". E vorba, deci, despre altii, nu despre romani.
Eu am inteles prea bine si tocmai din cauza aceasta  am spus  ca la altii este doar exceptie ...ceea ce la noi este regula ...iar prima parte a postarii era un raspuns adresat cuiva.

Edited by blinky heart, 29 November 2014 - 12:38.


#16
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

 blinky heart, on 29 noiembrie 2014 - 12:37, said:

Pai tocmai asta este o dovada ca suntem inapoiati!
Altii au retele vechi pentru ca le aveau de mult in timp ce noi nu aveam nimic pentru ca eram inapoiati iar acum avem retele moderne pentru ca suntem ultimii ... si tocmai din cauza asta beneficiem de ultimele tehnologii, iar in tehnologie "ultim" inseamna de ultima ora, adica modern!


Eu am inteles prea bine si tocmai din cauza aceasta  am spus  ca la altii este doar exceptie ...ceea ce la noi este regula ...iar prima parte a postarii era un raspuns adresat cuiva.
Lasai mah ca atata  pot :))))))))

#17
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009

 noone2, on 29 noiembrie 2014 - 12:01, said:

Si ce legatura are una cu alta? Mateus se referea strict la viteza internetului. Acolo suntem peste SUA, Anglia si Germania. Ce treaba are buda din fundul curtii cu ce zice mateus?

atunci cand nu descarci vreun torrent in timp ce te caci la groapa, nu mai conteaza top-ul ala :) cam asta e legatura (indirecta) :D

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,133
  • Înscris: 04.02.2011

 cristi_71, on 29 noiembrie 2014 - 11:46, said:


Haide bre, incearca sa-ti domolesti elanul patriotic. In Romania sunt localitati in care oamenii nu au nici macar fantana fiecare in curtea lui si trebuie sa care apa de la fantana din mijlocul satului iar de cacat se caca intr-o groapa in fundu' curtii, ca sa nu mai zic ca unii nici n-au auzit de curentul electric, pe cand in tarile alea care "sunt sub noi", internetul e ceva banal in orice "sat".
Nu ştiu cât de banal este, dar auzisem la un moment dat că uneori în Anglia merge aşa de prost netul că nu poţi folosi nici măcar un Skype. Într-adevăr, am fost la un prieten şi nu putea vorbi cu cineva din Anglia pe internet de "bine" ce funcţiona internetul. Eu umblu la greu prin ţară şi pănă acum nu am găsit zone unde să meargă chiar aşa de prost netul, deşi vor fi, după ce Telekomul (firmă Germană, ca să vezi), va opri reţeaua CDMA.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate