Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Meserie de viitor

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
DiabloTNT

DiabloTNT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.10.2014
Salut. As vrea sa invat sa fac si eu ceva pe pc.. Am 17 ani sunt la liceu mate-info si pierd timpu pe pc cu jocuri .. facebook toate tampenile . La liceu la informatica vine profesoru ne da un program in pascal si pleaca . ( nu face mai nimic ) . Ce imi recomandati sa invat sa fac ... adica sunt pasionat de pc ... Adica dupa ce ies de la facultate in plus ce invat acolo vreau ceva in plus .. sa am asigurat locul de munca apoi.. Ce imi recomandati?

#2
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012
Sa iei BAC-ul mai intai pentru ca fara el nu intri la facultate. Apoi vezi daca-ti place programarea, poti de pe acum incerca una-alta. Iar profesorul ce sa faca daca nu vede in voi pic de interes !

#3
DiabloTNT

DiabloTNT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.10.2014
Pai nu e problema de BAC, ala il iau .. invat si il iau ,, profesorul in clasa a 10-a a venit la maxim 10 ore tot anu si nu am facut mari chestii .. ( si chiar asa e .. nu e 1-2 din clasa care chiar vor sa faca ceva ) .. programare nu neaparat .. site-uri php am vazut chestii pe acolo ..

#4
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012
Si site-urile tot la capitolul programare intra. Partea de grafica/design tine de talent artistic iar aici tu stii daca ai asa ceva din nastere.

View PostDiabloTNT, on 28 octombrie 2014 - 17:08, said:

profesorul in clasa a 10-a a venit la maxim 10 ore tot anu si nu am facut mari chestii .. ( si chiar asa e .. nu e 1-2 din clasa care chiar vor sa faca ceva )
Tu nu ai inteles ce am zis cu interesul ? Tu ai viitorul in fata, nu profesorul.

Edited by nlg, 28 October 2014 - 17:13.


#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e tarziu pentru tine sa te apuci de IT si web

macanic auto, maxim electronist (reparatii telefoane mobile)

#6
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Diablo, la cât de agramat scrii si te exprimi, m-aş mira să iei BAC-ul. Lasând asta la o parte, o meserie bună şi căutată acum se va pierde, poate, în următorii 30 de ani. Mergi pe ceva clasic: inginer, medic, jurist, sunt meserii ce probabil că nu vor dispare.

Edited by ionut76, 28 October 2014 - 17:13.


#7
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012

View PostNero-d, on 28 octombrie 2014 - 17:11, said:

e tarziu pentru tine sa te apuci de IT si web
Nu e deloc.

#8
DiabloTNT

DiabloTNT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.10.2014

View PostNero-d, on 28 octombrie 2014 - 17:11, said:

e tarziu pentru tine sa te apuci de IT si web

macanic auto, maxim electronist (reparatii telefoane mobile)
nu ma intereseaza parerea ta.

View Postionut76, on 28 octombrie 2014 - 17:13, said:

Diablo, la cât de agramat scrii si te exprimi, m-aş mira să iei BAC-ul. Lasând asta la o parte, o meserie bună şi căutată acum se va pierde, poate, în următorii 30 de ani. Mergi pe ceva clasic: inginer, medic, jurist, sunt meserii ce probabil că nu vor dispare.
nu , multumesc .. si in plus da-mi numarul tau de telefon sa te chem la bere dupa ce iau bac-u ;)

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostDiabloTNT, on 28 octombrie 2014 - 17:08, said:

programare nu neaparat .. site-uri php am vazut chestii pe acolo ..
Si PHP ce este?

#10
DiabloTNT

DiabloTNT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.10.2014

View Postdexterash, on 28 octombrie 2014 - 17:16, said:

Si PHP ce este?
programare..

#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Fals! Limbaj de scripting.

Desigur, cu ceva cunostinte necesare, poti face programare folosindu-l. Ce generezi cu PHP?

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
generezi clase de c#.... ce intrebari "subtile" pun unii.....



@DiabloTNT: nu exista "sa am asigurat locul de munca apoi", mai ales in IT. la varsta ta tine-te de scoala, ia BAC-ul cu nota cat mai mare ca sa poti intra la o facultate buna, si prin anul 2-3 o sa-ti pui problema altfel.

Edited by _Smiley_, 28 October 2014 - 17:23.


#13
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
Las-o mai moale cu jocurile si altele, apuca-te de web design, programming sau ce zici ca-ti place si vezi cum merge. Prinzi repede? esti apreciat?
Apropo ce-i cu avatarul tau care seamana cu ala de la ...Vocea Romaniei? Posted Image

#14
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cand vag stii sa instalezi un sistem de operare...
ce pretentii sa ai sa stii ce inseamna un limbaj de programare sau cu ce se mananca programarea?...
programare nu inveti la scoala cat sa ajungi la un nivel mediocru macar...
trebuia sa ai inclinatii pentru ea si curiozitate imbinata cu determinare pentru a studia si experimenta de unul singur...
http://www.zf.ro/zf-...o-luna-11906680

te ţine?

http://www.zf.ro/com...de-euro-8895523

Edited by Nero-d, 28 October 2014 - 17:27.


#15
DiabloTNT

DiabloTNT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.10.2014

View Post_Smiley_, on 28 octombrie 2014 - 17:21, said:

generezi clase de c#.... ce intrebari "subtile" pun unii.....



@DiabloTNT: nu exista "sa am asigurat locul de munca apoi", mai ales in IT. la varsta ta tine-te de scoala, ia BAC-ul cu nota cat mai mare ca sa poti intra la o facultate buna, si prin anul 2-3 o sa-ti pui problema altfel.
da smiley dar in plus pe langa ce fac la scoala si la facultate strica asta? de asta vreau in ce parte sa ma bag web design ... sau altceva de asta am pus pe forum..

#16
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Poti fi inginer automatist si sa lucrezi in domeniul IT dacă spui că te atrage. Dar eşti inginer. Ce facultate ţi-ar place să urmezi ? Una la care să înveţi programare/design/hardware etc ? Incepe de pe acum să te interesezi de o facultate gen Automatica la Politehnica Bucureşti: http://www.upb.ro/automatica.html
Sau, de ce nu: http://www.upb.ro/el...nformatiei.html
Trebuie să îţi spun, însă, că ambele facultăţi au condiţii grele de admitere în anul I. Dar mai studiază şi alte facultăţi: http://www.upb.ro/facultati.html
Sigur, poţi urma facultăţi similare în alte centre universitare din România.

#17
DiabloTNT

DiabloTNT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.10.2014

View Postionut76, on 28 octombrie 2014 - 17:26, said:

Poti fi inginer automatist si sa lucrezi in domeniul IT dacă spui că te atrage. Dar eşti inginer. Ce facultate ţi-ar place să urmezi ? Una la care să înveţi programare/design/hardware etc ? Incepe de pe acum să te interesezi de o facultate gen Automatica la Politehnica Bucureşti: http://www.upb.ro/automatica.html
Sau, de ce nu: http://www.upb.ro/el...nformatiei.html
Trebuie să îţi spun, însă, că ambele facultăţi au condiţii grele de admitere în anul I. Dar mai studiază şi alte facultăţi: http://www.upb.ro/facultati.html
Sigur, poţi urma facultăţi similare în alte centre universitare din România.
ionut .. pe parte tehnica nu ma atrage chiar deloc .. adica stiu cat imi trebuie dar nu mai mult .. pe plan design da .. imi place sunt destul de creativ

#18
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PostDiabloTNT, on 28 octombrie 2014 - 17:15, said:

nu ma intereseaza parerea ta.
daca nu te intereseaza parerile altora, poate nu ti-ai gasit locul cel mai potrivit unde sa pui o astfel de intrebare. intelegi cum functioneaza un forum, nu?   :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate