Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Dilema: A fi sau a nu fi Junior Developer

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
Marius_Frost

Marius_Frost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.11.2014
Salut tuturor,

E prima data cand postez aici, nu stiu daca am ales bine sectiunea.
Oricum, postez pentru ca am o dilema.
Am 28 de ani, am terminat o facultate de inginerie electrica, am lucrat ca inginer cativa ani, insa in vara anului acesta am decis sa imi schimb domeniul de activitate spre programare, o pasiune mai veche.
Aveam idee despre programarea procedurala, ceva informatii din timpul liceului despre C++ (partea procedurala cel putin). Nu stiam de ce limbaj sa ma apuc; am un prieten senior developer C/C++, asa ca am ales C++-ul. La indrumarea lui, am luat o carte de C, una de C++ si una de linux; mi-am instalat un Ubuntu, am instalat eclipse-ul si m-am apucat de treaba.
Dupa veo 3 luni, 4-6 ore pe zi de invatat si practica, am zis ca am o baza sa sustin un interviu de programator. Si atunci a inceput "distractia". Am cautat in oras ( Galati ) ceva pe C++, nu gasind nici macar un anunt viabil. Muncisem o perioada ca inginer la Bucuresti, stiam ca piata muncii e mult mai dezvoltata, asa ca am cautat si acolo, lovindu-ma de faptul ca toata lumea cauta medium to senior developer.
Dupa mai mutle discutii cu diversi oameni, am inceput sa studiez Java, afland ca sunt considerabil mai multe oferte de joburi pe acest limbaj.
Am luat o carte, Head First Java, am citit-o, mi s-a parut considerabil mai usor decat C++-ul. Toata bune si frumoase, acum am inceput sa-mi caut un job si ma lovesc de aceeasi problema, toata lumea are o lista considerabila de tehnologii la requirements si minim 6 luni de activitate in domeniu.
Stiu ca trebuie sa insist si o sa-mi gasesc ceva in final, dar intre timp informatia acumulata incepe usor usor sa se piarda pentru ca nu o folosesc constant. Si acum stau sa ma gandesc, a fi sau a nu fi Junior Developer ?!
Posibil sa fiu eu mai limitat in gandire, dar e asa de mult sa cer sa gasesc o companie care sa-mi puna pe hartie ce am nevoie sa stiu si atunci cand sunt pregatit sa vin la interviu ?!
Mi-a placut dintotdeauna sa citesc si sa invat, insa OOP-ul e destul de greu de digerat fara practica. Am luat in considerare ca sunt la nivelul de incepator, si nu am pretentii financiare, vreau sa acumulez experienta si vechime in programare.

Orice sfat, parere competenta e bine venita,
Multumesc pentru atentie,
Marius

Edited by Marius_Frost, 27 November 2014 - 15:32.


#2
dozed_electron

dozed_electron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 16.06.2014
Disclaimer: este doar ceea ce as face eu intr-o situatie similara.

La unii angajatori lipsa de experienta de X luni este suplinita de ceea ce ai dezvoltat pentru a invata tehnologia. Mai exact un proiect realizat mai mult decit didactic care arata ca iti place ce faci.

De exemplu, pentru a dobindi experienta in dezvoltarea de aplicatii mobile pentru Android, as realiza o aplicatie (urcata chiar si pe PlayStore) care sa faca ceva interesant (sa calculeze sirmele de care are nevoie un om in casa pentru a isi face instalatia electrica - este doar un exemplu legat de specializarea ta :) ), in care sa folosesc o parte din lucrurile pe care trebuie sa le stiu ca programator:
- servicii web pentru transfer de JSON/XML
- componente GUI si interactiune cu utilizatorul (activitate, drawer, action bar, views, gesturi, etc)
- salvare si transmitere de date (sqlite, shared preferences, storage intern/extern)
- securitate/permisiuni
- etc

M-as pregati sa imi argumentez deciziile legate de implementarea tehnica si apoi as merge la interviuri.

#3
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Cauta proiecte personale de facut acasa,apoi le treci in CV. Astfel companiile vor vedea ca ai experienta si daca vor dori sa vada,le indici site-ul sau ceva si gata.
Sigur ai un prieten care are nevoie de un site,de facut un programel.

#4
serox_3

serox_3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2007
Incearca sa faci un intership pentru inceput(chiar si fara plata) pentru a acumula cateva luni de experienta in cadrul unei companii.

#5
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
E ok sa fii Junior Developer, programarea va ramane o meserie de viitor.

Cei care cer multiple tehnologii la experienta au in general putina rabdare cu incepatori ca tine, asa ca nu te duce la asemenea interviuri.

Daca doresti sa inveti fara mari pretentii financiare poti incerca (cu atentie!) unul dintre site-urile unde poti presta mici proiecte contra putini bani, gen Odesk sau Elance. Nu ai mari sanse dar nu strica. Sau poti incerca sa contribui cod la vreunul dintre proiectele tale preferate de open-source, inveti lucruri interesante si ai ce sa pui concret in CV .

Cel mai important este sa perseverezi, sa nu eziti in drumul tau si pana la urma vei reusi. Procentul celor care renunta repede este covarsitor, tine-te de invatat si ii vei depasi relativ usor.

#6
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
N-ai facultate in domeniu si de aia. Nici eu nu as angaja un programator sa-mi proiecteze instalatii electrice.

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Automotive iti place? Angajeaza destui juniori si poate te ajuta si experienta electrica.

#8
Marius_Frost

Marius_Frost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.11.2014

 potae, on 27 noiembrie 2014 - 16:14, said:

N-ai facultate in domeniu si de aia. Nici eu nu as angaja un programator sa-mi proiecteze instalatii electrice.

Nimic nou sub soare. Insa ar fi fost mai interesant un post productiv, nu observativ :P

#9
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Eu mi-am facut o seama de aplicatii pe care le folosesc personal dar sunt disponibile pentru oricine. Le-am trecut in CV.

Am fost la 5 - 6 interviuri, NIMENI nu s-a uitat peste ele, NIMENI nu a intrebat ceva de ele.

Concluzie: ii intereseaza sa ceri bani putini, indiferent ca nu stii ce e un array sau stii de polimorfism sau alte lucruri cutting-edge. Important e sa nu fii scump.

{Ca senior cu 10 ani experienta sa ceri 2000+ euro ii ia cu lesin}

Edited by RedDev, 27 November 2014 - 16:25.


#10
Marius_Frost

Marius_Frost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.11.2014

 dani.user, on 27 noiembrie 2014 - 16:21, said:

Automotive iti place? Angajeaza destui juniori si poate te ajuta si experienta electrica.
Am cochetat cu ideea de a ma angaja la Segula ca inginer, firma ce lucreaza subantrepriza Renault, insa nu s-a concretizat pentru ca am fost angajat de alta firma. Vreo informatie unde sa caut ?

#11
dozed_electron

dozed_electron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 16.06.2014

 RedDev, on 27 noiembrie 2014 - 16:23, said:

Eu mi-am facut o seama de aplicatii pe care le folosesc personal dar sunt disponibile pentru oricine. Le-am trecut in CV.

Am fost la 5 - 6 interviuri, NIMENI nu s-a uitat peste ele, NIMENI nu a intrebat ceva de ele.

Concluzie: ii intereseaza sa ceri bani putini, indiferent ca nu stii ce e un array sau stii de polimorfism sau alte lucruri cutting-edge. Important e sa nu fii scump.

Amatori.
Important e sa fii (salarial si cunostinte) la nivelul la care se asteapta/il doreste un angajator. Adica sa te autoevaluezi corect.

Edited by dozed_electron, 27 November 2014 - 16:27.


#12
Marius_Frost

Marius_Frost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.11.2014

 serox_3, on 27 noiembrie 2014 - 15:50, said:

Incearca sa faci un intership pentru inceput(chiar si fara plata) pentru a acumula cateva luni de experienta in cadrul unei companii.

Deacord. Am trimis CV si scrisoarea de intentie la toate companiile de care am aflat. Poate imi poti recomanda cateva.

#13
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Dupa un interviu in care am intrat in cele mai perfide si ascunse componente ale unui limbaj, la sfarsit ii intreb pe tipi daca le folosesc. Imi spun: eh, pana la urma totul se rezuma la a muta textul dintr-o parte in alta. Qed. Sa nu stii ce e o variabila, ca la 1 000 - 1 500 de lei te angajeaza pe loc.

#14
paulicaFX

paulicaFX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 08.08.2011
Pai nu inteleg o chestie, ai invatat C++, apoi ai invatat java.

Dar ai incercat sa inveti ceva anume pe java sau c++?

Adica cand cauti de munca, acolo scrie cautam programator java backend, sau java android, etc..

#15
Marius_Frost

Marius_Frost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.11.2014

 RedDev, on 27 noiembrie 2014 - 16:32, said:

Dupa un interviu in care am intrat in cele mai perfide si ascunse componente ale unui limbaj, la sfarsit ii intreb pe tipi daca le folosesc. Imi spun: eh, pana la urma totul se rezuma la a muta textul dintr-o parte in alta. Qed. Sa nu stii ce e o variabila, ca la 1 000 - 1 500 de lei te angajeaza pe loc.

Sunt constient ca la ce nivel sunt, nu pot sa am prententii la aspectul financiar. As accepta o oferta 1 000 - 1 500 RON pe timp de 3-6 luni, ca apoi sa urmeze o renegociere. Imi doresc un inceput, oricare ar fi ala, dar sa fie un inceput.

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006

 Marius_Frost, on 27 noiembrie 2014 - 15:32, said:

............e asa de mult sa cer sa gasesc o companie care sa-mi puna pe hartie ce am nevoie sa stiu si atunci cand sunt pregatit sa vin la interviu ?!............

meriti sa astepte o companie dupa tine 2-3 luni pana inveti tu ce are ea nevoie?

#17
Marius_Frost

Marius_Frost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.11.2014

 paulicaFX, on 27 noiembrie 2014 - 16:37, said:

Pai nu inteleg o chestie, ai invatat C++, apoi ai invatat java.

Dar ai incercat sa inveti ceva anume pe java sau c++?

Adica cand cauti de munca, acolo scrie cautam programator java backend, sau java android, etc..

Nu m-am specializat pe ceva anume. Am invatat sintaxa standard, m-am familiarizat cu partea generala din api, si am pus in aplicare cateva aplicatii standard. Cartile pentru incepatori nu acopera extrem de mult teren, si e teribil de dificil sa trec la specializare in momentul in care nu imi este fixata informatia de baza.
Ma simt confortabil cu programarea procedurala, insa cu cea obiectuala nu am experienta ca nu am pus in aplicare nici un proiect mai mare decat cateva clase.

 _Smiley_, on 27 noiembrie 2014 - 16:45, said:

meriti sa astepte o companie dupa tine 2-3 luni pana inveti tu ce are ea nevoie?

Nu spun ca trebuie sa ma astepte pe mine, insa exista companii ce traiesc de pe urma juniorilor, sunt platforme de lansare.
Adica, cum a spus si paulicaFX, ar trebui sa ma specializez pe ceva, insa nu imi vine sa ma apuc sa invat niste tehnologii anume pana nu sunt sigur ca au o aplicabilitate larga si am unde sa ma angajez dupa aceea. Dupa experienta cu C++ care m-a facut sa ma simt "cooperativa munca-n zadar", m-as simti mult mai confortabil sa stiu ca sunt pregatit pentru un interviu decat sa ma duc "blind" si sa sper ca stiu ce ma intreaba angajatorul.

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Ce sti pana acum e cam echivalent cu abecedarul unei limbi. Inca nu pot zice ca ai fi productiv/angajabil in OOP de exemplu, nici pe C++, nici pe Java.
Ce poti incerca e sa mergi pe programarea microcontrolleror in automotive. De exemplu la Continental la Iasi/Timisoara. Acolo te lovesti de C (procedural) cat incape, dar peste sisteme embedded, de care trebuie sa ai ceva habar/sa te pui la punct rapid.

C++-ul e un limbaj foarte complex si nu prea vad cine angajeaza juniori. De exemplu in securitate (antivirusi), jocuri 3D, sisteme (re)gandite in C++ pentru performanta sporita, nu prea vad unde ar avea loc un junior.

Edited by dani.user, 27 November 2014 - 16:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate