Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Creatina

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
AK47SA

AK47SA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.03.2012
Am 1m64 si 60 kg. Cate grame de creatina ar trebui sa consum pe portie?
Stiu ca este recomandat sa iei doua portii,inainte de antrenament si imediat dupa antrenament (impreuna cu shake-ul). Intrebarea este, cu cat timp inainte de antrenament trebuie luata?

#2
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.02.2010
Raspunsul corect este 0; incearca sa iei tot ce iti trebuie din mancare.
Totusi, care este obiectivul tau ? Ce tip de organism ai ?

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAK47SA, on 23 noiembrie 2014 - 22:38, said:

Am 1m64 si 60 kg. Cate grame de creatina ar trebui sa consum pe portie?
Stiu ca este recomandat sa iei doua portii,inainte de antrenament si imediat dupa antrenament (impreuna cu shake-ul). Intrebarea este, cu cat timp inainte de antrenament trebuie luata?

Poti lua inainte, dar efectele nu se vad neaparat pe termen scurt. 5g/zi este suficient, nu stiu unde ai citit ca e recomandat sa iei doua "portii". Iei si in zilele fara antrenament pentru a mentine nivelul in corp. Hidrateaza-te corespunzator.

Edited by MembruAnonim, 23 November 2014 - 22:57.


#4
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Mestere, nu iti bate joc de sanatatea ta ca mai tarziu o sa regreti. Degeaba te faci in 3 luni cat juma de vitel si esti mare si tare, "idolu la femei" si mai incolo pe la 30 esti praf ca incepe sa iti cedeze organismul ciuruit de E uri si de substante stimulante.
Incearca sa obti pe cale naturala ceea ce vrei sa obti iar aceste rezultate vor fi de durata. Mananca sanatos, fa sport si eventual adapteaza ti dieta pt a obtine rezultate in functie de metabolismul tau.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Au aparut nutritionistii de forum. Da mai multe detalii BlueSoon, ce stii  tu despre creatina?

#6
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

View PostMembruAnonim, on 23 noiembrie 2014 - 22:59, said:

Au aparut nutritionistii de forum. Da mai multe detalii BlueSoon, ce stii  tu despre creatina?

Mergi si mesteca in google, nu cred ca tre sa te invat eu pe tine, nu suntem la ora de educatie civica.  Din partea mea, mananca creatina cu polinicul.
Daca tot va dozati, cautati ceva si pt marirea creierului.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Esti amuzant, replica asta poate fi cartea ta de vizita, inteligenta presarata cu umor fin, intepator.

Totusi, tu ai cautat 'creatina' in google, sau e suficient ce ai invatat la ora de educatie civica? Unii nu aveti nici simtul penibilului, pe langa faptul ca sunteti total in afara subiectului, simtiti cumva nevoia sa dati sfaturi.

Edited by MembruAnonim, 23 November 2014 - 23:21.


#8
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
@w21: ca sa nu ma mai obosesc sa scriu

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hbYomQ-np6o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by BlueSoon, 23 November 2014 - 23:48.


#9
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Tu crezi ca Schwarzy a ajuns asa indesandu-si tone din rahat d-ala de-l tot luati voi?! Vai de curul vostru de fraieri ce sunteti, chiar va meritati soarta.


[ http://www.phootoscelebrities.com/wp-content/uploads/2014/07/arnold-schwarzenegger-pics.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Revin cu amanunte ca sa intelegeti cat de fraieru sunteti ca puneti botul la toate gogosile astea de marketing.

Creatina este o proteina. Atunci cand este inghitita, este descompusa in stomac si in intestinul subtire (cred) in elementele componente care sunt 3 aminoacizi, arginina, glicina si metionina. Este singura cale prin care proteinele sunt absorbite, nu ca atare ci prin ruperea moleculelor in "caramizile" componente. Odata ajunse in sange, aminoacizii sunt stocati in ficat si, daca organismul o cere, creatina este resintetizata. insa, acei 3 aminoacizi se gasesc si in alte alimente, deci, e o mare tampenie sa crezi ca inghitind pulberea de creatina ai ceva avantaje., obtii aceleasi avantaje consumand si alte surse de proteine, de ex. carne uscata. Dar e mult mai placut sa mananci o friptura in sange, nu..?! :)

Edited by draculescu, 24 November 2014 - 00:02.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdraculescu, on 23 noiembrie 2014 - 23:40, said:

Creatina este o proteina.

Atât. Nutritionistii Softpedia n-au limite, am salvat pagina pentru zile triste. Incredibil...

#11
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Creatina este o substanta care se gaseste in mod natural in organismele vii, implicit in corpul uman. Este alcatuita din trei aminoacizi: arginina, glicina si metionina. Denumirea sa stintiifica este acid metil guanidin-acetic. Una din principalele surse de creatina este carnea, in special carnea rosie. Cei trei aminoacizi sunt combinati de catre ficat si cu ajutorul rinichilor rezulta creatina.
In mod general un adult produce aproximativ 2g de creatina zilnic. Din intreaga cantitate, 40% se afla in stare libera si 60% se regaseste sub forma de creatina fosfat. Peste 90% din creatina existenta in corpul omenesc este depozitata in muschi, restul ramas fiind imprastiat prin creier, sange, inima si chiar testicule.
Rolul principal al creatinei este acela de a produce energie si de volumizare a muschilor (retinerea apei in ei). Creatinei absorbita in organism i se ataseaza o grupare fosfat formand o molecula de CP (creatina fosfat). In organismul uman adenozintrifosfat-ul (ATP-ul) este sursa care furnizeaza energia pentru orice activitate sau functie. Cand avem nevoie de energie, molecula de ATP elibereaza gruparea fosfat, iar prin ruperea acestei legaturi se elibereaza energia. Din pacate insa nu se gaseste in cantitati mari si se consuma foarte repede. Celelalte surse de energie cum ar fi carbohidratii sau grasimile au nevoie de mult mai mult timp pentru a putea fi utilizate(din energia furnizata de ele se obtine ATP), deci sursa primara de energie este ATP- ul. Molecula de ATP, dupa ce a pierdut gruparea fosfat, devine ADP, care de fapt nu are alta functie decat sa astepte reatasarea unei noi grupari fosfat pentru a forma ATP iar acest lucru se petrece mult mai repede in prezenta unor concentratii mari de CP. In acest fel, CP isi doneaza gruparea fosfat, ATP-ul se reface si energia este din nou disponibila, iar cel mai important lucru pentru noi este ca aceste procese au loc in conditii anaerobice. Odata ce rezervele de CP din organism sunt epuizate, organismul are nevoie sa recurga la alte metode mai putin facile si eficiente pentru refacerea moleculei de ATP.

http://valentinbosio...espre-creatina/

Creatina este un supliment inofensiv, nu e "steroid" sau hormon de crestere.

#12
Medicinistul4

Medicinistul4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.07.2014
Creatina dauneaza foarte tare RINICHILOR. Ai grija, eu iti recomand sa nu folosesti asa ceva.
Sau in caz ca vei folosi, sa bei minim 3 L de apa pe zi.
O zi frumoasa!

#13
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Citeste aici : http://www.culturism...e-creatina.html
E cam tot ce trebuie sa stii despre creatina

#14
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014

View PostBlueSoon, on 23 noiembrie 2014 - 23:02, said:

Mergi si mesteca in google, nu cred ca tre sa te invat eu pe tine, nu suntem la ora de educatie civica.  Din partea mea, mananca creatina cu polinicul.
Daca tot va dozati, cautati ceva si pt marirea creierului.
Nu fi nervos, omul evolueaza. Daca era cum zici tu acum mancam carne cruda de mamut cu salata de radacini de brusture.

View PostMedicinistul4, on 24 noiembrie 2014 - 00:38, said:

Creatina dauneaza foarte tare RINICHILOR. Ai grija, eu iti recomand sa nu folosesti asa ceva.
Sau in caz ca vei folosi, sa bei minim 3 L de apa pe zi.
O zi frumoasa!
Da-ne detalii. Ca altfel o sa cred ca ajunge din stomac direct in rinichi.

#15
AK47SA

AK47SA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.03.2012
Se poate sa primesc raspunsuri strict la intrebarile mele? Multumesc.

#16
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Nu inteleg de ce naiba vrei tu creatina la 60 kg cand nu stii nici ce face nici cum lucreaza in organism. Sigur nu te face Superman si nici nu te ajuta sa impingi de la 50kg la 100kg doar ea. Daca o iei ca ai citit ca "mareste forta" si bla, bla, bla sa stii ca e multa reclama, ai grija de rinichi si nu confunda creatinina care se gaseste nativ in organism cu creatina . Ce vrei tu e lucru mare :) . Am sa incerc sa-ti raspund cat de cat la subiect:
Nu exista o reteta exacta de administrare si rezultatele sunt destul de diferite. Sunt 2 pareri des intalnite:
1) Incarcarea cu creatina:
Incarcarea cu creatina satureaza muschii cu creatina in primele 5-7 zile dupa care se mentin nivelurile de creatina in urmatoarele saptamani.Deci in primele 5-7 zile se iau 20g de creatina monohidrata ( 4 x 5g/servire ) cu un suc neacidulat sau cu dextroza. Dozajul este apoi redus la 5-10g pe zi luate dupa antrenament si inainte de culcare.
2) Abordare treptata
Abordarea treptata sare peste faza de incarcare si se indreapta direct la administrarea de 5-10g pe zi.
Ambele metode au fost demonstrate ca sunt eficiente , asa ca ramane la latitudinea ta sa alegi.Se stie ca administrarea de carbohidrati simpli cu creatina monohidrata poate creste absorbatia creatinei.
Reguli ale creatinei pe scurt:
doza de mentinere este de aproximativ 5 grame pe zi.
incarcarea nu este absolut necesaraa
asocierea de carbohidrati simpli(20-90g) si proteine(10-50g) imbunatateste absorbtia creatinei, cel putin in primele zile de administrare
suplimentarea concomitenta cu acid alfa lipoic ALA, poate imbuntatati absorbtia creatinei
necerarul de apa creste daca suplimentam cu creatina cu 150ml de apa la 1g de creatina
creatina se ia cel mai bine inainte de antrenament, dar se poate lua si dupa.
creatina nu se amesteca cu sucuri de fructe, este inutil
asocirerea cu HMB si riboza mareste efectele mai mult decat cele trei luate separa.
Cand trebuie luata creatina?
Nimeni nu stie exact.Se pare ca cel mai bine este sa luam creatina inainte de antrenament, in cele mai multe situatii. Totusi, forma sub care se gaseste creatina(pudra, lichida, guma) poate influenta momentul cand ea trebuie luata. Daca este inclusa intr-un supliment cu alte ingrediente si acestea pot influenta momentul cel mai potrivit pentru a fi administrata. S-au facut studii cu administrarea creatinei inainte, dupa antrenament , si chiar impartita in doua prize, una inaninte si una dupa antrenament. Totusi, se pare ca nu este asa de important momentul cand se administreaza creatina, important este ca ea sa se gaseasca in muschi cand acestia au nevoie de ea, in principal in timpul antrenamentului, dar si in perioadele de refacere.
Cat timp sta creatina in sange?
Atunci cand este luata sub forma de pudra, sta in sange aproximativ 1 ora sau 1,5 ore. Pentru a obtine cresterea musculara, creatina trebuie sa fie absorbita in muschi. Deci daca faci exercitii si creatina musculara se termina, este ideal sa ai o concentratie cat mai mare in sange pentru a o inlocui. Important este ca daca muschii sunt saturati cu creatina, si nu facem exercitii, creatina din sange, se transfroma in creatinina si este eliminata din organism prin urina.
Deci creatina pudra ar trebui luata cu o ora inainte de antrenament.
Motivele principale ar fi:
Dureaza o ora sa ajunga in sange, dupa ce a fost administrata, de la acest punct mai sta inca 1,5 ore in sange si poate fi utilizata de organism si deci vei avea creatina in sange inante, in timpul si dupa antrenement, deci perfect.
Efectele ergogenice sunt mult mai pronuntate si demonstrate stiintific decat cele de favorizare a refacerii si anabolismului proteic

Edited by fighterkyokushin, 25 November 2014 - 08:25.


#17
DanFitness

DanFitness

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.11.2014

View PostAK47SA, on 23 noiembrie 2014 - 22:38, said:

Am 1m64 si 60 kg. Cate grame de creatina ar trebui sa consum pe portie?
Stiu ca este recomandat sa iei doua portii,inainte de antrenament si imediat dupa antrenament (impreuna cu shake-ul). Intrebarea este, cu cat timp inainte de antrenament trebuie luata?


1.Faza de încărcare: 2 porții x 5g/ zi. Prima porție dimineața, odată cu prima masă a zilei. A doua porție imediat după antrenament în combinație cu niște carbohidrați (eventual în amestec cu shake-ul de după antrenament).
2.Faza de menținere: 1 porție x 5g/ zi, după antrenament.
Nu depăși cantitățile recomandate pentru că excesul este eliminat din organism. Asta înseamna că se pierde.

http://fitnessarena.weebly.com/

Edited by DanFitness, 30 November 2014 - 12:24.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate