Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Informatica Cluj sau Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
robertc96

robertc96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.10.2014
Buna. Sunt elev in clasa a 12-a si anul viitor vreau sa merg la o facultate de infomatica.
Deoarece sunt din Deva, Clujul si Timisoara fiind la distante aproximativ egale, nu stiu ce oras sa aleg. In Cluj ar fi informatica de la Babes-Bolyai, iar in Timisoara la Vest sau Politehnica(tot de 3 ani, nu calculatoare). Colegi sau prieteni merg/sunt in ambele orase, deci asta nu ar fi un criteriu. Din punctul de vedere al educatiei si al perspectivelor, care ar fi optiunea cea mai buna? (presupunand ca as intra oriunde in acelasi regim, buget sau taxa)

#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Eu zic Cluj, aici gasesti cele mai bune universitati din tara.

#3
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
La Cluj sunt in mod clar mai multi unguri decat la Timisoara.

#4
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,294
  • Înscris: 24.05.2010
Cauta ceva pe 4 ani, facultatile de 3 ani sunt pe cale de disparitie in europa pentru un motiv.... in romania vad ca sunt in floare

#5
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostMooF2010, on 22 octombrie 2014 - 23:08, said:

Cauta ceva pe 4 ani, facultatile de 3 ani sunt pe cale de disparitie in europa pentru un motiv.... in romania vad ca sunt in floare

Datorita sistemului Bologna, la care Romania a aderat inca din 2003. Practic materia din 4 ani se comaseaza in 3.

#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,495
  • Înscris: 14.08.2007

View Postrobertc96, on 22 octombrie 2014 - 22:55, said:

In Cluj ar fi informatica de la Babes-Bolyai, iar in Timisoara la Vest sau Politehnica(tot de 3 ani, nu calculatoare).
Politehnica este si la Cluj, nu doar la Timisoara. In Cluj sunt mai multe locuri de munca in domeniul IT si salariul mediu e ceva mai mare (dar si costurile cu imobiliarele sunt mai mari). Daca nu intentionezi sa ramai in acel oras sa lucrezi, nu prea conteaza ce alegi. Daca intentionezi sa ramai, Clujul e preferabil zic eu.

View Postrickysyv, on 22 octombrie 2014 - 23:03, said:

La Cluj sunt in mod clar mai multi unguri decat la Timisoara.

Si asta e bine sau rau? :) Ce legatura are cu subiectul?

#7
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012

View PostMooF2010, on 22 octombrie 2014 - 23:08, said:

Cauta ceva pe 4 ani, facultatile de 3 ani sunt pe cale de disparitie in europa pentru un motiv.... in romania vad ca sunt in floare
Nu amesteca BSc cu BEng. Sigur, gasim in lume BSc intre trei si cinci ani dar daca la noi acesta e sistemul nu ai ce face.

http://en.wikipedia....mpletion_period

View Postrobertc96, on 22 octombrie 2014 - 22:55, said:

Din punctul de vedere al educatiei si al perspectivelor, care ar fi optiunea cea mai buna?
Educatia sta in interesul manifestat de tine, in cat timp aloci extrascolar. Cursurile sunt la fel peste tot (doar introducere in fenomen). Perspectivele apar dupa absolvire, cunosti geografie si te duci unde gasesti de munca.

#8
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostMooF2010, on 22 octombrie 2014 - 23:08, said:

Cauta ceva pe 4 ani, facultatile de 3 ani sunt pe cale de disparitie in europa pentru un motiv.... in romania vad ca sunt in floare
Cineva te-a pacalit. E invers.

#9
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,294
  • Înscris: 24.05.2010

View PostDaian95, on 22 octombrie 2014 - 23:13, said:

Datorita sistemului Bologna, la care Romania a aderat inca din 2003. Practic materia din 4 ani se comaseaza in 3.

Nu se comaseaza nimic, se exclude din programa. De exemplu in domeniul meu Electrica SA nici macar nu se uita la absolventii de Bologna, la fel si Santierul Damen sau alte firme mari. In europa s-a renuntat in proportie de 60-70% la acest sistem.

View PostMrReason, on 23 octombrie 2014 - 07:49, said:

Cineva te-a pacalit. E invers.

Intradevar, m-au pacalit angajatorii

http://www.ziare.com...omanesc-1047879

http://www.urbaniuli...cational-total/

http://www.militiasp...cfe1fb343242132

Quote

parcursul de licenţă a devenit un fel de liceu. A fost imposibil ca materiile studiate în 4 ani să se comprime în trei ani. În foarte multe cazuri, au fost sacrificate cursurile opţionale, rămânând numai curricula obligatorie, impusă de minister. Au fost păstrate materiile absolut necesare pentru ca studenţii să aibă o idee despre domeniul pentru care au optat. Astfel, în timpul studiilor de licenţă nu se poate vorbi de nici un fel de specializare a studentului, ci doar de un parcurs general în disciplină. Un alt rezultat este simplificarea examenului de final de studii, care înainte de Bologna consta într-un examen scris din materia studiată în facultate şi susţinerea lucrării de licenţă, care trebuia să aibă în jur de 100 de pagini. Astăzi, în unele facultăţi s-a renunţat la examenul scris, iar lucrarea de licenţă are în jur de 40 de pagini. De aceea, nivelul studenţilor atunci când termină facultatea este din ce în ce mai scăzut.


Eu cand am ales 4 ani in loc de 3 am intrebat angajatori nu am fost la targuri de facultati. Si vorba aia Ingineria Electrica era candva de 5 ani... e foarte inghesuita in 4 ani d-apoi in 3 ani.

Si informatia e inghesuita rau in 3 ani. E una sa faci limbaje de asamblare in 4 ani si alta in 3 ani... informatica nu inseamna java, php si d-astea

Edited by MooF2010, 23 October 2014 - 09:33.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007
Vrei hartii, faci master.

Nu compara ingineria cu informatica. Ingineria nu s-a redus la 3, s-a redus de la 5 la 4 ani. Iar daca mai faci si master ai 6 > 5.
Faptul ca alege sa devina inginer in calculatoare (4 ani) VS informatica (3 ani), nu il va face un informatician mai bun, poate chiar din contra. In anul ala in plus va invata altceva, alt domeniu, nu va aprofunda ce facea altul in cand era informatica 4 ani.

View PostMooF2010, on 23 octombrie 2014 - 09:26, said:

E una sa faci limbaje de asamblare in 4 ani si alta in 3 ani... informatica nu inseamna java, php si d-astea
Nu inseamna nici 4 ani de limbaje de asamblare.

Edited by dani.user, 23 October 2014 - 09:47.


#11
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostMooF2010, on 23 octombrie 2014 - 09:26, said:

In europa s-a renuntat in proportie de 60-70% la acest sistem.
Poate ar fi bine sa verifici chiar tu pe site-urile universitatilor straine inainte sa infuleci toate aberatiile din presa.

View PostMooF2010, on 23 octombrie 2014 - 09:26, said:

Da, te-au pacalit. Nu angajatorii (adica nu ei de regula, dar poate te-or fi pacalit pe tine personal), Ca nu ei fac gargara, ci tot golanii din invatamant. Sunt si niste contradictii prin articolele alea... pe de o parte se plang ca sunt prea putini absolventi care merg spre doctorat, pe de alta se plang ca prea multi doctoranzi sunt someri... aaa, de fapt ei vor o categorie cat mai mare de posturi pt. genul asta de trepadusi ca sa fie angajati de universitati ca faca ei chipurile "cercetare"... lol..

View PostMooF2010, on 23 octombrie 2014 - 09:26, said:

E una sa faci limbaje de asamblare in 4 ani si alta in 3 ani... informatica nu inseamna java, php si d-astea
Ba... supriza... chiar aia e informatica. Nu face nici dracu, nicaieri, 4 ani de asamblare. Nici 3. E ceva foarte de nisa. Java ar fi bine daca s-ar face mai mult, dar nu se face foarte mult. Php nu prea se face la facultate.

Iar in momentul in care inca e loc la facultatile tehnice pentru discipline OBLIGATORII precum educatie fizica, civilizatie europeana, tehnici de comunicare, filozofie (sau alte balarii de genul) - in cadrul celor 3 ani in care chipurile nu mai e loc de materie "esentiala", ceva e foarte putred din capul locului cu toata criticile aduse sistemului bologna.

Edited by MrReason, 23 October 2014 - 12:00.


#12
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012

View PostMooF2010, on 23 octombrie 2014 - 09:26, said:

Eu cand am ales 4 ani in loc de 3 am intrebat angajatori nu am fost la targuri de facultati. Si vorba aia Ingineria Electrica era candva de 5 ani... e foarte inghesuita in 4 ani d-apoi in 3 ani.
Eu iti mai spun o data (ca n-ai priceput): tu amesteci BSc cu BEng.
Cand a fost inginere la 3 ani vreodata ?

View PostMooF2010, on 23 octombrie 2014 - 09:26, said:

Si informatia e inghesuita rau in 3 ani. E una sa faci limbaje de asamblare in 4 ani si alta in 3 ani... informatica nu inseamna java, php si d-astea
Iar amesteci Informatica si Calculatoarele (inginerie/proiectare hardware + info).

Edited by nlg, 23 October 2014 - 12:08.


#13
mihnea32

mihnea32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 08.08.2014
Nu cred ca ar fi un argument foarte convingator pentru ca sa optezi pentru una dintre facultati. Aici depinde foarte mult de tine, de ce doresti de la tine, unde crezi ca te-ai adapta mai bine, cu care dintre prieteni te intelegi mai bine etc. etc. Ce pot sa iti spun e ca facultatea de informatica de la Cluj este mai renumita din punctual de vedere al performantelor stiintifice, ale rezultatelor pe plan international si poate a posibilitatii de a fi angajat pentru ca in cluj este o dezvoltare masiva a sectorului celor care lucreaza in acest domeniu. Pe de alta parte, daca crezi ca esti un bun autodidact, oricare din aceste universitati sunt bune pentru ca vei reusi sa "iesi la suprafata" daca esti o persoana care face acest lucru din pasiune. Un dezavantaj in Cluj este ca daca nu ai chef sa stai la camin, cred ca chiriile is ceva mai scumpe decat in Timisoara, dar nu sunt foarte sigur. Cel mai bine e sa colectezi toate informatiile pe care le poti gasi de aceste doua facultati de pe internet, forumuri, alte personae care au terminat la una din facultati si sa faci o lista de avantaje si dezavantaje (ca un fel de analiza swat :) ) Cu siguranta o sa te poti decide singur. Ca un ultim sfat, nu te lua dupa parerile altor personae ca de multe ori pot sa fie subiective, gandeste, analizeaza si allege. :P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate